Na tuto otázku samozřejmě dnes každý, ovlivněný BIO propagandou, odpoví, že nekouřit! A pokud možno kouření zničit a vyřezat se společnosti jako škodlivý nádor. Já mám na tuto otázku ale poněkud jinou odpověď. Mám to štěstí, že se můžu dívat obojíma očima – kuřáka i nekuřáka, protože neuběhlo o moc více než jeden rok, co jsem propadla hořícímu tabáku v papírku.
Proč jsem se dopustila takového hříchu na svém zdraví? Od svých 13ti let do mě totiž lékaři pumpovali o mnoho škodlivější medikamety. Jsem maniodepresivní schizofrenik a tudíž někdo, kdo by bez této medikace neměl být schopen normálního života. A tak jsem poslušně polykala Risperdal, Fevarin, Lamictal a dalších asi 5 různých druhů silných antidepresiv a neuroleptik a doufala, že až dosáhnu zletilosti, všechno to svinstvo, po kterém se mi točila hlava, měla jsem dýchací a trávicí potíže, trpěla srdeční arytmií a „užívala“ si nespočet dalších zdravotních problémů, prostě hodím do koše a budu mít pokoj.
Ale tyto prášečky jsou věc nebezpečná a závislost si na nich vytvoříte jedna dvě. Z kolotoče psychiatrů se tak nedostanete lehce, většinou se z něj totiž nedostanete vůbec. Abych svému tělu a mysli ulevila od potíží, se kterými se musely potýkat při vysazení léků, nahradila jsem účinek mozkových stimulantů jinou drogou – nikotinem.
Pominula většina zdravotních obtíží, sebevražda ani nervové zhroucení se nekonalo, jen jsem teď další ovečkou ve stádu závislých kuřáků. Po tom, co jsem si prožila s lékaři, to beru jako vcelku malou oběť. O to více mě udivují snahy všech nekuřáků a eko-aktivistů, kteří si na kuřáky vzali hůl (rozuměj paragrafy) a snaží se jejich smradlavý koníček co nejvíce omezit. Popravdě těmto snahám moc nerozumím.
Když jdete po ulici, mnohem více než kuřákův dým vaše dýchací cesty ničí výfukové plny automobilů, zplodiny z továren a kouř z komínů na pevná paliva. Všechny tyto hnusárny vaše plíce pořádně devastují, ale chceme jezdit pohodlně, chceme mít dost výrobků pro náš život a chceme se ohřát, takže na koho vytáhneme bič? Na kuřáky.
Zákaz reklam v televizi a tištěných médiích je mi vcelku ukradený. Že krabičku cigaret pokrývá obří nápis „Kuřáci umírají předčasně“ a podobné lichotivé prognózy, na to už jsem si taky zvykla. Nijak mě to v životě neomezuje a neotravuje. Se zákazem na zastávkách je to horší, ale co by člověk neudělal pro své spoluobčany a trocha tolerance ještě nikoho nezabila. Tak si prostě stoupnu o kus dál proti větru a nakonec jenom hodím vajgl do zastávkového koše (Což někteří lidé nejsou schopni akceptovat a když kolem nich kráčím s doutnajícím nedopalkem, měří si mě hodně nakvašeně. Ale totéž by dělali, kdybych hodila opálený filtr na zem, takže volím pro přírodu menší zlo a nad pohledy nazlobených nekuřáky se jenom směju.)
Ale co mi přijde jako zahrávání si se základními lidskými právy a svobodami je zákaz kouření v restauracích a hospodách. Místo, kam si chodí člověk odpočinout a pobavit se s přáteli, by nemělo být vázáno nařízeními a paragrafy co dělat a co nedělat. Krom základních hygienických regulací a běžných zákonů by nikdo nikomu neměl nařizovat, jak se bude ve svém volném čase v hospodě bavit. Jediný člověk, kdo by měl mít právo zakázat kouření v podniku, je samozřejmě jeho majitel. Zde mě také překvapily reakce nekuřáků, kteří si stěžují, že je nekuřáckých podniků málo. Proč tomu tak je? No protože po nich není poptávka! Ve státě, kde kouří 50% dospělé populace se asi není čemu divit. O to směšněji vyznívá projednávaný (a naštěstí zatím neschválený) zákon o zákazu kouření v restauracích a barech. Kdyby lidé totiž v hospodách kouřit nechtěli, patrně by se provozovatelům vyplatilo budovat a vést nekuřácké podniky. Když tomu tak není, tak je asi něco v zákoně špatně.
Podle mě je celá kuřácko nekuřácká válka jen nafouknutý problém, který je celý pouze o lidské toleranci, potažmo netoleranci. Je tak těžké požádat kuřáka, co vás obtěžuje svým dýmem, zda by si nemohl přesednout dál? Je takový problém poprosit nekuřáka, aby si stoupnul dál, že byste si rádi zapálili? Pro mě to problém není. V době, kdy jsem nekouřila, stačilo říct, že nechci, aby si kamarád zapálil, že mi to vadí, a on se buď zvedl a šel si dát nikotin tak daleko, aby mě neobtěžoval, popřípadě cigáro na chvíli odložil a počkal, až bude sám. Nyní, když i já se řadím ke kuřácké polovině obyvatel, není pro mě problém zeptat se nekuřáků, zda si můžu zapálit, a pokud jsou proti, odejít tam, kde je nebudu obtěžovat. Je to vše jen o vzájemné dohodě.
Totéž platí i o podnicích – vidím-li, že je to hospoda kuřácká, musím se smířit s tím, že tam bude zadýmeno a nedýchatelno; vidím-li, že je nekuřácká, musím vejít s tím, že celý večer krabičku s cigaretami nevytáhnu. Prskání nekuřáků, že mají „svých“ podniků málo, je zbytečné, protože se snaží bojovat se zákony trhu, kde vítězí největší poptávka, nikoli nejhlasitější. Je to jako by se milovník Hotentotské kuchyně rozčiloval, že v jeho okolí není Hotentotská restaurace nebo jako by člověk, praktikující sado-maso sexuální praktiky štkal nad tím, že u něj v Horní Dolní není samo-maso salón. Jde jen o nabídku a poptávku, kterou by zákony a nařízení neměly nijak ovlivňovat. Nikdo nestavuje normy Hotentotských restaurací, proč by tedy měli stanovovat, kolik může být ve městě kuřáckých restaurací?
Dle mého názoru, je věcí každého, jakým způsobem si ničí zdraví. Někdo to dělá sportem, někdo kouřením, někdo zase čokoládou, alkoholem, stravou z fast foodů… Přijde mi hloupé regulovat něčí doteď tolerovanou neřest jen proto, že není dost in. Lidé umírali a umírat budou, ať už jim k tomu pomůže tabák nebo rozjetý autobus. V době, kdy emise v ovzduší dosahují letitých maxim, je podivné poukazovat na to, že plicní choroby jsou na druhém místě mezi příčinami úmrtí. O to více, když počet kuřáků v populaci naopak klesá.
Něco shnilého je v království českém…nezdá se vám? A tou shnilotinou je hlavně evropská byrokracie, která nás nutí dělat nesmyslná zdravotní opatření, co stejně k ničemu nevedou, maximálně tak k rozkladu staletími prověřených způsobů výroby a konzumace výrobků. Všechno bude předepsáno a nařízeno a z běžného slušného chování a vzájemné tolerance se stane tlustá bichle plná „nesmíš“ a „musíš“. A to se mi nelíbí. Bojovníci za čistý vzduch nechť si uvědomí, že okleštění kuřákova prostoru je jen začátek doby, kdy naše životy budou vměstnány do stovek, snad i tisíců příkazů, zákazů a paragrafů. A toho se rozhodně nechci dožít…takže si jdu zapálit:).
Podle mě je nesmyslné přirovnávat kouření cigaret s kouřem z továren i aut. Kvůli kouři nikdo továrnu nezruší, protože vyrábí i věci potřebné pro mnoho lidí, ale kouření je podle mě nesmysl, který ve většině případů nedává kuřákovi nic dobrého.
Není to tak dlouho, co jsem viděl na internetu prodávat eko-cigaretu, která uvolňuje nikotin bez vedlejších nebezpečných rakovinotvorných výparů. To je konečně chytré= řešení, ti Japonci nebudou asi zas až tak blbí 🙂 Kuřákl si příjde na své a nikoho tím neotravuje.
– Copak nevite, ze koureni zkracuje zivot?
– Aale, to nemuze zkracovat zivoot..
– No opravdu
– Ja znam takovejch prikladu… to byli na priklad dva bratri, ten jeden kouril a dozil se 90ti let!
– No to je vyjimka.
– No a ten druhej nekouril celej zivot a zemrel kdyz mu byly tri mesice!
(dobry to byl komik..:)
Onnea: pobavilo:D
Sirius: alkohol, zbraně, jedy, výbušniny, chemikálie, tedy to, co se v těch továrnách vyrábí, taky nepřináší nic dobrého, ale stejně je nezruší:) Kolik rakovinotvorných částic vydechne kuřák za celý život, tolik jich továrna zvládne za jediný den:) takže tolik ke škodlivosti kouření…a hlavně kuřákům se lze vcelku v pohodě vyhnout, zbylým splodinám jen těžko;)
A k eko-cigaretám jen jednu otázku: Miluješ čokoládu. Nabídnou ti tedy tabletu, co má stejný obsah endorfinů, vitamínů a všech látek jako čokoláda, ale netloustne se po tom. Co si vybereš, čokoládu nebo tabletku? 😉
Onnea:Teď jsem si vzpomněla na tebe, Alkeantres, GP Brno: ,,ty kouříííš" "no a?" "dáš nám taky?:D " :D:D:D
Jdu na cígo..:D
Chci jen říct že továrny a podobné zařízení, ale jsou plná paragrafů, zákazů a příkazů co mohou a kolik vypouštět nejen do ovzduší, když je chceš srovnávat s lidmi pak je buď osvoboď od nich nebo lidem ty paragrafy dej taky nebo ne? Také si myslím že to nelze srovnávat. A mimo jiné cigarety se taky vyrábí v továrnách, které taky nikdo neruší ze stejného důvodu jako ty ostatní. V dnešní době kdy se vyplatí myslet jen na sebe a kdy se je téměř každý dobře vědom svých práv, ale už ne poviností je těžké spoléhat na slušné chování. A co pasivní kouření, co nekuřáci co se svého zlozvyku zbavily, je musí stát ta tolerance přece diametrálně víc než tebe nebo nekuřáka co nikdy nekouřil. Jak se má rozhodnout on když jde o kuřáckou a nekuřáckou knajpu, to už nemusí být tolerance, ale obět co ty na to?
Náhodný kolemčtoucí: A kuřák v nekuřácké hospodě se snad neobětuje? 🙂 Pasivní kouření je poněkud nadsazený problém, ale nikdo nikoho nenutí, aby po večerech vysedával v hospodách, proto by kuřácké versus nekuřácké podniky měly zůstávat problémem nabídky a poptávky, nikoli regulací. O tom co naše plíce pochytají na ulici a na místech, kam nutně musíme (pošta, úřad, nemocnice) se samozřejmě dá bavit a nějak je regulovat a se zákazem kouření na veřejných místech (ony úřady atd.) souhlasím a na ulici je to jedno projití okolo kuřáka naprosto zanedbatelné oproti autům apod. Proto bych to také ponechala tak jak to je teď a hospody ponechala na rozhodnutí jedince, nikoli státu. A inu, lidská tolerance a slušnost není problém pouze tohoto boje, ale úplně všech lidských konfliktů;) bohužel
nj, mishenko, vsak my sme takove nahodne kuracky 😀 a ja jsem nahodna opravdu v pravem slova smyslu, na to musi byt fakt chut a i pivo k tomu 😀 normalne si nedam a je fakt ze mi to dokonce i vadi, hlavne kdyz teda prijdu do restaurace v poledne si dat obed a tam je zakoureno.. ono to totiz neni o tom, jeslti mi nekdo kouri pod nosem a ja ho porosim at to nedela.. ale ze kdyz tam kouri vsichni cely den, tak to moc prijemne neni..
takze v tech restauracih bych to vyresila podud mozno nejaky rozdelenim prostoru pro kuraky a nekuraky, na hodne mistech to tak funguje. U nas je jeden hodne dobrej klub, kde se kourit nesmi, nikdo s tim nema problem a me se to hodne libi..
vsehcno je to spis o nejake ohleduplnosti.. neviidm duvod proc to zakazovat, mylsim, ze tech omezeni je dneska uz dost.. navic.. treba zakazy koureni na zastavkach taky vetsina lidi ognoruje, a ingnorovat bude, takze si muzou zakazat co chteji, ale pri prvni lepsi prilezitosti se to porusi.. ja kdyz jsem jeste kourila hodne, tak jsem treba nikdy nekourila kdyz bylo kolem me male dite nebo tak, to me dokaze vazne nakrknout, kdyz vidimna priklad dve mlady pani s kocarkama, jak stoji, vykladaj si a kouri.. nechapu..
no tak to mi přijde vyloženě odporné.. když je v okolí malé dítě, tak ne, to mi taky vadí.. Ohleduplnost je potřeba :o)
onnea: jo, přesně zákazů a příkazů už je dost, lepší by bylo kdyby se lidi prostě a normálně chovali slušně:) a v restauracích je to myslím řešený tak, že se v době obědů (někde i večeří) nesmí kouřit a jinak si prostě zápalit můžeš. S těma děckama je to to samý, prostě když mám v hlavě mozek tak na to dítě čudit nebudu…což ale hromada lidí není schopná pochopit, bohužel. No taky o sobě chci říkat že jsem náhodný kuřák, ale když někdy dám půl krabky a jindy 5 cigaret denně, málokdy míň, tak asi nejsem co? 😀
lum, ja tohle o sobe rikam proto, ze jsem kdysi byla kurak normalni, ale nikdy jsem nekourila tak, ze kazdy den klasicky tolik a tolik dam.. pak jsem prestala, ale ne tak zebych toho chtela nechat, proste jsem nejakou dobu nekourila a pak jsem zjistila ze uz dva tydny jsem nemela ani cigaretu 😀 ale zas vim, ze nemam silnou vuli, tak si raci nekdy na nejake akci zapalim s tim, ze dalsi 4 mesice cigarety ani neuvim, nez samou sebe mucit s tim ze nesmis, nesmis, nesmis..
jo, v nekterych restauracich to tak funguje a je to dobre.. ale me to nekdy vadi i v normalnich podnicich, kdyz dlouho nekourim, tam me z toho zadymeneho prostredi pak boli hlava, je mi spatne atd.. ale tak co no, mam hodne znamych co kouri, takze bych s nima ani poradne nemohla jit na pivo 😀 myslis ze s kourenim jsou daleko vetsi probelmy prave s tema detma atd (a to i tak, jak vidim 11letyho fracka s cigaretou u pusy..), tohle by se melo spis poradne resit..
nj ale sou prece ty nikotinovy naplasti ne? ktery nejsou skoro vubec videt ale souhlasi ms tim ze kdyz je blizko maly dite tak nekourit
tak jsem procet vsechny clanky odtud az po paranormalni schopnosti (ktery mimochodem existuji ale je to dobre?) a tak si rikam tahle stranka je takova jak bych to rek … zajimava a neco z ni vyzaruje a je to silne az se clovek (nebo neco jineho,treba ja sem bud vlkodlak nebo upir nebo neco mezi tim nebo neco jineho) boji casem si treba zvyknete ale yslim ze z teto stranky (nic proti vam) vyzaruje naka temna aura neco jako smrt
nikotinove naplasti? Nikotinove zvikacky? Neznam asi ani jedineho cloveka komu by to pomohlo, navic je to tak drahe, ze i pri dnesnich desnych cenach cigaret ta cigara vyjdou levneji..:D
Já osobně kouřit nechci a nebudu, ale ostatní ať si dělají, co chtějí.
Připadá mi rozumná myšlenka, že zemřeme tak jako tak, tak proč bychom si to nemohli užít (ovšem každý podle svého – když mi kouření štěstí nepřináší, tak proč kouřit?).
I když jsem nekuřák, nesouhlasím s argumentem ohledně peněz. Jistě, tabákové neřesti nejsou nejlevnější, ale na nekuřáci na svých zálibách také nešetří. Kdyby kuřák přestal kouřit, peníze by prostě neušetřil, jen by je utratil za něco jiného.
Ve veřejných vnitřních prostorách (banka, obchod, MHD atd.) je jasné, že se kouřit nebude. Co se týče restaurací, barů a hospod – tam bych to nechala na majiteli toho podniku. Diskutabilní by pak mohl být případ malé firmy, která patří podnikateli. Kdyby si on zvolil, že se tam bude smět kouřit, nemohla bych nic moc namítat. I když, vlastně je to diskutabilní.. Například Tesco taky někdo vlastní. Takže pokud by si (teoreticky, samozřejmě) usmyslel, že povolí konzumací cigaret… Tak by šlo o totéž, jako v případě restaurace.Takže jako nekuřák bych tam prostě nešla, měla bych smůlu. Nebo ne?