Nejen jedním stylem živ je člověk

Velmi nepovedený výkřik do tmy, omluva gothikům, už na webu není. Měla jsem mnoho důvodů ho smazat, stejně jako mnoho důvodů ho napsat. Ale k této myšlence, promítnout to do písemného sdělení, mě přimělo až přečtení blábolů a následné diskuze na stránkách jedné slečny, která zablokovala přístupy mě a Evangelistě záhy poté, co jsme ji upozornili na pár omylů.

Vím, že já sama mám velmi subjektivní pohled na vše, co se váže ke gothice jako takové. Ale také tak prezentuji vše na těchto stránkách. Věřím, že stejně jako jakýkoli jiný hudebně-vzhledově-životní styl dává i gothic prostor k diskuzi – punker může také tvrdit o různých kapelách, že jsou pro něj nudné a jiné, že jsou super, samozřejmě vše v rámci punkového žánru; metalista může považovat určitou vizáž za příliš rockovou a „měkkou“, atd. Problém zde nenastává ve chvíli, kdy se jeden punkáč neshodne s druhým, ale kdy narazí na hranice, které vedou k jinému stylu. Ty neurčili lidé, žijící v jeho okolí, ty vznikly časem a jsou jasně vymezené.
A stejné je to i u gothiky. Můžu nadávat na mnoho věcí, ale jisté hranice překročit nesmím, jinak už se nebavím o gothic stylu, ale třeba o metalu, nedejbože Emu a nebo o jakési zmršenině všeho a ničeho z toho.
Když jsem psala omluvu gothikům, byla jsem rozzuřená a zklamaná. Poté, co jsem si konečně oblíbila gothic rockové kapely, ne všechny, ale mnohé z těch, které mi doporučili jak přátelé tak zdroje jako Darkentries a Sanctuary, zase to bylo málo. Komentář se slovy – „jsi jen pozérská zlogothyčka, která si myslí, že je goth jen proto, že si poslechne trochu old schoolu“ mě už opravdu nadzvedl. Zuřivě jsem vybušila do klávesnice uražený a sarkastický výblitek, protože co je moc, je příliš.
A jaký důvod mám ke psaní teď? Štvou mě lidé, kteří brouzdají po netu a „napravují“ zloghotyky. A přitom dělám to samé. Co mě vede k tomu, rýpat do blogů náctiletých slečen a vysvětlovat jim, že goth nevzešel ze slova ghost, ani že Evanescence nejsou gothic rock, nýbrž symfonic metal? A co vede lidi, kteří píšou komentáře sem, vysvětlovat mi věci, které vím a kritizovat drobné nedostatky v mých článcích? Možná chceme všichni očistit gothiku od špíny a hnusu. Pokud máme tedy stejný cíl, proč po sobě mnohdy jdeme jako psi?
Mým cílem, stejným, jaký má dle příspěvků na internetu Evangelista, Sestra v temnotě nebo Andula, je pouze vysvětlit časté omyly a bláboly, které kolují na internetu. Cíl přispěvatelů na tento web je pravděpodobně osobní nesouhlas se mnou, tedy autorkou, a jejich diskuze nikoli o gothice samotné, ale o mých názorech a pohledech na tento styl.
Je rozdíl diskutovat, zda se mi hudba Sisters of Mercy jeví spíše jako trochu temný heavy metal nebo zda se dají Moi Dix Mois považovat za gothic nebo j-rock a přít se o důležitosti i jiných aspektů umění, kromě hudby, v gothickém stylu, než vysvětlovat už posté, že HIM nejsou goth kapela a že fotky zkrvavených rukou nejsou gothické, ale jedná se o dark artový kýč (a někdy jen o ten kýč).
Mé poslední výtvory zní trochu jako ospravedlnění a očištění mé osoby v očích komentátorů. Ne všichni samozřejmě kritizují, jsou mnozí co chápou, rozumí, souhlasí. Ale ty, co kritizují, chci neustále přesvědčit, že proti mně nemusí bojovat. Že nemusí souhlasit s mými názory, ale já také nemusím souhlasit s jejich. Že mám dost informací a vím, kde najít další. Že sice fandím především metalu, ale gothická hudba mě také oslovuje. A že gothic je pouze jeden ze stylů, který mě oslovuje a formuje, ale není to jediné, čemu jsem „upsala svou duši“, a protože to pro mě není až taková „srdcová záležitost“, jsem ochotna hledat pouze některé části gothiky, které mě oslovují a jiné vypustit a zaplnit je kupříkladu metalem nebo punkem.
Možná ze začátku, kdy jsem se tomuto tématu začal věnovat, jsem měla zkreslené informace získané z mého okolí a od lidí které znám. Teď však z čistým svědomím můžu některé věci uznat jako svou chybu a za jinými si stát. A také mohu říct, že nemohu být ani metloš, punker ani gothik. Všechny tři hudební styly a subkultury mě oslovují, každý jinak a v jiném směru. Nelze říct, že vyznávám jen jeden, nebo že jsem víc gothikem a míň metalistou. A říkám si, není tohle ta tolerance, ta svobodná možnost výběru, kterou všechny tři styly vzaly za svou filozofii?
A tak zůstanu dál taková jaká jsem a za své „kraviny“ se nemusím omlouvat, jako za zloghotycké mylné informace a bláboly. Jsou to jen názory někoho, kdo gothikem nikdy úplně nebyl a ani nebude. A taky názory člověka, který dál bude psát pipinkám v černém, že jsou blbé a gothic je prostě hudební subkultura, která ovlivňuje mnohé další aspekty života. Nevím, zda se gothikem člověk rodí, nebo zda se rodí metalistou, hoperem nebo technařem. Ale nebýt mé životní cesty, která mě k mým temným snům, tvrdé muzice a mému smýšlení dovedla, nikdy bych neobjevila krásu gothiky, tvrdost metalu a neústupnost punku. A to by byla sakra škoda!

5 komentáře “Nejen jedním stylem živ je člověk

 1. To myslím docela chápu, můj vkus co se týče hudby  je taky docela rozmanitý a na tom není nic špatného. Mám ráda pár skupin, které se řadí do gothic, ale za gotha se nepovažuji, protože ty kapely jsou pro mně jen nepříliš velká část toho, co poslouchám. A na rozdíl od těch, co jsou do gotiky opravdu zažraní, neznám stovky kapel, nechodím na party a koncerty a ani se tak neoblíkám.

  Rozmanitost vkusu je myslím v pořádku; ale řekla bych, že pokud se někdo chce řadit ke gotice, tak by asi měl mít tuto hudbu jako hlavní zájem a ostatní žánry tak nějak "okrajově" 😛  .

  A Evanescence symfonic metal? To se mi nějak nezdá; za symfo metal bych považovala skupiny, co podle mně zní dost odlišně (a o dost líp, podle mého vkusu), jako Epica, Elis, a pod. …. Kam by se měli řadit Evanescence ani nevím, a taky znám jenom jejich starší věci z alba Fallen – netuším, jak moc se tomu podobá nebo nepodobá jejich současný styl.

  Snad kdyby lidi místo hloubání nad tím, jestli jsou nebo nejsou goth, si jednoduše řekli jenom: "zajímá mě / líbí se mi tohle, tohle a tohle…" bez toho, aby lpěli na tom, dávat si nějaké označení, věci by byly jednodušší, a nebylo by třeba řešit, kdo je "pravý goth" a kdo "pozér"…. Není přece potřeba dávat si nálepky na základě toho, jakou máme rádi hudbu, která je jenom jedna z mnoha stránek a zájmů člověka.

 2. Díky za takový názor:) taky si to myslím, bohužel je to dneska "in" být jednostranně zaměřený. No a s těmi Evanescence máš pravdu, je to těžko zařaditelné, jako symfonic snad nejlíp (znějí  jakž takž podobně jako Nightwish nebo i ta Epica), každopádně gothic to není ať se třeba rozkrájí 🙂 měj se fajne L.

 3. nevim do jake miry je byt in jednostranne zamereny a fakt netusim s jakyma lidma se to lumen stykas, ale ja teda moc lidi co by bylo zamerenych jen na pouze jeden styl mezi znamyma, kamosi ci prateli nemam. Jasne, znam i takove lidi, znam treba hodne heavikaru, je to takova parta, a ti proste maji svuj heavy metal a i svuj zivotni styl (nekdy bohuzel), ale ti to urcite nedelaji proto, ze chcou byt in, na to jsou uz moc stari 😉 takovym lidem se ale prave raci vyhybam a tobe bych tedy doporucila udelat to same a nechat toho vylevani dusicky, zacinas byt nudna..

  Jo a Evanescence opravdu sympho metal neni, a spojovat je treba tim padem s NW (kteri dneska hrajou kdovi co, ale kdysi to byt jasny power metal, i kdyz sympho metal se u nich zacala pouzivat taky) je dost mimo..

  a myslim, ze se dneska uz opravdu dost lidi shodne na tom ze Evan. nema nic spolecneho s gotikou, opet jsi zaspala 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.