Hormonální antikoncepce – ano či ne?

Při brouzdání internetem občas objevím něco, co mě zaujme a mám potřebu se k tomu vyjádřit. Dnes to byla diskuze pod článkem o hormonální antikoncepci. Jeden muž (ano muž) tam tvrdě bojoval proti antikoncepci, jakožto velkém zlu. Uváděl argumenty jako „je to proti přírodě“ a „antikoncepce způsobuje rakovinu“. Tak jsem se nad tímto tématem zamyslela a zjistila, že nemá až tak docela pravdu.

Co je to hormonální antikoncepce (HA)?

HA je jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce (uvádí se spolehlivost až 98%). Žena si bere každý den pilulku obsahující hormony, které brání otěhotnění hned trojnásobně. HA zvyšuje obsahu estrogenu a gestagenu v ženském těle a to je potom přesvědčeno, že žena je těhotná, tím pádem už k dalšímu těhotenství nemůže dojít. Zaprvé tělo z vaječníků nevylučuje další zralá vajíčka (nedochází k ovulaci), zadruhé, pokud by k ní přece jen došlo, zabraňuje usazení oplodněného vajíčka v děloze a za třetí se mění složení děložního hlenu, tím pádem se spermiím hůře prochází hlouběji do ženského těla a tím se snižuje pravděpodobnost, že by se mohly setkat s vajíčkem a oplodnit ho.
Protože žena nemá ovulaci, nemenstruuje v pravém slova smyslu. Po třech týdnech braní pilulek na jeden týden vynechá, tím pádem poklesne hladina hormonů v těle a dostaví se krvácení. Toto krvácení je slabší a neodvádí s sebou neoplodněné vajíčko ani děložní sliznici, tím pádem není tolik bolestivé. Pouze pročistí dělohu od nahromaděných starých buněk, asi jako když se oškrábe ztvrdlá kůže.
Jaké jsou nevýhody HA?
Pokud žena užívající HA trpí zároveň vysokým tlakem, je u ní vyšší riziko krevní trombózy – v žíle se vytvoří sraženina a ta dojde až do plic, kde způsobí problém, někdy vedoucí až k poškození plic či udušení.
U žen, které užívají HA se také častěji vyskytuje rakovina prsu a děložního hrdla. Je to
způsobeno pravděpodobně vyšším obsahem hormonů v jejich těle a tím pádem se buňky snáze „zblázní“ – tedy začnou mutovat a tvořit rakovinné nádory.
Další nevýhodou je, že pokud žena začne brát antibiotika nebo antiepileptika, rapidně se sníží spolehlivost antikoncepce a mohou se objevit i zdravotní komplikace.
Jaké jsou výhody HA?
Kromě ochrany před otěhotněním, která je u HA srovnatelná svou spolehlivostí s kondomem, mají pilulky mnohé pozitivní účinky na organismus.
Jak již bylo řečeno výše, HA snižuje intenzitu krvácení, zmírňuje menstruační bolesti a projevy PMS (premenstruačního syndromu – kdy je žena před a při menstruaci podrážděnější, citlivější, nervóznější atd. než obvykle). Vysokodávkové pilulky – tedy ty, co mají vysoký obsah hormonů – snižují riziko onemocnění ženských orgánů (cysty a rakovina vaječníků, mimoděložní těhotenství, infekce pánevního dna…).
V pubertě HA pomáhá na vyčištění pleti od akné, podporuje zdravý růst prsou a udržování stálé tělesné hmotnosti.
Další výhodou je, že žena může oddálit své krvácení, třeba kvůli na dovolené u moře, důležité zkoušce apod.
Další metody antikoncepce
Kondom, který zároveň chrání i před pohlavními chorobami.
Nitroděložní tělísko, které je sice velmi spolehlivé, ale hrozí u něj nebezpečí infekce, silnějšího menstruačního krvácení a dalších obtíží.
Přerušovaná soulož, ta je velmi nespolehlivá, stačí, že vzrušený muž jednou zapomene „vytáhnout včas“ a hned je zaděláno na problém, jménem miminko.
Metoda plánovaného rodičovství, která počítá s tím, že žena s partnerem nebude souložit jindy, než ve svých tzv. neplodných dnech (tedy dnech, kdy je mizivé riziko, že spermie potkají zralé vajíčko). Problém je, že žena má největší chuť na sex právě ve svých plodných dnech, tak, jak to matka příroda chytře zařídila.
Můj pohled

Já osobně beru HA již pět let, zhruba od svých patnáctin. Jako puberťačka jsem trpěla děsivými bolestmi při menstruaci, nebyla jsem schopná jít třeba dva, tři dny do školy, krvácení bylo hodně silné…no prostě horor:). Pak jsem začala brát prášky a kromě toho, že jsem měla menzes pravidelně, na den přesně, zeslabila se bolest asi o 80%, krvácení se zmírnilo a já zas začala normálně žít celý měsíc, i s těmi prokletými pěti dny. Taky jsem si pochvalovala, že když mám něco důležitého, kde by mi vadil nepříjemný pocit bolesti v břiše (zkouška, písemka, pohovor) nebo kde bych nemohla dodržovat správnou hygienu (dřevárna, výprava se skauty, tábor), prostě začnu brát další balení a mám na tento měsíc pokoj. O mnohem příjemnějším souložení bez kondomu ani nemluvě:).
Osobně tedy využívám pozitiv HA jak jen můžu. Negativní účinky jsem na sobě dosud nepocítila. Věřím, že jsou ženy, které na HA reagují špatně, i když ze svého okolí znám jen ty, které mají s pilulkami dobré zkušenosti.
HA se mi zdá jako nejlepší forma antikoncepce, hlavně pokud máte stálého partnera, se kterým nemusíte používat kondom a rušit si tak příjemný pocit ze vzájemného sblížení. Samozřejmě, že žádná antikoncepce není 100% spolehlivá, příroda si skulinku umí najít vždycky, ale srovnám-li spolehlivost, pozitiva a negativa HA, vyjde mi ze všech metod jednoznačně nejlíp.
A co vaše názory, zkušenosti a postřehy?


6 komentáře “Hormonální antikoncepce – ano či ne?

  1. Výroky typu : Je to proti přírodě .  Mi lezou na nervy . kdyby sme v dnešní době jednali v souladu s přírodou vypadalo by to tak že bysme mohly jít bydlet do jezkyně a lovit mamuty

  2. A víš,že když používáš HK,můžeš:ohluchnout,později být neplodná,ochromnout a mít ještě jiné zdravotní a psychické problémy?

  3. [5]: a víš, že když jdeš po ulici, může tě přejet auto a pak budeš do konce života chromá a díky poranění mozku i dementní?:) Prostě život je plný rizik, co se dá dělat:) Btw.: půjčím ti na den moje tělo, když mám krámy a neberu prášky a možná pochopíš můj pohled lépe:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.