Naivní magoři versus skeptikové z přesvědčení

K napsání tohoto zamyšlení mě dovedla diskuze pod článkem s videi známého iluzionisty Crisse Angela – stačilo, aby zazněla pochybnost, že se nejedná o triky, ale opravdovou magii a hned se sneslo hejno skeptiků, kteří svými pařáty trhají na kusy každý pokus o nadpřirozené vysvětlení. Criss Angel je nejspíš opravu jenom dovedný manipulátor, ale jsou tu ještě další jevy, o kterých se se skeptickým člověkem můžete dohadovat hodiny a výsledek bude nijaký.
Napadl mě dokonalý příměr na tuto situaci. Představte si krátkozrakého člověka, kterému někdo s dobrým zrakem bude na obloze ukazovat letící letadlo. Z vlastní zkušenosti se svými čtyřmi dioptriemi vím, že kromě modrobílé šmouhy (=obloha) neuvidím vůbec nic a vlastně budu ráda, že vidím toho, kdo mi ono letadlo ukazuje. Stačí si ale nasadit brýle a helemese – letadlo. Dokud ale brýle nemám, druhý se může uukazovat k smrti a já stejně nic neuvidím.
Podobné je to i se skeptiky – nemají nasazené pomyslné brýle, které otvírají bránu do duchovního světa a ani za nic si je nenasadí – oni přece vidí dobře! Snad líp než my „magoři“ jak nás, duchovněji založené, rádi nazývají.

Proč se na to nevykašlat a nechat je ať si věří čemu chtějí? Kéž by to bylo tak jednoduché. Když totiž někdo nevidí víly, auru nebo duchy, nevěří na léčivou energii kamenů či lidských rukou a nad astrologií a tarotem jen mávne rukou, nehrozí mu kromě ochuzeného života vůbec nic. Zkuste ale otevřeně přiznat, že támhle na keři se houpe víla, řekněte někomu, že má modrou auru nebo že mu vyléčíte bolest hlavy přiložením rukou. Hned jste magoři, blázni, co by se měli jít léčit, máte halucinace a kdesi cosi.
„Proč?“
„Protože nic takového neexistuje!“
„A jak to, pane skeptiku, víte?“
„Protože jsem to neviděl!“
„Vzduch jste taky neviděl a přece je všude kolem vás.“
„Ale to je něco jiného, vzduch je vědecky dokázaný!“
„A kdyby vám nějaký vědec dokázal existenci astrálních bytostí?“
„Nedokáže, protože neexistují!“
A tak pořád dokola. Obyčejného nedůvěřivce ale může pár duchovních setkání, meditací a výkladů karet přesvědčit a otevřít jeho srdce i duši. Skeptik z přesvědčení se ale zabarikádoval ve své ulitě, ze které nevyleze ani za nic. Můžete mu klidně zhmotnit ze vzduchu dvě krásky, se kterými si bude celou noc užívat a on to smete pod stůl jako halucinaci. Dovést ho na setkání s mimozemšťany a poté, co se loď zvedne ze země, vám udělá přednášku o tom, jak nedokonalé měli ti herci kostýmy, ale že tu helikoptéru jste za talíř namaskovali hezky. Můžete ho vyléčit z rakoviny přiložením ruky a on poděkuje za autosugesci. A tak dále a tak dále.
V zásadě by to nevadilo. Když je někdo zabedněný, proč ho nenechat? Vždyť přece se říká, kdo věří v nadpřirozeno, důkazy nepotřebuje a kdo nevěří, toho stejně žádné důkazy nepřesvědčí. Ale viděli jste někdy třídu duchovně naladěných lidí, jak šikanují spolužáka, co nevidí auru? Viděli jste někdy společnost, která pozoruje tanec víl na trávě a směje se člověku, co nevidí vůbec nic? Ne. Já taky ne a neznám nikoho, kdo by věřil či se setkal s nadpřirozenými jevy a pak se posmíval těm, co nemají to štěstí. Možná litoval, možná nechápal, ale nenávist je v této problematice většinou jednostranná. Nevidět, nepoznat, nevěřit je normální, kdo ale viděl, poznal a věří, je magor. Duchovně založení lidé nepošlou skeptika na léčení ani si nezakládají spolky, kde nevěřící „oceňují“ za matení veřejnosti. Zato skeptický klub Sysifos je velmi známý a vy všichni, kdo jste už příliš otevřeně mluvili o svých duchovních prožitcích, už možná znáte psychiatrickou ordinaci či léčebnu zevnitř.
A tohle mě mrzí, snad i štve – duchovní svět nemá zbraně, jak by se mohl bránit proti osočování skeptiků, nařčení z duševních poruch a otevřenému výsměchu. Materialismus nás svírá do kleští a jakýkoli odpor je předem ztracený. Já jenom doufám, že očekávaná změna přijde brzy…
A na závěr mám vzkaz pro všechny skeptické nevěřící, kteří se zacpanýma ušima, očima i duší chodí po světě, zadupávají tělíčka víl do trávy, vytvářejí rány na duši citlivých léčitelů a inkarnovaných jemnohmotných bytostí a svým posměchem a nenávistí boří víru a sny jiným: zkuste v debatách přistupovat ke všemu otevřeně, nechtějte hned hmatatelné důkazy a když už nevěříte, pak to dělejte s citem a připusťte možnost, že ti „naivní magoři“ mají pravdu. A nezapomeňte, že snadnější je dokázat existenci něčeho, než dokázat neexistenci – ta se totiž objektivně dokázat nedá. Zkuste otevřít své srdce na cestě životem a uvidíte, že se vám třeba začne líp dýchat.
Poznámka pro ty, co nepochopili, o co v článku jde: tento článek nemá žádnou spojitost s debatami na blogu a není o žádné konktrétní osobě! Obecně shrnuje postoj skeptiků k duchovně založeným lidem a to, že na začátku zmiňuju článek o iluzionistovi Crissovi znamená jen a jen to, že díky diskuzi pod ním se mi v hlavě asociovala myšlenka na všechny hádky se skeptiky, jaké jsem kdy prožila. A v nich nešlo o blbého iluzionistu, ale o celý můj svět. Takže nebuďte vztahovační, pánové a dámy, je to jenom zamyšlení;)
Podobné články:

31 komentáře “Naivní magoři versus skeptikové z přesvědčení

 1. Ja vzdycky davam priklad – radium bylo objeveno v roce 1989 Curieovymi.. znamena to, ze predtim neexistovalo? A co jine veci, ktere nejsou videt, ale jsou dokazany vedecky? Taky trvalo nez lidstvo dospelo do takove faze, ze bylo schopno je objevit.. a nez se to dokazalo, proste nic z toho neexistovalo? A co Galileo a Kopernik? Taky jim nikdo neveril a dnes, ejhle, Zeme se vazne toci kole Slunce, kdoby to rekl, kdyz to vypada spise naopak?
  To, ze neco neni vedecky dokazano TED neznamena, ze nebude vedecky dokazano nekdy v BUDOUCNU.. i kdyby za dalsich 500 let..
  Otazka je, zda je tohle dobre. Zda svet, kde je vse uchopitelne a dokazatelne, je svet v nemz bych chtela zit 😉

  PS: pokud jde o nazory Siusiuse, to neni skeptik, to je normalni zahorkloun :D:D

 2. Veľmi pekne napísané. Ja mám dioptrie 5.5 :D:D
  no… tiež viem zo skúseností, že takýchto ľudí jednoducho nepresvedčíš. Ale ja jeden úspech mám, pamätám si, ako som ešte s drahým nechodila, boli sme kamosi, sedeli na hřbitově a klábosili. On povedal: ja som materialista.
  vtedy to bola velka skoda, pretoze to bol velmi dobry typek 🙂
  po cca 2 rokoch co sa pozname som ho naucila vidiet auru. vysvetlila mu kopu veci pomocou fyzikalnych zakonov. cital dokonca par knih o tychto veciach. a je to lepsie. takze u neho nadej bola, no vela ludi su beznadejne pripady.
  nerobim si kvoli nim nervy, poviem si ze bud na to pridu za svoj zivot sami (pod tarchou nepriaznivych zivotnych situacii, v zufalstve ked sa uz clovek obrati na cokolvek)a ak nie tak snad v dalsej inkarnacii 🙂

 3.    Článek asi reaguje hlavně na můj skeptismus. Lúmenn některé nesouhlasy vnímáš podle mě moc živě a máš sklon zveličovat kritiku. Hlavně se mi nelíbí hned používání nadávek nebo jen těch ironických pojmenování. Nikdy neříkám, ani si nemyslím, že kdo věří ve víly je magor nebo hloupý zabedněnec. V tom jsi mě nemile překvapila.
     Jestli ti mými komentáři kazím víru, nabízel jsem několikrát, že se k určitým tématům vyjadřovat nebudu. Nabízím znovu.
     Nepovažuji se za storpocentního skeptika. Věřím, že někdo viděl duchy a taky se proto vždy ptám na detaily. Jenže lidé si to často vyloží jako kritiku a myslí si, že se ptám jen proto, abych se mohl posmívat. Věřím v lidskou psychiku, která má neodhadnutelné možnosti. Mnoho příkladů, kdy na hranici smrti člověk dokázal "nemožné" existuje. O astrologii nebo léčivými účinky některých kamenů nebo dokonce lidských rukou si se zájmem přečtu, ale nevěřím věcem nebo skutečnostem, které nemají aspoň teorii vysvětlení. Asi se chytneš poslední věty, ale věřím, že můj postoj už lépe chápše a tolik neodsuzuješ.
     V článku píšeš o nemohoucnosti obrany "těch, kdo věří", ale na tomto blogu jsem to většinou já, kdo za svůj názor k podobně laděným článkům "schytává" kritiku.

 4. Siriusi, ty jsi mě k napsání článku vyprovokoval, ale rozhodně patříš k těm, co se chovají slušně a neuráží. Ale nejsi to ty, o kom mluví tenhle článek;) nebuď tolik vztahovačný. Jsou mnohem horší "diskutéři" (ano v uvozovkách, bo s nimi diskuze není možná), než jsi ty a bohužel jsem měla s nimi už co do činění nejen tu na blogu. Tvé komentáře jsou občas až zabedněně otravné, ale nevadí mi, je vidět že jsi přemýšlivý člověk;) Takže si tento článek rozhodně neber osobně

 5. Lúmmen, jelikož sem se taky zapojil do diskuse onoho článku tak budu trochu vztahovačný co se týče tohoto článku. Tento je pěkně napsaný a je v něm jistá pravda, jen bych se chtěl ospravedlnit: Criss Angel používá pouze triky! To je názor který sem projevil a stojím si za ním. Ale de mi jen a konkrétně o něj což neznamená že hned nevěřím na jakékoli mystično !!! A že jsem všeobecně skeptik. Nejsem skeptik, duchovno mi něco říká a sem neskutečnej smílek, jen nevěřim na Crisse Angela 🙂 Popravdě se mě tenhle článek moc nepotěšil…

 6. Deathrow: ježíííš ty si stejně praštěný jak sirius:D Vy dva jste pochybovali, ale to byl pouze impuls k napsání, NENÍ TO O TOBĚ, SIRIUSOVI A ANI NIKOM KDO MI PÍŠE NA BLOG. Jen jsem se s podobnými reakcemi už X krát setkala, naštěstí tu na blog jen výjimečně. A crisse angela sem už kurva netahej! Umíš hergot číst?
  "Criss Angel je nejspíš opravu jenom dovedný manipulátor, ale jsou tu ještě další jevy, o kterých se se skeptickým člověkem můžete dohadovat hodiny a výsledek bude nijaký."
  Takže já NA CRISSE ANGELA SERU je mi fuk, jestli je to mág nebo iluzionista, o to tu nejde. Jde tu o velkový přístup skeptiků a to že jsem ten článek napsala  po vaší debatě znamená jen to, že mi to v asociacích připomnělo jiné hádky. Sry za to nadávání ale nasrali jste mě oba, vy jedni vztahovační trubci:P:)

 7. Podobný článek mám rozepsaný taky, ach jo, teď to bude vypadat, jako kopírování 🙁 jinak chci říct, že jsem si na sobě všiml, že mám jakousi pokročilou schopnost lidi přesvědčovat o pravdě, ať už jakékoliv…

 8. To mi připomíná i věčné diskuse o náboženství, resp.existenci Boha a kultovní hlášku z Dědictví: A vy už jste Boha někdy viděl?-Vaši p..u jsem taky neviděl a věřím, že ju máte! 😀 To, že jsme něco neviděli nebo nezažili, neznamená, že je to blbost. Lidé se obrací na vědu, která přeci nedokázala existenci Boha/astrálních bytostí/aury atd.atd., ale i když mám všechnu úctu k vědcům, kteří konají ve prospěch lidstva, přece jen i oni jsou jen lidé. I když mohou být vysoce inteligentní, vzdělaní atd. naše vnímání není na takové úrovni, abychom poznali všechno.

 9. Víly ? ty vidis víly 😀 to je v celku humorne nemas to len vytvorenu nejaku svoju fantaziu ci tie vily boli myslene vo forme nejakych duší ci ako 😀 lebo ako skepticky niesom ale víly je uz dost silne kafe 😀

 10. Tranda humor 😀 ono da sa hrat napr pocitacove hry kde su elfovia, vily trpaslikovia. vecinov v reale to vidia ludia pod LSD alebo vela alkoholu ktory su vytazeni na fantazi a tim sa dostavaju nachvilku mimo tohto materialneho sveta ako oddych a odreagovanie ale zeby som ich mal pozorovat kdesy okolo mna neviem veru 😀 ale zase nemusi byt zle ked sa ma zmocni sexi 10 víl v podvezkovych pasoch korzetoch a poriadne nastartovane 😀

 11. Mně zas leze na nervy současný trend – někdo plácne naprostou píčovinu, chytí se toho x mamlasů a kdo tomu nevěří, je omezený chudáček. Nehledě na to, že toho ňůejdžáckého běsnění je všude kolem najednou nějak moc.

 12. Slečna S.: ono to má svůj význam, proč je toho najednou tolik;) brzo to pochopíme všichni
  pica666: víly existují, stejně jako elfové a skřítci, nepotřebuješ LSD, stačí čistá a upřímná duše, ale to asi nemá cenu ti vykládat;) a ve formě duší je docela správné slovo, protože víly mají zčásti hmotné, ale z větší části energetické tělo, tvoří spojovací most mezi hmotou a astrálním světem…no ale to je na dlouhé povídání, kór pro někoho, komu to přijde ujeté:)

 13. Lúmenn: A CO přesně že to máme pochopit?

  Btw. dohady skepse vs. ňůejdžbům jsou stejně zbytečné, každý vidí jen to, co sám vidět chce a to, co vidí, si také vykládá po svém, zkušenost, ať z té či oné strany je nepřenosná.

 14. pro "Lúmenn": Ale duchovní mají možnost jak se bránit skeptikům, ale museli by používat UŽ svých schopností s účinkem na hmotu. Takže tak. 🙂

 15. Musím se zastat klubu Sysyfos, kteří se problému vždycky věnují a zavrhnou ho až na základě vyvrácení. Vždy používají logiku a nikdy by se nesnížili na úroveň debaty: "Proč?" "Protože to nejde!"

 16. …: mám pročtený celý jejich web – jejich vyvracování je mnohdy hloupé, urážlivé a až trapné. A hlavně vyvracet se dá i slušně a ne nadávkami a ponižováním (viz cena Bludný balvan pro doc. Foučkovou, bez zdůvodnění, prostě je to kravina, reinkarnace je blbost, Foučková je senilní blbá stařena (volný překlad:)) ).
  Lukas: jo, ale to nejde za den ani týden, to je dosti náročná práce, holt se musíme víc snažit
  Slečna S.: pod slovo new age se dnes řadí kde co, proto je blbost to generalizovat jako kravinu, pod tento směr se řadí kdeco. Ale rozhodně i v žánru new age najdeš zajímavé lidi s podnětnými knihami, stačí (chtít) hledat:)

 17. Taky nehledej objasnění na krátkých internetových zprávách, ale na jejich přednáškách, kde jsou ochotni ti na požádání svou obhajobu vyložit. Dokonce ti odpoví na všechny otázky atd…  Ale to co říká Foučková – umřeli, protože v minulém životě byli zlí? Hmm… Tomu říkám logika.

 18. …: umřeli, protože každý umře! Ale když jsi v tomto životě chudý, nemocný, mentálně postižený pak je to kvůli tvým hříchům v minulém životě – Foučková není jediná, kdo to říká a zdaleka ne první;)

 19. …: lidi mají tendence utíkat od své zodpovědnosti, to je pravda – právě proto je tu reiknarnace takže od své zodpovědnosti nikdo neuteče i kdyby stokrát chtěl:) Nebo jsi to myslel nějak jinak? 🙂

 20. Ja verím tomu, čo sa dá vysvetliť fyzikou a aj logikou-verím na duchov, paralelné svety, ktoré nevidíme, na auru (pretože ju viem vidieť) a pod. všetko sa dá vysvetliť, keď sa chce. tu nejde o žiadny náboženský (ani žiadny iný) fanatizmus, ale o skúsenosti ľudí, o rôzne výskumy, ktoré sa s ľuďmi podnikli. Lumenn má pravdu, sme len úbohé tvori, využívajúce len veľmi malú časť mozgu, nikdy nebudeme všetko vidieť, vedieť a ani chápať. No môžme sa o to pokúsiť 🙂

 21. Myslel jsem to tak, že když má někdo zpackaný život, tak hledá výmluvu, že to není jeho chyba. Takový minulý život je ideální…

 22. …: ty si blb:D promiň, ale ty nevíš, o co jde v reinkarnaci, že:D:D:D
  "Myslel jsem to tak, že když má někdo zpackaný život, tak hledá výmluvu, že to není jeho chyba. Takový minulý život je ideální…"
  To cos napsal je BLBOST. Kdo hřešil v minulém životě? TY. Kdo si tedy zpackal život? TY. Kdo zodpovídá za všechny tvé činy? TY, TY a jenom TY! Přečti si moje články  reinkarnaci a pak mel takové hlouposti:)
  (promiň za ten tón, ale mě to přijde strašně vtipné, jak někdo může napsat něco takového:D )

 23. Abych to uvedl na pravou míru – reinkarnace je něco jako 'znovuzrození', ne? A já jsem svůj komentář psal z pozice člověka, který na to nevěří a domnívá se, že ti, co řeknou, že ve svém životě trpí a že je to proto, že byli v minulém životě zlí, nebo něco na ten způsob, hlouběji se mi do toho fakt nechce… Kde je tedy chyba? To, že reinkarnaci nepovažuji za reálnou nebo snad výklad slova?

 24. …: že na ni nevěříš není důležité. Ale když jsi v minulém životě hřešil, tak si za to, že se máš v tomhle životě blbě můžeš TY. Takže to není přesouvání zodpovědnosti ani vymlouvání, ale právě PŘIJETÍ ZODPOVĚDNOSTI ZA VŠECHNY SVÉ ČINY, V TOMTO I VŠECH MINULÝCH ŽIVOTECH. Když na to nevěříš, v pohodě, chápu, ale pokud něco chceš osočovat, pak o tom musíš něco vědět, ať věříš nebo ne. A tys nepochopil základní princip – jak se můžu vymlouvat sám na svoje chyby??? O_O

 25. To nutně každý ví, co byl v minulém životě, že může přejímat zodpovědnost? Nebo až podle míry zodpovědnosti zjistí kdo byl? Náhražka jako náhražka. Nechci osočovat nějakou reinkarnaci, ale zase mi připadá zkrátka nemorální učení paní Foučkové (což je to, proč se tady o tom bavíme).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.