Gothické zklamání

Jak už to tak bývá, brouzdala jsem po netu a objevila stránky, které jsou momentálně ze všech úhlů podrobovány kritice na blogu Evangelisty. Ale nebyla bych to já, abych nehledala souvislosti a neptala se „proč?“. Proč ze sebe dospělá dívka dělá tupce, zatvrzele trvá na tom, že Evanescence a řezání se je goth, gothic je pouze a jedině o životním stylu a hudba (kromě tedy Evanescence a jim podobných kapel) k němu prostě nepatří? Pokusím se na to odpovědět.

Většina mladých lidí, ať už je jim 13, 17 nebo 25, se o gothic začne zajímat náhodou: uvidí reportáž v televizi nebo přečte v časopise, přečte si děsivou zprávu na internetu, omylem klikne na nějaký blog nebo potká černou „stvůru“ na ulici. Jakou tvář gothické subkultury jim mohou tyto zdroje ukázat? Vidí šílence v černém, zmalované jako z hororu, kteří se řežou, souloží a pijí alkohol. A pak se rozdělí do tří skupin: první si myslí, že gothici jsou magoři a úchylové, potažmo ještě satanisti a nekrofilové; druhým je to jedno a ti třetí si řeknou, že to vypadá zajímavě a začnou hledat informace.
Pokud jste někdy zkusili zadat heslo gothic do jakéhokoli českého vyhledávače, víte, co najdou. Budou to blogísky nevalné hodnoty, na kterých je 5% podle pravdy a zbylých pětadevadesát jsou polopravdy, mýty a výmysly. Ale onen nováček si řekne: „No jo, deprese ty mám, metal poslouchám a ty ožralé máničky už mě nudí, horory a morbiditu miluju, píšu básně a v noci se cítím líp, než ve dne. Ty jo, já jsem gothik!“A problém je tu.
Protože „novopečený gothik“ začne hledat dál, třeba kápne na vampirefreaks nebo nedej bože na myspace a uvidí hřbitovní fotky, pořezané ruce a zmalované ksichty. Pak si najde kapely v žánru gothic a začne pilně stahovat Evanescence, HIM a CoF. Romantičtí Evanescence a ucajdaní HIM v něm probudí náladu melancholie a smutku – a o té přece četl! – a Cradle of Filth jsou gothic na první (nezasvěcený) pohled: to jejich líčení a mrtvolný vzhled. Pak už si stačí jen napůjčovat knihy a DVD s goth tematikou, nakoupit dost černého oblečení a usadit se do svého (někdy více, někdy méně) nového stylu.
A pak přijde to nejhorší. Nového gothika napadne najít si podobně zaměřené přátele a začne chodit na chat, založí si profily a možná i blog. Tam začne psát o tom, jak se cítí dobře a že celý život hledal něco takového, že Evanescence jsou úplně skvělá kapela a u jejich hudby vždy pozoruje měsíc a hvězdy nebo se prochází mezi hroby. Na tohle mu přijde dvacet pochvalných reakcí od stejných lidí a pět negativních a vysvětlujících od lidí, co o subkultuře něco vědí, kteří mu mnohdy nevybíravě dají najevo, že takhle to NENÍ. A mládě-gothik se brání a nevěří, že JEHO styl nemá nic společného s hřbitovy, ale vznikl před 30 lety jako odnož punku a nechápe, že ty blbé kapely jako Bauhaus a Sisters of Mercy daly tvar této subkultuře, když znějí jako mix techna, Bacha a heavy metalu. Mládě-gothik ale ani nemůže věřit a pochopit, protože ono stavělo svůj styl na něčem jiném než na hudbě a ta hudba mu tam teď už nepasuje.
Kdo dočetl až sem, možná se našel a jeho cesta ke gothice byla obdobná. Jen málo lidí, které znám nejprve slyšelo gothic rock a pak je teprve zaujala image, smýšlení a chování. Já nejprve poslouchala metal, chodila na metalové akce a gothiky jsem považovala za takové „temnější“ metalisty. Neučaroval mi gothic rock, ale líbil se mi styl oblékání, podobný a přece jiný než ten tradičně metalový, jaký jsem nosila do té doby; zaujaly mě upírské filmy a literatura a byla jsem šťastná, že existují stejní šílenci, kteří se řežou do rukou jako já; propadla jsem kouzlu noci a ráda jsem děsila noční chodce. Ke gothic rocku jsem se dostala až nedávno a zůstal na okraji mého žánrového rozsahu, jako styl, který mi až tak neučaroval a poslechnu si ho jen tu a tam.
Ale na rozdíl od dalších mláďat jsem byla schopná uznat roli hudby v gothické subkultuře a uznat svou chybu – v mém případě zanechat si to nejlepší a nejpříjemnější z gothiky, metalu a dalších stylů, které mě ovlivňují a neřadit se jen k jednomu.
Jenomže co říci lidem, kteří ne vlastní vinou zabředli do problému zvaného gothická hudba a neví jak ven? Neustále jim nadávat do pozérů a ignorantů jen proto, že jejich cesta ke gothice nevedla rozbíhavě (znám hudbu a rozvětvuji své pole působnosti), ale sbíhavě (mnoho aspektů gothiky se mi líbí a hudbu nalézám až nakonec)? Protože oni, když spletli vlákna poezie, výtvarného umění, módy, životního stylu, melancholických nálad a hororových filmů, byli postaveni před fakt, že to vše, co mají rádi a stalo se jejich součástí, je postaveno na hudbě, kterou do té doby neznali a mnohdy ani nemají chuť ji poznávat. Jediná vada dnešních gothiků, které „ti praví“ nazývají pozéry, je totiž v nejvíce případech jejich vztah ke gothic rocku.
Vím, že všichni ti, kteří gothic rock znají, poslouchají a milují, také chodí černě oblékaní, neděsí je morbidita ani noční tma a jejich fotky jsou mnohdy plné klišé typu hřbitov, mrtvola a upíří nevěsta. Ti, kteří poslouchají metal, ať už ten black, power či symfonic, a považují ho za gothickou hudbu, vypadají stejně a dělají totéž. Nechci ospravedlňovat dárkulíny ani házet historii gothic do koše, ale něco je špatně.
V 70. a 80. letech bylo potřeba najít něco nového mezi řvoucími metloši a punkáči a uvadajícími květinovými dětmi. A tak vznikl temně romantický gothic. Proč se teď rodí znovu? Protože je třeba najít něco nového mezi růžovými barbie, růžovo-černým sebevražedným emo komandem a uvadajícím, alkoholem nasáklým hnutím metalistů. Gothic ale není nový, vznikl ve stejné době, jako jiné odrůdy tvrdé hudby, které zavál písek času. Má jedinou výhodu – jeho ideologie je nadčasová, v každé době a každé historické epoše jsou lidé, kteří se chtějí lišit. Jenomže gothic není jen o jediné odlišnosti, on míchá originalitu vzhledu, myšlení a umění, originalitu na takové úrovni, že gothik působí pozdvižení dnes, stejně jako před 20 lety a ve své odlišné formě tak fungoval i v dobách romantismu nebo první světové války.
Dekadence, romantismus, morbidita, otevřená diskuze o společenských tabu, provokace na intelektuální úrovni…tolik a mnohem víc nabízí gothic. A jsou lidé, kteří si tohle všechno přisvojili. To, že neposlouchají Joy Division a Sisters of Mercy ještě neznamená, že jsou pozéři. Post-punkoví interpreti totiž nevymysleli originální žánr a nemají na něj patent, oni pouze dali lidem to, co hledali a co zaplnilo jejich srdce, prahnoucí po něčem Jiném. Post-punk a později gothic rock pouze ukázal směr a vysypal z rakve kosti a prach výše jmenovaných věcí a pojmenoval je gothic.
Ano, bez nich by tento styl života možná nevznikl a možná vypadal úplně jinak. Je nutné vědět, jak a proč se gothic obrodil a proč se jmenuje gothic, proč tyhle a ne jiné kapely, zrovna tenhle styl hudby a proč zrovna na přelomu 7. a 8. dekády minulého století, ale svět se změnil a změnili se i lidé v něm. Není možné najít si jinou hudbu a jiné interprety, ale zachovat myšlenku, která jde napříč staletími a dává nám svobodu, kterou nabízí noční tma? Není možné si uvědomit, že gothic vznikl jako subkultura hudební, ale za třicet let prorostl všemi aspekty života a je teď něčím víc, než jen prosté sdružení lidí, kteří mají rádi stejný styl hudby?
Cítíte tu možnost, kterou nevyužíváme, když lpíme na tom, že hudba je to jediné, co gothik potřebuje k tomu, aby byl gothikem? Já ji vnímám tak ostře a jasně, jako ještě nikdy, za dobu, co píšu na tento web.
Nechci ospravedlňovat mláďata, která lpí na klišé a kýči. Chci dát prostor všem, kteří hledají cestu životem a temným lesem nebo mezi hrobkami kráčí raději než prosluněným městem. Možná stále nechápu, že bez hudby nemůžu být gothik. Možná někteří z vás stále nechápou, že být gothikem znamená mnohem více, než hudební žánr může obsáhnout.

38 komentáře “Gothické zklamání

 1. Fajn, myslim ze je uplne jasne, co jsi tim clankem chtela rict. Myslim, ze si to uvedomujeme vsichni. Kazdy se hleda a ze vetsina dnesnich vice ci mene obeznamenych gothu se ke gotice skrz hudbu nedostala. Ale urpimne receno, to, ze ty neznas skoro nikoho takoveho a to ze ja znam zase vetsinu lidi kteri jsou opakem, o necem vypovida, nemyslis? Jenomze ty zase pouzivas znamy klasicky cerno-bily kontrast. Porad dokola pouzivas pojem "pravi goths", cimz tomu pridavas, ja nevim, cynismus, mozna i opovrzeni, protoze pravi goths nekoho oznacuji za pozery. Muzes mi rict, kde jsi k tem pravym goths vubec prisla? Protoze neznam jedineho clovek, ktereho by se k oldschool goths dalo zaradit a nazval by sam sebe pravym gothem, ba dokonce si tak nechal rikat. Mozna to vychazi i z jednoho tveho davneho komentare na CZS, kde si stezujes jak batcaveri (ci ti "pravi goths") ty "neprave" hazou do jednoho pytle a odsuzujou je, pritom to vubec nedelaji a myslim, ze ti to tam i dost lidi napsalo. Dalsi vec je, ze ti pravi goths, ti bez uvozovek, jsou uz ponekud starsi nez ti co vysedavaji po forech a opravdu maji na praci lepsi veci, nez resit kdo je ci neni pozer. Jedine co ti takovy clovek napise je, ze si mas uzivat hudbu a neresit to 😉

  Cimz ses zase dostavame k hudbe a stale opakovanemu blabolu, ze gotika je JEN o hudbe, a ze je to to Jedine, co goth potrebuje atd. Nikdy jsem nikde nevidela ze by to nekdo napsal a taky jsem nikdy nikoho neslysela ze by to rekl. Ja jsem odjakziva rikala, ze hudba je zaklad, hudba je to na cem stavi hudebni subkultura, a dycky jsem podavala plno prikladu, ktere jsou dnes jiz notoricke. Nikdy jsem ale nerekla, ze je to to jedine, to si uz vzdycky obraceli prave ti, proti kterym to bylo mirene. A ted presne tohle delas i ty..

  Jo a jeste tohle.. v tech 70. letech byl zlatou stredni cestou mezi tehdy jiz komercnim metalem a komercnim punkem komercni novoromantismus, ne gotika, post-punk a spol byl dlouho zalezitosti UG sceny 😉

 2. To je zvláštní, já jsem se ko gotické muzice nedostal přes žádný blog, ani mě na ulici nikdo nazujal že vypadá jako gotik… Objevil jsem to někdy okolo r. 2000 v podstatě takovým vývojem poslechu muziky přes The Cure a Oceán (samozřejmě mě např. hned zajímal Jerusalem, když jim pomáhal Dušan Vozáry) atd…

  Ale zase je fakt že nejsem gotik – mě se líbí akorát ta muzika. 🙂

 3. sinus – ano, prave o tom to je.. dostat se k tomu skrz hudbu, proto taky pisu, ze znam opravdu malo lidi, kteri maji nejake pletky s gotickou subkulturou a dostali se ke gotice jinak nez pres hudbu.. ja netvrdim ze jsem od zacatku poslouchala jen oldschool, vlastne jsem se ke gotice dostala pres 69 Eyes, byvaly pritel to poslouchal taky a tak nejak sme se oba dozvedeli o gothic rocku, a on nekde na netu nasel Joy Division a vypalil mi to se slovy "hele, tohle je prej nejaka puvodni goticka kapela, poslechni si to" a bylo to..

  a s tim ze nejsi gotik.. a kdo dneska je? Ja bych to o sobe taky nerekla! To je presne to o cem mluvim, kdyz narazim na lumenin pojem "pravi goths".. Ono to proste vypada tak, ze dnes ti pravi goths jsou ti, kteri se ke gotice dostali jakkoli jinak, jen ne skrz hudbu..;)

 4. Upřímně…kdo z nás zná někoho kdo chodil do Batcave a byl u vzniku subkultury, tedy toho pravého gotha bez uvozovek. V uvozovkách jsou podle mě všichni ti, kteří neustále buzerují, i když ničemu nerozumí (viz různí darkulíni) anebo lidé, kteří vidí jen svůj pohled na gothiku a nutí ji každému, i těm, kteří gothic prožívají jinak.

  Gothik – kdo je dnes gothik? Ten kdo se tak cítí. A jak se cítí gothik? Na tom se jaksi už nikdo ne a ne shodnout

 5. aha jasne, ten kdo se tak citi.. takze kdyz se budu z kdovijakeho duvodu citit jako zeleny strom, budu urcite zelenym stromem 😉

  Holka, nazory jako mas ty tady hlasaly uz mnohe pred tebou, byla to treba Issabellkaa ci Judyth a cely zastup jejich fanousku.. a dnes se vsichni shodnou na tom, ze to byly proste obycejne pipky, ktere nemely sajnu o tom co pisou 😉 abys nahodou nedopadla stejne s tema tvyma moudryma clankama 😉

 6. ty si beznadějná fakt 😀 musíš míchat hrušky s jabkama furt? Pokud se cítím být hipíkem, samozřejmě dle toho, co tento styl života vyznává, budu hipík. Cítím-li se punkerem, metlošem, skautem, náckem, hoperem, diskantem, fotbalovým chuligánem, dekadentním umělcem….vše v rámci ideologie a jistých pravidel všech těchto nadneseně řečeno subkultur…tak jsem prostě jeden z nich. Jde tu o to, že kdyby všichni brali styl stejně, máme tu armádu klonů a ne originální jedince. Neznám žádné pipky těchto jmen a to, že se neustále oháníš nějakými přiblblými zloghotyčkami už mě vcelku unavuje. Bohužel mám velmi dobře promyšlené to, co napíšu a že spolu nesouhlasíme..co se dá dělat.

  Tohle už není napravování zlých malých dětí, bavíme se tu o vlastních názorech a naprosto subjektivních věcech, tedy věcech, o kterých ty tvé zloghotyčky ani neví co znamenají 🙂 ctrl c ctrl v já moc nepoužívám;)

 7. Alkeantres – nemusím ti nic vykládat, sám víš, že co goth, to jiná definice subkultury. A univerzální návod jak se cítí gothik prostě není. A proto by gothici měli být ni nejrozmanitější a nejzajímavější ze všech…místo toho se neustále přou kdo je ještě oth a kdo už ne. Chudáci!

 8. rikam tu snad neco o kopirovani? U tech zloghotycek je obcas aspon nadeje, ze zkopirujou treba clanek od Eze 😀

  Pokud neznas ani Judythu ani Izu, tak to je pak problem, kdybys je znala, mozna by ti neco doslo 😉 Kecy o tom ze se gothem musi hlavne clovek citit, jsou stare jako poza v gotice sama. A ideologie? Dalsi typicka reakce nekoho, kdo ma k pozerstvi vazne hodne blizko. Ohanim se zlogotyckami proto, ze tohle neni zadna vec nazoru, ale proto, ze pises stejne blaboly jako jine. Gotika proste neni vec nazoru, gotika ma stanovena fakta, kolikrat to budu jeste opakovat? A ze uznavas ze hudba je dulezita? No, to je sice pekne, ale stejne to moc v tom co pises nepomaha 😉 Fajn pises nejake nazory, ja jich mam v rubrice "Onneiny zloclaky" talky dost.. jenomze kdyz jsem je psala ja, mely i nejaky duvod a smysl a hlavne se dost opiraly na faktech a predevsim HLAVNE zduraznovaly opak toho, co pises ty 😉

 9. a jeste k tve reakci na Alkeu.. at napises cokoli o gothech, vzdycky z toho vyplyva, ze se pohybujes v prostredi, kde ztezi nejakeho toho opravdoveho gotha najdes 😉 cim to asi bude, hm?:)

 10. Třeba tím, že s většinou dejme tomu gothů se potkávám na netu, na akci se dostanu tak 5x do roka. Mé články mají důvod, dokonce v nich nalézám i smysl a o fakta se také opírají. To že zdůrazňují opak toho, než ty tvé, je pouze důkaz, že nemáme stejný názor, o kvalitě to nic neříká.

  Pokud sis ještě nevšimla, tento článek už se hodně vzdaluje tématu všech předchozích a jde trochu víc do hloubky. Není to jen blábolení uražené holky, které zbořili domeček z karet tím, že gothik musí poslouchat tyhlencty kapely, jinak se nemůže nazývat gothikem, protože je to přece hudební subkultura. Je to pohled někam hlouběji, jak do nitra člověka tak do historie, pokus najít v gothice větší potenciál, než který by měla (má) jako výlučně hudební subkultura. Expert na gothickou hudbu vážně nejsem, ale odvažuju se tvrdit, že proti jakékoli jiné hudební subkultuře je gothic žánrově i co se týče různorodosti interpretů mnohem chudší.  Možná se mýlím, ale z toho co vím od tebe, z CZS  a jiných (důvěryhodných) zdrojů mám ten dojem.

 11. "Ale zase je fakt že nejsem gotik – mě se líbí akorát ta muzika. :)" a můžu požádat vševědoucí Onneu o vysvětlení? Když se někomu (v tomto případě sinus) líbí gothic hudba to z něj ještě nedělá gothika? A co tedy? Prosím o doplnění mezer v mém vzdělání;)

 12. V tvych clancich o gotice (i komentarich) pises porad to stejne (navic veci, ktere byly uz vyrceny davno a nekolikrat), tohle mi moc hluboke neprijde 😉 a ze je gotika zanrove chudsi nez jine hudebni subkultury? Jako ktere treba? Ano, o goticke hudbe vis opravdu, ale opravdu prevelice malo.

  Ja taky potkavam vetsinu tech gothu na netu (i kdyz vetsinu znam i osobne) a opravdu malokdo z nich se dostal ke gotice jinak nez pres hudbu a malokdo ti bude tvrdit o gotice neco jineho, nez gotika je 😉

  A ano, tenhle clanek je jen blaboleni urazene holky, protoze ty se nezastavas pozeru, ty se zastavas sebe sama, sama pro sebe hledas jakoukoli obranu, jakekoli vychodisko, neco, co by ti dalo moznost se do gotiky zaradit i kdyz tu hudbu neznas.

 13. Achjo, s tebou je to porad dokola to same.. kdyz ses tak strasne ochotna si zjistovat informace z ruznych zrdroju, tak se do nich prosim podivej znova, me uz vazne nebavi porad opakovat, ze clovek muze poslouchat gotiku ale gothem nebyt, ale nemuze byt gothem kdyz ji neposloucha.. a hlavne ze gotika neni JEN o hudbe! Bud ses uplne ale naprosto tupa, nebo nemas co s volnym casem a chce se ti porad dokola rozebirat to same.. (opet vidim vyraznou podobnost s jiz zminovanou Judyth a spol. 😉

 14. No, za prvé gothic ROCK  je podžánr rocku, tedy dosti velké a bohaté skupiny desítek podžánrů. Další gothické žánry jako darkwave a EBM také nejsou samostatné hudební žánry, ale podžánry elektrohudby. Zůstávám tedy u toho, že např. metal, rock a elektro hudba je stokrát pestřejší než gothická hudba.

  Za druhé opravdu se nezastávám pozérů a ano přiznávám, zastávám se sama sebe, protože ačkoli hudebně metalistka, vše ostatní jsem si nalezla v gothice. A je mi líto, že tato hudebně (dle mého skromného názoru) nepříliš zajímavá subkutlura, kolem které se rozvinulo mnoho zajímavých věcí (stejně jako v minulosti, hlavně za dob romantických básníků, byly také v oblibě zejm. umělců) pořád vyznává jakási pouhých 30 let stará hudební dogmata, i když má potenciál stát se mnohem více zajímavým a pestrým hnutím. To je to, co mi vadí.

  A za třetí – promiň za tu provokaci s tou hudbou, já nechtěla slyšet to samé co vždy a co vím i kdyby mě vzbudili ve 3 ráno po kalbě, ale chtěla jsem od tebe mít písemně co všechno ještě gothika dělá gothikem kromě hudby.

 15. Hoj, Já jsem se ke gotice dostal přes XIII století, což je gotický rock, ale tím nechci navazovat na vaši výměnu názorů, to spíše tímhle: Gothic jako hudební podstyl je velice chudý žánr, jmenuj mi 50 Gothických kapel a já ti jmenuju 100 hippie ,1000 metalových, 1000 Rockových, bluesových, punkových, country, atd.

  (prosím jenom nepis The Cure- to je punk a Sisters of Mercy zase Heavy Metal)

  Jinak, podle tvých odpovědí jsi zaspala 30 let holka,  Gothic se dneska už neohraničuje pouze hudbou a nabarvenými kohouty na vyholených hlavách, v posledních letech se z něj vyvinula subkultura nejen hudební (přičemž její vyznavači čím dál tím více tíhnou k electro), ale i kultura literární (po vzoru Romantických autorů) a rovněž se prosadila ve stylu oblékání. Projdi se dnes po Ostravě, Brně, Praze a řekni mi,  že na ulici neuvidíš alespoň jednoho chlapa v sukni, holku s oblečením Z Nosferatu či XtraXu.

  Gothic už není jen o hudbě, nemusí se ti líbit Bauhaus apod. abys byl Goth, ale měl bys vědět z čeho to vzniklo a kam se to ubírá dnes. Já nejsem Goth (protože to bych byl hnusnej pozéééér), ale chodím v sukni, poslouchám XIII stol., Alvarézy, The Cure, Persephone, aůe i mnoho jiných stylů.

  Jediná správná byrva je podle mě černá (ostatní se mi líbí jenom do kombinace), jedině v ní se cítím dobře. Čtu Baudelaira, Poea,a jiné. Píšu morbidní a černě laděné básně.

  Mám radši noc než den, ve tmě jsme si všichni rovni- všichni máme stejnou barvu kůže, oblečení a všichni jsme stejně slepí. Jsem Goth? Myslel jsem si, dokud jsem neviděl jak jeden druhého obviňuje z pozérství a dětinskosti.

  Jo nezapomeň na ty kapely 🙂

  Finn

 16. vysvětlím Lúmenn tu mou větu :

  "Ale zase je fakt že nejsem gotik – mě se líbí akorát ta muzika. :)"

  To jsem myslel tak, že mám  rád určitou  HUDBU. nedá se to ohraničit stylem – spíš popisem : mému srdci je blízká taková muzika, která je plná temných zvukových nálad, melancholie, muzika při které dostávám takovou jakousi pozitivní depresi, která mi dodává energii…Nelze to úplně přesně popsat. Ale je to prostě fajn, je to jedna z radostí mého života.

  No, a tenhle typ muziky nalézám nejvíce v produkci kapel novoromantismu, temné elektroniky, temného rocku…a samozřejmě taky v gotické hudební scéně.

  Takže se mi prostě líbí pár kapel i z hudební scény "Gothic", ale necítím se být gotikem… Spíš takovým multižánrovým hudebním konzumentem s těžkou (ale vůči okolí naprosto neškodnou) úchylkou do Depeche Mode :).

 17. Promiň jestli se tě nějak dotkla má reakce, nebylo to rozhodně nijak namířené proti tobě! 🙂 hehe kdybych já napsala že se mi líbí temný rock tak mě Onnea zabije …:)

  A jinak to, co jsi napsal naprosto chápu, jen jsem chtěla z Onney vydupat definici co kromě hudby dělá gotha gothem a použila jsem k tomu tvoji větičku. Nezlob se a měj se fajn:) Lúmennka

 18. Finne – ty jsi pro me vazne perlicka dnesniho dne, ktery je uz sam o sobe nejak zahadne silenej 😀 Cure jsou punk a Sisters heavy metal, jasne 😀 jo a nevim o tom, ze by se lidi co poslouchaji jazz nejak oficialne radili do jazzove subkultury a taky nevim o tom, ze by existoval zanr hippie hudby, protoze hipici poslouchaji taky uplne vsechno mozne a taky to jsou vetsinou podrzanry neceho 😉 co se tyce metalu, tak ten ma sice hodne podzanru, ale maloktera kapela je v necem originalni, je to porad dokola opakujici se motiv (pokud to neni ovsem nejaky anatgrade metal ci tak neco)

  Akorat z te tve pripitomele kokotske debilni stale opakujici se primitivni osumtele naprosto imbecilni reakce mi uz leze vazne mraz po zadech, takze jeste jednou – NIKDY NIKDO NIKDE NETVRDIL ZE GOTIKA JE JEN O HUDBE, ANI TECH 30 LET TOMU, ANI DNES, TAK SI TO LASKAVE ZAPIS ZA USI, PROTOZE ME S TIM LIDI JAKO TY UZ VAZNE SEROU!

  pardon za tu vulgaritu, ale nesnasim idioty..

  jinak Lumen, pro tebe to same.. ano gotha nedela gothem jen hudba, to je myslim jasne kazdemu, kdybych mela ja vykladat v cem jsem tak jina a v cem bych mohla zapadat do novodobe definice gotha, asi napisu celou esej. Ale ja to nedelam, protoze nehodlam byt nekam zarazena a uz vubec nemam chut nekde na netu vyznavat sve pocity.. Dokud o me nikdo nic nevi, je to v poradku, a vsechny usudky lidi z netu jsou pouze domnenkou 😉 ale jak rikam, gotika je jednou HUDEBNI subkultura a ta hudebni subkultura svou hudbu ma. Pokud ti nic nerika, nikdo ti prece neprikazuje abys ji poslouchala, ale hlavne uz prestan tvrdit, ze bez goticke hudby muze byt goth gothem 😉

 19. jo a jeste tak, v Brne travim vetsinu casu ktery mam a spis tam potkavam historicke sermire a metly nez lidi, co byhc vubec dokazala oznacit za gothy..:D Ostravu rada nemam, ale v Praze byvam taky dost casto a tam je to taky samej typek s trikem Mayhem a obracenym krizem atd 😉 co je ale zajimavejsi je to, ze jsem byla minuly tyden v Parizi a za celou dobu jsem potkala tak pet lidi, co by se dalo oznacit za metlu, punkera ci gotha.. zajimalo by me, cim to je..

 20. Onnejko, děkuji že ses vyjádřila od srdce a že sis můj koment přečetla. Z tvých debat s Lúmenn, ale vyplývá, že si to myslíš

  i když tvrdíš opak, pokud jsem Goth ( tudíž se tak cítím, oblékám, chovám, jezdím na akce a přátelím se se spoustou lidí takovéhoto ražení ze všech koutů světa i republiky) a nemám rád batcave, protože to nepokládám za poslouchatelné s míň jak 2 promile v krvi, jsem pozér?

  Protože se ohrazuji na komenty rozhořčené nanynky co se vzteká jako malá, když jí bourají její domeček z karet jsem imbecil?

  mám na tebe pár otázek na které bys mi mohla odpovědět pokud se neurazíš.

  1) co(krom batcave hudby) dělá z člověka Gotha?

  2) kolik znáš Goth kapel? (dodatek: a kolik jich hraje dnes?)

  3)Proč není Goth třeba filozofická, umělecká nebo urbanistická subkultura? Proč když pár týpků začne hrát punk a říkat mu jinak je z toho Goth?

  4) Spousta lidí opírá Goth o žánr Noir a Romantismus, nemohlo by to mít i svůj díl na vývoji dnešních Goths?

  5) pokud se jedná o hudební subkulturu jak vnikl CyberGoth?

  6) Jak se ti líbilo na Prague Gothic Treffen?

  To bude asi tak vše

  Imbecil předem děkuje za odpovědi 😛

 21. Zajímal by mě muzikologický pohled na The Cure, jelikož subjektivní dojem pouze dvou lidí nestačí, jinak na CZS v rubrice Média o goths je recenze na Sisters kde jsou řazeni do kolonky heavy metal.

  Metal že není originální? Power, death a nu-metal….kde je něco společného kromě elektrických kytar?

  A nikdo tady taky netvrdí, že někdo někdy tvrdil, že gothika je jen o hudbě (:D) ale vznesla jsem na tebe dotaz: co KROMĚ hudby ještě dělá gotha gothem? Klidně napiš i tu esej, já si ji ráda přečtu, ale chci vědět co gothiky kromě hudby spojuje.

  A když tedy nějaký člověk goth hudbu poslouchá, ale má jiné žánry na předních místech svého zájmu, je goth? Tohle jsou otázky, kterým se neustále vyhýbáš a reaguješ pouze už vcelku nudnými nadávkami a slovo pozér bys taky mohla užívat míň častěji, začíná to být už trapné. Proč rovnou nezodpovědět to, na co se ptám a třeba se konečně pochopíme a přestaneš mluvit o pivě a já windaloo kari. protože jak známo, tyhle dvě věci na sebe reagují destruktivně:)

 22. Teď jsem s vytřeštěnýma očima četla článek na Dark Entries, rubrika zajímavosti-gothic podruhé-a článek s názvem gothic od Dryu. Nějak mi nejde do hlavy proč tam není tisíc a jeden komentář od Onney, když Dryu říká jinými slovy absolutně to samé co já? Je to fakt paradox…asi to nebude v názorech, ale v lidech, hm?

 23. Tak jo, tak hezky poporade..

  Finne, nevim kdo tady komu boura domecek z karet, ale ja to urcite nejsem, me tezko dokaze neco zborit nejaka osoba z netu, kterou ani neznam 😉

  ale tedy k tvym otazkam.. ano, pokud o sobe tvrdis ze jsi goth a batcave neposlouchas, jsi pozer. Ale to neni muj nazor, na to pozor, to ti potvrdi skoro kazdy, kdo se v gotice apson trochu vyzna…

  ale tedy..

  1) gotha krome batcave hudby dela mnohem vic hudebnich zanru, protoze batcave sam o sobe ani hudbeni zanr neni, ze ;). Ale krom hudby je to samozrejme i nejaky ten zajem o umeni  (v tom hudba, vytvarne umeni, literatura atd.), ktere je jakymsi zpusobem extravagatni, nenormalni, kontroverzni atd. ALE, v dnesni dobe je zajem o neklasicke umeni u skoro kazdeho jedince, ktery se proste neradi do davu a takovy jedinec neni jen goth. Znam dost lidi, kteri by mohli o kontroverznim umeni vypravet, ale s gotikou nemaji catso spolecne ani to, ze by vubec vedeli ze existuje. Dale casto oplyvane "tajemno". Co je to tajemno? Hrady, hrbitovy, hroby, noc? Tak pred par lety sme byli se skolou na vylete a s par lidma sme jako jedini meli vubec zajem vylezt na stary rozpadly hrad vysoko na kopci i kdyz to bylo nebezpecne a vedet o tom ucitel, asi by nas ani nepustil. Z tech par lidi jsem byla ja jedina, kdo gotiku znal. Minuly tyden jsem tedy byla v Parizi, s moji mamkou, byli jsme na Pere lachaise a me matce se tam hrozne libilo. Navic, moje mamka je velkou milovnici goticke architektury a opravdu ruznych podob kontroverzniho umeni. ALE gotika ji opravdu neprijde v zadnem smeru ani sympaticka ;). Dale mam kamaradku, co se hodne zajima o wiccu a podobne veci, ale ta gotiku da se rict i nesnasi 😉 Co z toho vyplyva? Ze gotika je hudbeni subkultura, a tudiz se zaklada na hudbe, ale nikdo nikdy netvrdil, ze je hudba to jedine. Je to o propojeni, o spojeni toho hlavniho, tedy hudby, s jinymi prvky.

  2) kolik znam goth kapel? Tak pokud ti nejde o nejake slovickareni, a o to, ze zadat na last.fm zanr gothic rock a vyjede ti Evanescence.. tak treba v mem kompu mam ve slozce post-punk a spol asi 40 kapel, ktere by se daly zaradit do stylu gothic rock, deathrock, batcave, horror punk atd. Z toho jich hraje opravdu vetsina, vyjmky jsou bud ty, co jsou dnes prejmenovany nebo nejaky jejich clen jiz zemrel. Dale, tyhle kapely jsou ty, ktere tak nejak vice ci mene posloucham, urcite bych dokazala ve sve pameti najit jeste takovych 20, a znam dost lidi, co by jich naslo mnohem vic. A to vubec nepocitam kapely co hrajou darkwave ci EBM, pac tohle moc neposloucham.

  3) tuhle otazku jaksi moc nechapu, to je jako ptat se proc zdravotni sestricky patri do pracovni subkultury a ne nabozenske.. proste to tak je a konec

  4) jak jsem rekla, gotika ma spojitost z ruznymi prvky. Proc ale s romantismem? Asi mas ale hlavne na mysli to obdobi mezi romantismem a realismem, kdy zacala tvorit treba Emily Bronte. Ovsem, hodne lidi pozapomina na fakt, ze goticke obdobi ma svuj nazev od obdobi stredovekeho, tedy jakehosi obdobi temna. Ale obdobi temna ma sve jmeno od barbaru, nikoli cehosi tajemneho. Stejne tak je to i s gotickou subkulturou, a svazanim s punkem, goth znamena totiz nejen barbar, ale i vandal. Dale bych ti doporucila precist si na CZS rozhovor s Sex gang Children, mozna ti to taky pomuze v nejakem tom ujasneni nazvu 😉

  5) pokdu vim tak Cyber goth ma koreny v cyberpunku, a cyberpunk neni hudebni subkultura 😉 jde tedy o spojeni ruznych zanru, mody atd. Ovsem na cyberpunk opravdu odbornik nejsem, to se zeptej nekoho jineho..

  6) na pgt jsem nebyla, jak jsem uz tady nekde psala, byla jsem minuly tyden v Parizi 😉

  jinak, nerekla jsem ze jsi imbecil, jen ze jsi podal imbecilni otazku, to je rozdil, nemusis se hned urazet 😉

 24. a ted lumen..

  "Cítíte tu možnost, kterou nevyužíváme, když lpíme na tom, že hudba je to jediné, co gothik potřebuje k tomu, aby byl gothikem?"

  a

  "Gothic už není jen o hudbě, nemusí se ti líbit Bauhaus apod. abys byl Goth"

  staci ti to, nebo mam hledat jeste nekde, kdyz uz ti tak zalezi na presnosti a citacich?

  Cure.. od tehle kapely mam doma 13 alb a nejsou to samozrejme vsechny.. kazde obdobi jejich tvorby se da priradit ke jinemu stylu, zacinali na post-punku, dnes je to jakysi pop-rock, maji nejruznejsi eleketronicke i synthpopove motivy, inspiruji se kdecim.. takze rict o nich, ze jsou punk je opravdu zcestne..

  Sisters.. rict o tehle kapele ze hrajou heavy muze jen ten, kdo bud nikdy neslysel heavy metal nebo nikdy neslysel Sisters..

  nemyslim si, ze bych pred nejakyma otazkama utikala, spis se mi nechce vysvetlovat porad dokola to same. Kdyz te tak hrozne zajima jak to vidim, proc si raci neprectes me clanky, chm?

  A jeste k metalu.. jak jsem rekla, podzanru ma hodne.. ale v tech podzanrehc uz casto takovy rozdil neni a to muze poprit jen opravdovy znalec metalove hudby, coz myslim ani jedna z nas neni 😉

  A co se Dryu tyce.. kdybys ji znala, tak zjistis, ze opravdu stejny nazor nemate, protoze Dryu je jedna z tech lidi, co propagujou gotiku jako hudebni subkulturu a stejne tak fakt, ze goth bez goth hudby neni goth 😉 taky se s ni na leccems neshodnu, ale narozdil od ni ses ty fakt extrem 😀

 25. jo a jen tak momochodem, lum, pokud bys opravdu mermomoci chtela o tomhle diskutovat a chtela at ti to poradne vysvetlim, mas na me prece icq 😉 ale ne, ty to musis napsat tady abys verejne ukazala, jak bojujes se zlou onneou..

 26. S nikým nebojuju 🙂 není to bitva, ale výměna názorů. A nejde mi ani tolik o vysvětlování, vše, co tu píšeš jsem si dávno přečetla, dokonce i všechny tvé články. Nepotřebuji vysvětlení, to co jsem chtěla od tebe slyšet bylo právě to, za co jsi mě peskovala na icq – tedy ta záliba v tajemnu, umění apod. Jasně, že to není to jediné v gothice: ale to je právě to, o čem já neustále mluvím a neustále píšu. Pro někoho může být hlavní hudba, pro jiného image a pro jiného zase právě to tajemno a umění. Nikdo není víc nebo míň goth – pouze má priority jinak poskládané. To je to jediné co chci celou dobu říct.

  (a k těm kapelám – ok od he Cure mám akorát písničky z poslední doby, které znějí jako punk rock, takže pokud na starších albech byli více do gothic rocku, nevím – teď každopádně nejsou. A sisters mám doma kompletní, heavy metal je můj nejoblíbenější metalový žánr a je fakt, že jak která píseň ale většinou je to hodně pomalý, temný a uječený heavy metal – dle ucha člověka který na metale vyrostl)

 27. Ne, ne, ne a znova ne! To neni o tom co je pro koho dulezitejsi, jednou je gotika hudbeni subkultura a konec. Jasne, muze byt pro nekoho dulezitejsi literatura a hudbu skoro ani neznat, ale at se pak takovy clovek neradi do gotiky, dela kvuli tomu dorovolne sam ze sebe pozera..

  A sisters mam taky vsechny a heavik jsem sveho casu poslouchala taky hodne (stejne jako power a speed) a zadnou podobnost mezi Sestrami a timhle stylem opravdu nevidim.. uplne jiny typ vokalu, solovek, elektronickych prvku, proste vseho.. a nejsem jedina 😉 boze, sisters a heavik, to je fakt hlaska dne, asi o tom napisu znamemu, coz je nejvetsi znalec Sester jakeho znam, jsem zvedava co mi na to povi..:D

 28. "hudbu skoro ani neznat" je něco jiného než ji znát, poslouchat, ale nebrat ji nijak vážně. Nemůžu být gothik a hudbu vůbec neznat nebo mít jen jakýsi dojem že existuje. To uznávám a přijde mi to jasné. Ale dělat z hudby modlu je už moc. Zkusím blbé přirovnání – křesťan může být křesťanem i když bibli četl jen jednou, teď leží u něj v polici, ale on jinak žije podle desatera. Totéž se dá použít i na gotha.  

  A k těm sisters – poslouchala jsem dnes pozorně, je pravda, že většina písní jako heavy nezní, ale nevím proč zrovna písně co jsem stahovala jednotlivě a pak náhodný výběr winampu z celé diskografie vybral ty, co mi přišly jako heavymetal. (např. nine while nine) všechny písně tedy ne, ale některé prvky heavy mají. Čímž bych ukončila debatu  na téma sisters uznáním svého omylu.

 29. No tak jasne, je hodne kapel, u jejihz pisnicek muzes najit prvky ruznych stylu, dokonce i takovych, ke kterym maji hodne daleko. To neni nic noveho. Ale napsat o Sisters ze jsou heavy je fakt chyba. Takze tak 😉

  Tak jeste jednou.. tu hudbu nestaci znat, prootze kapely jako Joy Division, Cure, Sisters, Bauhaus a par dalsich jsou zname kazdemu kdo se trochu zajima o punk nebo rock. Tu hudbu musis poslouchat, znat, ji, musi ti neco rikat. A musis ji poslouchat prirozene, ne ze ti nekdo rekne, tohle je gotika, tak poslouchej tohle. Kdybys tu hudbu totiz znala, tak vis, ze ona modlou je a neni to nic spatneho. Ta hudba v sobe obsahuje vsechny ty "idleologie", vsechna ta dogmata, ktere kritizuijes. Ta hudba to vsechno ma, ma myslenky, city, zaklady, poselstvi. Hudba je umeni, casto staci trochu hudby aby se zmenila nalada i postoj cloveka. Jo a mimochodem, ted zase michas hrusky s necim nespojitelknym ty – srovnavat krestana a gotha nelze, ponevadz krestanstvi se opira na ideologii, a gotika, jak uz je snad vsem jasne, zadnou svou idelogii nema. Dokud si holka doopravdy neuvedomis podstatu hudebni subkultury a ne ze o ni budes jen tlachat, nikdy to nepochopis a vysvetlovat ti neco opravdu nema smysl. Protoze ty to proste pochopit NECHCES..

 30. Milá slečna evangelist totiž projela forum, kde byla kolonka evanescence a tak si myslela že i já patřím k těm, co nazývají evanescence hudbou gothickou. Je tam i kolonka sbevraždy a podobně, tak nejspíš proto ty další žvásty. Ale na mém webu nikdy nic takového nebylo – je to akorád trapné urážení cizích webů. Nastínit do dle obrazu svému, aby bylo "o čem psát".. teď už jsou veškoré hádky za námi..ale tento článek tu stále je a já prostě musím reagovat.

 31. Nezlob se Magge, ale mazat nebudu, z několika důvodů: a) nikde není zmíněna adresa ani tvé jméno – pokud přecem samžu ji b) dám to do minulého času c) vychází z toho zbytek článku, který je podle mě nikoli urážlivý, ale spíš se snaží pochopit proč a z čeho tahle špatná informovanost vzniká. Ani já jsem vždy nevěděla všechno, co vím teď a víš sama, že jsme se v názoru na gothiku shodly. Ano, hádky jsou za námi, ale článek jen upravím a nesmažu – nejsi jediná, která doplatila na internetové idioty, hlásající blbosti. Tak to ber, jako bys to nebyla ty:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.