„Ghotic obrázky“

Všichni je známe – jsou temné, krvavé, depresivní a s gothickou subkulturou nemají většinou pranic společného. Je jich ale plný internet a slečny blogískářky se předhánějí, která jich najde víc. Mě ale napadlo – odkud se vlastně vzaly? Kdo první přišel s nápadem, že žiletky, krev a duchové jsou „ghotic“?

Na blozích se objevují už nějaký ten pátek a pro většinu mladých je to první setkání se slovem gothic (popřípadě se špatným pravopisem a pak slýcháme ty klasické bláboly o tom, že goth pochází ze slova ghost). Nevím, zda za to může pouze propaganda babybats anebo si podobné fotky před několika lety pověsil na stránky nějaký gothik, faktem ale zůstává, že jedno z nejčastějších klišé o gothické temnotě doplňují právě zmíněné fotografie.
Bohužel – pravého zdroje jsem se nedopátrala. Po zadání slova gothic do vyhledávače obrázků na googlu vyjedou stovky odkazů na blogy, ale původní umělec či fotograf je ztracen někde v hloubi internetu a počet blogísků vystavujících rádoby temné umění zatím roste geometrickou řadou.
Zajímalo by mě, co na to říká ten, kdo chodil s foťákem po hřbitovech nebo čekal až měsíc nad mořem nejlépe osvětlí chmurnou zříceninu. Zda si jenom hrál se spouští pro své potěšení nebo zamýšlel ovlivnit generaci mladých lidí. Zda dívka, která pózovala pro fotku z pusou plnou žiletek někdy pozná svoje ústa na internetu a čte si litanie puberťáků „jak je to upe mocinky klásné“. Zda si ten, kdo fotil jizvy ve tvaru „I love you“ vyřezané do kůže desetileté dívenky, uvědomuje, kolik desetiletých dívenek si vybralo jeho modelku za vzor…
Na některých fotkách, dnes považovaných za díla gothiků, se dá najít umělecké zpracování – a nebýt těch vykulených puberťaček řekla bych „ano, to je opravdu krásné.“ Jiné zase smrdí umělou krví a trapnými klišé i přes obrazovku. Kdo a proč je nafotil se už pár let po jejich vzniku dá zjistit jen obtížně a za pár let je nejspíš zavane prach času úplně. Přijdou nové zájmy, nové ideologie a doprovázet je budou nové fotky. A podřezané žíly a nápisy na zrcadlech třeba zase někoho začnou šokovat. A nebo je zase začnou fotit jen zvrácení umělci.
Pro zlehčení situace : typologie ghotických obrázků – aneb umění v tom nehledejte:
1) čím víc krve, tím víc ghotic

Podřezané žíly, jizvy (často i ve tvaru nápisů), zeď postříkaná krví – velice časté jsou výjevy z koupelen sebevrahů a dopisy a nápisy na rozloučenou psané vlastní krví. Tyhle fotky jsou nejvíce plné klišé, tu a tam se objeví zajímavé dílko z oblasti morbid artu, ale většinou převládá jen smrt, střepy a kečup.
2) žiletky kam se podíváš

I původně „emo“ obrázky už jsou překřtěny na „ghotic“ (asi to zní líp) a tak žiletky vévodí každému správně dááárk blogu. Ať už jsou v ústech či se jimi právě někdo podřezává – žiletky jsou vůbec nejhnusnější kýč, jaký se dá mezi ghotic obrázky najít.
3) zákoutí s depresí

Dívka (vážně jde v 90% fotek o dívky – chlapci asi depresemi netrpí) sedí v koutě, rozmazané oční linky, slzy se koulejí po tvářích, okolo její rozbité hračky nebo spadané listí. Dost oblíbené jsou schody, postele, náhrobky milenců či rodičů nebo vysoká skála ze které se ubohá dívka právě chystá skočit. Tyhle fotky by dělaly vcelku silný dojem – jen kdyby jich nebylo tak moc!
4) andělé, andělé a ještě jednou andělé

Okřídlené dívky a ženy (zase se na silnější pohlaví trochu zapomnělo) se prohánějí po louce, sedí na náhrobcích a zbořených zdech a nebo se vyskytují v situacích z bodu 3. Důležitá jsou temná křídla – havraně černá nebo dokonce netopýří – klidně dodělaná ve fotoshopu či malování. Opět platí – čím více, tím hůře. Už máme trochu přeandělováno.
5) zlofotky

Poslední nejčastější typ ghotických obrázků – zamračené pohledy, pentagramy a obrácené kříže, svíčky, obětní dýky… Pro tuto kategorii si blogískářky často chodí do obrázků Victorie Frances (chudák malířka) a nebo je řeší svépomocí (kamarádka s foťákem, deštivé odpoledne – a hurá máme zlofotky).
Samozřejmě nalezneme více druhů těchto fotek, malůvek a obrazů, které se pohybují na škále umělecké hodnoty od naprostého kýče až po skvělá díla, ale málokdo má odvahu proklikávat se černočernými stránkami dvanáctiletých Depressed Angels a Corpse Dead Princesses, které nás tímto „uměním“ neustále zásobují. Doufejme, že neobjeví díla třeba Muncha a nebudou psát, že „je to upe cute a krásňoušký jak ten týpek na mostě řve v té depce …“ To už by byl vážně konec:)
pozn.: slovo ghotic je použito záměrně pro zdůraznění kontrastu;) to jen pro šťouraly a blbečky

23 komentáře “„Ghotic obrázky“

 1. Lúmenn, napiš něco o věčné blbosti (no, minimálně o nepozornosti při čtení článku na který se dotyčný posléze rozhodne reagovat), námět již máš zde nade mnou. :o)

 2. Lila:ono by si možná stačilo článek pročíst pořádně, milá slečno a zajisté byste našla i :,,pozn.: slovo ghotic je použito záměrně pro zdůraznění kontrastu;) to jen pro šťouraly a blbečky"

  Inu, zařadila jste se sama:)

 3. Já mám třeba ty obrázky s anděly ráda… a také obrazy typu: noc/temno + měsíc + hrad/katedrála/hřbitov + slečna v krásných romantických šatech… a podobné variace. (nikoli nutně se "zlou" atmosférou, spíše bych to nazvala temně romantickou.) Uznávám, že teď, když už je tenhel typ umění tak rozšířený, už to je docela klišé a máloco z toho má v sobě opravdu nějakou originalitu. Ale přesto se nestydím za to, že se mi líbí.      

  Jinak krev, žiletky apod. jaksi nechápu, a netuším, proč se to někteří začali cpát do gothiky. A někdy, když to některý z těch "ghotic" individuí vystaví na svém blogu, a vídím tam spoustu komentářů rozplývajících se nad tím, jak to je nádherné, zajímalo by mě, kolik z jejich autorů to tam píše jenom proto, aby předvedli, jak moc jsou gothic (a tedy dokážou ocenit i "umění", které se jiným lidem hnusí) 😀 😀

 4. "Proč to někteří začali cpát do gotiky" bez toho se… tak to vypadá, když předělávám jednou napsané věty a občas přitom na některá slova zapomenu 😛

 5. Lila: milá slečno, jak už vám sdělilo mnoho lidí přede mnou – až se naučíte číst, bude svět hned mnohem srozumitelnější;)

  Addie, Misha: hehe a já si byla stopro jistá, že přijde nějaký vůl a začne mi přednášet o tom jak se gothic píše správně – a vidíte hned první komentář:D muzzhehe

  Luz: jo, jsou i hezké obrázky – ale uznej, že potisící ženská v krásných šatech na hřbitově už tě akorát nasere:D

 6. Díky za toto téma… Pojem "ghotic obrázky/fotky" je něco co fotografy/umělce, kteří se věnují dark artu straší i ve snech… Alespoň já mám od doby, kdy své fotky na webu uveřejňuji obavy, že se jednoho krásného dne objeví na nějakém blogu nějaké "depresivní náctileté slečny".

  Nejsem si jist zda vůbec existuje nějaký goth art jako umělecký směr. Spíše půjde (jako mnohokrát jinde) o vykrádání námětů, které kdysi měly co říct.

  Co se týče dark artu, skutečně jeho podstatou je ukázat jinou realitu a popřípadě šokovat. Avšak ne názorným zobrazením řeky krve z otevřené rány, ale spíše náznaky, které nejsou na první pohled zřejmé a je potřeba se fotografií déle zabývat (tedy popřemýšlet o tom, co zachycuje – jakou myšlenku v sobě skrývá).

  A dostávám se k fotografům/umělcům… Předpokládám, že každý (nebo většina), jako např. i já odděluje případné sympatie s goth subkulturou od vlastní tvorby.

  Je škoda, že z fotografií, které měly kdysi co říct, se staly klišé. Možná (nebo spíš určitě) proto, že jich je tolik. Mám na mysli ty asi 3 témata, ktará jsi uvedla:

  1. Krev – byla součástí fotografií, ale v menší míře nebo jako součást "skládaček" (bizardních tvorů, složených z částí těla lisdkého nebo zvířecího).

  2. Zákoutí – rozhodně bez deprese (tedy jejího názorného zobrazení).

  3. Andělé – všeobecně má jít spíše o nadpozemské bytosti zobrazované nepřímo (např. podobenstvím) – rozhodně ne nějaké uplakané slečny.

  No a na závěr… ten tvůj závěr mě fakt dostal… protože jestli se tohle stane a Edvard Munch a jeho Křik se stane "ghotic obrázkem" tak mě fakt přepadne nefalšovaná "ghotic deprese"… 🙂

 7. wow ty jo dlouho jsem se pořádně nezasmála:)

  Naprosto s tebou v daný problematice souhlasim, tyhle obrázky…. mno… nějaký se mi třeba líbí, ale cpát to všude a psát jak je to klááásňoušký mi přijde malinko debilní…. A navíc je to supr napsaný;-)

 8. To s těmi obrázky je těžké, líbí se mi temnota, měsíc, příroda, krev atd. Ale rozhodně nikde nepíšu, jak je to nádherný. Rozhodně si nemyslím, že je fajn řezat si žíly a podobně. A už vůbec to není Gothic. Některé obrázky se mi ale líbí, hodně. A co jsem četla, některým třeba pomáhají v depresích a takhle.

  Ale je pravda, že jsou všude. A ještě, když se do toho přidají ty obrázky co mají  být Emo, tak je to hrůza.

  Co se týče gothic…hele, já si myslím, že některé gothic fakt jsou. Nemyslím teď: "čím víc krve, tím víc gothic" to fakt ne, ale ty tajemné mi tak připadají. Já se o Gothic zajímám, líbí se mi, jsem s ním spjatá a nečtu o něm ty hlouposti na blocích, beru a čerpám pouze ze dvou, opravdových stránek a prostě…Nadpřirozeno a temno, je Gothic.

 9. No za a nevím proč píšešgothic s velkým G ale to je fuk 😀 já samozřejmě neříkám, že určité fotky (nazývané gothic) se mi nelíbí a nemohou být vhodnou reprezentací umění této subkultury, ale jak sama říkáš – je jich už moc;)

 10. Btw. netuší někdo, co se stalo s Judythou? (zřejmě jedna z prvních, kdo na českém internetu začal se zloblogy a vzor mnoha dalších rádoby temných slečen).

 11. Luz:já ti nevím, ale v době, kdy jsem ji poznala, bude tomu rok a třičtvrtě, přestávala psát na blog..nedávno jsem si s ní psala(tudíž-žije:D).. Jinak nevím…

 12. Hm… byla jsem jenom zvědavá, právě proto, že už tak dlouho u ní na blogu nebylo nic nového. Znám ji jenom z toho blogu a k němu mám takový rozporuplný postoj – na jedné straně mi připadalo, že svoji oddanost gothice, či spíše její vlastní verzi gotiky, bere opravdově a upřímně: Takže jsem Judytu chápala, když se potom rozčilovala, jak se najednou vyrojila spousta holek, co od ní jenom kopírujou [protože objevily gothiku jako něco "cool a in", co se bude dobře vyjímat na jejich blogu] a přitom se samy ani nikdy nezamyslely nad tím, co vlastně gothika znamená pro ně osobně, natož aby se zajímaly o historii subkultury a hudby. Na druhé straně, Judythy blog byl pro mě jeden z prvních zdrojů, kde jsem se před 2,5 roky vůbec začala něco dozvídat o gothice, a to způsobilo, že jsem o ní potom ještě několik měsíců měla dosti zkreslené představy :/ ale postupně jsem si informovanost rozšířila [sama se k tomu přímo nehlásím, ale přece jen tak okrajově zájem o tuhle subkulturu a hudbu mám.]

 13. Mě se většina těhle fotek moc líbí….mám jich docela velkou sbírku, ale nedělám to tak jak někteří dáárk blogeři, že prostě stáhnou všechny fotky který uvidí a dají je na svůj dáárk blog s komentářem jako "tohle je mocinky pěknej obrázek" nebo "přesně takhle se někdy cítím" (většinou u obrázků z bodu 3 nebo 4.

  Já ty obrázky pečlivě a s láskou vybírám a snažím se ignorovat ty s žiletkama a hektolitrama krve…. Osobně je považuju jen a jen za emo obrázky…

 14. Luz:já se hlásím. a nemusím proto chodit pořád v černé..Je to o té hudbě..žádné nadpřirozeno ani tajemno..Ale to je fuk, nejsem ta, co by měla moralizovat a poučovat.to přenechám jiným( a nemyslím tím Onneu,ta o tom něco ví.)

 15. Mně se některé ty obrázky líbí, zejména ony nešťastné bledé dívky a andělé 😛 Někdy když mám nějakou smutnou náladu a píšu článek na svůj blog tak tam takový obrázek hodím jako ilustraci, ale tak nenazývám to "supa cooool krvavými foteškami" :-DDD

 16. Luz: reaguji na tvůj starší komentáž tj.12.
  Já sama jsem díky zloblogu judithky byla dlouho ghotic. Pak jsem narazila na lepší blogy a uvědomila jsem si, že jsem jenom hloupá pozérka. Už skoro rok se to snažím napravit a stát se gothic, momentálně to ale mixuju s metalem, čili se mi to na 100% už asi nepovede…

 17. jo a ještě mně osobně se z těch obrázků…vlastně ze všech "ghotic" obrázků líběj jenom padlí andělé a jak už někdo řekl, ty krásné zříceniny za svitu měsíce….žiletky v puse mi přijdou odporné, emácké a … no prostě hnusné

 18. Mám na to stejný názor jako ty.Horší kýč než tohle jsou snad už jenom třpytivý delfíny prohánějící se nad fialově tyrkysovou hladinou moře.
  Druhá fotka je naprosto odproná,ale čtvrtá se mi docela líbí.Kdyby se do toho vložilo trochu originality…

 19. Vždycky mě fascinovalo, jak se někdo dokáže rozplývat nad žiletkami a potoky krve, jak je to podle něj úžasné. Zvlášť, když se ti samí lidé rozčilovali kvůli býčím zápasům a dovedli naprosto bezchybně poznat pravou krev od umělé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.