Bublina praskla

Na četná doporučení vůdkyně křižáckého tažení proti nepravým gothikům jsem si asi před měsícem přečetla rozhovor s leadrem kapely Sex Gang Children, který mimo jiné objasňuje vznik názvu gothické subkultury. Včera jsem se k němu náhodou zase dostala a věc, která mi vytanula na mysli, je hodně bolestivá. Nikoli však pro mě…
Na četná doporučení vůdkyně křižáckého tažení proti nepravým gothikům jsem si asi před měsícem přečetla rozhovor s leadrem kapely Sex Gang Children, který mimo jiné objasňuje vznik názvu gothické subkultury. Včera jsem se k němu náhodou zase dostala a věc, která mi vytanula na mysli, je hodně bolestivá. Nikoli však pro mě…

Sanctuary: Zmínili jsme tady jméno Southern Death Cult a já myslím, že to byl jejich leader Ian Astbury, kdo vás označil za „zakladatele gotické subkultury“, ne?Adrian Portas: Ono ani tak nešlo o popis kapely, Ian takhle prostě mluvil o Andim. Říkal mu z legrace „gothic goblin“, protože byl vzrůstem malý, byl pravověrný příznivce Siouxsie a taky se tak oblékal, a navíc bydlel v Brixtonu v budové zvané „Visigoth Tower“. A já myslím, že právě tahle zmínka, která vyšla v tištěné podobě, byla tou vůbec první, díky které se kapely jako my a naši fanoušci začali označovat slovem „goth“.
Tento úryvek je nejzásadnější z celého textu. Měl zbořit mé „iluze“, že gotická subkultura má něco společného z gotikou středověkou, vizigóty či gotickým románem 19.století, a dohnat mě konečně k pravé a jediné pravdě – že gothic byl, je a vždycky bude jen a jen hudební subkultura.
Pravda, kterou jsem nalezla já a kterou duchaplný čtenář najde jistě také, je však úplně jiná. Máme tu hudbu – kdysi nazývanou post-punk, possitive-punk, death-rock nebo batcave(rock). Dnes se všem těmto žánrům většinou pro zjednodušení říká gothic. Nikoli však z toho důvodu, že by texty a nálada písní byly temné (jako středověk), barbarské (jako gótové) nebo snad romanticky děsivé (jako gotický román) – ale prostě proto, že pan Andi Sex Gang bydlel kdysi v domě zvaném Visigoth Tower a jeho kamarádi mu dali legrační přezdívku.
Vyznavači gothiky pravděpodobně záhy pochopili, že spíše než „gothic goblin“ z Visigoth tower jim bude dělat reklamu vznešenější historický exkurz a mystifikace jménem „gothic“ vyplula na svět jako jedna veliká nafouknutá bublina. Celá gothická subkultura je totiž vlastně nesmysl – je to post punk oblečený do slušivějšího a zvučnějšího jména, které ale ve své podstatě neznamená vůbec nic.
Možná by mě to mělo bolet a měla bych si říct , jak jsem jen mohla věřit něčemu, co vlastně nikdy neexistovalo? Ale já naopak zjišťuji, že teď se cítím mnohem lépe. Už mě nebude trápit, že používám název gothic, na který nemám právo, pro jeden ze stylů, kterými se dám charakterizovat. Už se nikdy nebudu muset hádat s „pravověrnými“ gothiky, kteří by mě nejraději zavřeli do cely hned vedle „zloghotyček“ a „babybats“. Gothic, jakožto hudební subkultura, se totiž jmenuje podle jedné budovy v Londýně. A gothic, který vychází ze všech historických významů tohoto slova a podporuje dekadenci, uměleckou morbiditu a noční život, nemá s touto hudbou pranic společného.
Na druhou stranu, nebýt této chyby, asi bychom si dnes já a mí přátelé říkali dekadenti, romantičtí úchylové nebo tak nějak. A punková, rocková a možná i metalová muzika by zase byla míň naplněná temnými klišé. Po ulicích by se procházelo více lidí s číry a méně s viktoriánskými korzety a cyber by byl asi populárnější. Slovo gothic totiž s sebou, i když k hudbě z 80.let bylo přiřazeno omylem, nese kouzlo minulosti a bez něj by se asi celá undergroundová scéna ubírala někam jinam.
Takže gothic je mrtev, ať žije gothic. Tento článek je z velké části míněn jako provokace. Onneo, doufám, že se dobře bavíš:)

55 komentáře “Bublina praskla

 1. Mmm… Začinam mit pocit Lumenn, že jsi živý důkaz toho, že genialita hraniči s debilitou.. ale co už, to že "Gothic, jakožto hudební subkultura, se totiž jmenuje podle jedné budovy v Londýně. " to je vskutku objevení Ameriky ;).

 2. hehe, pěkný článeček

  Jo Onnejko zkusila sis to označit pro kopírování? zvlášť konec článku? Osobně si myslím, že poté co se člověk stane obecně známý pro to jak každého a všechny jenom buzeruje.

  Tvoje křižácká válka "ZA OČIŠTĚNÍ GOTHŮ OD PLEBSU" se vleče už dlouho, ale jak dlouho bude trvat tobě, než ti dojde, že seš děsně urejpaná holčička, které, jak si všímám, zvláště podle reakce na článek E Nomine, dochází argumenty, které by zakryly její fanatickou omezenost.

  ALKEANTRES:

  Genialita nemůže hraničit s debilitou, protože jsou každá na opačném konci stupnice, maximálně může hraničit genialita s šílenstvím. To je učivo základní školy.

  BTW cos měla z Občanky 😛

 3. Pardon za drobnou chybku:

  Osobně si myslím, že poté co se člověk stane obecně známý pro to jak každého a všechny jenom buzeruje, by mu(JÍ) mohlo dojít, že si za podobné provokace a mnohé ještě horší věci může sám.

  Omlouvám se ten zbytek věty mi někam utek 😉

 4. Onnea:Holka, já proti tobě nikdy nic zvlášť neměla, ale ty asi fakt nemáš na práci nic lepšího, než všem vykládat, jak hloupí jsou a že nic neví, viď? Prosím, ušetři už nám nervy a přestaň sem psát.Děkuju

 5. RENJI: Klidek. Že genialita nehraničí s gebilitou? 😉 Mno jak myslíš, hlavně tedy jestli zakládáš vědomosti jen na občance, tak to asi opravdu řešit nebudeme :).

  Jinak, jaká křižácká válka? Jaké tažení proti zlogotikům? Cože? Lidi lidi, vždyť tohle je jeden blog, přesvědčujeme jednu osobu – Lumenn. Ale jo, jen se puste do Onney nebo do mě, že jo :D. Je to jednodušší. Nehledě na to, že to nějak prožíváte – tohle je internet. Tohle není žádná brečárna nebo válečné pole. Je to jen výměna názorů.

 6. renji.. a vlastne i lum a vsichni ostatni kdo hodlate dal pouzivat trapne metafory spojene z reformatorstvim.. vam asi nedoslo, ze ten, kdo vede krizaky, ten kdo se chova jako nejaka inkvizice, ten, kdo nechce videt to, co je uplne jednocuhe a zjevne, jste vy a ja jsem ten reformator?

  nastesti je dost lidi (da se rict ze i vetsina), kteri me neberou jako zlou buzezerujici vsechny kolem osklivou onneou, ale prave jako tu reformatorku, ktera neco doazala. Takze slova nejakych "hofylandaku", kteri se dostali ke gotice jak jinak nez tak, ze to zacalo byt popularni, pro me opravdu nic neznamenaji..

  a jinak, ne, neprestanu sem psat. Protoze bohuzel lumen uz nejake to jmeno ma taky a dokud ona bude psat kraviny, ja budu pod jeji clanky vysvetlovat, proc to co pise ta kravina je, abych omezila pripadne slepe nasledovani tady teto veke novinarky 😀

  jinak renji, to ze genialita casto hranici s debilitou je obecne znama vec, pokud vas to na obcance ci kdekoli jinde neucili, mozna udelali soudruzi nekde chybu 😉

  a posledni poznamka jako reakce na mishenku.. opravdu vam nervy nehodlam usetrit protoze vase nervy je opravdu to posledni na cem mi zalezi 😀 a pokud se kvuli me nejak nervujete, tak me to jen tesi, protoze kazdym slovem v clanku a komentari porad dokazujete dokola to same – ze neumite brat net s nadhledem a ze jste vuci me zaujati 😉 a dokud se tohle nezmeni, budu porad na tom vasem bububu poli bitvy vyhravat 😉

 7. No, tak abychom si trochu ujasnili pojmy: Debilita, neboli slabomyslnost, zahrnuje jedince s IQ pod 70. Genialita je klasifikovaná jako IQ nad 140. Toto jsou jednoduše fakta, takže opatrně s tou občankou. To, že někteří z řad mimořádně nadaných jedinců nejsou tak úplně schopni adaptovat se na normální život, to už je věc jiná, ale s debilitou to vážně nemá nic společného.;-)

  Onnea: Jedna věc v tvém posledním komentáři tady mi vrtá hlavou: "nastesti je dost lidi (da se rict ze i vetsina), kteri me neberou jako zlou buzezerujici vsechny kolem osklivou onneou, ale prave jako tu reformatorku, ktera neco doazala" – co jsi dokázala?

  Hlavně tady nezačni kázat, že jsem další z "Lumennina tábora", tj. zaujata vůči tobě. Co se týče základní příčiny většiny diskusí zde, tedy gotické subkultury, tak jsem názorově zajedno s "DE-klanem", což samozřejmě neznamená, že sympatizuji s jeho členy jako takovými a na některé fráze jsem zkrátka trochu alergická, proto se ozývám.;-)

 8. onnea:Ty nám říkej něco o tom, že neumíme net brát s nadhledem..Web ti pomalu, ale jistě krachuje, tudíž prudíš, kde se dá? /(upozorňuju, že tahle věta nebyla vyřčena z mých úst, nýbrž pochází od někoho, kdo si tě kdysi i vážil-kdysi.To je mi tak jedno..Já jen, že s ním naprosto souhlasím:) )

  Přijdeš mi jako malá holčička zaujatá proti lumenn, která má neustále potřebu si tu kompenzovat svoje neúspěchy.Ale co, děláš jí věru slušnou návštěvnost na blogu,to se ti musí nechat.

  Jako někoho, kdo zná kořeny subkultury tě v jistém slova smyslu i obdivuji,to ano.Ale co se týče tvých osobních názorů někdy..Zkus napočítat do 10 a potom odepisuj 😉 Měj se, slečno reformátorko,taktéž si ráda vyměňuji názory na internetu 🙂

 9. Onnea:  piš dál, za dlouhých večerů se aspoň máme čemu smát. A zareaguji na dotaz Jusy: co jsi dokázala? Vážně mě to zajímá 😀 Trapní a otravní lidi se na mě totiž vždycky lepili ale nikdo to ještě nepřeháněl jako ty. A internet nebo výměna názorů naživo není to jedno? Je to jen jiný komunikační kanál;) klidně piš a napravuj mě, "kacířku", nadále – ale až mě to bude nudit a odepisovat už mě přestane bavit, budeš muset jít zpestřovat život někomu jinému..než tě taky pošlě do háje…atd…atd… Třeba ti to časem dojde a dáš pokoj:D

 10. Takže další lekce pojmů pro Onnejku 😛

  Reforma znamená, že do něčeho zaběhnutého vnášíš něco nového, potažmo pozměňuješ dogmata. Ty ovšem neměníš nic, pro svou omezenost budeš dál chodit hlavou proti zdi, dokud si ji nerozflákáš.

  A pokud Tvoje genialita nepřesáhla v debilitu 😀 tak si označíš konec tohoto článku (jako kdybys jej chtěla kopírovat) – podržíš levé myšítko a pojedeš po textu- snad ti to konečně dojde.

  Děkuji Juse za to, že mi zkrátila přednášku Pojmů a že se zastala Lúmenn.

  Onnejko pokud vím tak chodíš na několik blogů a fór, odkud tě zatím nevyhodili, a prudíš tam do všech co mají jen trochu odlišný názor než Ty. Co z toho máš? Baví tě snad lézt lidem na nervy? Je to jen tvůj infantilní způsob jak se domoci pozornosti? Je mi tě líto.

  Asi mě čeká dosti peprná odpověď, no tak per to do mně, ať je po mně. Já se křižákům postavím 🙂

 11. jedna vec, mishenko, web nam zcela jiste nekrachuje;) nejakou dobu nic noveho nepribyvalo ze zcela jiste pochopitelnych duvodu – pred prazdninami jsem psala bakalarku, o prazdninach jsem si uzivala volna a opravdu jsem nemela chut porad sedet na netu a psat clanky, a minuly tyden jsem delala statnice, ted jsem jeste byla v praci, takze samozrejme byly zase veci prednejsi. V listopadu delame dalsi BP. Ted navic webmasterka pracuje na novem redakcnim systemu, ktery DE i zmodernizuje. Takze bych si tvou hezkou hlavinku zrovna timhle nezatezovala;) a te dotycne osobe laskave sdel, ze ji do toho co delam a co se deje s DE opravdu nic neni, sama se tak rozhodla 😉

  jiank, co se tyce reformace.. pokud jde o konkretni pripad pouzivanych metafor, reformace prinesla v renesanci obnovu neceho, co v sobe drzela puvodni myslenka ovsem cirkevni moce ji znicily (ve stredoveku prave ti krizaci, pozdeji zase inkvizice). Ja prinasim tu prvotni myslenku, kterou znicila popularizace gotiky. Takze tak.

  Na zbytek odmitam reagovat, je to pod mou uroven..

 12. a jeste neco pro lumen…

  Poslys, zkusila ses vubec nekdy zamyslet nad tim, jak se chovas ty a ne porad psat neco o chovani mem? Zacala jsi psat clanky o gotice jakozto nekdo, kdo je proti zlogotycakum, ale vlastne jsi to jen umela obkecat ve svuj vlastni prospech. Nejen ze jsi v tom od zacatku mela chaos, ale hlavne dost vyrazne mezery. Proto jsem ti zacala psat. A myslim, ze z me strany ta chut diskutovat byla, jinak bych asi tezko davala sve icq nekomu, koho ani neznam. Ale cim vic jsi psala, tim vic mi bylo jasne, ze sis vytvorila jakousi svou vlastni vizi, tak aby to pasovalo tobe, a nasla jsi zpusob jak se vymlouvat a za kazdou cenu tu svuu vizi ospravedlnovat. To by nebylo az tak hrozne, kdyby ta tva vize nemela dane faktograficke zaklady. Ty sice znas, ale dal si budes myslet, jak nejsi osvicena.

  Vrcholem bylo jak jsi do te diskuze nahnala treti osoby a nezmenilo tvuj pristup ani to, ze ty treti osoby souhlasily se mnou. Zase sis nasla vymluvu. A ty posledni dva clanky, to uz je fakt konec.. Frustrace, zaujatost, komplexy, neschopnost si priznat omyl, naprosto nesmyslna a neopodstatnena zast – to vsechno z toho tak smrdi, ze by to citi u muj deda v hrobe. A to je po kremaci… Ja ti napisu, at si prectes clanek. Ty si ho prectes az po x tydnech a vzapeti vyplivnes nejake nesouvisejici zavery, aniz by te apson napadlo uvazovat o tom, proc sem chtela aby sis to precetla. A ti krizaci.. to uz jako no comment.

  Vytvorila sis nejakou ideu o zle osklive bubu true gotice, ktera ti bere vsechny iluze Sama na sebe hazes spinu, sama ze sebe delas cloveka, co skrz slepou zaujatost nevidi to podstatne. Myslis si, ze takhle se chova chytra, skoro dospela osoba? Ne, takhle se chova male dite, kteremu nekdo rozbil babovicku, a ono misto toho, aby si postavilo novou, bude jen vecne narikat..

 13. Oneejko, holka zlatá, kdybys přemýšlela hlavou tak by sis dávno ušetřila ruce, zuřivě bušící do klávesnice a označila by sis konec článku, jako to udělali všichni ostatní a dočetla by ses: Takže gothic je mrtev, ať žije gothic. Tento článek je z velké části míněn jako provokace. Onneo, doufám, že se dobře bavíš:)

  A třeba by ti došlo, že já už dávno nemám potřebu bojovat proti "zlé true gothice", ale už si jenom dělám srandu z tebe. A jde mi to vážně skvěle. Vzhledem k tomu, že kdekoli na netu se objeví tvé jméno, se všichni smějí tvé už téměř legendární traoné snaze napravovat křivdy způsobené gothice, dávno si nedělám z tvého názoru těžkou hlavu. Ale jestli tě to baví, prosím, moralizuj mě a poučuj, je to totiž děsná sranda:D

 14. Renji:změna, fanclub jsem ti založila někde před půl rokem, jak jsem se dozvěděla..Inu, moderna hýbe světem(a to pochopíte opravdu jen vy dva:D:D:D)

 15. Křižáci přešli na luteránství? A to jako nějak organizovaně? 😀 Já mám takový pocit, že křižáci se říká všem rytířům kdo bojovali v křižáckých válkách … možná se pletu;)

 16. Onnea: Ano, odtud to zjevně nemáš, protože tam o luteránství není ani slovo. Nebo se mýlím? Prosím, cituj.

  A přesně jak říká Lúmenn – termínem "křižáci" se jednoduše označují účastníci křížových výprav. Také mi připadá zvláštní že by všichni tito lidé najednou po Lutherově vystoupení konvertovali na rebelantské luteránství. Ale ráda se nechám poučit, patrně víš o čem mluvíš.;-) A já tě nechci shodit – to je tvůj styl – já bych akorát nerada, aby tady zase došlo k nějakým nesrovnalostem, jako to bylo s tou genialitou a debilitou, viďte, slečno "To ze genialita casto hranici s debilitou je obecne znama vec". Ano, je to jen detail, ale teď o těch luteránech mluvíš s toutéž vervou a přesvědčením, proto si nemohu odpustit tyto komentáře.

  Ale jak jsem řekla – ohledně dějepisu se ráda nechám poučit.

 17. "Poslední velmistr řádu Albrecht Braniborský přijal roku 1525 luteránskou reformaci" – Sorry, omlouvám se. Každopádně to nic nemění na tom, že prohlášení "Křižáci přešli na luteránství", je nemístná generalizace, protože Řád německých rytířů je přeci jen jedním z mnoha rytířských řádů vzniknuvších v období velkých křížových výprav. To, že poslední velmistr tohoto řádu přijal luteránství, neznamená, že všichni křižáci nakonec přešli na luteránství.. Nebo ano? 🙂

 18. tak jinak.. je mi jasne, ze mou metaforu jste nepochopili.. ale tohle slovickareni je docela vtipne 😀

  lum vi o Krizacich zjevne jen to, ze se vypravili do svate zeme..

  a Jusa.. takze, dala bych ti na te wiki vic odkazu, ale je to v jinych jazycich nez cestina, takze by ti to asi moc nereklo.. ale muzu ti dat odkaz aspon na tohle http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekularizace_v_n%C3%A1bo%C5%BEenstv%C3%AD treba apson to te nekam zavede. A krizacky rad byl opravdu jenom jeden, nazvu ma sice vic, delsich ci kratsich, ale porad se jedna o ty same nemecke krizaky, o kterych psal na priklad slavny Sienkiewicz 😉

  Priste si prosim nehrajte na historiky, nepredpokladejte, ze pokud se o necme wiki nezmini, tak to automaticky neexistuje, a sve znalosti neopirejte o jakesi domnenky 😉 ciao

 19. Nechápu proč mě odkazuješ na "sekularizaci v náboženství"…? K těm řádům – co třeba Johanité nebo Templáři, ti nemají s křižáky nic společného?

  Btw z čeho usuzuješ, že jsem hotentot co se cizích jazyků týče? Resp. angličtiny.:-) A jak to tedy s těmi křižáky je? Přijali luteránství všichni nebo jen ten poslední velmistr Německých rytířů? Nejde mi o slovíčkaření, jednoduše mě to zajímá.

 20. sekularizace se tyka primo Krizaku, dokonce se to jmenuje "sekularizace Prus", to luteranstvi prejali vsichni, ten velitel je ale dulezity v tom, ze se ohlasil svetskym vladcem, ne vudcem nejakeho nabozenskeho radu, chapes?

  Jinak, nevim zeby Templari treba delali kdy neco takoveho jako Krizaci, jasne, ty krizacke vypravy melo na svedomi vic lidi, ale to primo Krizaci jsou spojovani prave s tim "pre-inkvizicnim" radenim, o kterem se tady porad bavime. A co valky Krizaku a Slovanu, proc treba Polsko prijalo krest od Ceska, proc se Polsko pak spojilo s Litvou, ale to by uz chtelo tu lepsi znalost historie 😉

 21. ja taky nejsem zadnej historik, jakoze to nestuduju, pokud me neco zajima tak si ty znalosti doplnim sama 😉 muj obor je taky jiny, i kdyz zrovna historie Krizaku s nim souvisi docela dost 😉

 22. Tak nevím nevím, ale historie je taky jeden z mých koníčků a původně se "křižák" říkalo všem účastníkům křížových výprav. A z těhle rytířů pak vzniklo X řádů, třeba zmiňovaní Templáři, Němečtí rytíři, Maltézsští rytíři, anglický Řád růže … a jestli přešli na luteránství jenom inkvizitorští johanité, tak je to generalizace, kterou ty s velkou oblibou používáš na všechny a na všechno:)

 23. to Onnea:

  Jestli jsem to tak pochopil, my tě tady označujeme za křižáka, Ty zas Lúmenn za kacíře a reformátora (jako byl Luther).

  Takže podle tvého tvrzení, že křižáci přestoupili na luteránství naám chceš říct, že s Ní konečně souhlasíš? 😀

 24. lumen, tobe neohdlam zrovna v tomhle nic vysvetlovat, porad si hazes spinu sama na sebe..

  Renji: Vy me taky oznacujete za Krizaza, ale JA oznacuju za krizaky vas a sebe za reformatora a jelikoz to byla moje metafora (coz mela byt jenom metafora a nadsazka, ale vy musite vsechno rezebirat, ze) takze nikdo s nikym nesouhlasi, ja jen rikam, jak cele to vase "tazeni" vidim 😉

  PS: pokud chcete zase vykladat neco o tom, ze s krizaky zacala lumen a jako male deti se tu hadat, tak vezte, ze puvodni myslenka krizaku, at uz jakyhkoli, byla pozitivni, takze tak jako tak tenhle privlastek ve vasem smyslu slova na me nesedi 😉

  bohuzel damy 😉

 25. na to se nedá nic říct…:D:D:D maximálně se uchlámat na dobrou noc 😀 nechceš nastoupit místo Rychlého a Novotného jako bavič v televizi? :D:D

 26. Hahaha. To jsem se tedy nasmala.

  Co je na tom přispěvku od Onney vtipneho? I když, lide dělají že se smějí, když už nevědí coby. Dostaly jste se někam až ke křižákům a jánevimčemu… A přitom je to jenom protože jste začaly hloubat do metafory :D. To už vtipne poněkud je..

  Tim ted nenarážím na Jusinu debatu, protože to debata opravdu byla. Ne jen nějaké háháhá to jsme se nasmaly Onnee, když jsme nepochopily její příspěvky.

  Lidi lidi… řešite kraviny 🙂

 27. My jsme je ale pochopili;) ale nechápeme proč pořád ještě píše, vymýšlí metafory o křižácích a kdovíčem ještě:) to mi přijde úsměvné až vtipné – pořád píše jak jsem blbá a pod její úroveň a pod tímto příspěvkem zde diskutuje ještě dalších 5 dní:) ano, Jusina debata měla smysl, ale já se stejnými otázkami jsem byla poslána do háje 🙂 je vidět kdo tu smrdí zaujatostí 😀

 28. to Onnea:

  k tvému komentu: Vy me taky oznacujete za Krizaza, ale JA oznacuju za krizaky vas a sebe za reformatora

  Ty a reformátor? slovo reforma jsme si už vysvětlovali, že Onni? Tak mi laskavě řekni nějakou tu svou reformní myšlenku. Taky o sobě tvrdíš, že nejsi gothik, ale přitom se furt snažíš navážet a opravovat jiné, kteří si tak říkají. Nesnášíš Metalheady, proč? Proč by člověk, kterému se líbí gothic nemohl mít náladu si poslechnout i třeba trochu Symphonic M., nebo snad i melodic blackM? Proč se zaškatulkovávat co se hudby týče?

  A dnešní lekce do slovníčku slečny Onney:

  Tolerance: Poznání chyb druhých a jejich akceptování, nikoli zbrojení proti nim.

  Ty i Lumenn jste jiné, ale proč hned házet flintu do žita? Podle mě není pozérka, jen vnímá gothic trochu jinak než ty.

  Na slovo gothic nemáte právo ani jedna, obsahuje příliš mnoho pojmů, než aby se dalo zaškatulkovat.

 29. Cha, nj tak sme se radoby vsichni zase zasmali, protoze nas uz zase nenapadlo napsat nic jineho ze?

  Renji, ja ti uz vysvetlovala jak tuhletu "reformaci" vidim, nehodlam to delat zase.. reforma v dnesni dobe je o prinaseni neceho noveho, ale jak sme si jiste uz vsichni vsimli na priklad na ceske politicke scene, ne vzdycky ta reforma musi byt nutne dobra – tohle by tak sedelo na lumena ji podobne osoby. ALE zacali jste prece o krizacich, kacirstvi a invkizici ne? Takze znova rikam, reforma krestanstvi chtela navratit puvodni myslenku, jakesi puvodni Jezisovo uceni a "ocistit" ji od spinavych rukou lidi, kteri si tohle nabozenstvi vypestovali k obrazu svemu. A stejne tak ja v tomto smyslu chci tu puvodni myslenku hudebni subkultury bez jakychsi neoriginalnich pseudobasnicek a radoby dusevnich ideologii, ktere nemaji s gotikou nic spolecneho, protoze v dnesni dobe sedi na jakehokoli cloveka co nejde s davem, navratit. A jak to delam? Kecy ze beham po blozich jsou uz mile damy dost pase, to co jsem delala treba rok, dva tomu bylo neco, co jsem delala sama, musela jsem byt tvrda a jit si za svym. V dnesni dobe uz nic takoveho neni treba, na blog chodim, jak vy to rikate, prudit, jen tady, na jinych blozich to dneska za me uz dela nekdo jiny, pokud jste si toho zatim nikdo nevsimli 😉

  nekdo se me ptal, co jsem dokazala.. nejsem z tech, co by si pripisoval nejake zasluhy a kazdy den s tim nekde machroval, i kdyz si to mozna tady nekdo mysli. Ja a par lidi jsem zalozili DE, a pokazde, kdyz k nam na gbook napise nekdo neco ve smyslu "diky za tyhle stranky, otevreli jste mi oci" tak mam pocit, ze jsem neco dokazala a jsem spokojena. Stejne tak, jak mi dneska lidi, se kteryma jsem se kdysi neshodla reknou, ze se mnou souhlasi – je to takove moje male osobni vitezstvi.

  Jenomze tyhlety veci, co tady resime, je jenom pitvani se ve slovickach, zbytecne.. proc musim jednu vec psat porad dokola?

  a jinak, neoznacuju se za gotha z prostych duvodu – v dnesni dobe je to spise uz urazka. Jak sis mozna vsimla, tak ti "true" goths jsou vetsinou ti, kteri tak sami sebe neoznaci. A naopak. To ale neznamena, ze gotika a hlavne gothicka hudba neni smyslnem meho zivota. A ze nemam rada metly? To je blbost, jen mam s nima svoje zkusenosti 😀 a s tou hudbou.. lidi, vy uz vazne nevite coby, takze zase klasicky zacinate strkat zle onnee do ust slova co nikdy nerekla, coz? Zkuste si najit treba last.fm profily lidi, co tvori jakousi elitu ceske goticke sceny (nebo se kouknout i na ten muj).. a pak kecejte dal..

  Jinak, ano, vnimat gothic lze jinak, ale davat mu vlastnosti, ktere nema, je uz vec uplne jina. Tolerance ma taky svoje meze. To, ze netoleruju neci blbost, neznamena ze nejsem tolerantni, ale ze mam vlastni nazor a hlavne rozum. By ses divila jak ja jsem tolerantni.. podle jakychsi komentaru proti osobe, ktera mi neni sympaticka svym jednanim, vazne nemuzes tvrdit opak.

  A nakonec lumen.. takze, nehodlam se tady prit o to kdo je zaujaty a kdo neni, protoze dukazy jsou vice nez zjevne a ty je mozna ani nevidis. Nevim proc bych tobe mela neco vysvetlovat, kdyz jsem to o patro vys vystvetlila nekomu jinemu? Navic, s tebou vezt diskuzi na jakekoli tema je koukam ztrata casu..

  Vis lum, lidi se deli na chytre, hloupe a neco mezi. Ti chytri maji tentendci poznavat nove veci, ale hlavne si je overovat a nechat se vezt za poznanim. Ti lidi, co jsou nekde mezi maji bohuzel neco z toho hloupeho, takze obcas jim dost trva nez neco pochopi. Nastesti ale maji i neco z chytreho, takze pro ne neni problem prijimat nove informace, popremyslet o nich a nechat si neco vysvetlit, i kdyz to muze trvat dyl. Pak jsou tedy hloupi lide, u kterych je to vetsinou ztracene. Ale ti hloupi lide jsou casto hloupi proto, ze tu davnou vec NECHTEJI pochopit, coz jsem uz tady kdysi psala (pozn. tohle rozcleneni nijak nesouvisi s IQ) v tomto pripade neco vysvetlovat nema opravdu smysl..

  A ted se ptas, proc tady porad dal pisu? Proc te porad otravuju, ci se na tebe lepim? Tak prilisnym volnym casem opravdu neni, ale to co delam s sevym casem neni tvoje vec 😉 Holka, vnimej si to jak chces, klidne se cit ukrivdene, mne je to jedno.. Jendo z mych zivotnich mott je, ze lidi jsou idioti a tim se ridim. Na druhou stranu vsak v lidsky rozum stale verim a jsem clovek vesmes pozitivni, a taky uz nejaky zkusenosti s podobnyma debatama mam, takze, mozna si o mne tedkom myslis cokoli, to je tvoje vec, vyvracet ti to nebudu.. budu tady ale psat dal, pokud to uznam za vhodne a cekat, jak to dopadne.. a netajim se s tim, ze vesmes vim jak to dopadne 😉

  jinak se predem omlouvam za tohleto rozepsani, kdyby zas nekdo mel chut psat neco vy stylu, ze nemam co s volnym casem tak pisu dlouhe komenty.. jen jsem ukecana 😉

 30. problém ve tvé výpovědi je jen jediný – předpokládám, že mě tedy řadíš mezi hloupé lidi – ty říkáš že nechci chápat. Ale já dobře chápu tebe a nevyvracím ti tvůj pocit, tvou hudbu, tvé vidění světa, nic z toho. Co člověk, to názor;) dokonce vím, že nejsi hloupý člověk, i když zatvrzelá jsi dost z toho co jsem poznala. Jenom se prostě neshodneme v definici slova gothic. Já ti tvou neberu, sama se taktéž za gotha nepovažuju i když poslední dobou jsem se hodně zaměřila na gothic rockové, dark wave a elektro gothické kapely, je to jen jedna kapitola v tlusté knize jménem Lúmenn. Další jsou jak jsem tisíckrát říkala z různých dalších hudebních, názorových či vizuálních stylů. To, že já dávám do slova gothic víc, než ty, je podle tebe nedostatek a blbost, podle mě je zase blbost omezovat se na 30 let starý význam tohoto slova a nehledat víc do hloubky. Já tě ale nepřesvědčuju o správnosti tvé vize. V tom je ten rozdíl mezi námi.

  Víš tohle není o historii a o faktech, tohle je jen o pocitech – je to jako hudební skladba či kniha, někomu se zdá hlubokomyslná a skvělá, jiný i vidí jako plytkou a nudnou. Co člověk to názor, jak říkám. Nemáš patent na rozum a ani já ani nikdo jiný  ho nevlastní. Každý má svou pravdu, i když se jiným zdá nesmyslná. Neberu ti tu tvou, neber mi tu moji. Já se s tebou smířila už dávno ale baví mě pozorovat jak se stále vztekáš, že s tebou nesouhlasím, jako všichni které jsi poučovala a nabádala je "ke správné cestě". Já s tebou nikdy souhlasit nebudu, já mám svou vlastní cestu a půjdu si kam budu chtít. A vím, že ty také. Tak přijmi věci tak jak jsou. Uleví se ti,věř mi:)

 31. holka holka.. a to je presne to o cem tady porad mluvim.. ano, hudba je o pocitech, ale my se tady bavime o podstate subkultury, o jakychsi charakteristikach.. ty rikas ze vidis v gotice vic nez ja, coz je naprosta blbost, protoze ty v ni vidis jen to co neni, ne ze vic. Nejde o jakousi mou a tvou pravdu. Nejde tady o zadne brani pravdy, jde o to, ze proste pises kraviny, nic vic v tom neni. Jde tady porad jen o to, ze pokud se ti neco nezda, zmenis si to ve vlastni prospech, alibisticky si vytvoris subkulturu k obrazu svemu, aby ses dokazala nekam zadarit. Protoze moje mila, ty, stejne jako kazdy jiny clovek, se potrebujes nekam zaradit a muzes klidne rvat opak, ale tak to proste je. Gotika se ti zdala sympaticka, kdyz jsi de facto o ni vedela to, co neni. A kdyz prichazis na to, ze to co gotika doopravdy je ti nevyhovuje, snazis se to zmenit. Jde tady jenom o tvoje vlastni ego.. Pripisovani necemu vlastnosti, ktere nema, neni nic o hledani nejake hloubky, je to proste vytvareni si sve vlastni vize a nekoukani na to, co je podstatne… A jestli si myslis, ze se vztekam, tak to teda potes, jsi me asi nikdy nevidela se vztekat, protoze tady se opravdu nevztekam a pokud to tak vidis.. tak si to tak klidne vid dal 😀 a klidne si jdi svou vlastni cestou.. az na to, ze tohle neni tva vlastni cesta, neni na ni nic idividualniho ani originalniho, jak se to snazis videt, je to cesta lidi, kteri stejne jako ty pripisuji gotice veci, ktere nema a dokud si to neuvedomi.. neulevi se jim… a mozna vlastne ani ne me, ale to uz je zase muj problem 😉 😀

 32. Víš, ty zase nechápeš, že já odlišuju hudební subkulturu od historického kontextu a jestli tě to potěší, budu říkat tomu, co momentálně zjednodušeně označuju gothic třeba "morbidně-romantické-utopické-dekadentní rozpoložení duše", ale nezáleží na slově, záleží na pocitu. Slovo, milá zlatá je lidský vynález jak si zjednodušit komunikaci, ale pocitem nahradit nelze. A já ničemu nepřipisuju jiné vlastnosti, já jen určité vlastnosti nazývám slovem, které má další významy. To je jako když řekneš "koruna" – je to koruna stromu, koruna královská nebo české platidlo? Když řekneš "gothic" resp. hezky česky "gotický" je to přívlastek pro architektonický směr, barbarský národ, román z 18 století, hudební směr 80. let? Ve slově koruna vždy nalezneš vznešenost. Ve slově gotický zase temnotu a vzepření se konvencím. Chápeš co chci říci?

  Klidně to ber tak, že jsem se dozvěděla o gothice samé nádherné věci…a pak nalezla realitu v podobě (mnohdy) strašných kapel. Nebo si mysli, že jsem ubohý pozér co se stébla chytá a musí se někam řadit. Je mi to jedno:) momentálně jsem v úžasném procesu transformace a přestávám řešit co si o mě myslí ostatní a neřeším ani to, co já soudím o nich.

  A originalita…milá Onneo, co je v dnešním světě plném kopií ještě originální? Která myšlenka ještě nikdy nezazněla? Ale vybírat si, co chci z nepřeberného množství podnětů, mít svůj vlastní názor a nenechat se lehce ovlivnit názory druhých, to je dnes to, co se nazývá originalitou. Proto se považuji za jedinečnou: nikoli proto, že nepřebírám žádné myšlenky, které vyslovil někdo jiný, ale proto, že si vybírám myšlenky jaké chci proto, že chci já, ne proto, že mi to diktuje doba.

  Jsi nepochybně velmi podobný člověk – ale stále ti chybí nadhled a odpoutání se od toho, co si myslí a říkají druzí. Také se to teprve učím, ale je to velice velice uvolňující, když je necháš myslet si a mluvit dle jejich gusta a přestaneš jim vštěpovat svoji pravdu. Lidé jsou chytří, člověk je hloupý. Ještě že se mezi tyhlety hnusné humanoidní stvůry nepočítám 🙂 Měj se krásně:) Lúmenn

 33. o lingvistice zrovna me tady opravdu poucovat nemusis 😉 protoze treba vim, ze existuje i neco takoveho jako homonymie a polysemie a neosemantismy 😉 takze si spis ty dopln vzdelani a prestan citovat jakousi internetovou encyklopedii 😀

  a ten posledni odstavec.. ty ses holka vazne uplne neskutecne mimo 😀

 34. To je děs, co se to tady pořád děje :D. Lumenn, přestaň to tady brát tak strašně osobně.. to je furt samá temnota, samý "cototagotikaje", Onnea vštěpuje nám všem chudákům její jedinečnou pravdu (kterou tedy potvrzují všichni lide co dobu goticke subkultury opravdu zažili, existuje hromada članků, ktere opravdu jsou o tom samem, co tu Onnea píše.. detail 😀 ).. To je prostě děs a hruza tady! No jo, Onnea je zla a tak, hlavně že ji neznate a dedukujete životní pravdy z internetovych diskuzí :D.

  No nic.. Lidi jsou kokoti, ja to říkám pořád.

  Pokračování možná příště.

 35. Mno, tak ještě pár slov k tématu, aby se neřeklo že jen zaujatě kecám 🙂

  Vezmu takový profláklý vzor – punkáč. Punkáč je punkáčem, protože poslouchá punk. Stejně jako je goth gothem, protože poslouchá gothic rock. Ale je snad člověk punkáčem, když punk neposlouchá, jen má třeba rád špínu, roztrhaný oblečení, krabicové víno? Stejně jako je člověk gothem jenom proto, protože má rád jakousi temnotu, Poa, hřbitovy a pod.? Je to jedna a tatáž věc, takže odpověď je ne.

  U té gotiky je pravděpodobné, že když člověk poslouchá gothic rock a považuje se za gotha, tak že bude mít „rád“ temnotu, hřbitovy, Poa. stejně jako je pravděpodobné, že punkáč bude mít rád krabicové víno. Řekněme že ty věci jsou jen doplňky, jakási image co se na hudbu váže. HUDBA, to je ono. Nebýt gothic rocku, tedy hudby, nebyl by dnešní goth.

  Ano, vezmu i další hudební směr a to metal. V metalu je také nějaká image – temno, satanismus, krev, vampírství, mystično, hřbitovy, černá barva. Jasně, něco se shoduje s image gotha. A protože je gotika hudba stejně tak jako metal, tak člověk co poslouchá metal a ne gothic rock je metalák, i když má třeba podobné zájmy, podobnou image jako goth. Nebo snad ne? Je goth když to o sobě řekne jen na základě image? Jsem já snad kytara když to o sobě řeknu?

  A právě ta podobnost, ta temnota, čerň, mystično.. Tak to jsou věci, které někoho zvídavého občas zlákaly. Proč by ne, v určitém věku či mentalitě se člověk snaží být zajímavý, jiný, neobvyklý, zajímat se o nezvyklé věci (někteří začnou u temnoty, jiní se prohlašují za blázna…). Zájem o tyto věci – a to hodně velký zájem – je tedy oddělil a udělal si svojí vlastní kolonku. A hudba už tyto lidi s tímto zájmem míjela, i když se časem u valné části spojila právě s hudbou – hlavně s metalem. Gotika, přesněji Gothic se tedy stalo pojmenování pro zálibu v mystice díky její image, přec jen je to hudba, která není pro každého stravitelná. A tato věc se stala velmi populární, jen díky lidem, co si rádi tvoří věci k obrazu svému a nehledí na fakta. chtějí se někam zařadit. Tak proč si neplést pojmy s dojmy, že. Ale to nic, dnešní svět nám servíruje spoustu kokotin a takových případů o kterých mluvim už bylo…

  Vcelku chápu, že je těžké pro tvrdohlavého člověka přijmout fakt, co není servírován na stříbrném podnose – metafora, že tu do tebe ryjeme, tudíž máš o důvod víc si obhajovat to, co si myslíš, ať už je to sebevětší blbost. Jinak, tyto články jsou poměrně zbytečné, pokud se za gotha nepovažuješ. Stejně tak jako když nejím hrušky, tak nezkoumám proč jsou žluté. Mohla bych, ale je to zbytečné a raději se zaměřím na něco pořádného.

 36. Alkeantres – Nemyslím, že se dá takhle srovnávat gothic s punkem a metalem. Právě proto, že gothic a významy tohoto slova jsou starší než hudební směr, který to slovo používá. Mimochodem nesouhlasím, že satanismus se nějak řadí k metalu, protože jen malá část těchto hudebníků a fanoušků se k tomu hlásí.

  Lúmenn (a já také, i když je mi celkem jedno, jestli se ke mně hodí označení "goth" – pořád jsem ta samá osoba, ať s nálepkou nabo bez ní) gotiku považuje za něco širšího a taky staršího než je hudební subkultura (jak právě vysvětlila dost jasně v posledním komentáři i v některých dřívějších článcích), a to mi připadá v pořádku… Pravověrným přívržencům gothic rocku a příbuzných žánrů se nelíbí, když se někdo opovažuje používat označení gothic v jiných významech než v souvislosi s určitou hudbou… ale vždyť to slovo ty jiné významy opravdu má a mělo i předtím, než vůbec ta hudební subkultura začala, takže věřím, že ho používáme oprávněně. Co takhle romantismus a gotický román? Jednou jsem měla půjčenou knihu nazvanou "Romantismus a romantismy" a její částí byla celá kapitola pojednávájící o "gotičnu"… a rozhodně ne v souvislosti s gothic rockem. V tomto širším pojetí jsem přesvědčená, že do gothic můžeme zařadit třeba i ty hřbitovy a hudebně i ten metal nebo jakoukoli hudbu, v které nacházíme nějakou temnou či dramatickou atmosféru – to bych ale nechala víc na subjektivních pocitech než na nějakých pravidlech a žánrech. Pokud jde o gothic hudbu v tom užším smyslu, tak něco z toho, co mám ráda, se do ní může řadit (Siouxsie & the Banshees, Dead Can Dance, Saviour Machine, Faith and the Muse, Lacrimosa…), ale nepovažuju to za úplně to nejdůležitější a taky nemyslím, že to musí být nutně to nejdůležitější pro každého, kdo se nějakým způsobem cítí být součástí gotiky.

  "Gothic" jako souhrn významů estetických je něco, co existovalo dávno před hudební subkulturou. Proto bych vznik této subkultury považovala spíš za jeden z mezníků "gotických tendencí" v historii lidstva a umění než za ten hlavní a nejdůležitější bod.

  (Ano, skoro to samé už jsem jednou napsala do komentářů na jiné stránky; můj názor to formuluje dobře a jsem trochu líná to tvořit znovu.)

 37. proboha.. tohle je vazne jako snazit se vysvetlit zelene trave ze je zelena, kdyz ona sama nechce prijmou to ze je zelena..

  Rikal tady snad nekdy nekdo, ze gothic zadne jine oznaceni nez hudebni subkultura nema? Rikla to snad nekdo? A rekl tady snad nekdy nekdo ze gothic je JENOM o hudbe? Lidi, naucte se konecne premyslet mozkem a ne zadkem, protoze tohle uz je vazne trochu moc, nemyslite? (ano, ted se uz vazen vztekam)

  Jasne ze slovo gothic oznacuje mnohem vic veci, ale my se tady porad bavime o gothic jako hudebni subkulture, resime tady to co je ted, ne to co bylo nekdy ve stredoveku proboha..

  a kdyz tady tak krasne oponujete ruznym vyznamem slov, pouzivate tady pojem gothic porad jenom k vysloveni jakehosi symbolu temnoty. Blbost! Pojem gothic existoval jeste dvano predtim (ano ano, presne jak rikate vy, existoval davno predtim), nez se k nemu jakakoli temnota vubec pridala! Nejdriv byli gotove, jasne, ale bylo prece jeste goticke umeni v cele s gotickou architekturou, a ta nebyla prece nijak temna! Goticka architektura vedla k bohu, k raji, ke svetlu, ke vsemu moznemu jenom ne temnote, proto tehdy vymysleli novy zpusob staveni zdi, aby hlavni zdi nemusely byt operne a mohlo se do ni postavi velka okna! (pokud chcete nekdo halasat o tom ze goticke katedraly jsou dnes temne, tak si zjistete neco o umeni a taky o tom, ze kdysi vsechny zdi techto katedral byly pomalovane a tehdy pojem svetly v dobe bez elektriny mel uplne jiny vyznam nez dneska) A dalsi vec, tuto architekturu (i cely sloh) pojmenovali az humaniste v renesacni, davno po jamemsi stredovekem obdobi temna, ale TAKY to nebylo kvuli temnote, ale kvuli barvarstvi a hlavne kvuli prvkum jake se objevovaly na stavbach gotu..

  lidi, kdyz uz chcete mudrovat o tom, jaky vyznam ma gotika dneska  a jaky mela kdysi, tak si to zjistete poradne, protoze tohle je jenom tlachani, ktere neni dovedeno do konce.

  Nikdo nepochybuje o pojmu gothic v umeni, ale kdyz uz chcete vymezovat pojmy, vymezte prosim pojem goticke umeni a goticka subkultura, protoze, ackoli nejaky ten stejny puvod ma, v dnesni dobe se jedna o zcela uplne jineho.

  A ze lumen vidi v goticke subkulture neco vic? Ne, ona vidi gothic jako obecny pojem (jehoz vyznam nezna ani uplne presne) a nevidi pojem hudebni subkultura. Ano, zna nejakou tu hudbu (a klasicky ji zacina poslouchat vic a vic, coz je taky schematicke az to boli a zase si za nejakou dobu budu moci rict "ja to rikala..") ale posloucha ji da se rict nucene, neprisla k ni sama. Ja a stejne tak mnoho dalsich lidi vidime v hudbeni subkulture to nejvic co muzeme, protoze pro nas je hudba jakymsi vrcholem umeni (a to za a) samozejme neposlouchame jenom post-punk, protoze to b neslo, poslochame plno dalsich stylu a nastesti v ramci gothicke hudby je zanru az az, za b)

  se zajimame o dalsi koreny umeni, to je snad samozrejme), ano, hudba, ne jakesi v dnesni dobe profanovane a zpopularizovane vytvory Poa ci prokletych basniku, coz v dneni dobe neni uz ani trochu jine ci kontrovezrni, a uz vubec ne originalni, a uz vubec nevidime umeni v jakychsi neoriginalnich blogovych basnickach. Tohle moje mile zlate, neni MUJ nazor, tohle je nazor lidi, kteri v sedmdesatych letech vyrustali i lidi kteri se ke gotice dostali v letech devadesatych, a to tak, ze poznali hudbu, ne jakesi bubu obrazky na blozich ci tak, ze je k tomu privedl jakysi metalovy kamos.

  Goticka subkultura nema zadnou jednotnou ideologi (mozna kdyby vznikla dejme tomu v baroku, tak ji ma, v dnesni dobe kontroverze neni nic prevratneho a jak sama lumen napsala, byt v dnesni dobe originalni da praci..), tohle se omivalo uz dvano a bude nejspis kvuli lidem jako lumen ci luz omivat dal a dal, protoze lidi si proste musi vytvorit veci sve, a neustale se obhajovat misto toho, aby si ty pojmy ujasnili.

  Ne draha lumen, ty nedavas pojmu gothic neco vic nez ja, ci kdokoli jiny, kdo je proti tvemu nazoru. Protoze to ja davam do pojmu gothic mnohem vic, pro me je gothic naprosto prirozeny smysl zivota, ktery se naprosto prirozene odrazi v hudbe a mem citeni a tato hudebni subkultura je pro me celkove naprosto prirozena. Pro tebe ne. Kdyby byva pro tebe prirozena, nesnazila by ses takto za kazdou cenu teto subkulture davat takove vlastnosti, aby to tobe vyhovovalo. Kdyby byla prirozena, tuhle potrebu bys nemela..

 38. Onneo, za tohle dávám jedna z hvězdičkou, protože takhle překrucovat úplně všechno co já napíšu je výkon hodný profesionálního propagandisty 😀 Ale vážně, nemá cenu ti odpovídat, stejně se tu už pár týdnů přeme o stále témž, a mě to vážně nebaví:) Nevím, kde jsi přišla na to, že čerpám z intenetových encyklopedií, že mě ke gothice přivedly blogy a bububu obrázky nebo že mě k této hudbě přivedl metalový kámoš, ale pravděpodobně to stvořila tvá bujná fantazie, stejně jako všechny představy o "zlé pozérce Lúmenn, která przní gothiku nesmyslnými kecy". Kdybych ještě chodila k psychiatričce a pověděla jí totéž, co ty píšeš tady, tak mě z léčebny už nepustí.

  Jsem ale ráda, že se vztekáš, nějak zvláštně mě to těší, protože až doteď ses chlubila tím, jak tě nějaká trapná zloghotyčka nenaštve. Já už se jenom těším, co se o sobě dozvím příště, možná mi kromě toho, že začnu poslouchat gothickou hudbu (kterou poslouchám asi 2 roky, ale to je fuk:D) vyvěštíš i kolik budu mít dětí a že si vezmu pracháče.  Nevím, holka, začínáš být už zoufalá, ukřičená a trapná. Tak křič, řvi a nadávej mi, lépe mi energii už dodat nemůžeš:)

  Aleantres: s těma hruškama a gothikama to byl moc hezký příklad, ale číst pozorně, budeš vědět, že já se (krom dalších mnoha stylů) bez problémů řadím i do gothiky, tedy nechodím po ulici a nevykládám, že jsem goth, ale mnohé mé záliby, hudba a vzhled tomu napovídají.  proto řeším tuhle subkulturu, styl či co to vlastně dneska je. Ale na druhou stranu – většina lidí dnes reší to, co se jich vlastně netýká, od žlutosti hrušek přes sousedovy děti až po válku v jižní osetii. Kdybychom totiž řešili jen to co se nás  přímo týká, zastavíme se u pupínku na bradě a nevěrného manžela. A to by byla kurevská nuda:D

 39. no jasne, ja prekrucuju.. a nema smysl mi odpovidat.. a proto jsi tady vyplivla tyhle odstavce 😀 nj, jasne, samozrejme.. ano ano, kyvu ti na to hlavou, ovsem spis v bulharskem stylu..:D

 40. a jeste tak zpetne.. jakouze to gothickou hudbu poslouchas dva roky? Protoze v tech tvych ruznorodych profilovych vyctech jsem te gothicke hudby moc nenasla.. nebo jsem spis nenasla zadnou.. ale pokud mas teda na mysli ze si obcas poslechnes Sestry ci Lacrimosu.. no to potes 😀

 41. 🙂 ano, nemá to smysl, ale člověk občas dělá věci, které nemají smysl, třeba se snaží přesvědčovat někoho kdo žije v goth subkultuře přes dva roky že o ní vůbec nic neví:) jakouže poslouchám ty dva roky? Přesně 2 roky je to vážně pouze Lacrimosa a SoM, jinak v průběhu této doby jsem se našla i v Alvarézech, XIII.století, Girls under Glass, Moi Dix Mois, Malice Mizer, Cruxshadows, Blutengel, občas si poslechnu i Emilii Autumn, Siouxee a 69 eyes, ale to jen okrajově. Uznávám samozřejmě, že jsem zhruba rok zpátky nějak neuměla rozpoznat co přesně je goth hudba a tak díky tomu, co poslouchala naše banda, jsem za gothic rock považovala i kapely jako Theatres des Vampires, Theatre of Tragedy, The Birthday massacre apod, zato mi naprosto fujfuj přišly kapely elektro a EBM (ebm mimochodem osobně za goth hudbu nepovažuju a považovat nebudu)  nechápala jsem co na tom kamarádi vidí (resp slyší:D), i když teď už si k tomu nacházím cestu taky. Je pravda že si posledního půl roku stále hledám nové a nové kapely které se mi líbí, a mnohé z nich jsou gothické, ale názor že hudba je stejně vedlejší část gothiky jako cokoliv jiného stále trvá:)

 42. O cpani EBM do goth hudby si taky myslim svoje;)

  tvuj nazor muze byt jakokyli, ale faktem zustava, ze goth hudbu poslouchas opravdu jen okrajove (z tech kapel co jsi vypsala, se da vetsina za gotiku povazovat jen s primourenim oka) tudiz vazne nemuzes v tomto smeru nejak mudrovat 😉

 43. Zkus se zajímat o gotiku jako historické období, filozofii, umění, architekturu, každodenní život lidí před stovkami let a jejich přínos pro dnešní dobu a lidi. Zkus najít krásu a svobodu v současném životě a radost nejen v debatách o jakékoli hudbě, životním stylu, ale také duševní a duchovní stránce života v Tobě samotné a lidech kolem Tebe.

  Máš v sobě světlo a jdi za světlem, které Tě povznáší.

 44. Ahoj,
  Máš na to zajímavý názor, jen mi na tebe přijde trošku neoriginální..
  Podle mě ta původní myšlenka Gothicu bude existovat tak dlouho, dokud se k ní lidé budou hlásit..
  A jakožto někdo maprosto nezkušený si troufám prohlásit, že kdokoliv, kdo má hloubku nemůže shrnout Gothic do nějaké škatulky.. ale to jsem odbočila;-)
  Říct, že Gothic už není je jako říct, že už neexistuje jakýkoliv jiný pocit.. Tak by to nešlo, nebo jo..?:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.