Homosexualita, děti a láska

Po přečtení tohoto článku (a diskuze pod ním) jsem se prostě musela zamyslet a říct nahlas svůj názor. Komu se ho nechce číst, jen ve zkratce shrnu obsah – redakce se ptá čtyř mužů různého věku, zda by jim nevadilo, kdyby se o jejich dítě staral lesbický pár. Většina samozřejmě tvrdila, že oni se o dítě mohou postarat a tak není důvod, proč by se o ně měl starat někdo jiný, ale pokud by se jim něco stalo, proti lesbičkám nic nemají.
Vrhla jsem se do diskuze, kde se to názory pro i proti jen hemžilo a já si sáhla do duše pro svoji odpověď.

Moje názory na gaye a lesbičky se s postupem času měnily. Změnily se od základů. S odsuzování se stalo pochopení a já jsem za to ráda. Pořád se ale snažím dívat jinýma očima, než jsou ty moderní, zakryté růžovými brýlemi tolerance ke všemu. Předně je důležité vědět, že homosexuálové za svou orientaci nemohou (vzniká už v těhotenství a výchova ji prakticky neovlivňuje) a že jejich sexuální orientace nemá vliv na aspekty jejich osobnosti, jako je čestnost, laskavost, morální zodpovědnost či cokoli jiného. Proto tedy není žádný důvod dívat se na homosexuála skrz prsty.
Ale postoupíme-li v úvahách dále, ta krásná idylka začne skřípat. Kdo tvrdí, že homosexualita je normální a je v souladu s přírodou, musí nutně narazit – příroda stvořila muže a ženu za účelem reprodukce. Pokud tedy muž nechce souložit s ženou (potažmo žena s mužem) jde proti přírodě. Zní to jasně a srozumitelně, ale má to zase háček – ten kdo bere antikoncepci, používá kondom nejde snad proti přírodě, která sex vynalezla proto, aby sloužil k reprodukci? Takže jsme zase na začátku.
Zastánci homosexuálů argumentují homosexuálními páry v přírodě – to by byl dobrý argument, kdyby v přírodě homosexuální páry byly. A ony nejsou. Jistě, samice souložící se samicemi nalezneme například u hyen, samce co si to rozdávají se samci najdeme mnohem častěji, třeba u králíků nebo opic. Ale když přijde doba páření, samec i samice poslechnou hlas přírody a začnou pracovat na mladých. Z toho vyplývá, že valná většina zvířat je bisexuální – příroda to tak zařídila a bylo to od ní velmi chytré, sexuální uspokojení si mohou zvířátka dopřávat celý rok, ale nepřemnoží se. Takže bisexualita je vlastně taková forma přirozené antikoncepce, která reguluje populaci, aby příliš rychle nenarůstala. Ale co je pak homosexualita?
Často se píše o tom, že homosexualita se projevuje v poslední době u čím dál tím většího počtu lidí. Zatímco v dějinách se homosexuálové objevovali jako malé procento téměř na okraji společnosti a většinu afér se stejným pohlavím měli na svědomí bisexuálové, dnes jejich počet dosahuje až 10% populace (ta parodovaná 4% už jsou dávno minulostí) a stále jich přibývá. Podle křesťanů je to boží trest, za to, že se od něj lidé odvrátili. Podle jiných lidí je to obrana přírody před rozmnožováním lidského druhu a snaha o jeho vyhlazení. Sociologové tvrdí, že dříve se homosexuál musel za svou orientaci stydět a dnes, v tolerantnější době, ji může projevit a proto se zdá, že homosexuálů přibývá, ale ono jich vlastně vždy bylo tolik, jen o sobě nemohli dát vědět. Vědecké teorie zase poukazují na to, že ve vodě se objevuje čím dál více ženských hormonů – to proto, že velké procento žen užívá hormonální antikoncepci a v jejich moči je pak vysoký obsah hormonů, se kterým si čističky vody neumí poradit a takhle „znečištěná“ voda pak putuje zpět do kohoutků, ze kterých pijí i muži. A máme tu nárůst neplodnosti a homosexuality (ovšem tato teorie nevysvětluje ženskou homosexualitu).
Máme tedy spoustu teorií a pravda nejspíš leží mezi nimi. Vraťme se tedy zpět k prvotní myšlence a tou je otázka, nakolik jsou homosexuálové stejní jako heterosexuálové. Zda jsou schopni vychovávat děti, zda bychom jim měli umožnit mít partnerské svazky, posvěcené zákonem a další výhody instituce, již heterosexuálové nazývají manželství. Dříve jsem byla proti – ovlivněná tradičním modelem rodiny (máma+táta+dětičky) jsem proti registrovanému partnerství bojovala (viz tento článek). Můj pohled by se nezměnil, kdyby tradiční model rodiny fungoval. Kdyby nerostla rozvodovost, nemnožily se případy týrání dětí, kdyby tolik dětí nebylo vychováváno jedním rodičem. Ale jaký je rozdíl mezi tím, mít mámu a mámu a mít jenom mámu? Moc velký ne, dá se snad i říct, že mít dva rodiče (i když stejného pohlaví) je pořád lepší, než mít jen jednoho člověka, na něhož se můžu spolehnout. Radši budu žít s dvěma tatínky, než v dětském domově. Protože tradiční model rodiny v krizi postmoderního světa selhává, není chyba ho opustit. Pro každé dítě (a budou se mnou souhlasit i študovaní psychologové) jsou lepší homosexuální rodiče, než ústavní výchova.
A teď se dostáváme k poslednímu bodu – je někde v zákoně zakázáno, aby homosexuální pár měl děti? Není. A jak víme, co není zakázáno, je povoleno. Ale s realizací už je to horší. Kvůli pitomým zákonům o adopci je u nás těžké, aby dítě svěřili dvěma rodičům, ale téměř nemožné, aby je dostal jeden člověk, ať už muž nebo žena, nebo dokonce muž žijící s mužem (a naopak). Pokud ale dítě nechtějí adoptovat, je tu ještě možnost umělého oplodnění či kousnutí do hořkého jablka a s někým si zasouložit. Je to složité, ale kdo opravdu chce dítě, tomu by se to mohlo podařit. Jen je důležité si uvědomit, že zákon nic takového nezakazuje, ovšem ani výslovně nepovoluje.
Co dodat ke konci? Snad jen to, že mi registrované partnerství nevadí. I když Pepík miluje Láďu a Anča Haničku, pořád je to láska a tu je důležité podporovat. Na Boha a Ďábla nevěřím a proto je mi jasné, že tato „zvrácená“ orientace pochází od Přírody a její úmysly já vždy respektuji. Nevadí mi dokonce ani to, že by dva muži či dvě ženy vychovávaly dítě – milující rodina je milující rodinou, ať už je tam jenom máma, jenom táta a nebo třeba dva tátové. Opět je důležitá láska, kterou synek či dcerka potřebují cítit od rodičů a ne od anonymních tetiček z děcáku. Za co budu bojovat, je změna adopčního zákona. Ne kvůli homosexuálním párům, ale hlavně kvůli dětem. I jeden rodič nebo dva tátové jsou přesto přese všechno rodina a ta tvoří to nejlepší prostředí, kde dítě může vyrůstat.
Na úplný závěr snad jen to, že pro mě je nejvyšší hodnotou v životě láska. Pokud se dva lidé milují, neměly by být paragrafy, které by jim v jejich lásce bránily. A to by si měli uvědomit všichni.

15 komentáře “Homosexualita, děti a láska

 1. Musím říct, že máš pádné a logické argumenty. Velké množství ženských hormonů ve vodě způsobující u mužů zženštilost nebo problémy s plodností mě hodně překvapilo. Udáváš konkrétní příklad "koloběhu", jak k tomu dochází, to oceňuji. Ale přesto se mi nezdá, že by jejich obsah ve vodě byl tak velký, ale zajímavá myšlenka. Je z tvé hlavy, nebo jsi o tom něco četla?

     Jinak homosexualitu já beru z dvou, možná i víc stran. Představa líbajících se mužů mi pořádně hýbe s žalůdkem. Představa líbajících se lesbiček naopak hýbe něčím úplně jiným 🙂 Základní otázka lásky je další pohled. Říkám si: "Když se milují, proč to řešit? Každý chce být šťastný. Kritizovat za to ostatní je hloupost. Přesto se ve mě ozývá přirozený pud, který verzi homosexuálního párů rezolutně popírá…Mám skvělé kamarády, ale vždy to budou jen kamarádi. To je ten hlavní rozdíl. Mám i skvělé kamarádky a nejednou z takového přátelství vznikla láska. Jde o fyzickou přitažlivost. Ta je rozdílem mezi přátelstvím a láskou…

     Složité téma, které z každé strany vypadá trošku jinak.

 2. Siriusi, to s tou vodou jsem cetla uz mockrat, takze to asi nebude Lumenin napad 😉

  V te fyzicke pritazlovosti neni rozdil, tebe budou pritahovat kamaradky, ale gaye budou pitahovat kamaradi.

  A zda je po dite lepsi ustav nebo jakakoli rodina? No ja bych to tak pimocare nevidela.. jsou prece i pripady, kdy si pestounske rodiny berou deti proto, ze za ne dostavaj prachy a nemyslim si, zeby to bylo nejak ojedinele. Samozejme ma kazde dite pravo na rodinu (ackoli si nemyslim ze homosexualni rodice jsou lepsi nez jeden rodic, to je blbost, jeden rodic muze byt casto lepsi nez oba rodice). Ale adopcni zakon je uplne postaveny na hlavu, teba situace, kdy nelze dite adoptovat jen poto, ze mu rodic posle jednou za rok prani k narozeninam. Naposta hovadina.. cela situace je spatne, ty deti nemaji rodinu proto, ze nekdo kdysi neco nedomyslel a nikdo to nehodla menit..

  Jinak, otazka umeleho oplodneni ci zvoleni mensiho zla v podobe sexu se stejnym pohlavim je sice jiste reseni, ale spis u zenske casti. Chlapa se bude tezko umele oplodnovat 😉

 3. Sirius: jak podotkla Onnea, není to z mé hlavy – je to dost velký problém, o kterém se ale málo mluví. Kromě ženských hormonů je voda taky plná antibiotik, díky nimž mutují nemoci a tělo se stává míň odolným a obyčejný penicil dnes už skoro na nic nezabírá. Doporučuju ti si o tom něco najít a zjistíš, že globální oteplování a kácení deštných pralesů je proti antibiotikům a hormonům ve vodě, co denně pijeme, docela sranda

  Onnea: jasně, že pro dítě není lepší jakákoli rodina, jsou rodiny, co stojí za hovno a pak už je fakt lepší být v "děcáku", ani netvrdím, že by jeden rodič byl lepší než dva homosexuálové. Ale jako dítě bych asi měla radši dva tatínky a když mě jeden v něčem chápe a ten druhý to vidí jinak, je pak lepší diskuze, o kterou je dítě s jedním rodičem ochuzeno. A máš pravdu, že adopční zákon je naprosto blbě vyřešený a děti v domovech mají jen mizivou šanci se dostat do rodiny, která by je měla ráda, když jejich praví rodiče se tu a tam ozvou, ale jinak je nechávají v ústavu a je jim to šumafuk. Slyšela jsem, že mnozí to dělají schválně – jednou za pár měsíců zavolají nebo napíšou, jen aby se dítěti mstili a ono nemohlo být nikým adoptované.

  Jo a to umělé oplodnění se jasně týká jen žen, chlapi to mají o dost horší:) ale zase mám pocit, že chlapovi tolik netikají ty biologické hodiny a netouží vychovávat dítě tak, jako žena, třebaže je lesbička.

 4. Lum, ano, to je pravda, u zen je prani mit dite rozhodne castejsi, u chlapu je to rozsevani semene, a v tom jim asi adoptovane dite nepomuze 😀 nj, blby vtip..

  Moje teta na priklad je uz celkem starsi a neni vdana. Proto nechtela byt sama a pred par lety se rozhodla vzit si nejake dite do pece. Ale proto ze byla sama, mohla mit pouze dite postizene nebo cikanka. Dnes ma kluka a holcicku (oba cikani) a v pohode se o ne sama postara. Takze nevidim duvod, proc by samotna matka nemohla dite normalne adoptovat, pokud ji to postredky dovoli. Navic, kolik je samotnych matek (samozejme i otcu) co vychovavaji dite? A tezko jim ty deti nekdo kvuli tomu vezme.. nektere veci ve vlade a pravnim systemu CR nepochopim. Jako treba i to, ze nekdo dostane za tyrani det "az" 9 let.

  Jinak, v dnesnim postredi je tolik svinstva ze se divim, ze se zatim nerodi zelene deti..

 5. onni: to s tim, že si někdo bere děcka jen kvuli prachum, se často říká, ale v podstate je to blbost, ver mi, znem docela dost adoptivnich rodin a ani jedna to nedela pro penize a navic myslim ze je spousta jinych moznosti jak prijit relativne snadno k penezum a kdyz nekdo k detem nema vztah, tak se s nima nebude chtit " otravovat" ani za penize…

 6. já s tebou souhlavím, a to ve všem XD (opět) 🙂 dokonce mám kamaráda který je homosexuál, má momentálně přítele a vypadá to, že jim to zatim jde spolu dobře 🙂 a povím, že krom sexuálních "ehm" poloh, je to úplně stejný jako by byly heterosexuální… mají úplně normální denní vztahy, touhy, potřeby, sny a životy…nevím, jak to mají oni dva mezi sebou, ale semnou si kámoš nedávno povídal o tom že do budoucny by chtěl mít děťátko, ale problém, příteli asi dítě neudělá že XD je mladý, takže má čas a ještě se s tím tolik netrápí, ale stejně se mi svěřil že ho děsí představa že by si měl kvůli zákonům vybírat mazi tím zda bude s tím koho miluje, či si najde někoho (holku) kdo mu dá budoucnost (dítě)…v tu chvíli mi ho bylo líto a jakobych cítila jak ho to musí tížit, ani já bych si jeho situaci nedokázala představit….je něco jiného jen si to představit  a něco jiného to opravdu zažívat…

  jak říkáš… pokud jde o lásku, neměly by existovat paragrafy! 🙁 ničí to naše sny a naplnění…

 7. … protože myslím, že když by byli oni dva spolu a měli děťátko… byla by to šťastná rodina… a jak mnozí tvrdí že to dítě z toho nebude mít rozum, že to nepochopí, nebo že z něj udělají taky homosexuála, to není vůbec pravda! viděla jsem pár příběhů dětí, kteří vyrostli u homosexuálů a ani jedno z toho se na nich neprojevilo.. a jak říkám, jde o lásku, tomu malýmu dítěti je jedno že jsou to dva chlapy, dvě ženský, tomu dítěti jde o lásku a pokud mu ji poskytnou neni co řešit a i to dítě je bude milovat takový jaký jsou 🙂 a pokud je náhoda a osud že to dítě má být taky homo, tak bude homo, a pokud má být hetero, bude herero, o tom že ho vychovává homosexuální pár, o tom opravdu nerozhoduje vůbec nic co se týče v dospělosti sexuality dítěte 🙂

  a kolikrát si i myslím… že homosexuální páry dokážou dát více lásky než kterýholiv normální pát máma+táta+dítě 🙂

 8. Clare: jsem ráda, když sdílíš můj názor:) a kámoše ode mě pozrdavuj:)

  všichni: jsem ráda, že ke mě na blog nechodí samí xenofobní mamlasové, ale lidi, co dokážou naprosto v pohodě přemýšlet a nenechají se ovlivnit předsudky:) děkuju vám

 9. Moc fajn článek :o) je zajímavé, že chlapům hodně vadí, když vidí líbající se chlapy :o))) a u ženských jim to nevadí :o)))

  já jsem vyrůstala v tzv. klasické rodině … moc ukázková nebyla, ale to je na delší vyprávění… zastávám názor, že pokud homosexuálové chtějí mít děti, tak by jim to mělo být umožněno a pokud se to někomu nelíbí a ohrazuje se tím, že z dítěte pak vyroste úchylák nebo nějaká zrůda či co, tak ať si sám adoptuje dítě z děcáku. To byste viděli kolik by bylo "ochoty" to udělat :o)

 10. Vo väčšine prípadov je pre deti určite lepší aj homosexuálny pár ako hnusný ústav, no má to jednu veľkú nevýhodu, chlapci tak nemajú mužský vzor. Je tam potom asi dosť veľká pravdepodobnosť na vznik metrosexuálnych dementov typu Cristiano Ronaldo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.