Chemie versus příroda

Patříte k lidem, kteří do sebe denně (ať už dobrovolně či povinně) cpou hrsti prášků? Nebo naopak k těm, co by si pilulku z lékárny vzali jen v přímém ohrožení života? Pijete bylinkové čaje a kapky, ale občas si lupnete piluli od bolesti? Ať už jste kterýkoli zvýše zmiňovaných typů lidí, pro všechny se pokusím shrnout výhody a nevýhody přírodní a umělé léčby v tomto článku.


Hned na začátek je nutné zdůraznit, že všichni ti, kteří se ohánějí chemickou podstatou prášku, jsou vlastně úplně vedle. Proč? Inu lidské tělo je taková chodící chemická továrna, všechno v našem těle probíhá pomocí chemických reakcí a tak je tedy polykání prášků jen takovým nošením dříví do lesa. No dříví…v tomto případě spíš zvěře – někdy doneseme vlka, co nám sežere škodnou, ale mnohem častěji se nám škodná díky novým a novým kusům rozmnožuje a nebo nám naopak vlci sežerou všechnu vysokou a potom chcípnou hlady.
Ale dost metafor, i když co jsem jimi chtěla říct je asi zřejmé – v jedné pilulce je dost velký obsah všemožných chemických látek a tak mnohdy místo toho, abychom si pomohli, si spíš uškodíme, zvlášť při samoléčbě bez návštěvy doktora. Jenomže právě ta snadná samoléčba nás na prášcích nejvíc přitahuje – dám si malou kuličku a hned je mi líp. A aby mi bylo ještě líp, dám si radši dvě. Bolest břicha tak ustane, ale žaludeční vředy nezmizí a tak dále. U léčby prášky je to tak často – vyřeším následek, ale příčina si ve mně vesele bují dál; mimoto velká část onemocnění je ze stresu a úzce souvisí z psychikou, takže odpočinek na lůžku udělá větší službu než hrst vitamínů na jazyku. Ale vykládejte to lidem v dnešní uspěchané době…
Poslední a dle mého největší nevýhodou léků jsou jejich vedlejší účinky. Látky v nich obsažené má samozřejmě i naše tělo, ale to je využívá třeba na pět různých věcí. Tělo samo si je ale schopno tohle zregulovat a poslat si vše tam, kam patří. Když ale spolkneme prášek, rozlije se do celého těla a vedlejší účinky jsou tu. Takhle můj dědeček bere asi osm prášků na své nemoci a dalších deset na jejich vedlejší účinky.
Výhody a nevýhody prášků:
+ rychlá léčba
+ snadné použití (polknu – hotovo)
– vedlejší účinky
– příliš rychlé vyléčení může uškodit
– často léčí následek nemoci a ne její příčinu
U přírodní medicíny nikdy nemůžeme čekat, že deset minut po vypití čaje nám bude hned dobře. Léčba bylinkami je vždycky dlouhodobější – na jednu stranu si člověk odpočine, což si jeho nemocné tělo žádá, ale zase na stranu druhou kdo má dnes čas se válet týden v posteli? Každopádně u přírodních produktů se nemusíme bát zanedbání léčby a protože neexistují bylinky vyloženě od bolesti, soustředíme se hned na daný problém – žaludek, střeva, plíce…
Protože v bylinách není obsaženo léčivých látek nijak veliké množství, předávkování ani závislost nám, na rozdíl od prášků, nehrozí a vedlejších účinků se taky nedočkáme. Jednu nevýhodu ale bylinky mají – a to chuť. Komu se chce pít hořký bylinný odvar, když si může dát pilulku bez chuti, že? Ale ona snadná cesta nebývá vždy ta nejlepší a když dokážeme ukrojit kus ze svého času a přemoci svou rozmazlenost, bylinky můžou hodně pomoci.
Výhody a nevýhody bylinek:
+ téměř žádné vedlejší účinky
+ léčí tam, kde je potřeba
+ žádné překotné vyléčení, ale dlouhodobý proces ozdravení
– pro někoho nepříjemná chuť
– dlouhodobá léčba
Já osobně se stále více uchyluji k přírodě, do mého těla už rvali tolik léků, že to mám vybráno až do důchodu:) Ale hlavně zjišťuji že většina zdravotních problémů je způsobena nevyrovnanou psychikou a špatnou životosprávou a právě s tím se teď snažím bojovat.
A čím se léčíte vy? Snadněji prášky, bez dlouhodobých perspektiv a nebo složitě bylinkami, přičemž se díváte daleko dopředu? Co je podle vás lepší?

17 komentáře “Chemie versus příroda

  1. pro "Lúmenn-Verya": Zdravím Lúmenn-Verya. Dobré ráno přeji také. Chci osvítit tady dvě důležité věci. V prvé řadě člověk je to mentální tělo (tedy nesmrtelný lidský duch a to jsi ty, já, a všichni ostatní lidé). Jedná se o to, že lidé mohou poškodit fycické (hrubohmotné) tělo ale nikdy toho člověka nepoškodí skutečně. Jde o to, že hrubohmotné tělo když někdo naruší práškama tak to nic neznamená, protože to jádro toho člověka je neměnné a tedy nezměnitelné. Můžou člověku vnutit léčebné prášky, ale pokud ten člověk uvnitř NECHCE tak ani jako omámený léčebnými prášky nezmění svůj názor na určité věci. I kdyby člověk byl doslova zdrogovaný v léčebnách (v jakémkoliv stupni účinku) tak je zdrogované POUZE hrubohmotné (fyzické) tělo ale skutečný člověk se svými názory a myšlenkami je NEMĚNNÝ se svou podstatou. Jinými slovy ani prášky nedokáží člověka poškodit (poškozují pouze fyzický obal člověka tedy pouze hrubohmotné tělo mohou poškodit).
    Další věcí je to že ty tady nepřímo apeluješ na to, že je špatné to co tady už mnoho roků šíří materialisté ve své psychologii a psychiatrii. Chápu tyto tvé nepřímé snahy. Věř mi že chápu mnohdy více než si kdo dokáže představit (ovšem to nesmějí mnozí podceňovat – i když i to má mnohdy výhody). Jedná se o to, že i když tvá myšlenka je z duchovního hlediska dobrá a rozumná tak stejně je to a dlouho ještě zůstane pořád ta MENŠINOVÁ duchovní myšlenka. Tím chci říct to, že dokud budou mít převahu materialisté tak lidi jako tebe nebo mě a podobné nám, takoví materialisté budou vždy považovat za nenormální a někdy i za blázny a magory. Myslím to dobře a proto to tady takto píšu. Zkrátka takové prášky lidem budou vnucovány ještě hodně dlouhou dobu a "blázni" budou vždy pomocí převahy materialistů ještě dlouho popíráni a potlačováni a mnohdy ještě hodněkrát zahánění do psychiatrických léčeben a my s tím nemůžeme dělat téměř nic (tedy pokud se duchovní lidé nesjednotí). Také jde hodněkrát o systém v zaměstnání a v celkovém chování lidí v zaměstnání. Jedna věc je že tobě se může dařit shodou okolností a s tím že se štěstím budeš jednat třeba s dobrými lidmi a budeš mít štěstí v dobrém zaměstnání (tedy v chování těch lidí tam a celkovém systém toho zaměstnání a jeho předmětu činnosti, ale hlavní skutečnost nepopřeš a ta je že stále je mnoho a mnoho lidí kteří mají a nebo budou mít natolik komplikované pracovní zařazení (tedy celková kooperace mezi zaměstnanci a v systému zaměstnávání) že budou mít na výběr jen čtyři věci vzhledem k situaci a to buď začít podnikat (ale mít aspoň trochu štěstí) nebo být po určitém čase jako bezdomovec (s možnými důsledky buď vlastního úmrtí a nebo oslabení nervové soustavy s důsledkem dopravení do psychiatrické léčebny) a nebo budou i tak prohlášení za blázny/magory s tím že si můžou vybrat buď do konce svého života magoři a nebo vlastní úmrtí. (takové jsou pro mnohé duchovní lidi mnohdy nabídky pokud nemají štěstí podobně jak se nabízí štěstí zjevně tobě). Už chápeš co tím chci říct? Že každý není tak jako ty nebo já ve smyslu že mají aspoň možnost kompromisu. Ani já u sebe si nejsem tak zcela jistý jaký kompromis se mi v současnosti nabízí, ale já na rozdíl od druhých tady ZŮSTAT CHCI a taky zůstany tady mezi vámi lidmi. Ale každý v této kultuře nemá tytéž myšlenky jako ty nebo já. Už chápeš prosím? Myslím to dobře. 🙂

  2. Já se většinou léčím léky, ale vždycky ležím aspon týden v posteli xD I když pevně věřím, že bylinky jsou lepší, nepoužívám je, neboť o nich nic nevím 😀

  3. Dívej se, Lukášku, já vím, že to myslíš dobře, ale nevím co bych podle tebe měla dělat – přestat psát své názory pro pár magorů, které zajímají a nebo se snažit o sjednocení duchovních lidí? Já prostě píšu blog bez nějakých snah, jenom píšu to co mě baví a zajímá, občas někoho nakopnu k lepšímu životu, ale dělám to proto, že mě to baví:)
    A s těmi blázny a magory – tenhle článek nebyl o psychiatrických lécích, ale o prášcích obecně, ale chápu o co ti jde. A samozřejmě vím, že hmotné tělo a duše jsou dvě odlišné věci, ale pokud zničíš svoji schránku, své tělo, zemřeš. Takže se o své tělo musíme starat dobře a když je zdravé tělo, i mysli se v něm líp bydlí:) Ale rozumím, co jsi tím chtěl říct:)

  4. [3]: pro "Lúmenn-Verya": Špatně jsi mě pochopila. Můj záměr NENÍ proti tobě. Já jen vidím že se také zabýváš duchovními skutečnostmi a tak jsem rád že ty jsi jedna z mála lidí se kterými se lze bavit na duchovní úrovni. Velice mě mrzí že to chápe jako nějaký provokativní komentář (pokud to tak chápš). Jak se mám tedy bavit s tebou jako s duchovním člověkem? Nebavit se o duchovních věcech? Ale o tom jsou jakékoliv návštěvy a diskuze duchovních kdekoliv na světě. Říkají si duchovní názory navzájem. Takže opravdu už po druhé vidím z tvého komentáře že mé komentáře chápeš značně zkresleně, a proto na to upozorňuju přímo. Pokud se ti něco nelíbí já klidně přijmu tvůj názor, ale je to o té diskuzi o těch názorech. Pokud si ovšem nepřeješ abychom společně jakkoliv a kdykoliv diskutovali tak to budu plně respektovat a už tady psát komentáře nebudu. Je to na tobě.  😐

  5. Lukas: já jsem tě totiž nepochopila vůbec:D napsal jsi třicet řádků a já v nich nenašla smysl. Já neříkám, že je tvlj záměr proti mě, ale jen nevím, co jsi mi tímto komentářem chtěl říct, víš? Názory uvítám ale hlavně názory k tématu daných článků – ale tvlj koment byl tak zmatený, že nevím, co jsi mi chtěl naznačit, víš?:)

  6. lukas: mozna ze nejsem dost duchovne zamerena, ale taky jsem nepochopila co jsi tim chtel rict 😀
    lumen: jinak clanek peknej jen bych k tomu chtela dodat, ze nic se nema prehanet,  tak jako je nesmysl si kazdy rano dat preventivne prasek aby me nahodou nezacala bolet hlava tak se ale naopak nemuzes se vsim spolehnout jen na prirodu…podle me by to melo byt vyvazene, taky do sebe nervu prasky kdyz je to zbytecny, nejaky to nachlazeni taky radsi vylezim v posteli a s bylinkovyma cajema, ale obcas nakej ten prasek proste polknout musim 🙁 nejvetsi kamen urazu v dnesni dobe jsou prave ty volne prodejne leky, co si kadzej naordinuje sam a mysli si ze mu to nemuze nic udelat, protoze jinak by je prece jen tak neprodavali…btw. co rikas na homeopatika?

  7. pro "Lúmenn" a "Elysia": Omlouvám se. Příště se budu vyjadřovat přesněji. Šlo o zásadní "spor" mezi materialisty a duchovními. Byla tam tři zásadní věci které se staly nepřehledné. Takže se omlouvám.

  8. Elysia: s těma zas nemám zkušenost já, ale taky souhlasím, že jen na bylinky se spolehnout nedá a moderní medicína je občas potřeba;) všeho s mírou, přesně tak:)

  9. Nezavrhuji ani jeden ani druhý způsob. Ono je předevší důležité, s čím se člověk léčí a podle toho by měl zvolit nejlepší lék. Brát na například nachlazení Ibalgin je podle mého zhovadilost. Ale někdy je důležité brát předepsané léky, jelikož ty dnešní nové – moderní umí pomoci i z dlouhodobého hlediska. Což je vlastní zkušenost.

  10. Darkness soul: souhlasim, ovsem pokud nekdo bere ibalgin pri kazde prilezitosti skodi jen sam sobe, ovsem za nejvetsi zhovadilost povazuju ze si na kazdy kychnuti spousta lidi necha hned napsat antibiotika a ty maly mikrosvine sou pak odolny skoro vuci vsemu a za chvilku to nebude cim lecit…ale za to si opet bude moct lidstvo samo, kvuli sve blbosti…

  11. Já mám k chemii docela kladný vztah – docela důležité pro mě je to, že mi pomáhá na uzdě držet moje astma a pak taky to, že při mých častých migrénách jsem ráda, že spolknu jeden ibalgin a nevyzrvacím ho – a udělá se mi o špetku lépe, než kdybych měla vypít hektolitr bylinkového čaje… :)))

    Přírodní léčiva mám jinak ráda, echinaceu a jitrocel a tak, to do sebe leju docela často, ale u mě je problém s tou rychlostí účinku – jako prevence dobré, ale při záchvatu mi přeci jenom bylinky moc nepomůžou. Naopak kontryhel jako prevence a ke zmírnění PMS je báječné (doporučuji :))) Jen ta chuť 😀 😀

    V komentáři jsi psala, všecho s mírou – moudrá slova :))))

    Rozkvetlým loukám a chemii zdar! :)))

  12. No souhlasím se všemi, co říkají půl na půl – taky jsem asmatik jako Raven a bez prášku, co beru denně bych se za chvíli udusila. Ale jako prevence nebo podpora léčby jsou bylinky úžasné a hlavně nezatěžují organismus a jak někdo podotkl brát si na každou blbost ibalgin je opravdu zhovadilost;)

  13. Vezmete-li to z duchovního hlediska tak duchovní lidé jsou schopni se léčit vnitřně sami. Nepotřebují tedy ani byliny. Je však jasné že vše plně přírodní je nejlepší ale na straně druhé je umělá chemie mnohdy rychlejší. A stále platí to, že dokud budou materialisté v převaze tak byliny budou žel spíše neuznávané (a to říkám přímo). Já nenaznačuji, ale píšu to tady doslova přímo. 😎

  14. Velmi pekne si to napisala, aj tie vyhody a nevyhody, ale aj u nevyhod si musi clovek uvedomit, co je pre neho prednejsie. ja chora nebyvam a ak som aj mala napr nadchu, liecila som cajmi.
    jedine co si ozaj musim dat a aj priznam ze mam "zavislost", raz som sa dokonca predavkovala, je algifen. baby poznaju-jedina rychla pomoc na red days. bez neho vtedy nedokazem existovat.bolest pride znenazdajky a som rada ze sa jej rychlo zbavim.

  15. o bylinky se zajímám už dlouhá léta a míchám i různé bylinné čaje. Máš pravdu Lúmenn, že pro některé lidi je jednodušší si vzít pilulku a nezdržovat se přípravou čaje. Je to zkrátka pohodlnější. Já se snažím dávat přednost přírodě, ale i některé léky jsou vytvořeny z přírodních zdrojů a nebo příroda dopomohla k jejich vytvoření. Třeba léky na srdce. Ono někdy je bezpečnější vzít si jednu pilulku na srdce než si odvážit 0,5 g náprstníku  😉 ale jak říkám, pokud to jde, dám přednost bylinkám a pokud ne, tak pomůže chemie, nezatracuji ji tak úplně…sama příroda je jedná velká chemie  🙂 a bylinky používám i jako podpůrnou léčbu  🙂 takový bezový čaj chutná vždycky skvěle  🙂

    pro Lilith … s red days (jak tomu říkáš) mám taky své problémy a opravdu jsem zkoušela všechno. I kontryhel, který doporučují i jiné bylinné směsi, ale na mě jaksi nefungují, takže tyhle stavy řeším chemií, bohužel. Musím říct, že Algifen mi oprabdu nikdy nezabral  😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.