Gothic metal – aneb je to tu zas

Když už jsem si myslela, že mě veškeré šaškování kolem gothické subkultury přešlo a stal se z ní jen nevinný hudební koníček, byl mi můj omyl opět krutě vyvrácen. Nutno mi asi přičíst k dobru, že jsem se už cca půl roku striktně vyhýbala JAKÝMKOLI debatám o gothice – žádné internetové diskuze, žádné blogísky, nekřičím už na dětičky v tramvaji, co si pouští Cradle of Filth, že to není gothika a díky jisté změně šatníku už ani nevylítávám z kůže kdykoli na mě někdo pokřikuje „satane“ nebo „podřež se ty emo“.
Prostě pohoda. Gothika se stala jednou z přihrádek v mém playlistu, kde si vesele trůní vedle metalu, punku, rocku a všemožných new age a meditačních pohodovek a soundtracků z filmů. Byla jsem si téměř jistá, že už mám to bláznění za sebou. A to se dostáváme k jádru pudla – zase jsem se naštvala a zase vrčím zcela nespokojena.
Broučkové drazí, já se z toho gothic metalu jednou zblázním!

Bavím se tak s jednou kamarádkou, která je metalistka. Nemá s gothikou nic společného, považuje se za metloše a basta fidli. No a tak v rámci společenské konverzace prohodím obyčejnou otázku – a když teda metal, tak jakej?
Po vteřince zamyšlení mě praští odpovědí – noo, tak hlavně gothic metal, pak power, heavy, speed…
V tu chvíli mi to dojde a vyletím – gothic metal neexistuje! Ať nejsem za svatouška – ano i sprosté slovo tam padlo. Inu spojení gothic a metal mě prostě irituje a iritovat bude. V tu chvíli se do mě pustili všichni lidé, co okolo seděli, že jak neexistuje! Co to prý melu, jasně že existuje!
Takže jsem si jen zavrčela pro sebe, že Nigtwishi a spol. jsou symphonic metal a hotovo a dál jsem se na toto téma raději nebavila. Protože moje argumenty, jak jsem později přemýšlela, by byly stejně bezpředmětné.
Na jedné straně jsem já a banda gothiků a dalších lidí, kteří vědí, že nazývat symphonic metalové kapely gothickými je hovadina. Tihle moudří lidé vědí, že škatulka „gothic metal“ vznikla jen proto, aby se ty ukvílené metalové něžnůstky svezly na vlně populárního gothic stylu a lépe se prodávaly. Vědí, že jejich (ať už milovaní či nenávidění) Nightwishi, Withini, Evanescence nebo třeba Sirenia, Tristania a spol., jsou symphonic metalové či rockové kapely, tu a tam řízlé powerem jako třeba starší tvorba Nightwishů a nikdy by je nenapadlo tyhle kapely strkat do gothiky.
Ale na straně druhé stojí mnohem početnější skupina (vidím to tak 10:1 a to jsem ještě optimista:/), které stačí, že čte Spark či jiné periodikum, kde vidí NW (kterým se tímto omlouvám, že si je furt beru do huby:)) zařazené jako gothic metal a dál to neřeší, nepřemýšlí, nepátrají. Ale není to jenom Spark, jsou to veškeré internetové stránky, blogy i oficiální weby, dokonce i v tom letáku na Masters of rock byly tyhle kapely se zpěvačkou označeny jako gothic metalové! Jak pak můžou být slyšet lidé, kteří vědí, že to je KARDINÁLNÍ PTÁKOVINA?
Mezi těmi „gothic metloši“ je pak půlka, která se považuje za metalisty a ti vědí, že i když se jejich milovaným kapelám říká gothic, tak do gothické subkultury nepatří a nijak je tam necpou. Pak je druhá, ta horší půlka, která si za nic na světě nedá vymluvit, že gothika a jejich gothic metal mají k sobě asi tak daleko jako Judas Priest k hiphopu. Jsou to prostě jejich srdcovky, jejich pokřivená gothika se smutnými texty, puklými srdci, chcíplými andělíčky a se spoustou žiletek, krve a triček metalových kapel.
A my jsme bezmocní. Ostatně kapely samotné taky. Ovšem není tomu tak dávno, co se ještě samy kapely (zase budu mluvit o Nightwishích, chudáčci:D) označovaly „normálně“ – právě ti NW tvrdili, že hrají „operatic (popř. symphonic) power metal“. Dneska už ani nemají dost svědomí, aby se vykašlali na „značku“ a tak otevřeně propagují, že jsou gothic metal.
Upřímně řečeno, dost mě s tím serou. Stejně jako všichni ostatní zbabělci a zlodějíčci, co se přiživili na slávě gothiky před pár lety a neexistující zpotvořeninu prohlásily za svůj styl. Hudba je to mnohdy krásná, dojímavá, úžasná a fascinující. Miluju symfonický power metal, dokonce i ty ukníkané Withiny si občas ráda poslechnu.
Ale lidi, probohy, už si jednou uvědomte, že gothická hudba vznikla z PUNKU a jako taková nebyla, není a nikdy by ani být neměla spojována s metalem, který je někde jinde. Nightwish a kapely hrající podobný styl metalu nejsou „gothic“, ať už je se subkulturou spojujete nebo ne. Jednou provždy nejsou, v celé šíři etymologie toho slova.
Je to symfonie, je to síla, je to opera, je to fantasy, mnohdy je to i temné a smutné, ale NENÍ TO GOTHIC. Fakt ne.

39 komentáře “Gothic metal – aneb je to tu zas

 1. Ahoj po dlouhé době. NW a WT nejsou gothic metal. Ale Tristanii a Sirenii bych se hádal. Nebo např. The Sins of Thy Beloved. Podle mě styl hudby je naprosto rozdílný od všech jiných stylů. Gothic metal existuje, i když nemá nic společného s gotickou subkulturou. Možná by se měl jmenovat jinak, ale jako žánr existuje. A nakonec kdysi dávno jsem četl na nějakém serveru (doby, kdy byli NW u Oceanbornu), že gothic metal vznikl z heavy metalu, kde se objevily ženské vokály a texty s ponurou středověkou tématikou.

 2. Tohle už naštěstí vím a šířím to dál, minimálně 2-3 lidi (moc metalistů neznám, proto tak málo :D) už jsem přesvědčila, že NW je symphonic…

  Nicméně i na mém oblíbeném fóru zaměřeném na black metal se najde tahle nesmyslná kategorie a ještě k tomu gothic black, kde je CoF, což mi nějak uniká a to jsou tam celkem odborníci přes hudbu, holt už je to zaběhlý název…

 3. [3]: hádat se můžeš jak chceš, ale bude ti to k ničemu. Prostě gothic metal není nikdo z nich, gothic metal totiž původně nebylo nic. Ozývají se sice hlasy, že by to mohl být tvrdší gothic rock (což by bylo celkem logické) ale ani pak do té škatulky Sirenia z Tristanií nezapadnou:)

 4. Bože můj, s tímhle už se odmítám rozčilovat. Když mi někdo řekne, že Evanescence jsou gothic, a My Chemical Romance emo, už se zmůžu jen na smutný úsměv a slovo: nejsou… ale ono se to ve Sparku lépe prodává že.

  Od dob co ze mě udělal spolužák gothika jen díky mojí zálibě v černém oblečení a děsivém make-upu to prostě neřeším. Tuten mě má za emo, tuten za goth, tutamten zase za satanistu. Já jim to neberu, hlavně ať se mi nesnaží přišít sebeopižlávání, nebo krvavé rituály na nevinných zvířátkách. Sama nevím co jsem za paskvil, když poslouchám skoro všechno, a od každého se v mojí zvrácené duši najde nějaká ta stopa 😀

 5. Á, bereš mi slova 🙂 Asi tak před tejdnem mě MŮJ BRATR (je mu dvacet) nazval gothičkou. Prej kvůli tomu, že poslouchám  starý NW a chodím převážně v černý. Asi mu ušlo, že NW nejsou gothic a jediná gothic hudba, co poslouchám, je maximálně tak XIII. století… No, snad nepovažuje i moji zbožňovanou Arkonu za gothic… 😀 To už by to s ním bylo vážně zlý!

 6. řekla bych že se to vžilo proto, že velkou část fanoušků těchto kapel tvoří lidi, co holdují gothic módě… žádnou z těch pravých goth kapel neznám, NW mám ráda, ale vlastně mito celé může být jedno bo néjsu gotyk 🙂

 7. Zas tolik bych se nerozčiloval, každej má svojí pravdu a je hodně lidí, kterým pořád dokolečka něco vysvětluješ a oni to stejně nepochopí 😉 Hlavně, že my víme svoje… Poslouchám toho hodně, jsem taková splácanina a v podstatě hudbu, kterou poslouchám, bych se nějak úzkostlivě na žánry nesnažil třídit. Mám pocit, že těch škatulek je poslední dobou nějak moc a nejen, co se týče metalu…

 8. lidičky, podívejte se i na jiné blogy…na toto téma se povídá razantně už spoustu let a do teď jsou v tom Fámy. Můj bratr studuje Muzikologii na filozofické fakultě a tam asi tak 20% z toho co tu píšete úplně odvrací…takže lidi, vzpamatujte se a netvrďte tu blbosti, které nemáte podložené…
  ale článek je velmi povedený… 😀
  některé věty jsou kraviny, ale je jich málo…

 9. Díky. Nikdy by mě nenapadlo, že slovní a hudební spojení "gothik metal" vlastně neexistuje. Článek mi osvětlil spoustu věcí ohledně toho, co poslouchám 🙂 Dám si na to propříště pozor.
  Mimochodem, máš krásný blog.

 10. Nikdy nepochopím, proč někoho tam bere hloupé škatulkování hudby. Můj názor je, že nemá smysl se ji snažit cpát do čím dál užších "poliček", ještě se kvůli tomu snad hádat. Hudba je o pocitu, dojmu, nikdy na tím nemůže číct "definitivní názor". Každý v dané písničce vidí trošku něco jiného, každá písnička i od stejné kapely má v sobě něco jiného. Proč se zabývat tím ji tak pořád rozdělovat, přerozdělovávat a "řadit". Metalových stylů je už dost na to, aby por člověka nebylo o moc těžší vyjmenovat jednotlivé kapely, které poslouchá, než aby se babral s tipama metalu, které poslouchá. A gothic styl taky není něco, co by bylo jasně definované. A k čemu by jednoznačně patřila určitá hudba. Když řeknu, že některé staré písničky od NW prostě jsou hodně blízko některým "opravdu gothickým" písničkám, tak kdo mi to může vyvrátit? Stejně jako když řeknu, že některé "opravdu gothické" písničky mi třeba ani nepřipadají tak moc gothické, tak kdo mi to může opravdu vyrátit? je to o názoru, o pocitu. Píšeš Lůmenn, že prává gothická hudba je jen čistý gothic rock. Ale copak gothic styl je tak jednoznačně založen jen na této hudbě, že je s ní tak pevně spojen? Copak se nemůže postupně rozvinou třeba i metalově založený žánr, s písničkami, které jsou velmi blízké stylu gothic? Tímto neříkám, že tzv. gothic metalové kapely něco takového hrají, ale jde mi o proncip. Prostě co v těchto věcech "existuje" a co ne, nemůže nikdo jen tak říct.

 11. [24]: punková hudba neodmyslitelně patří ke stylu punk. Stejně jako gothická hudba neodmyslitelně patří ke gothice. A gothická hudba má určité poznávací znaky, vychází z post punku, užívá určité nástroje a texty apod. Gothická hudba nikdy nebyla metal a už vůbec ne symphonický metal. Tak to prostě je a buď se s tím smíříš nebo ne;) Gothic styl JE něco, co je jasně definované a ty bláboly o tom, že to tak není, si vymysleli metaloví pozéři, kterejch je dnes plnej svět. Zjisti si něco o historii téhle subkultury, než se začneš vztekat že NW jsou "hrozně mocinky ghotyc". Nejsou. A nikdy nebyly. Ať už máš z nich pocit jekýkoli.

 12. [25]: Ok, je to tvůj názor, neberu ti ho, ale myslím, že to tak jasné není. 😉  
  Zdá se mi, že si myslíš, že jsem tím příspěvkem chtěl obhajovat NW, jakožto gothic hudbu. Ne, mě šlo hlavně o to, obecně kritizovat ty věčné spory o škatulkování hudby a stylů. I kdyby byl gothic styl velmi jasně definovanej, tak pak zase bude velmi málo lidí, kteří budou "ti opravdoví gothici", stejně tak u metalistů, atd, a to přesné definování by stejně postrádalo smysl. Prostě se to všechno alespoň do jisté míry prolíná.
  Já se na to dívám s nadhledem. Poslouchám hudbu napříč hodně širokým spektrem, většinu metalu, rocku, ale i klasiku a jazz. NW jsou má hodně oblíbená skupina, stejně mám ale rád B. B. Kinga. 😛 A tak prostě rozdělení hudby beru spíš tak rámcově a dál to bery čistě podle subjektivního dojmu.
  Takže si mě rozhodně nepředstavuj jako gothika, co poslouchá NW a teď si je tu chce obhajovat, jako gothic hudbu…mě gothic styl celkem zaujal, stejně i "ta pravá" gothická hudba, ale ani v nejmenším třeba nechodím oblékaný jako gothik, ani jako metalista. 😉
  Měj se!

 13. Obecně zastávám stejný postoj, jako většina příspěvků nademnou. Myslím, že většina toho škatulkování, je naprosto bez  významová, ikdyž jsem rád takové těch 5 klasických přihrádek (heavy, thrash, death, black a doom), ale gothic metal leč nerad beru jako odnoš metalovou :D… Ikdyž nezastávám postoj, že goth metal jsou Nigthwish a ty podobné hovadiny, ale ty kapely, které svými texty, postoji vyjadřují samotnou podstatu goth subkultury (narážím na kapely typu Moonspell, Theatres des Vampires, Poisonblack atd…)
  nějak se začínám zamotávat, takže radši končím, snad někdo pochopí, co tím chtěl básník říci 😀

 14. Gothic metal vznikl vydáním alba Paradise Lost – Gothic. Od té doby existuje subžánr metalu zvaný gothic metal. Jedná se opravdu o melodický metalový základ s ženskými čistými vokály a mužským growlem/screamem. Viz výše zmiňovaní Theatre des Vampires, starší Lacuna Coil

 15. 😀
  Gothic metal neexistuje? Vážně?
  Že NW apod. nejsou gothic metal, proboha, neznamená, že neexistují žádné kapely, které jsou gothic metal (tj. metalový subžánr, který je ovlivněný gothic hudbou).
  Stejně tak i thrash metal byl ovlivněný punkem, tak to jako podle tebe taky není metal, ale vlastně je to punk?
  A nepíšeš náhodou ty sama do onoho Sparku, který je jenom komerční shit? Ty mě prostě bavíš! 😀

 16. [30]: je to čtyři roky starý článek, tak se bav:D O komentář výše nad svým komentářem máš článek na téma gothic metal, který velmi omezeně, ale existuje a rozhodně není takový, jako si fanoušci "gothic metalu" v podobě symphonic metalových kapel myslí.
  A o Sparku netvrdím, že je to komerční shit, ale to, že kapely jako je NW zařazují pod gothic metal, mě pochopitelně taky sere, ale ze své redaktorské pozice s tím nadělám leda to, že to do svého článku napíšu správně;)

 17. [31]: No a co že je to 4 roky starý článek? To ti bylo 21 když jsi tu nesoudnou blbost vyplodila, takže je to pořád epic fail. Hlavně že v jiném článku zesměšňuješ a urážíš pubertální děcka, protože taky nevěděly něco o hudbě. Ale když něco nevíš ty, tak je to najednou úplně v pořádku, nádherný dvojí metr! Ty děcka z toho vyrostou, ty už asi ne.
  Spark je shit, to tvrdím já. Machrováním že jsi redaktorka Sparku a jak rozumíš hudbě a všichni ostatní jsou pozéři jenom ztrapňuješ sama sebe. Tvoje znalosti hudby jsou akorát na té úrovni, abys pro takový časopis mohla psát. Člověk, který se o hudbu zajímá do hloubky a zná daleko víc než pár kapel, které se každoročně točí mezi MOR, ZMOR a Metalfestem, by do Sparku nikdy psát nemohl.
  Vůbec mě zaráží, že o sobě mluvíš jako o hodné esoteričce, přitom máš neustále nutkání někoho ponižovat, urážet, pomlouvat a zesměšňovat. Kdybys byla skutečně ta vymeditovaná esoterička, neměla bys potřebu řešit nějaké teenagery a jejich neznalosti a honit si ego, že ty víš víc.
  Tvoje ukázková arogance je zároveň odpovědí na otázku, proč jsi odsouzena  přitahovat hajzly. Pokud se sama chováš jako egoistická kráva, nediv se že o tebe stojí leda tak egoistický vůl.

 18. [32]: ou jé:D Hele, kámo, nemáš to do Brna nějak rozumně daleko? Možná by bylo fajn zajít na pivo a vyřešit si tyhle nesmyslný hejty z očí do očí, protože plácáš úplný blbosti;)
  V žádným případě si o sobě nemyslím, že rozumím hudbě, nejsem dokonce ani nějakej mega fanoušek hudby a to, že píšu pro Spark je akorát suprová haluz, která se mi stala:)
  Za druhé, to, zda se dá jakýkoli metal nazvat gothickým, je polemika, která se vede od 90.let, kdy začaly hrát kapely jako My Dying Bride apod. A kdybys místo psaní hejtů kouknul na výše zmiňovaný odkaz, tak by sis třeba všiml, že jsem nikdy netvrdila, že gothic metal je neexistující žánr, ale je to poměrně malé a velice sporné spektrum goth hudby a rozhodně není obsahem článku se nad ním zamýšlet, ale obsahem článku je postopadesáté vysvětlit, že sympfonický metal není gothika. Tadá.
  A za třetí – píšu blog a na blog lidi píšou o tom, co je naštvalo, co se jim líbilo, co zažili. A když mě před čtyřmi lety naštvalo tohle, tak jsem o tom napsala. Pokud máš dojem, že to někoho uráží, ukazuje to na něčí neznalost nebo že je to dokonce arogantní, tak je to tvůj dojem a já ti ho nebudu v žádném případě rozmlouvat. Ale zkus se vžít do té situace  a představ si, že narazíš na někoho, kdo tě vehementně přesvědčuje o tom, že je nebe červené, tráva modrá a Praha je hlavní město Uzbekistánu. A pak si sedni, zamedituj a v klidu tomu člověku bez emocí vysvětli, že se mýlí. A pak to udělej znovu a znovu a znovu. A pokaždé buď milý, usměvavý a hodný.
  Já nejsem vymeditovaná esoterička a to, že mě do téhle role všichni tlačí, mě fascinuje. Nikdy jsem to o sobě netvrdila, možná už proto, že to není pravda. Jsem úplně normální člověk, který má sice nějaké hodnoty a standardy a dost vysoké IQ a EQ, ale pořád jsem jen normální lidská bytost s blbými a dobrými náladami a nechápu, proč mají někteří lidé pocit, že ne:) Takže pokud se chceš přesvědčit, že tady čteš články (a že jich soudě dle tvých komentářů nečteš málo) nějakého duchovního gurua a nejchytřejší tetky na planetě, ale že čteš blog buchty, kterou zajímá pár věcí a pár věcí ji těší a pár ji zase štve, tak poď na pivo a přestaň s tím věčným moralizováním, které sis vycucal z prstu klasických internetových diskuzních klišé:) Mír s tebou:)

 19. Ne, ty vůbec nejsi arogantní, ty jsi něco, co ještě nikdo zatím nepojmenoval. Doopravdy věříš tomu, že tady každý bude tančit jak ty pískneš a poletí za tebou do Brna?! 😀 Přeceňuješ svoji důležitost. A ještě k tomu pořád jenom něco překrucuješ, rýpeš a máš problémy s chápáním svého vlastního  textu, protože to, že gothic metal neexistuje jsi v tom článku doslova napsala i s vykřičníkem. Ale než byses nad tou tvojí nafoukaností aspoň jednou zamyslela, radši budeš dál kolem sebe kopat jak malé děcko a strašně cool hláškama odpovídat "haterům". Jsi tragikomická a nevěřím, že většina lidí ti na blog chodí z jiného důvodu než se tu pobavit nad tvojí tupostí, i když máš to vysokánské IQ. 😀

 20. [35]: ok, jak chceš, tohle fakt nemá cenu:D Jsem nejagorantnější člověk na světě a ty desítky pochvalných komentářů si tu píšu sama, protože všichni ostatní se mi smějí. Jop. Odhalil jsi mě. A ano, právě ležím na zemi, kopu a vztekám se, protože nějaký anonym na internetech našel chybu v mém čtyři roky starém článku. Moje ego vybuchlo a rozprsklo se o zeď. Všemocná Lúmenn udělala chybu. Jdu se zastřelit. *sarcasm*

 21. Gothic metal nema nic z gothic subkulturou ale gothic metal existuje a su podzanre vznikol z death/doom metalu,potom druha vlna "kraska a zviera",a posledny symphonic gothic metal z ktoreho potom vznikol styl symphonic metal.A co s kapelami co miesaju gothic rock a metal?

 22. Co sa tyka CoF neda sa zaradit ta kapela zacinalo ako black metal ale dnes styl sa neda zaradit metal-archives to asi vystihol najlepsie Extreme Gothic Metal

 23. Gothic subkultura ma byt o individualizme je to slobodna volba aku kto pocuva hudbu to ze ludia niektory gothic metal davaju k gothic subkulture neni chyba gothic metalu ale ludi ktory o tom nevedia gothic metal sa ani nesnazi dostat do gothic subkultury ani neodkazuje na nu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.