Staň se, čím jsi…staň se gothikem?

Velice se bavím debatami, zda se člověk gothikem rodí, či se jím teprve stává během života. Kdo občas čte ghotyk blogy, jistě se nad tím někdy zamyslel také. Konečně jsem se rozhodla přinést i svůj pohled, na tuhle kdo ví proč neustále diskutovanou otázku.
Předně pořád přemýšlím, co je na gothice tak výjimečného, že by se lidé měli gothiky už narodit. Proč se nikde neuvažuje, zda se mohu narodit jako punker, hoper, diskant, hipík nebo třeba jako spisovatel, popelář, alkoholik…? Proč jen goths mají mít tu výsadu, být od narození vnímáni, jako „něco víc“? Přiznám se, že nevím.
Podíváme se na to ale zevrubně, tudíž vezmeme v potaz, že se mohu narodit i jako příslušník jakékoli subkultury, hudební či jiné. Je to vůbec možné? Narodila jsem se lidské ženě, tudíž jsem člověk. Pak se mohu narodit jako dívka nebo chlapec, jako heterosexuál či homosexuál, ale tím výčet možností nejspíš končí. Co všechno tedy určuje fakt, že je ze mě gothik / punkáč / hoper…atd.?

Jistě nějakou roli hraje genetika. Jakou, to se však neodvážím říci, nejsem odborník. Všimla jsem si, že většina gothiků jsou inteligentní lidé, což se nedá říct o mnohých fanoušcích hip-hopu a co si budeme nalhávat i punku a metalu. Avšak ne každý, kdo je inteligentní se stává gothikem, totéž platí i naopak. I sklony k melancholii nebo depresivitě (dědičné?) se u goths objevují častěji, ale ani to není pravidlem. Co ještě z nás může dělat gothiky? Čím se odmala tak lišíme?
Faktorem určujícím budoucí hudební zaměření je samozřejmě výchova rodičů. Mě osobně naši pouštěli heavy metal, punk, ale i folkové legendy jako Karla Kryla a Jarka Nohavicu. Vedli mě k samostatnosti a vlastnímu názoru, nechali mě vždy projevit mé přesvědčení a respektoval mě už od útlého věku jako osobnost. Určitý sklon k individualitě je u gothické subkultury běžný, ale opět to nemusí být pravidlem.
Po socializaci v rodině přijde školní docházka. Jak ta může ovlivnit dítě, které později propadne „temné“ muzice? Vykořeněnost z kolektivu? Ze zkušeností svých přátel, řadících se ke gothice, mohu říct, že je to jeden z nejčastějších jevů. Následuje únik z reality, snění a procházení se ve své krajině smyšlených příběhů. Mnozí goths byli v dětství šikanování, spolužáci se s nimi odmítali bavit kvůli nějaké jejich odlišnosti (brýle, přílišná inteligence, zvláštní koníček, tloušťka…) a oni později nalezli útěchu mezi podobnými „exoty“. Můžeme však i tohle aplikovat na každého příslušníka subkultury? Obávám se, že ne.
Máme tu pubertu…čas, kdy se tvoří naše názory, které v adolescenci utužíme a mohou se nás držet po celý zbytek života. Zde se goths rozcházejí v životních příbězích snad nejvíce. Zatímco někteří si svou individualitu drží po celou dobu dospívání, jiní klesnou do mainstreamového stáda, aby se až později vrátili k originalitě a odlišnosti. Touto dobou se objevují první konfrontace se subkulturou, pro starší generaci to bylo většinou seznámení s ostatními gothiky, pro mladší je to internet. Objevujeme, poznáváme, posloucháme hudbu, navštěvujeme akce a jsme v tom až po uši. Jsou z nás gothici. Pro některé je to krok k podivínskému vzhledu a zálibám na celý život, jiní se přizpůsobí ve většině aspektů mainstreamu a zůstane jim jen hudba.
Nastává konečná otázka…přinesl tuto proměnu teprve život nebo už to v nás bylo schované od narození a zárodek „temného podívína“ jen potřeboval dorůst a vyvinout se? Pro tuhle chvíli jsem schovala Aristotelův citát, již nakousnutý v nadpisu. Tento filozof řekl: „Staň se, čím jsi.“ Věta se dá chápat různě, ale v podstatě říká jediné – už ses nějaký narodil a ať už tě život změní jakkoli, udrž v sobě tu podstatu, která klíčí v tvém nitru, buď tím, kým jsi, najdi v sobě to, kým ses narodil.
Proč se někteří lidé, kteří jsou v dětství týráni, stanou masovými vrahy, jiní sociálními pracovníky, kteří pomáhají stejně nešťastným? Proč se z některých muslimů, vychovaných v silně nábožensky založené rodině stanou teroristi a z jiných bojovníci za oslabení vlivu islámu? Proč se s některých otloukánků stanou despotičtí tyrani a z jiných melancholičtí gothici?
Odpověď je skrytá někde v neprobádaných hlubinách lidské psychiky. Snad někdo jednou pohlédne až na dno lidské duše a najde tam to tajemství věty „staň se čím jsi“. Nám zatím musí stačit být tím, kým jsme, nacházet podstatu sebe sama a vychovávat ji tak, aby rostla a krásněla jako obraz, jako socha, jako nádherná melodie tryskající z našeho nitra. A jsou-li slova filozofa pravdivá, na otázku, zda se člověk gothikem rodí, musím odpovědět: ano.

8 komentáře “Staň se, čím jsi…staň se gothikem?

 1. No nesouhlasil bych s tím, že se někdo narodí homosexuálem… Stejně jako se nikdo nenarodí sexuálním deviantem…to se projeví až v průběhu času, důsledkem zážitků, kolektivu, vnějším i vnitřním vlivům prostředí…Každý člověk se rodí s pudem rozmnožovacím…tím je sexuální přitažlivost druhým pohlavím…cokoliv jiného opravdu není vrozené…

     Taky bych nehodnotil inteligenci podle stylu hudby…to je prostě věc vkusu. Znám i chytré hopery i ne příliš chytré goth…takže tohle škatulkování absolutně odmítám…Když ti napíšu výčet kapel, které se mi líbí, řekneš mi jaké mám IQ? 🙂

     Závěrem ani gothik se podle mě už "nerodí". Všechno je ovlivněné dobou, kdyby ses narodila před 500 lety, nebudeš se fotit s kudlou nad králíččí hlavou 🙂

     Ale některé vlastnosti jsou vrozené. Gothic jsou podle mě lidé vnímaví, citliví a umí se vcítit do druhého. Takhle to vypdá jakoby subkultury vznikaly spíš podle vlastností, vkusu na hudbu a módu, ale příjde mi to divně řečený 🙂

 2. Dle lékařů je sexuální orientace vrozená, ovšemže se projeví až časem, ale je to věc, která se nedá změnit a je v nás od narození.

  "Všimla jsem si, že většina gothiků jsou inteligentní lidé, což se nedá říct o mnohých fanoušcích hip-hopu a co si budeme nalhávat i punku a metalu." Bacha! Většina a mnozí nejsou všichni! Znám taktéž i chytré hopery a blbé gothy, inteligentní člověk to z téhle věty pochopí ;):D

  no kdybych se narodila před 500 lety bude ze mě prokletý básník ve stylu F.Villona 😀 – v podstatě gothik, jen bez současné hudby a módy.

  No a co jiného jsou subkultury, než skupiny které sdružují lidi se stejným hudebním, módním a vesměs i názorovým vkusem?

 3. No zajímalo by mě jak to páni doktoři zjistili…

     Právě proto nechápu proč lidi škatulkovat…i před půl stoletím bys byla velmi podobná sama sobě v současnosti, tak proč jednoho označovat za goth…druhého za punkáče…já v tomhle škatulkování prostě nevidím nic užitečného…U hudby to chápu, jiné styly prostě zasluhují jiný název, aby se od sebe nějak oddělili a člověk při slově punk věděl hned, že nejde o disko 🙂

 4. S tvým názorem bych se skoro ztotožnila.Obzvlášt věta:,,Mnozí goths byli v dětství šikanování.." je podle mě velmi pravdivá,stejně jako zbytek odstavce a vše co s touto větou souvisí.Já osobně to tak u sebe cítím.Dříve jsem byla nenapadná holčička,která se dobře učila a všemožně se snažila být oblíbená  a zapadnout do kolektivu a nyní je zajímavé,že jsem pravý opak.Jsem jiná než ostatní a nesnažím se nikomu vnutit,kolektiv mě musí brát takovou jaká jsem a když nebere,mrzí mě to ale co naplat..Život člověka naučí a zaujme určité postoje jen díky zkušenostem.

  A jsem ráda,že má někdo podobný názor..

 5. v podstatě s tebou souhlasím, ale ne každý, kdo se tak narodí se tím skutečně stane.
  Když někdo s nízkym sebevědomim, kdo už si třeba přetrpěl něco jako šikanu, nebo prostě jen to, že ho kolektiv nebral, si najde pár přátel, ale ti začnou poslouchat dejme tomu hip hop a budou ho brát sebou na hih hopový akce, pravděpodobně se z něj stane hip hoiper.
  Myšleno v tom věku, kdy ještě člověk nemá sý názory pevně daný.
  To se pak prostě nechá strhnout "partou", aby ho nezavrhli a on zase nebyl sám.
  A po nějakym čase se mu to může zalíbit.

  Toť můj názor,
  neříkám že 100% správný, ale nemyslím si, že nemožný v praxi.

  a omlouvám se za jakousi neschopnost vyjadřování 🙂

 6. Ohledně sexuální orientace, mám ten dojem, že tohle ne téma poměrně méně sporné, než ty ostatní. Lékaři v tom zdá se mají jasno (církev zřejmě taktéž, ale to sem tahat nebudeme). Ruku na srdce, to, že se někdo narodí jako homosexuál (ano myslím, si, že je to opravdu dáno, jaksi geneticky)-tedy, kdo by se tím v dnešní příšerně, neotevřeně a naprosto nepochopitelně reagující společnosti chlubil? Všichni víme, jakým trendem je bisexualita u dnešních mladých slečen (zejména bych řekla, u slečen hnutí EMO, či takzvaných "ghotyček"… zdá se to být podivně nespravedlivé. Tedy zarážející na tom je hlavně to, ža zatímco, jde vše jak všichni tak rádi tvrdí "dopředu"-některé názory zůstávají zakopány někde ve středověku.

  Zajímavý článek, zajímavé téma-pravda, velmi často diskutované na fórech. Po světě se loudám nějakých téměř sedmnáct let, netroufám si tvrdit, že jsem spolkla ani setinu  moudrosti, kterou jsem spolknout mohla. Sokrates, kdysi řekl, že; Ví, že nic neví. Tak takhle nějak se cítím. Gothici jsou vyjímeční lidé, samozřejmě, že jen někteří, každý si vybere toho svého. Tohle si ovšem říká, každý o té "své" skupině. Naprosto souhlasím s myšlenkou, že ovšem nejsme až natolik vyjímeční, abychom se rodili tím, čím nakonec jsme.

  Ve spisovatelské terminologii, konkrétně ve fanfiction obecně, je užíván termín "Mary Sue" (pro vymyšlenou autorskou postavu, která je nepochopená, trpí, je ošklivá, nemá přátele, doma ji týrají, zavraždili jí rodiče… kombinuje se v různých obměnách)-nakonec ovšem, z této postavy, vyroste krásná uvědomělá, inteligentní labuť, kterou všichni obdivují a je velkým lamačem srdcí.) Nehorázné klišé, ano. Ovšem řekla, bych že z počátečního charakteru Mary Sue (nikoliv už z vyvrcholení pointy, o labuti), vycházíme i my. Jak jsi sama napsala, mnohdy těžké dětství, šikana, traumatizující zážitek, ošklivost, ïnteligence, rozvrácené manželství, ale i závist… znám jen málo-pokud tedy nějakého goth človíčka, který by nevykvetl v něčem podobném (samosebou jsou tady takoví, co si kus své pravdy přismyslí, aby zapadli). Ovšem pravidlem to nebývá, tento člověk má pak větší sklon buďto páchat sebevraždy, stát anarchistou, nebo se někam zaškatulkovat.
  Všechno je dle mého názoru o touze někam patřit, začlenit se ke svým (ne do lidského stáda). Provokovat, ale přece mít někde zázemí. Nutno říci, že tohle je jedna z těch "lepších" možností…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.