Křesťanství versus satanismus

Na blogu Blackwish se před nedávnem rozhořela debata o satanismu a jeho spojování s metalem. To je samozřejmě nesmysl, rovnice metalista=satanista ve většině případů neplatí, ale vysvětlujte to lidem, kteří se na metloše (potažmo i gothiky) oblečené v černé dívají skrz prsty. K tomu se ale vyjadřovat nechci.
V diskuzi pod článkem se objevilo mnoho názorů na satanismus, Blackwish jako křesťanka považuje satanismus za zlo a Satana za ztělesnění všeho špatného, přičemž Bůh je jeho opakem a tedy dobrem. Naproti tomu satanisté, kteří se v diskuzi také vyjádřili, své náboženství bránili, dokonce ho nazvali životním stylem a ne ideologií a argumentovali podobně ohnivě jako Blackwish. Kde je tedy pravda?

Já osobně nemám ráda ani jedno z těchto náboženství. Obojí mi přijde příliš svazující a to i přesto, že satanismus prý vzývá svobodu. U křesťanství byla jistě prvotní myšlenka dobrá – láska k bližním, tolerance, když tě někdo praští, nech se praštit ještě jednou, prostě mírumilovnost a pacifismus. Problém je ale v Bibli – není to kniha kterou by napsal zakladatel tohoto učení, Ježíš, ale napsali ji lidé, kteří jej ani osobně neznali až pár desítek let po jeho smrti. Biblisté také mluví o tom, že Pavel z Tarsu, známá a důležitá křesťanská postava, byl homosexuál a tedy do Nového zákona promítl svou nenávist k ženám a židovskou averzi k tomuto pohlaví ještě prohloubil. Na rozdíl od Ježíše, který podle všeho ženy uznával stejně jako muže a snažil se když ne o rovnoprávnost, pak alespoň o lepší postavení žen, Pavel a pozdější papežové ženy úplně vyškrtli z náboženství a cejch prvotního hříchu jim div ne vypálili na čelo. Další škrty a přepisy v Bibli z ní tak udělaly úplně jinou knihu, než jakou byla původně, o špatném překladu nemluvě.
Pozor na to, co vám doma visí na zdi – kříž je symbolem bolesti a zákazů!
Satanistická myšlenka taky ve své podstatě není špatná – na rozdíl od puritánských křesťanů vzývají svobodu, sexualitu, radost ze života. Bohužel pro ně si zvolili za svůj symbol Satana, aby zdůraznili protiklad křesťanství, ale ten je obecně přijímán za něco zlého a špatného. Není divu, že jsou satanisté považováni za zločince i když následovnici mírumilovné LaVeyovy církve (jichž je dnes většina) násilí nepropagují a nikdy nepropagovali.
U obou náboženství tedy máme dobrou základní myšlenku, ale pozdější následovníci už ji často překrucují, mění, nechápou. Ale to není jediný problém. Ortodoxní křesťané naprosto ignorují své tělesné tužby a týrají sami sebe, mnohdy ve prospěch ostatních – světci jsou tedy skoro samí mučedníci, co trpěli, hladověli, bičovali se, drželi celibát atd. Ortodoxní satanisté zase nehledí na nic jiného, než na sebe, ačkoli v jejich zákonech je i neubližuj druhým, jejich sobectví je zřejmé. Já mám hlad, já chci souložit, já chci tančit a zpívat…“já chci“ je satanistická modla. Máme tu tedy jednu ideologii, která vzývá k užívání si bez výčitek a druhou, která propaguje utrpení vlastního těla (mnohdy i ducha) jen aby se dotyčný dostal do ráje. Považujete jednu nebo druhou za dobrou? Já tedy ne.
Pozor na to, co nosíte na krku – obrácen pentagram je negátor energie a taky její mocný vysavač!
Věřím tomu, že každý bude za všechny své hříchy potrestán a taky věřím tomu, že hříchem není to, co za hřích nepovažujeme. Zbičovaný světec, který se „prohřešil“ tím, že v den půstu zbaštil pečenou krůtu, tak bude potrestán; zatímco satanistu, který celý život „hřešil“ smilněním, sodomií a jinými sexuálními radovánkami, jež křesťanství odsuzuje, žádný trest nečeká, protože se za své činy vinen necítil. A jaký že to bude trest? Většina lidí o mě ví, že věřím na reinkarnaci – nejen věřím, ale jsem o ní přesvědčena. Nějaké peklo a nebe pro mě ztrácí význam a jeden život ve ctnosti či jeden život v nevázaných orgiích je dle mého jen střípek do mozaiky stovek inkarnací. Nechápu křesťany, kteří pro vidinu nebe jsou schopni dělat bláznivé věci, stejně jako satanisty, které dle jejich mínění po smrti nic nečeká a tak kašlou na vše kolem.
A hlavně – nevěřím na Boha ani Ďábla, věřím na Lásku a Nenávist; nevěřím na Peklo ani na Nebe, věřím na příčinu a následek, odměnu a trest. Podle ideologie křesťanství i satanismu se dá prožít správný život, stejně jako špatný. Zlo není ukryto v náboženství, v Satanovi ani Bohu, zlo je v každém z nás a tak jsou zlí satanisti a dobří satanisti, stejně jako zlí křesťané a dobří křesťané. Je na každém člověku jakou cestu si vybere a pokud je to ta cesta dobra, nezáleží zda máme doma kříž s Ježíšem, sošku rohatého čerta nebo tlustého Buddhu na polštářku. Satanismus ani křesťanství z nás neudělají dobrého nebo zlého člověka, to jen my sami. Ačkoli sama se toleranci teprve učím, tak vzývám k toleranci všechny kolem – a taky k tomu, abychom si konečně sundali ty brýle s předsudkovými skly a vnímaly svět takový, jaký je.

1. Satan znamená ukájení choutek, nikoli odříkání!
2. Satan znamená živoucí existenci, nikoli vymyšlené spirituální báchorky!
3. Satan znamená neposkvrněnou moudrost, nikoli pokrytecký sebeklam!
4. Satan znamená laskavost k těm, kdo ji zasluhují, nikoli lásku, vyplýtvanou na nevděčníky!
5. Satan znamená pomstu, nikoli nastavení druhé tváře!
6. Satan znamená odpovědnost vůči odpovědným, nikoli péči o psychické upíry!
7. Satan znamená člověka jako pouhé zvíře, někdy lepšího, mnohem častěji však horšího než ti, co kráčejí po čtyřech, člověka, jenž se díky „božskému duchovnímu a intelektuálnímu vývoji“ stal nejzkaženějším zvířetem!
8. Satan znamená všechny takzvané hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo
emočnímu uspokojení!
9. Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal
udržovat v chodu!
Zvýrazněné části považuji za špatné zákony – lásku si zaslouží každý a taky pomsta se dříve nebo později obrátí proti nám. Ukájení choutek je dobré do jisté míry, stejně jako odříkání, správné by tedy mělo být obého s mírou a ani jedno nepřehánět.
1. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví. Nebudeš mít jiného boha mimo mne. Nezobrazíš si boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já Hospodin, tvůj Bůh, jsem Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech i do třetího a čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.
2. Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jména zneužíval.
3. Dbej na den odpočinku, aby ti byl svatý jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu práci. Ale sedmý den je den odpočinutí Hospodina, tvého Boha. Nebudeš dělat žádnou práci ani ty, ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvůj býk a tvůj osel, žádné tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách, aby odpočinul tvůj otrok a tvá otrokyně jako ty. Pamatuj, že ty jsi byl otrokem v egyptské zemi a že tě Hospodin, tvůj Bůh, odtud vyvedl pevnou rukou a vztaženou paží. Proto ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh, dodržovat den odpočinku.
4. Cti svého otce i matku, jak přikázal Hospodin, tvůj Bůh, abys byl dlouho živ a dobře se ti vedlo na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh.
5. Nezabiješ.
6. Nezcizoložíš.
7. Nepokradeš.
8. Nevydáš proti bližnímu svému falešné svědectví.
9. Nebudeš dychtit po ženě svého bližního.
10. Nebudeš toužit po domě svého bližního ani po jeho poli ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.

Zvýrazněné části považuji za špatné a to tentokrát ne jejich významem, ale podáním. Bůh podle desatera není všeobjímající láska, ale trestající nevrlý sobec, který přikazuje a zakazuje. Samé ne a ne, samý příkaz a rozkaz, tón tvrdší než kámen. Já jsem vás vyvedl, mě budete poslouchat a hotovo! Nezlobte se na mě, ale takhle si tedy Lásku nepředstavuju…
Podobné články:

49 komentáře “Křesťanství versus satanismus

 1. metalista — satanista to mohl rici neaky gelíček ci hop hoper proste clovek co nevi co metal. A souhlsím s tebou nekdy se mi spise jako zlo zdá krestanstvi slepá vira proc by bůh nechtel poznání svích detí a místo toho jim uzavíral oci.

 2. No, kazde nabozenstvo bolo kedysi sektou, uplne rovnakou ako v sucasnosti napr. jehovisti, ostatni si z nich robili srandu. neskor sa vybralo z tych siekt par, ktore boli zneuzite ako nastroj péolitickej moci a boli nasilne a smrtou vnucovane ludom. takto sa krestanstvo rozsirilo. stale tu vsak boli ludia, ktori nesuhlasili so zabijanim, inkviziciou, kriziackymi vypravami, zabijaniu vlkov v domneni ze ide o zle zvierata a tyto sa nazvali satanistami-ako protiklad.
  biblia obsahuje jezisovych slov mozno 2 percenta.hovori sa ze jezis bol zenaty a pod. co cirkev zatajila. preco? ked sa pridelovali knazom fary, cirkev zakazala knazom zenit sa ale dovod nebol nasledovanie vzoru jezisa, cirkev nechcela aby fary dedili manzelky, ale opat cirkev!! z tohoto dovodu si vymysleli, ze jezis tiez zenaty nebol. ked sa jezisa pytali, ci maju navstevovat jeho chram, povedal ze staci ak sa raz za den uprimne pomodlia. cirkev nerovna sa jezis, nerovna sa boh, cirkev=politika! pojdem do kostola, dam do klobucika dvojkorunku. ked nas je tam patsto nejaka babka vie ze umrie necha ako sprepitne ze pojde do neba aj 100-ku! a ked fararko odsluzi takychto omsi par tyzdenne+dostane plat, moze ist aj 3x rocne na dovolenku na bahamy 😀
  rovnako je blbina do oci bijuca-kostoly zdobene zlatom. nekazal jezis zit skromne?? kazal 😀 a deti v etiopii nemaju co jest. cirkev sa o nich nestara. robi to cerveny kriz a obcas nejaky ten stat. krestanstvo napachalo za svoju historiu 1000x viac zla ako par psychopatickych satanistvo, ktori si vsetko zle vylozili  :-!

 3. Ešte odpoveď, čo pomáha na astmu. Astma,ako aj ostatné choroby vyplýva z psychiky. ľudovo sa jej u nás vravelo aj "dusivá láska" a to nie nadarmo. trpia ňou ľudia, ktorí dusia v sebe priveľa citov a pocitov, treba ich vyjadriť, treba vybuchnúť, naštvať sa, mlátiť okolo seba, všetky emócie musia byť uvoľnené!aj zlé aj dobré. toto je základný princíp.
  čo sa týka bylín, základným liečivom je podbeľ liečivý. Stačí si ho kúpiť v lekárni ako sypaný čaj a v jeho pití zotrvať. ďalej sa používa jačmeň, ten sa však pripravuje inak:
  teplé mlieko naleješ do nádoby, pridáš pomletý jačmeň a zamiešaš. môžeš ochutiť medom. mladý práškový jačmeň by si mala zohnať v lekárni,čajovni alebo bio obchode. Ďalším pomocníkom pri astme je vňať bruntáka lekárskeho.
  Ďalšie pomocné byliny:
  kvet vlčieho maku, kvet a list proskurníka lekárskeho, vňať tymiánu, list skorocelu, kvet bazy čiernej, list fialky, plody rasce a feniklu, vňať bukvice lekárskej. ak sa rozhodneš použiť čokoľvek, spýtaj sa v lekárni na znášanlivosť s liekmi, ktoré užívaš, aby to nenapáchalo škodu. 🙂 snáď som pomohla aspoň trocha. papa

 4. Nemáš začo,rada som pomohla. ono je najlepšie vyskúšať čo najviac vecí a vybrať z nich tú, ktorá ti pomáha najviac. no ak sa nezbavíš svojho mentálneho návyku, astma ťa bude môže trápiť. lieky a bylinky len zmierňujú jej príznaky, no astmu samotnú neliečia. môžem odporúčať knihu:
  Miluj svoj život
  Louise L. Hayová
  je o mentálnych návykoch, ako na nás pôsobia a ako sa ich zmenou môžme vyliečiť aj z rakoviny, ako sa to podarilo autorke tejto knihy.
  ja len tak, ak ťa táto tématika zaujíma viac. ja som po nej úplne zmenila pohľad na život, je to pohľad do neznáma, do najhlbších tajov ľudskej psychiky a na čo všetko vplýva.

 5. Lilith astma je chronický spazmus bronchů( nebo bronchiol tedka presne nevim) který může být vyvolaný silnou emocí , rozrusenim ci alergickou reakcí tudíš hypersenzitivni reakci  🙂

 6. Ja osobne nevyznávam ani jedno z týchto dvoch, ale priznávam, že ak porovnám desatoro a devätoro, tak devätoro je mi oveľa bližšie. (najmä táto časť: Satan znamená člověka jako pouhé zvíře, někdy lepšího, mnohem častěji však horšího než ti, co kráčejí po čtyřech)
  Kresťanstvo sa mi nezdá zlé, ale čo sa týka cirkvi, tam to už veľmi optimisticky nevidím 😀 ale…práve toto sú náboženstvá, ktoré ma nejako nezaujímajú 😀

 7. Daniela: a já s nimi většinou souhlasím, vždyť náboženství je do jisté druh životního stylu;) satanisti nejsou zí lidé, co zabíjí děti, ale křesťani zas nejsou hodní lidičkové, co vzývají lásku. Pravda je někde uprostřed:)

 8. tak s timhle clankem musim tak z 95% souhlasit, skoda jen ze mnozstvi lidi kteri to vidi takhle je mensi nez male… pro vetsinu je krestanstvi=dobro, satanismus=zlo… ale jak rikas neda se komplet odsoudit cela skupina, zalezi jen na konkretnich lidech co jsou zac…

 9. pro "Lúmenn": Chtěl bych reagovat na tvojí odpověd pro Danielu, píšeš že náboženství je do jisté míry druh životního stylu: Což je něco s čím naprosto nesouhlasím, podle mě jde o dvě naprosto rozdílné věci, náboženství má být o tom v něco věřit (např: v Boha a v posmrtný život) a protože si je člověk z hlouby duše jistý že když bude plnit desatero tak se dostane do ráje, tak pro to dělá co může. Zatím co životní styl znamená: nosit sebou bibli, po každé kapse mít krucifix, chodit v hábitu, před lidma mluvit latinsky ale přesto být naprostý ateista. Stejně tak u většiny satanistů, jde jen o to se vyfiknout ale přitom v něakou temnou magii ani za mák nevěří natož v existenci satana.

 10. taky s tímhle článkem souhlasím 🙂 co se týše mě,neřadím se nikam…velmi mě zajímají východní náboženství,vždycky jsem toužila být buddhistkou,nicméně nemám na to čas  🙁

 11. sranda..
  Kdyz jsem dnes sla z Tesca, v podchodu bylo par lidi, zpivalli, kecali a ja se zastavim a koukam, co to je.. a vykoukala jsem – Apostolska cirkev. Chvili jsem tam stala, prisla ke me pani, dala vytisk casti Bible (pozdeji jsem zjistila ze je to zrovna ta cast, kterou znaji i nekrestane, jelikoz zakladni znalost Bible je povinna snad u vsech humanitnich studii, tak nic) a ptala jsem se ji tedy, o jakou cirkev se konkretne jedna. Mno, slo o prostestanty, to mi bylo jasne. A zakladem jejiho promlouvani ke mne byly opozice protestantske a katolicke viry. Coz asi kazdy zna..
  Protestanti tedy neuznavaji mariansky kult, svate povazuji za modly, a vadi jim, ze katolicka cirkev nezije presne podle Bible. To beru, koneckoncu, nektere veci jsou vazne mimo.. ALE, "nezit presne podle Bible" mi prijde prijde ve sve podstate jako opravdu pozitivni. Proboha, vzdyt jak pises, Bibli nenapsal sam Jezis a uz vubec ne Buh, Bible se da interpretovat tolik ruznymi zpusoby, staci si vzit dva ruzne preklady, co preklady, i katolicka a protestanstka Bible se lisi. Posledni, co si tak pamatuji, ze byla modernizace katolicke viry, bylo zruseni "nebe" pro nepokrtene deti. Coz je vlastne proti Bibli, ale pro kazdeho normalniho cloveka naprosto samozrejme.
  Proto je taky tolik sekt, proto je taky tolik odnozi protestanstkych cirkvi, protoze oni chteji zit presne podle Bible, coz automaticky vede k tomu, ze by si kazdy clovek, co chce zit podle Bible musel zalozit svou vlastni cirkev.
  Tohle je ten zakladni problem, o kterem se zminujes. Nabozenstvi, i krestanstvi, i satanismus, jako takove ma pozitivni myslenku, ktera clovek muze neco prinest. Ale jakmile se ji chytnou lide, kteri ani tak nemusi byt fanaticti nebo ortodoxni, ale hlavne naprosto pitomi, je vsechno v haji. A to neni jen otazka krestanstvi, tohle se tyka jakekoli filozofie, politicke ideologie atd..
  (asi o tom neco napisu :D)

 12. Nechystám sa s tebou o tom hádat,lebo viem,že by ta to aj tak nepresvedčilo.Chcem ti len vytknút niekolko chýb v tomto článku,ktoré mi na prvá pohlad bijú do očí :
  -bibliu ( teda Nový zákon,ktorý píše o Ježišovi ,kedže myslím,že práve tuto čast si mala na mysli ) napísali Ježišovi učeníci,tí ktorí ho sprevádzali počas celého jeho verejného posobenia a vobec to nenapísali dlhé roky po Ježišovom nanebovstúpení.S písaním začali krátko po tom ako sa to stalo
  -kde si sa dočítala,že Pavol bol homosexuál?A tiež kde v jeho svedectve si našla niečo proti ženám?Kebyže si prečítaš všetko čo kedy napísal,nikde to nenájdeš.
  -aké prepisy v biblii?Všetky texty su povodné,tak ako ich učeníci napísali.Do biblie boli vybraté texty tých,čo to všetko naozaj prežili,videli na vlastné oči a čo najpresnejšie opísali všetky udalosti.A Preklad?Neprekladali to žiadni blbci,takže nebola nijako narušená hlavná myšlienka všetkých textov.Možno rozlišní prekladatelia použili iné výrazy,ale doležité veci zostali neporušené
  -kríž je symbolom Ježišovej obety za nás.Boží syn sa obetoval aby nás vykúpil a dal nám vlastne najsilnejší dokaz a dovod verit.Kríž nám neustále pripomína Božiu lásku a to,že ked mu zostaneme verní,možeme sa dostat do neba.
  -hlavnou myšlienkou krestanstva nieje trpiet.Teda určite nie bezdovodné trpenie.Je to obeta.Obetovat sa z nejakého rozumného dovodu…Nie to zase totálne prehánat…Boh od nás nežiada aby sme hladovali,bili sa alebo niečo podobné..Tak to chápu až prehnane fanatickí krestania.
  -Boh samozrejme,je láskavý,aj ked sa ti to možno nezdá.Ale jednoducho stanovuje aj príkazy a zákazy,kedže je aj spravodlivý.Prikázania nemaju byt pre nás obmedzenie,niečo čo je len tak vymyslené a nemá zmysel.Boh ich dal preto,že sú správne a ich dodržiavanie je pre naše duše doležité a prospešné

 13. AngelFacedVampire: hele, holka, ja jsem Katolicka a casto se krestanstvi zastavam, ale jakmile uvidim nazor jako je ten tvuj, padam ze zidle…
  1) napsani Noveho Zakonu se datuje az nejakych 20 po smrti Jezise, to je podle tebe kratce po jeho smrti?
  2) nevim zda byl Pavel homosexual, ale dle meho sovinista to rozhodne byl, stejne tak fanatik, ktery prakticky ze dne na den preskocil ke krestanstvi. O jeho vztahu k zenam, stejne jako je to u sv. Petra je publikaci opravdu dost.
  3) Holka, vem si katolickou a protestanckou Bibli a zacni ji srovnavat. To nejsou ruzna synonima slov, to jsou uplne jine vyznamy.
  A ze do Bible byly vybrane texty tech, kteri Jezise treba znali? Pokud vim, evangelisti cerpali casto jen z vypraveni 😉 mozna tak listy Apostolu bych brala jako prime svedectvi, ale uz jen to, ze jsou tam listy Pavla, ktery Jezise ani neznal, mluvi za vse..

  s dalsimi body souhlasim, jen bych k tomu poslednimu jeste doplnila, ze na priklad Budha dal lidem 5 pravidel, mezi nimiz je i nezabijet, nekrast a necizolozit 😉

 14. Já jsem křesťanka, nicméně je mi blízká i velká část satanského devatera. Křesťanství opravdu není o tom, schválně se sebetrýznit, je to spíše o tom, že by si člověk neměl užívat na úkor druhých, jestliže to někomu ublíží tak to neudělám. Také to není nechat se urážet a podobně, alespoň já nejsem ten typ který si nechá všechno líbit, je to dost o tom jak to člověk pochopí. Například neplánuji zachovat si neposkvrňěnost až do svatby, můj názor se ovšem může změnit…
  Mimochodem, cítím velkou náklonost k keltům a dalším pohanům takže v žádném případě nejsem taková, jak křesťana popisuješ… 🙂

 15. AngelFacedVampire: se mnou nesouhlasit můžeš v názorech, ale ne ve faktech:)
  1) nový zákon se datuje do roku cca 100 n.l tedy až dlouho po Ježíšově smrti, pravděpodobně nikdo kdo psal bibli Ježíše neznal a vše slyšel jen z vyprávění
  2) kromě bible existují i bibliologické publikace – které se opírají o historii. Jak píše Onnea i kdyby nebyl gay, pak to byl šovinista a fanatik
  3) a na tenhle blábol si přišla kde?:D Bible byla přepisována (nový i starý zákon) mnohokrát, v prvním století n.l. existovaly desítky evangelií, ta 4 která známe byla ustanovena církevním koncilem okolo roku 500 a i poté párkrát upravena, zbylá evangelia byla vyškrtána jako nevhodná. A překlad? No tak, neblázni, neumím sice hebrejsky ani řecky ale taky jsem si něco málo přečetla a opět odkazuju na onneu, která o tohle ví něco víc než já, že chyb v překladu je hodně stejně jako záměrných změn už jen do češtiny
  4) boží syn se vykoupil, fajn, ale v symbolice je kříž negativní symbol, nevymýšlím si, píšu fakta
  5) však taky píšu o fanaticích;)
  6) je to důležité a prospěšné, to nepopírám, ale četal jsi vlbec starý zákon? Tam se bůh nezdá jako hodný či spravedlivý, spíš jako tornádo urvané ze řetězu;)

 16. lumen, no prave, proto se krestanska vira opira spise o ten Novy Zakon, protoze Jezisovym cilem bylo zpristupnit viru kazdemu, nejen Zidum a ukazat Boha jako toho milosrdneho, ne jako toho, koho se musis bat.. ale to jen tak mimochodem
  spis bych se vratila jeste k te Bibli, dokonce jsem i videla dokument, kde zkoumaji, zda evangelium a apokalypsu sv. Jana napsala ten stejny Jan. Jak rikas, tech evangelii bylo hodne, nektere se i dochovaly, ale uz v prepisech, ale ty se bohuzel pouzivaji v konspiracnich teoriich, takze je bohuzel moc krestanu nebere vazne. Co se tyce toho, kolik autoru Noveho Zakona mohlo Jezise znat, tak nekdo mohl, nekdo ne, jak rikam treba u listu apostolu mi to prijde realne, nektera evangelia mohla vzniknout tak pozde take proto, jaka byla po smrti Jezise pro krestany situace (je zavirali, zabijeli, lepsi bylo se k tomu moc nehlasit), na priklad z evangelia Filipa (ktere v Bibli neni) je zrejme, ze Jezise znal, coz ale porad nemeni nic na tom faktu, ze Pavel z Tarsu Jezise vubec neznal a podobne to mohlo byt i u jinych autoru.
  Ovsem blbe na tom je, ze nikdo z nas tady de facto obrovskym znalcem neni..
  jinak, taky jsem seskrabala nejaky clanek na toto tema..:D:D

 17. To jsem si ted vzpomnela, jak mi kdysi jedna znama rekla, ze ji stve, ze Vatikan nechce uznat Husa za svateho..

  Slecna S., nekdo tam zapomnel napsat (jako vzdy), ze aby Vatikan uznal nekoho za svateho, musi byt dokazany alespon tri zazraky s tim kandidatem na svateho spojene..

  coz je taky duvod, proc Hus nikdy svaty nebude.. a proc nejspis ani Anicka..

  Jen Cesi maji malo svatych, nejspis proto se zabyvaji uchylnymi fanatiky..

 18. onni: Třeba předpokládali, že to čtenáři ví *krčí rameny* já tohle pravidlo Vatikánu třeba (ač ani nepokřtěná) znám.

 19. Mě napadlo při čtení toho všeho a všech těch přízpěvků tolik myšlenek, že nevím, jestli to teď nespletu. Jen tak pro začátek, pro ty, co mě neznají – jsem křesťanka, jsem ještě pořád ve věku -náct a nedávno jsem byla křtěná (nepíšu to z nějakého egocentrismu nebo tak, spíš aby se vědělo, pod čí korouhví bojuju.)

  Nejdřív se vyjádřím k tomu ap. Pavlovi. Musím říct, že jestli mi nějaká část v novém zákoně opravdu síří a nedá mi spát, pak jsou to zrovna jeho zmínky o ženách. Respektive, když si to přečtete, zjistíte, že to není zas tak hrozné, ale když se nad tím zamyslíte, zjistíte, jak moc toho bylo zneužito muži. (Myslím, že takový problém nastal i v koránu, ale s mnohem větší razancí. Ovšem to jsem nečetla, je to jenom neověřená informace – takže za tohle slovo prosím nebrat. Jen tak pro zajímavost :))) Jinak nemohu soudit, zda ap. Pavel homosexuál byl nebo nebyl, ale konkétně o postoji mojí církve k homosexuálům jsem na blogu psala již před časem. Koho by to zajímalo, může si to přečíst, i když je to trochu v jiných souvislostech.:))

  Tak. Pak bych se ráda vyjádřila k tomu křesťanskému sebetrýznění. Ha ha ha. :)))) Takže, jsem křesťanka a necítím se, že bych se nějak sebetrýznila. Je to jenom autoregulace (všeobecně známý termín z psychologie, Lúmenn, to mi prosím potvrď, snad to bude správné :)))) pod záštitou bible, kterou považuji za základ svého mravního kodexu. Znamená to, že se měním pro to, abch se co nejvíc podobala Kristu – a to pozor, ne nějakému svatému, papežovi ani apoštolu Pavlovi, ale Kristu :))) K tomu se snad ještě vrátím, pokud se v tom nezamotám 🙂

  K desateru… proč tolik zákazů? Desatero bylo ve své době jedinou psanou právní normou v tehdejším izraeli (kromě tradic, které nebyly pevně dané a pocházely pravděpodobně z oblasti mezopotámie). A víte všichni, jak vypadá náš dnešní zákoník. Také samé musíš a nesmíš. Kdyby tohle nebylo, nastala by anarchie 😀 Na druhou stranu, když se na ty zákazy koukneš, je to dacela logické – i v rámci dnešního slušného vychování :)) Nepokradeš – však kdo by si přál, aby jeho majetek někdo vzal bez toho, aby na to měl právo? Nezabiješ – kdo by chtěl být zabit, Nesesmilníš – no… kolem toho se vedou diskuze v tom mimokřesťanském světě. V Izraeli neměli žádnou ochranu, žádné prezervativy. To znamenalo – moc souložíš s děvkama, chytneš nějakou pohlavní nemoc a chcípneš. Tak to nedělej. :)) Vzhledem k dnešní době – myslím, že věrnost je stle velmi ceněná vlastnost.
  Tohle jsou ty nejvíc zákazové, jakoby pro život mezi lidmi – ty ostatní jsou náboženské… nevím, co k nim dodat. Snad by pomohla nějaká případná konkrétní otázka na ně :)))

  Jejda, to si mi to nějak protáhlo. Asi to ještě dopíšu, když mě něco napadne :)))

  Mimochodem, moc dobrý článek (a krásný design ;-)))

 20. No nevim ,dle mého názoru je satanismus  náboženství pro ty největší vypatlance a křesťanství má v dnešní době mnoho podob. Nenávidím z duše satanisty, protože je to pro mě spodina lidské inteligence , jejichž filozofie je dosti podobná anarchii.jediný na co se zmůžou je řečnit proti vatikánu a to dost primitivním způsobem.  

 21. Raven: no já s desaterem souhlasím, spíš se mi nelíbí to podání, sám bůh (údajný autor desatera) se zmiňuje o žárlivosti a copak ten , kdo je dokonalý, může žárlit? Chápu to musíš nesmíš, jde o zákon, ale ten tón, prostě v něm postrádám lásku.
  A k sebetrýznění – jasně, že křesťani se obecně netrýzní, jde o ortodoxní vyznavače, koho zmiňuju, ale je to náboženství hodně o sebeobětování, o odříkání a odříkání ani přílišné plnění všech tužeb mi nepřijde jako dobrá cesta. Nejlepší je být někde uprostřed:)
  S tím koránem i biblí máš pravdu, obojího jsem čtela jen úryvky – ale některé mnohoznačné výroky jsou v obojím použitelné proti ženám, bohužel. Jinak díky za pochvalu:)
  Frank: s tím si dovolím nesouhlasit, satanisti ani anarchisti nejsou vždy vypatlanci a jejich filozofie je v umírněné pdoobě docela dobře použitelná

 22. Lúmenn 🙂 Mockrát díky za odpověď. jsem strašně ráda, že existují lidé jako jsi ty, co dokáží rozumně diskutovat. A dovoluji si i říct, že mě i tahle celá diskuze zse trochu obohatila.

  ještě jednu poznámku k té žárlivosti, kterou jsi uváděla jako ne příliš dobrou božskou vlastnost. Mně ta žárlivost příjde jaksi… pochopitelná. Bůh stvořil člověka a miloval ho. A zničeho nic on začal sloužit modlám a Satanovi a podobnému – prostě něčemu, co na jeho výtvoru nemělo ždáný podíl a navíc to jen mršilo a ničilo… Víš, je to zajímavé, ale mě příjde žárlivost v tomto směru jako ctnost. Navíc žárlivý Bůh pak tedy splňuje i to, že jeho láska je pro každého… jejku, je to pochopitelné? Kdyžtak ještě vysvětlím :))))

 23. Nebudu teď mluvit o tom, jestli jsem křesťanka, satanistka nebo ateistka, chci jen podotknout že Starý a Nový zákon si podle mně hodně protiřečí. Zatímco ve Starém zákoně se dočteme věci jako známé "Oko za oko, zub za zub.", Ježíš v Novém zákoně předkládá myšlenku nastavení druhé tváře. Podle čeho se tedy řídí ti ortodoxní a fanatičtí křesťané, kteří chtějí žít přesně podle Bible?

 24. frank: jo existujou takovi co nejsou schopni jako argument pouzit nic nez: zapalte kostely satan zije!! ale to je mensina a sou to spis pubertaci co si na neco hrajou, ten co o tom neco vi tak o tom premysli a vi proc se hlasi zrovna k tomuhle a urcite to nejsou zadni vypatlanci jak pises….to samy s anarchistama, jenomze to musis posuzovat kazdyho cloveka zvlast, ne vsechny jako skupinu..to bych te pak zase ja musela prirovnavat k vypatlanym rasistum, co nehledi na to jakej clovek je, ale jen na to jestli je cernej nebo bilej..a proste podle toho cos napsal mi pripada zes ideologii satanistu asi ani moc nepochopil…

 25. Raven: no proč je žárlivost ctnost ve tvém podání chápu, ale pak to tedy odporuje tomu, že ta láska je pro každého – tomu moc nerozumím:)
  onni: to jo, ale jak zmínila Estel oko za oko je dost jiný zákon než nastav druhou tvář, takže podle čeho se řídit, když obé je v bibli?

 26. [33]: pro "Estel Silmarien": Zdravím. No oni to křesťaně zjevně chápou tak jako že Bůh povolal Ježíše Nazaretského z důvodu aby právě naplnil tu myšlenku "Oko za oko, zub za zub" a Novým zákonem asi chtěli nastolit Nové mírumilovnější časy doslova. Ovšem na straně druhé je fakt, že by se tedy měli v takovém případě držet jen toho Nového Zákona. Protože jestliže by platily oba dva Zákony tak by opravdu si protiřečily. Buď je to chápáno jako že Nový Zákon inovuje starý alespoň v některých věcech a nebo si skutečně ty dva Zákony v určitých věcech protiřečí bohužel (a to nemluvím o tom, že některé části obzvláště z Nového Zákona byly odstraněny a měli by být ve Vatikánu.) Mně osobně je to jedno. Já uznávám pouze Olympské božstvo a magii. Takže tak. 🙂

 27. lúmenn, pokusím se to trochu nastínit, jak jsem to myslela – tenkrát to snad bude pochopitelné. Zkusím to vysvětlit na příkladu lidí – někdo miluje někoho. Druhý někdo se zamiluje do třetí osoby a první osoba se v nežárlivém podání smíří s tím, že druhá osoba miluje nebo žije se třetí, protože jí miluje. V žárlivém podání Boha chápu tak, že on se nehodlá smířit s tím, že jakoby druhá osoba koketuje nebo žije se třetí a je odhodlám o ní bojovat a bojuje. Tak to vidím já… je to tentokrát jasnější? .)))

  Onni, Lúmenn: 😀 😀 V téhle celé diskuzi jsme všechni zapomněli na jednu důležitou věc – v NZ v evangeliích Ježíš Kristus řekl, že nepřišel zákon zrušit (zákon = přikázání apod.), ale naplnit. A dolpnil to tím, že shrnul všechna do pouhých dvou: miluj bližního svého jako sebe samého a miluj Hospodina celým srdcem svým, celou myslí svou a celou duší svou 🙂 Ani nevím, jaktože mě to nenapadlo dřív, ale tak jsem si na to ještě vzpomněla, že křesťanské zásady nemusíš vypisovat v deseti, ale stačí na to jen dvě. :oP

 28. Raven: jo jo, už to chápu;) jasně, no ke každému vztahu patří jistá míra žárlivosti, ale právě proto, že já osobně "boha" nevnímám jako personifikovanou osobu ani jako jednu věc, ale jako sílu, která je všude a v každém, jako celý Vesmír kde my jsme jeho součástí, pak taková žárlivost ztrácí smysl.
  Jo tak Ježíš to shrnul hezky ale on je sice nezrušil, ale naplnil – ale zanechal jen dvě z 10 – miluj bližního se dá chápat i jako nepokradeš a nezabiješ (někoho), ale nesesmilníš tedy v tom případě Ježíš jakoby vyškrtl, nemám pravdu? Protože to není obsaženo ani v jednom;)

 29. btw: ty dvě zásady jsou téměř stejné jako dva z vesmírných zákonů, začínám si říkat, že ten Ježíš nebyl úplný blázen a že to myslel dobře. Chudák malý, kdyby věděl co teď z jeho učením udělal církev…

 30. Lúmenn – myslím, že ty zásady v těch přikázáních obsaženy jsou – pokud miluju Boha, tak nechci dělat nic, co se mu nelíbí. A když se na to podíváme v širším kontextu Starého i Nového zákona, najdeme tam, že Bůh si přeje, aby si partneři byli věrní. Jenom s těmihle přikázáními si úplně nevystačíme, pokud nebudeme znát kontext a ostatní texty Bible – hlavně Nového zákona, protože ty texty nám pomáhají poznávat Boha a jeho vůli. Protože k tomu ,,milovat Boha" patří i snažit se ho poznávat a poslouchat.

  A kromě toho i bez víry v Boha je snad každému jasné, že v opravdovém partnerském vztahu věrnost musí být, pokud ne, tak to dokazuje, že toho druhého nemiluju, jinak bych ho nepodváděla.

  Řekla bych, že v té době Nového zákona už je Boží lid ,,dospělejší" a ten vztah s Bohem se dostal na jinou úroveň. Příchodem, smrtí a vzkříšením Ježíše a sesláním Ducha svatého přichází něco duchovně úplně nového, vnitřní přerod těch lidí. – ,,Nežiji už já, ale žije ve mně Kristus." Předtím bylo potřeba spousta příkazů a trestů, ale v novozákonní době je tím hlavním prvkem živý Ježíš, ne mrtvý strnulý zákon. A když se člověk nechá Bohem přetvářet a proměňovat – připodobňovat Ježíši, tak potom bude takové příkazy potřebovat míň a míň, protože bude stále víc v souladu s Bohem a sám rozezná, co je dobré a jak správně žít. Nevím, jestli to píšu srozumitelně, ale je to dost zásadní aspekt Nového zákona.  

 31. Luz: ano píšeš to srozumitelně:) já jsem taky pro věrnost, ale podle církevního výkladu nesesmilníš = žádný sex před svatbou, cel život jen jeden parner, což je dle mého hovadina. A s tím poznáváním Boha – já se řídím podle Vesmírných zákonů, snažím se žít v souladu s přírodou a vesmírem, ale křesťané jsou příliš ovlivnění církví, která jim boží slovo jakoby překládá, ale mění ho k obrazu svému

 32. Já třeba jsem pro to ,,celý život jeden partner" – v ideálním případě, ale to se pochopitelně každému nepoštěstí, plno lidí toho pravého najde až po více pokusech… a sex výhradně v trvalém vztahu, ale to je u mě prostě záležitost psychická a citová spíš než náboženská. Taky nemyslím, že se to nesmí stát před svatbou, vždyť když v tom vztahu je láska a oddanost, tak ten obřad už na tom nic nezmění – kromě formálních a legálních záležitostí. V biblických i pozdějších dobách to bylo nemyslitelné, ale přece jen dost věcí v Bibli, a to i v Novém zákoně, se vázalo na konkrétní dobu a společnost a později se to změnilo… takže někdy těžko říct, co je nutné dodržovat i pro nás a co ne. Někteří křesťani mají podobný názor jako já, někteří jsou přesvědčeni, že sex před manželstvím v žádném případě, a někteří sice jsou nebo byli teoreticky proti tomu, ale prakticky se podle toho neřídí.  

 33. Luz: já taky z vlastní zkušenosti vím, že sex bez lásky není ono, ale přijde mi jako nesmysl brát to jako hřích – ale já a moje názory na hříchy jsou na dlouhé povídání:)

 34. no hej, aj mňa každý hneď spája so satanizmom aj keď je to kravina na N-tú! Pre mňa osobne sú rovnako mimo satanisti aj náboženskí fanatici… Byť ovládaný vierou mi pripadá fakt dosť zvrátené

 35. Mno kdyby byl jenom homosexuál :\ Pavel byl dokonce na chlapečky 🙁 (Bible dva z nich zmiňuje, jmenovali se Timoteos a Onnesimos)
  "Lásku si zaslouží každý" – ano, každý, kdo ti jí dává. Někdo, kdo ti bezdůvodně ubližuje si lásku nezaslouží.
  To s tou pomstou La Vey poněkud nešťastně formuloval. Zasloužená pomsta je vlastně trest. A trestat zlé lidi je správné. Nezaslouženou pomstu satanismus odmítá. když ty uděláš něco zlého, měla bys též přijmout odplatu od poškozeného.
  Ukájet choutky smíš jen pokud to neubližuje nevinným.
  Sama jsem satanistka, vím o čem mluvím 🙂

 36. [46]: a kdo jsi abys určovala tresty, co si ostatní zaslouží? Nemáš právo soudit jiné lidi, nemáš právo je trestat. A nikdo nikdy neublíží bezdůvodně, vždy to má důvod, většinou on sám je neštastný a proto ubližuje, když mu dáš lásku, ubližovat přestane.

 37. No Lúmenn, dovolím si nesouhlasit 🙂 Moje zkušenosti hovoří opak. O mně se rodiče vždycky přehnaně báli a rozmazlovali mě. Nevěděla jsem tudíž, jak se k ostatním chovat a pořád se mnoou byly problémy. Neuměla jsem s ostatními vyjít, byla jsem na ně bezdůvodně hrubá, ale jenom proto, že mi nikdo neřekl, že to není správné.. A znáš děti.. Všichni mi to opláceli ještě hůř a já z toho byla hodně nešťastná, ovšem v podstatě jsem si za to mohla sama.. Jednou jsem dala facku spolužačce páč řekla, že můj oblíbený učitel je úchyl. Kdyby mi tenkrát "dala lásku", jak ty říkáš, čili mi hned odpustila, udělala bych to klidně znovu. Ale ona se domluvila s jinýma spolužačkama a začaly mi znepříjemňovat život, jak to šlo.. No a mně došlo, že kdybych svoje emoce krotila, nic z toho by nemuselo být. Díky zasloužené pomstě neboli trestu z její strany se ze mě stal lepší člověk 🙂

 38. Ano .. je mnohem lepší patřit ke Křestanům .. jsou proti homosexualitě ale pedofilie jim nevadí .. rádi zneužívají chlapečky..a zabíjení lidí a mučení ve středověku je naprosto normální 😉 Kde je tvůj bůh když děti v Africe umírají ? Proč má církev tolik peněz když má být chudá ? Co je ti vůbec po nás Satanistech ? Hled si svého každý má právo na svoje náboženství a ty o tom našem nevíš nic .. radši si bez nechat vymazat mozek při nedělní mši .. fanatický křestaně 😉 jen jednou jsem se podíval na video z kostela a tlustý kněz (obžerství je hřích) říkal "Nemějte rádi Harryho Pottera je to čaroděj a nepřítel boha!"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.