Nemožné je to, co jako nemožné bereme

„To je nemožné…“
Kolikrát jste si to už v životě řekli? A kolikrát se to ukázalo být pravdou? Jednu věc si ale neuvědomujeme – totiž, že to, co považujeme za nemožné se pak nemožným často stává právě proto, že jsme si to mysleli. Naše mysl utvořila náš kousíček reality, který okupujeme a nemožné zařadila do našeho slovníku, aby jej pak uvedla ve skutečnost.
Ale já věřím, že nemožné není nic. Můžeme létat, proměňovat se ve zvířata, léčit nemoci, nepotřebovat jídlo a spánek. Že jsou to fantazie a řeči snílka? Vůbec ne, jen se nad tím zamyslete.
Kdo určuje naši realitu? Jsme to my, lidé, naše víra v ni. Věříme, že člověk chodí po zemi, protože existuje nějaká síla jménem gravitace. Věříme, že vzduchem létají bacily, které nám způsobují ošklivé nemoce, věříme, že potřebujeme peníze, abychom byli šťastní… vše, v co tisíce a miliony lidí věří se stává realitou, sníme takový svůj kolektivní sen. Co když ale z toho snu vystoupíme a vydáme se jinudy?

Pak nám náleží moc měnit realitu. A nemožné věci se stávají možnými. Můžeme měnit jen věci, ve které jsme věřili sami – třeba člověk přestane věřit, že je tlustý a hned zhubne o pár kilo. Nebo začne věřit, že se mu podaří uzdravit se z vleklé choroby – a ono to jde. Naše víra je strašně silná věc, se kterou pramálo pracujeme. Pořád máme v palici, že ostatní lidé říkali, že to a ono je nemožné, že to nejde. A tak místo víry máme strach a kolo života se zadrhává, jako by do něj někdo strkal klacky. Ty klacky, to jsou pochyby lidí, to je to „nemožné“, které se vtírá na jazyk.
Představte si, kdyby všichni lidé na světě, těch skoro sedm miliard, co nás tu žije, kdyby všichni naráz přestali věřit na gravitaci. Vznesli bychom se k obloze… A nebo kdyby přestali věřit na války, na hladomory, na nemoci, na chudobu, na násilí a zločiny, na drogy, na týrání zvířat, na náboženské a sociální rozepře. Víra sedmi miliard duší by hned z nemožnéo stvořila možné a ze světa by se stalo jiné místo.
Teď jste se právě ušklíbli a řekli si, že to by bylo pěkně jednoduché, kdyby to takhle šlo. Ale uvědomujete si, co to je, získat víru sedmi miliard lidí? každého jediného člověka na téhle planetě, starců i miminek, dospělých i dětí? Vždyť to je skoro nemožné…skoro, jen skoro! Třeba jednou přijde den, kdy se tahle víra všech lidí spojí a nemožné se stane možným.
Ale zpět k jednotlivcům… Co je ve vašich životech nemožné? Najít práci? Zlepšit studijní výsledky? Přibrat? Zhubnout? Uzdravit se? A nebo prostě a jednoduše najít štěstí? Zdá se, že není východiska, že to nejde? A co takhle zkusit věřit a přeměnit zoufalství na víru, na víru, že je to možné.
Aspoň na okamžik to zkuste, zavřít oči a uvěřit. Je to tak snadné! Věřte a doufejte, že nic není nemožné. A ono nebude.

25 komentáře “Nemožné je to, co jako nemožné bereme

 1. Páni, hodně mě to zaujalo. Ten článek je bezvadný. A když se nad tím zamyslím.. Máš pravdu. Líbí se mi jak tady uvažuješ nad tím kdyby celý svět přestal věřit na gravitaci. Jsi vážně snílek.. Ale v hlavě to máš rozhodně srovnané. Ten článek má úroveň. Líbí se mi. Začnu věřit a doufat že nic není nemožné :))

 2. pripomnelo mí to jak v matrixu ten malej kluk ohybal tu lzicku a rikal, ze to dela pouze silou mysli. ja taky verim, ze kdyz clovek neco opravdu chce a necemu doopravdy veri, ze je to mozne,na druhou stranu je  sakra tezky nekdy presvedcit sam sebe aby necemu stoprocentne veril a prave proto, ze v lidske prirozenosti je pochybovat, malokomu se necemu podari verit tak silne, ze se to stane skutecnosti a tudiz nejvetsi kamen urazu jsou ty pochyby..na druhou stranu bez pochyb bychom verili vsemu co nam kdo rekne a nebyli bysme schopni sami ani myslet

 3. No za vyskúšanie to určite stojí…hlavne keď sa pozriem na tú matiku čo mám pred sebou a nemám o nej ani tušenie 😀 napriek tým písomkám z nej na týždeň 😀

 4. Moc pěkný článek. Já se sažím tuhle víru, že vše je možné praktikovat už nějakou chvíli a mohu jen potvrdit, že to opravdu funguje. Můj život se mění k nepoznání. Samozřejmě v pozitivním slova smyslu. A i když to tak nevypadá, tak ono to opravdu je TAK lehké. Neb neexistují žádné hranice. Jediné hranice existují v naší hlavě.

 5. Zajímavé téma, mě zase kdysi napadlo, že existuje třeba jenom jistá skupina lidí, kteří ovlivňují život ostatním, jednoduše mi "staví život". Ale tohle patří spíš k autorům sci-fi.
  K určování reality člověkem jsem skeptický. Kdo určoval realitu, když tu lidi nebyli? Nebo si člověk určil i minulost :-D? Taky si nemyslím, že jsou lidi bůhví co, vlastně mi přijdou docela hloupí, ale progrese lidského myšlení je, tak se to třeba změní.
  Gravitace a bacily jsou věci dokázané, tomu člověk nepotřebuje věřit. Při objevech byla víra jen jakési svrbění, tušení, tak to já beru.
  A "nic není nemožné"…. dal bych ti vyřešit nějaký paradox, zajímalo by mě, jestli by jsi uspěla 🙂 Zřejmě věříš tomu, co píšeš, tak by neměl být problém. 🙂
  Najít práci, zlepšit studium,…. to samozřejmě s vírou jde, to souhlasím.

  A ještě…, zkus srovnat výrok "věřím, že chodím, protože je gravitace" a "věřím, že je gravitace, protože chodím", není to stejné 🙂

 6. teď jsem si vpomněla na jednu příhodu… už si vzpomínám jen matně, ale vím, že kdysi kdosi prohlásil cosi za nemožné, všichni uvěřili a tak to ani nemohli udělat. Ale ukázal se kdosi číslo dva a oněm lidem tu nemožnou věc ukázal přímo před očima. Nepamatuji si, o koho a o co šlo, ale podstatu ano 🙂

  A co kdyby jeden jediný jedinec věřil tak silně v to, že všech těčh sedm miliard plus mínus nějaký ten lidička navíc uvěří a bude…? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.