Pohádka o prasečí chřipce

Pokud jen letmo sledujete noviny, televizi či jiná média, nemohla vám uniknout informace o prasečí chřipce. Jedná se o virus chřipky A(H1N1), který se poprvé objevil u prasat a velmi rychle se šíří jak z prasat na prasata, tak i od lidí, co byli v kontaktu s prasaty, na další lidi a od těch zase dál. Minimálně jedna zpráva v hlavních relacích dne se týká tohoto onemocnění, mluví se o pandemii, na letištích se zpřísnily kontroly, varovný prst zvedá v televizi kdejaký odborník. Je tu však jedno velké ALE…no jedno, je jich trochu víc:)
Vykašlete se na pohádky, co vám říkají média, Lúmennka vám předkládá fakta.

Prasečí chřipka se doteď nepřenášela na člověka, tento virus je nový, zmutovaný, ale každý rok se objeví několik nových typů chřipkového viru, takže se nic tak zvláštního neděje.
Úmrtnost na prasečí chřipku u zvířat je 1-4%. Zbytek zvířat se po 7-10 dnech uzdraví, jako z běžné chřipky.
Z vařeného vepřového masa se nakazit nemůžete – při teplotě nad 70°C virus chřipky umírá.
Prasečí chřipkou se dosud podle oficiálních údajů nakazilo asi 5 000 lidí – což je na světovou pandemii dost málo. Smrtelný byl tento virus chřipky pro 53 lidí – což je jediné procento.
Podle odborníků většina lidí nepozná, že mají prasečí chřipku a léčí ji stejně jako chřipku normální – a to je v pořádku, protože prasečí chřipka není nic víc, než nový virus chřipky.
Jen v české republice zemře každý rok na běžnou chřipku asi 2 500 lidí. Ve světě se jedná asi o půl milionu lidí. Na tu slavnou prasečí jich zatím po celém světě zemřelo 53.
Chřipka je virové onemocnění, přenášené kapénkami, napadající buňky dýchacích cest, které většinou trvá několik dní až týden. Bílé krvinky napadnou viry v dýchacích cestách, vytvoří se otoky, hleny, nemocnému stoupne teplota za hranici horečky. Po pár dnech horečka ustoupí, nemocný ještě pár dní kašle a smrká a je po chřipce.
Náš imunitní systém si s ní tedy velmi dobře umí poradit. Proto tahleta mrška zákeřná každou chvíli svůj virus přemění, takže protilátky, které v našem těle zůstaly od minulé nákazy, jsou k ničemu a tělo musí vyrobit nové. To má za následek ale jen to, že proti chřipce neexistuje účinná obrana v podobě medikamentů a každý si ji prostě musí odležet. Úmrtnost na chřipku je velmi nízká, nejčastěji umírají staří lidé a malé děti nebo lidé se špatným imunitním systémem. Nejlepší lék na chřipku je odpočinek, aby tělo mohlo bez námahy tvořit protilátky, teplo, dostatek tekutin a popřípadě nějaké tablety s vitamíny, na posílení imunity a na snížení horečky.
A co ta prasečí? Nebudete mi věřit, ale ta probíhá úplně stejně. A úplně stejně jako u normální chřipky nemá cenu nechat se očkovat, pokud nejste hodně staří, hodně mladí nebo hodně oslabení.
Na to už se snadná odpověď hledá hůře. Je jisté, že denně přelétávají hranice států i kontinentů stovky lidí, co jsou nakaženi běžnou chřipkou, angínou, zápalem plic, ale taky AIDS, malárií a kdo ví čím ještě. Nikdo to ale nehlídá, nekontroluje, neměří vám teploty na letišti. Jakmile se objevila prasečí chřipka, najednou je to katastrofa. Myslím, že to souvisí se zpřísněním zákonů na letištních kontrolách, při přecházení hranic a podobně – prasečí chřipka je záměrně vyvolané divadýlko, abychom si ze své svobody nechali ukrojit bez reptání další kus a ještě za to byli vděční.
Média taky hodně odkazují na slavné chřipkové epidemie z minulosti – hlavně na pandemii tzv. španělské chřipky v roce 1918, při které zahynulo asi 30 milionů lidí (uvádí se 25-50 mil.). Ale když si dáme dvě a dvě dohromady, pochopíme, že srovnávat situaci po velké, vyčerpávající válce, kdy lidé byli vyhladovělí a oslabení s dnešní mírovou dobou a srovnávat zdravotnictví a hygienické podmínky před devadésáti lety a dnes, je naprostá hloupost. Pozdější epidemie, které se omezily na Asii (asijská chřipka 1957-8 a honkongská chřipka 1969), jsou také naprosto nevhodným srovnáním – každý jistě ví, jak vypadá v rozvojových asijských státech zdravotnictví a kolik lidí a v jakých podmínkách žije v nejrůznějších slumech, kterými je Asie proslulá. Očekávat podobnou vlnu mrtvých jako před devadesáti nebo padesáti lety je tedy holý nesmysl a média nás jenom straší – ovšem „proč?“ se můžeme zatím jenom ptát.
Prasečí chřipky SE NEMUSÍME BÁT. Nejsem demagog, nejsem naivka, fantasta ani neinformovaný ignorant – to jsou všichni ti, kteří vám tvrdí, že prasečí chřipka představuje hrozivé nebezpečí. Není to pravda. Stačí si přečíst noviny i zpravodajské servery a číst tak trošku mezi řádky, ne slova panické hrůzy, ale informace, kterými jsou podložená a stejně jako to došlo mě, může to dojít všem.
Pokud se přece jen bojíte, že se nakazíte a pokašláváte a smrchtáte, vezměte si aspirin, uvařte si čaj a šupem do postele. Prasečí chřipka je totiž chřipka jako každá jiná.
Při psaní článku jsem čerpala ze stránek:

14 komentáře “Pohádka o prasečí chřipce

  1. přesně tak, výstižně napsáno, když jsem viděla jednu první z reportáží o téhle chřipce tak jsem si říkala to bude zase nějaká "katastrofa"…bylo to nějak ze začátku sotva se to objevilo v mexiku a když reportérka s hrůzou v očích říkala: "zemřeli již 3 lidé!!" tak jsem se musela smát, páč když si vezmete kolik milionů lidí žije v mexiku tak 3 z nich je poměrně směšná cifra na to aby hned vypukla panika o hrozící pandemii vysoce smrtícího viru:)…no asi se jinak ve svete nic nedeje, tak se media musely necim zabavit 😀 …a vsechno je to taky o penezich, pac takhle si farmaceuticke firmy prijdou na sve, kdyz se lidi budou prát o to aby si mohli koupit vakcínu…a samozrejme na tom vydela spousta dalsich lidi, ale to by bylo pomalu na dalsi clanek 😀

  2. Svatá pravda, jenom si vzpomeňte na ptačí chřipku. Média to taky rozpitvávala pořád dokola, strašně se to řešilo, no a po nějaké době se na to prostě zapomnělo. Tohle je to samý v bledě modrým.

  3. No…Je to porád do kola…A vzpomínate si (to mně teď jen tak napadlo) jak na zemi mněl spadnout nějakje meteorit či co??Já si na to pamatuju-toho jsem se bála.A to jsem byla ještě menší-teď je mi 10 😉

  4. A víte,jak byla ta ,,ptačí chřipka" tak jistě víte,jak náše země nakoupila…HAFO MOC ,,léku" tamiflu.No a ten se pak na nic nepotřeboval,protože NAJEDNOU byla ,,ptačí chřipka" ta tam a co teď s tím lékem…
    No a teď se prodává,jako JEDINÝ LÉK NA PRASEČÍ CHŘIPKU!!! 😯
    Za chvilku už bude tamiflu pošlý,tak ho musej prodat 😉

  5. Pomooooc! Na prasečí chřipku zemřelo 53 lidí a že denně jich umírají tisíce (?) na hlad, jiné nemoci, ve válkách nikoho nezajímá. Prostě tohle je opravdu hroooznýýý  😀  

    Elysia: "tak se media musely necim zabavit" přesně.. chudáci nemaj co dělat.. 😀

  6. Naprosto s tebou souhlasím. Holt jak jsem psala ve svém článku o oné "pandemii", média se prostě potřebují zviditelnit a lehce zmanipulovatelné mozečky lidí jim to baští…

  7. jj, a pak bude zase bubu pandemie a vsichni zemrem na chrochtani 😀 nejvic me pobavilo to, jak vsichni nakupujou rousky a ted se ukazalo, ze je to uplne na nic.. co kdybysme chodili s rouskama porad a neustale, abysme NAHODOU neco nechytli? To by si cyberaci a fetishisti uzivali :D:D

  8. Zatím ještě můžeme uzavírat sázky, jaká chřipka příjde tentokrát. Už jsme měli ptačí a prasečí. Tak te%d by mohla bejt třeba … sloní :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.