Gothic – stavba pokračuje

Jedna dívka kdysi (a bylo to vcelku nedávno) napsala: „Můžeme řešit, co se nám na gothice líbí a co nelíbí, ale nemůžeme řešit co je a co není gothika.“
A tak jsem po zralé úvaze došla k otázce: Jak ale můžeme řešit co se nám líbí a co nelíbí, když se pořád dokola dohadujeme co všechno přesně ta gothika je?

Že gothic je hnutí, které vzniklo v 70. letech 20. století, okolo undergroundových klubů (a to zejména Batcave) a byli to lidé, kteří poslouchali určitou hudbu, měli určité názory a určitý styl oblékání, to všichni víme. Ale dneska je počátek století 21., sedmdesátá léta dávno pohřbil písek času a my nemůžeme trvat na více než třicet let starých principech. Samozřejmě, že vzdychat: „jó to tenkrát byly časy“ nám nikdo nebrání, ale dochází nám vůbec, že tenkrát 95% současných gothiků ještě nebylo na světě, popřípadě za sebou ještě tahali kačera?
Podívejme se na to nezaujatým pohledem. Znám pár lidí, kteří si říkají hippies. Éra zvonáčů a marihuany je už sice čtyřicet let pryč, ale oni se našli v tomto stylu a přizpůsobili si ho dnešní době. Nejsou to ti hippíci, kteří protestovali proti válce ve Vietnamu, ani ti, co putovali pěšky nebo v autech napříč USA, ale lidé, kterým je blízké smýšlení hippíků a tak si něco z odkazu „šedesátek“ vzali a udělali z toho svůj životní názor.
Každý směr, ať už hudební, zájmový, náboženský nebo filozofický, se dřív nebo později stává životním stylem určité skupiny jedinců, pro které se stává jistým smyslem existence, která by jinak byla nesnesitelně nudné z práce domů, z domu do práce. Ať už se jedná o metal , hip-hop, skauting, sokol, křesťanství, neopohanství, existencialismus nebo nihilismus, všechno jsou styly určité části života, které mohou přerůst do celkového smýšlení a názoru na svět.
A tak to bylo i s hnutím gothic. Samozřejmě, nejprve šlo o hudební subkulturu. Ale ti lidé, kteří poslouchali post-punk a gothic rock se chtěli odlišit od ostatních. Tak zvolili šokující image nemrtvých a z hudebního stylu byl rázem i styl módní. Texty kapel, které nově zrozená subkultura uctívala, byly temné, často bolestně naříkaly nad trapnou realitou šedého světa a tím vznikl názor goths na svět – názor, který temnotu nezavrhoval, ale vyhledával, který jí neničil, ale přijímal. I zájmy se objevily obdobné. Mládež té doby nebyla příliš zapálená pro vědění a gothici se zase odlišovali – zajímalo je umění a literatura, zejména středověká a romantická (chápej – z období romantismu, ne červená knihovna), mnozí sami tvořili, ať už výtvarně či literárně. A náboženství? Taky společný rys, tedy hledání něčeho nového, zbavování se klišé a dogmat křesťanství a hledání vlastní víry uvnitř sebe nebo ve starých „pohanských“ kulturách.
A máme tu všestranné hnutí, se společnými rysy všech členů. Ale lidé stárnou, dospívají a mnozí ztratili zájem se odlišit a tak sundali černé oblečení, básně schovali do šuplíků, desky Bauhaus a Sisters složili do krabic v garáži a začali žít „normálně“.
O dvě desítky let později, kdy klasická subkultura už téměř vymizela, se ale něco stalo. Něco, co probudilo zájem v mládeži devadesátých let, která se dožadovala něčeho jiného, než popíku a laciných pozlátek diskoték. A gothic vstal z mrtvých nebo spíš z dlouhého spánku. Nikdy už nebude jako na začátku. Musí se změnit a najít nové cesty a nové názory, které mladí lidé nového tisíciletí potřebují, ale to neznamená, že je horší nebo lepší než dříve.
Dnešní subkultura už nemusí stavět základy, to dokázali její členové už před třiceti lety. Dnešní subkultura musí stavět další patra, přístěnky a podkrovní místnosti, ale také samozřejmě udržovat základy pevné a stabilní, jinak jim vše, co dosud stvořili, spadne na hlavu.
Je nutná jakási úcta k tomu, co bylo, ale ne lpění na principech daných kdysi dávno. Ano gothic je hudební subkultura, ale gothic je také o něčem víc, o názorech, o vizi budoucnosti, o hledání krásy ve tmě a probuzení vnímání na jiných úrovních, než většina populace dokáže snést. Nedá se říct, že 70% tvoří hudba, 20% filozofie a umění a 10% vystupování navenek. Tento mix si musí každý stanovit po svém. Někdo může zbožňovat gothickou hudbu, ale gothikem se necítí být nebo jím být nechce. Někdo miluje temnotu a píše básně, ale gothická hudba je mu cizí a k subkultuře se nehlásí. A někdo se najde ve všem, jako většina těch, které znám. Ale svůj poměr hudba-umění-názor-vystupování si musí stanovit každý sám.
Sama za sebe říkám a nenutím nikoho k souhlasu, že ideální je stejný poměr všech těchto částí. Hudba je stejně důležitá jako záliba v ostatním temnějším umění, názor na svět společný goths, který zůstává uvnitř, není o nic méně podstatný než naše chování k ostatním lidem, které o nás vypovídá navenek.
Ať chceme nebo ne, gothic už přerostl hranice hudební subkultury a kdo chce, může s ním naplnit celý svůj život. Kdo nechce, ať je mu dopřán „šťastný“ život ve stádu, které směřuje jen za penězi na kus žvance na trase práce-domov-supermarket.
Na závěr nádherný citát od Oskara Wilda, který jsem náhodou zaslechla v televizi.
Všichni jsme ve stoce, ale někteří z nás se dívají na hvězdy.

5 komentáře “Gothic – stavba pokračuje

  1. tak podobnych clanku jsem cetla snad stovky asi (na blozich samozrejme)… porad dokola to same… ze kdysi je kdysi a dnes je dnes… holka, 95 gotiku ze nebylo na svete?? By me zajimalo kolik tech gothu znas, pac ja znam i par takovych kterym je kolem triceti… a uricte to nejsou jedine priklady.. to ze u nas neni tolik batcaveru jako jinde je dano komunismem, nicim jinym..navic, ti kteri by dneska mohli byt batcaveri maji uz svou rodinu, praci, dum atd, takze je asi tezko uvidis nekde v cernych hadrech s deathhawkem pobihat na gotickem festaku…

    dale bych rada upozornila na to, ze nejake "temnejsi umeni" (coz je taky temin jak noha) nebo kontroverze a provokace neni typicka pouze pro dnensi gothy, stejne tak jako sklony k melancholii atd. V dneni dobe je uplne normalni ze lidi (hlavne mladi) maji radi veci, ktere se nejak vymykaji normalnu…proto neni zadna ideologie ani mysleni ktere by bylo typicke jen pro gothy..

    a ze se gotika posunula za hranice subkultury? Tak co to je? je to zivotni styl? Zivotny styl to byl prave kdysi, kdy se vsichni oblikaji stejne, poslouchaji stejnou hudbu, chodili na stejne akce do stejnych klubu a meli radi stejne umeni… dnes uz vlastne gothy skoro nespojuje ani ta hudba… dneska je to jen nejaky pahyl, vykvet popkultury, ktery soustreduje pubertaky, co si neumi poradit se tim ze jim nerozumi rodice… a depresivni basne? Jo, ty by byly klidne umeni, kdyby je nepsal kazdej druhej pubertak 😉

    janse, goticka subkultura se vyviji, to je vsem uplne jasne, ale to jeste neznamena, ze se musi nutne vyvijet negativne. V dnesni dobe je plno modernich kapel, ktere jsou porad underground a i kdyz se puvodnim znenim porad inspiruji, dokazi pridat neco noveho. Take je v hudbe plno elektroniky. Proc ne, hudbe to pridava na zajimavosti, nikdo netvrdi ze post-punk a detahrock jsou nevim jak slozite zanry. Ovsem plest sem neco jako metal ci klise v podobe tematu smrti, to uz proste neni umeni… je to jen kyc… k tomuhle se tehdy gotika dostala? No potes.. a presne proto se ke gotice tolik starych i mladych batcaveru vubec nehlaso, coz ma nasledek takovy, ze jsou lidi presvedceni o tom, ze gotickou subkulturu tvori vesmes ti moderni 'gotici'…

  2. Onnea:já mám pocit, že mluvíte o tom samém, jen to jinak říkáte..Máte podobní myšlenky, jen rozdilný způsob ventilování..:))

  3. to bych tak uplne nerekla… mam totiz pocit, ze kazda davame na prvni misto neco uplne jineho 😉 fajn, v necem se mozna shodnem, jenomze lumen ma porad tu svou "temnotu" a to je proste konec..

  4. Onnea: jak tak koukám, tak neustále reješ do autorky a do jejích článků…to opravdu nemáš ni jiného na práci, než někoho kritizovat?…Víš mě do toho nic není, ale tyhle stránky se mi líbí a když si po hezkém článku přečtu tvé komentáře …docela mě to už irituje…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.