Pohádka o globálním oteplování

Milé děti nebo spíš milí zmanipulovaní dospělí, Lúmennka vám dnes poví pohádku o globálním oteplování. Byl jednou jeden zlý a ošklivý tvor a ten se jmenoval člověk. Tenhle člověk to byl pěkný kujón a aby zajistil svoje pohodlí a teploučko, pálil uhlí, dřevo, dokonce i naftu, jen aby měl doma teplo a v zásuvkách elektřinu. A tím vším pálením vznikal takový plyn, kterému se říká oxid uhličitý, zkráceně CO2 no a tenhle plyn, představte si, oteploval planetu. A na planetě, kde žil člověk, najednou začalo být pěkně horko – ledy tály, hurikány řádily a člověk se začal bát a říkal si, co jsem to provedl. A zvedl varovně prstík a začal všude rozšiřovat, že to on ničí svoji planetu, to on ji ohřívá a svou rozmařilostí ničí doteď stabilní podnebí. Ale teď už dost pohádek, nastupují fakta.

Zlobivý člověk a ještě zlobivější dinosauři?
Klimatologové hrozí prstíkem, jejich odpůrci se smějí až se za břicha popadají a jen málokdo se místo palcových titulků a poplašných výkřiků dívá taky na fakta. Pokud jste to ještě neudělali, nezoufejte, já to udělala za vás a mýtus o globálním oteplování jaksi ve světle faktů trošku vybledl, ba dokonce se úplně vytratil. Jakto?
Dnešní průměrná roční teplota na naší planetě je asi 15°C. Před 110 miliony let, v období křídy, kdy po zemi ještě běhali dinosauři, dosahovala průměrná roční teplota asi 20 až 25°C. Když tedy slyšíte ekology prorokovat katastrofu, když se v horizontu pár desítek let má zvýšit průměrná teplota na 17°C, neberte je vážně. Dinosaurům taková teplota zjevně nevadila. Otázka spíš zní – proč tu měli dinosauři takové teploučko, že by měli továrny vypoštějící CO2? Ale kdeže.
Nutné je si uvědomit, že oxid uhličitý, jehož špatný vliv je skloňován ve všech pádech, je jen malým dílkem ze skládačky zvané světové klima. Existuje tisíc a jeden faktor, který světové klima ovlivňuje. Jak víme ze zkoumání pravěkých fosilií a kronik našich předků, klima se mění neustále. Jisté je, že se na zemi střídají období teplá a chladná, zvaná doby ledové. V době před mnoha miliony let se ale nestřídaly nijak výrazně a pokles a nárůst teploty byl v řádu jednotek stupňů. Na konci křídy, kdy vyhynuli dinosauři, se ale v intervalu 23 000 let začíná klima střídat trochu výrazněji. Od vlhkého a teplého klimatu té doby (Antarktida nebyla zamrzlá, poušť Sahara neexistovala) se naše planeta posunula ke klimatu suššímu a chladnějšímu, to se stalo asi před 2,5 miliony let. V té době přicházejí první doby ledové, tedy období s výrazně chladnějším podnebím, zprvu se tyto doby střídaly v období 41 000 let, postupně se ale interval protáhl na 100 000 let a rozdíl mezi dobou ledovou a mezi ledovou činil až 15°C v průměrných ročních teplotách. Poslední doba ledová byla zatím nejdelší a nejdrsnější a skončila před nějakými 30 000 lety. Pořád tu mluvím o ochlazování, ale vždyť země se přeci otepluje!
Jak se mění obsah CO2 v atmosféře za posledních 650 000 let. V současné době je
v atmosféře asi 380 částic CO2 na milion částic vzduchu. Můžeme tedy docela
dobře očekávat dobu ledovou.
Malý člobrda na velké planetě
Před každou dobou ledovou zákonitě přichází oteplení, které s sebou přinese nejrůznější změny a ty pak zase vedou k ochlazení a tak pořád dokola. Za to může mnoho faktorů – změny dráhy Země kolem Slunce, čili takzvané Milankovičovy cykly (viz níže), dráha Slunce a jeho planet kolem středu galaxie, pohyby kontinentů a jejich zalednění, kolísání aktivity Slunce, obíhaní Měsíce kolem Země, složení pozemské atmosféry, mořské proudy, dopady meteoritů a sopečná činnost, především erupce supervulkánů. Kde je člověk a jeho oxid uhličitý? Ve výčtu chybí možná proto, že vypouštění „škodlivých“ emisí je záležitostí posledních dvou staletí, ale změny klimatu probíhají už miliony let.
Proč na to někdo neukáže a neřekne, hele lidi, neplašte, probíhá to tak a tak a my s tím houby naděláme? Protože je tu malý háček, my totiž nevíme proč a jak to probíhá. Máme jen málo indicií a jen pár nejasných závěrů, jistě ale víme, že změny klimatu tu byly a budou a člověk může vypouštět kolik jen plynů bude chtít a bude mu to málo platné. Jediná „zásluha“ připsatelná člověku je to, že možná tento proces urychluje, ale nikdo to neví určitě.
Kdo nás tedy „otepluje“?
To, co nás zároveň udržuje naživu, tedy Slunce. O nejdůkladnější propočtení vlivu Slunce na pozemské klima se zasloužil v první polovině 20. století srbský geofyzik Milutin Milankovič. Díky němu známe tzv. Milankovičův mechanismus. Země totiž neobíhá okolo Slunce po ideální kružnici, spíše po elipse. Bodu, kdy je Slunci nejblíž, říkáme perihelium čili přísluní, sluneční paprsek je tehdy nejsilnější (nyní první týden v lednu). O půl roku později, v afeliu, je Země od Slunce nejdál, paprsek je nejslabší. Za dva tisíce let bude perihelium v únoru a za čtyři a půl tisíce let v březnu. Vzdálenost Země od Slunce v periheliu kolísá v cyklech dlouhých kolem 95 tisíc a 400 tisíc let.
Vliv má i sklon roviny dráhy Země kolem Slunce čili ekliptika – země je prostě na své vesmírné pouti pořád nakloněna do boku. Tento sklon kolísá od 22 do 24 stupňů v cyklu dlouhém zhruba 41 tisíc let. To má na stav klimatu největší vliv. Při nízké ekliptice – okolo 22 stupňů – se energie ze Slunce koncentruje v tropech na úkor obou pólů. Tropické oceány se ohřívají, póly chladnou a ledovce narůstají. Průměrná teplota zemského povrchu zpočátku roste. Teprve když polární ledovce pomalu přetečou na okolní pevniny, oteplování se zastaví. A při ekliptice okolo 24 stupňů probíhají procesy opačné.
Dnes se ohřívají oblasti okolo rovníku mezi 30. stupněm severní a 30. stupněm jižní šířky, tedy na polovině zeměkoule. Naproti tomu teploty v Grónsku a v Antarktidě i v ostatních částech Země nad 60. rovnoběžkou (14 procent plochy planety) se mění relativně málo. Nad tropy se tvoří oblaka vodních par, putují do polárních oblastí, tam se srážejí a přeměňují v led.
Hahá! Zaplesá srdce eko-aktivisty a zamne si ruce nad transparentem. A co tání ledovců he? Vypálí otázku a oči mu žhnou. Milý aktivisto, ledy tály, tají a tát budou. Nikdo dřív nechodil na severní pól a neměřil kolik je tam ledovců, děláme to posledních padesát let, aniž bychom měli nejmenší představu o tom, jak to na pólu vypadalo před sto, pěti sty, tisíci nebo dokonce miliony lety. Jistě víme, že za doby dinosaurů byla Antarktida zalesněná krajina s průměrnou roční teplotou okolo 15 stupňů, kde se dalo vcelku v pohodě žít (jen pro zajímavost průměrná roční teplota v ČR je 9,5°C). A dalším faktem do skládačky je jistý Leif Eriksson, vikingský mořeplavec, který v 11.století doplul do Ameriky a vzal to přes Grónsko, které na počest jeho zelených plání pojmenoval Greenland, tedy zelená země. Jaké zelené pláně v Grónsku, kde je akorát sníh a led? Dneska ano. Před tisíci lety tam ale vikingové pásli kozy.
Graf průměrných ročních teplot v ČR – za 200 let změna o necelý stupeň. Podle
klimatologů byla za doby Karla IV. průměrná roční teplota ještě o 2 stupně vyšší než dnes,
naproti tomu za třicetileté války asi o 2 stupně nižší.
Kdo má tedy pravdu?
Hlavička makovička z přívalu faktů nestíhá a ptá se: „Kdo má tedy pravdu? Ti, co tvrdí, že globální oteplování probíhá a je to hrozba? Nebo ti, co se jim vysmívají, že to není pravda?“ Ani jedni.
Globální oteplování totiž probíhá a ještě nějakou dobu probíhat bude. Ale človíček je jen jeden z mnoha faktorů, který na ně má vliv. Možná by bez našich emisí CO2 probíhalo trošku jinak, možná pomaleji nebo rychleji. Rozhodně jej ale nezastaví ani kjótský protokol, ani elektromobily. Tento přirozený a miliony let probíhající jev na naší planetě člověk moc neovlivní. Co tedy dělat?
Zkoumat, počítat, přemýšlet, kombinovat a skládat to, co víme, do velkého puzzle. Na to máme mozek, abychom přišli na to, co změny na naší planetě způsobuje a měli čas se na ně připravit – protože zkoušet je ovlivnit by bylo hodně naivní. Přestat se děsit zvedajících se hladin moří, tajících ledovců a mocných hurikánů. To tady bylo před člověkem a po něm to bude taky. Slevme se svojí nadutosti a přiznejme si, že místo abychom investovali peníze do výzkumu fungování naší planety, plýtváme jimi na drahé analýzy, expertýzy a jiné ýzy, které kromě toho, že straší lidi nepřináší nic.
Verdikt?
Nevěřte médiím a nenechte se děsit. Hoďte si nohy na stůl, projeďte se autem, klidně říhejte, prďte a kuřte (tím vším vylučujete CO2 a další skleníkové plyny). Planeta zažila horší věci, než je mrňous jménem člověk. Na co však pozor je kácení lesů, které nás opravdu může zadusit a rozšiřování pouští, díky kterému můžeme chcípnout hlady. A vůbec – člověk by měl přestat ničit i zachraňovat, vždyť je tu stejně jako všechna zvířata a rostliny jenom hostem, taková malá veška na těle naší Matky Země a nepřísluší mu vynášet soudy nad životem ani smrtí.
Se psaním článku mi pomohli: osel.cz, ekolist.cz, chmi.cz
Podobné články:

20 komentáře “Pohádka o globálním oteplování

  1. Zdravím, chtěl bych pochválit tehle velmi povedený a zajímavý článek. A budu reagovat na ono kácení lesů. Onehdy jsem viděl dokumet o životě na vesmírné stanici, kde vydí západ slunce každých 45 minut, užívají stavu bez tíže a provádí nespočet výzkumů. Zaujali mě fotky zamského povrchu pořízené stanicí. Od překrásných blankytných lagun, přez noční snímky metropolí, po povodí Amazonky. Ono povodí nebylo už ničím tak krásným, neuvěřitelné množství obdélníkových výsečí mítin, věděl jsem že v jižní Americe probíhá kácení ve velkém, ale ty snímky člověku vyrazí dech, až jednomu skoro vnutí pocit beznaděje. I například takový Madagaskar, který mám uložený v podvědomí jako na přírodu bohaté místo, se ukázal jako ostrov kde už kde už nezbyli prakticky žádné lesy. A skutešné ano, Madagaskar je bezlesí ostrůvek obehnaný dokola hnědým prstencem, jakožto důsledek mořem splavené zeminy z mítin…

  2. Díky za pochvalu i za to o tom kácení…to je věc, která mi trhá srdce a člověk si neuvědomuje, že to přestává být prdel, 20 let se mluví a mluví a stromy padají dál. Až se začnem dusit, dobře nám tak

  3. Neviděla jsi náhodou film "The Great Global Warming Swindle"? Každopádně mluví tam o tom, coty, ale v jejich podání to uní, jako fake, jakoby se největší firmy produkující CO2 domluvily a natočily film…

  4. Mňo… Ono je to trochu složitější… Z dlohodobého pohledu je současný stav v podstatě bezvýznamný. Na naší planetě se střídají v pravidelných cyklech dlouhá období – tropické a chladné. V současné době žijeme v chladném období, které trvá již 2,5 milionu let a v němž se střídá periodické zalednění z meziledovým obdobím, v nemž dnes žijeme.
    Dnes se hodně o globálním oteplování hovoří, ale málokdo ví, že tento název je nepřesný. Tedy k postupnému zvyšování teploty dochází a svou měrou k tomu přispívají i lidé, ale výsledkem nebudou ananasy rosoutí na naší zahrádce místo kedlubnů.
    Důvodem je snaha planety udržovat si stabilní klimatický systém. Tedy aby bylo vše tak, jak má být.
    Jenže to nějak nejde.
    Ta troha CO2 a dalších skleníkových plynů, kterou člověk do ovzduší vypustil není moc nebezpečná. Jenže způsobuje oteplování, které uvolňuje další skleníkové plyny z permafrostu… A tak to jde pořád dokola.
    Jednoduše řečeno – naše planeta je systém, který reaguje na jakoukoliv změnu. A jak je zřejmé, reaguje celkem naštvaně – více bouří, různých teplotních extrémů apod.
    No jinak je to nadýl… Takže se tu nebudu už bějak dál rozepisovat. Mám na to blog.
    🙂

  5. Lúmenn: Netvrdím, že ano, ale nevím, z jakého zdroje máš ty informace, ten může být také zmanipulovaný. Ano, dává to smysl, že oteplování člověk ovlivňuje jen málo, ale přesto jeden nikdy neví…

  6. Ragnarok: zdroj je pod článkem ty nimro a není jeden, ovšem hlavní zdroj je můj mozek;) Ale jak říká darkness soul je to na dýl a je to složitější ovšem můj článek by měl stačit jako laické vodítko, nikoli jako vědecká publikace (btw. já proti manipulaci bojuju ty trubko:D )

  7. Asi před rokem jsem četla článek "Hrozí nám další doba ledová?" v časopise 2000 záhad (nebo tak nějak :D). Bylo tam hodně věcí, které popisuješ v článku- planeta se bude oteplovat, nastanou bouře a hurikány a potom doba ledová.
    K těm elektroautům atd. Já to beru jako dobrý nápad. Aspoň bude méně CO2 = kácení stromů na nás nebude mít takový dopad. Ovšem nejlepší by bylo, kdyby je nekáceli vůbec :D. Ale  jsou to neinteligentní lidé, kteří se ženou za tučným honorářem. Jedním slovem blbci.

  8.    Povedený článek plný pravdivých faktů a vyvrácených dobových fenoménů. Pochvala.
       Je pravda, že člověk neovlivňuje oteplování planety v tak velkém měřítku, ale škodí mnohem hůře jinoými činnostmi. Jenže právě Globální oteplování je "problém" nejvíce médiy omýlaný a propagovaný. Ale zase je pravda, že výfukové plyny a přetváření přírody v důsledku těžby produktů lidmi spalovaných ničemu neprospívají.

  9. globalni oteplovani? A co ta posledni dlouha zima? A co ta leta, kdy je vedro tak dva tydny??
    coz samozrejme nepopira fakt, ze clovek se k te planete nechova zrovna nejlip a svinstva je tady vic nez dost.. ale ja stejne porad budu opakovat to same, tedy, ze si ma clovek uzivat toho krasneho..

  10. Nedivím se té tuně skepticismu, když jeden ze zdrojů je osel.cz (mimochodem moje nejoblíbenější stránka ve vodách internetu) :D.
    Globální oteplování způsobené člověkem byl vždycky mýtus. Praví vědci proti němu bojují, ale ta zelená lůza je vždycky obviní z podjatosti atd. Ale co mi nejde do hlavy je, proč, když už jsou ti greenbrains tak hákliví na CO2, brojí proti atomové energii? Je to špinavé? Není, naopak – je to nejčistší zdroj energie, který máme. Je to neúčinné? Není, dokonce platí to samé jako u ekologičnosti (pravda, už to bude platit pouze pár let). Co je potom za problém? Tam někde se točí obrovské prachy a tuny blbosti.
    Ps: I s tím odlesněním to není tak žhavé, jak to prezentují. Četl jsem několik studií založených na pozorování z vesmíru, kde odhadli míru zalesnění před člověkem a novodobou – vyšlo jim, že člověk nevykácel ani 1/5 celkové masy dřeva za celou svou historii, což je rozhodně přijatelnější, než 2/3 se kterými se ohání ekofašos. Mimochodem – studií bylo kolem osmi, každá založena na jiných snímcích z jiných družic, všechny z důvěryhodného zdroje od renomovaných kapacit.

  11. …: jo s těma studiema je to vůbec vtipný, protože každé vyjdou jiné výsledky – většinou podle toho, kdo si ji zaplatil:D A jako ona 1/5 dřeva je taky hrozné číslo, co si budem povídat, takže kácení neschvaluju kvůli X dalším dopadům, kromě nedostatku kyslíku (taková eroze, to je ňamka) A že se v ekobyznysu točí velké prachy a tuna blbosti, s tím nelze než souhlasit;)

  12. Včera v jednej akože "vtipnej " relácií rozoberali túto tému 😀 vysvetlenie bolo pozoruhodné, vraj každý obézny človek vyprodukuje o 1 tonu viac emisií ročne ako človek chudý a to spôsobuje globálne otrpľovanie  😀 haha humor jak vyšitý

  13. Píšeš nádherně, Tvoje články jsou vždy zajímavé a čtivé, máš zajímavý pohled na svět, a já velice oceňuje Tvou preciznost a snahu, s jakou vedeš oba dva své blogy. 😉
    Přesto s Tebou ale ohledně tohoto článku nesouhlasím. Je sice jen věc každého člověka, čemu bude radši věřit, ale u Tebe jsem si všimla přesně toho, co mě u lidí neustále tak vytáčí. Názor, že Země je příliš veliká na to, abychom ji mohli nějak zásadně ovlivnit my, malí človíčči, mi přijde naprosto nepochopitelný. Nechci se Tě dotknout, je to Tvůj názor, přesto Ti v tom musím oponovat. Ono je pro člověka snazší, zavřít oči a dělat, že se nic neděje, dokud se nás něco zásadně netýká a neohrožuje nás to, ale letošní podivné léto mi přijde jako důkaz toho, že se něco děje… A myslím si, že i kdyby tomu tak nebylo, i kdyby bylo globální oteplování naprostým výmyslem, je přeci lepší se alespoň snažit chovat k naší planetě lépe, než jak se k ní někteří z nás chovají…
    Toť můj názor. Ten Tvůj samozřejmě nechci nijak znehodnocovat, a nerada bych začínala hádky. ;-)Jak už jsem řekla, velice si Tvé práce vážím, jsem Tvou pravidelnou čtenářkou a přeji Ti ještě mnoho úspěchů a prosluněných dní. :-))

  14. [16]: naprosto souhlasím s tím, že to není výmluva, aby člověk pro planetu nic nedělal, jen si myslím, že humbuk s GO je nafouknutá bulbina, na níž nakonec zase jen vydělají velké korporace a doplatí obyčejní lidé. Něco se děje, naše planeta je nešťastná a volá o pomoc, ale za to může ještě milion dalších vlivů, které jsou na jednu stranu malé, ale když je jich tolik, ovlivňují život na této krásné Zemi. Lidé chybují, o tom žádná a dělají hrozné věci, jen by se mělo řešit všechno a komplexně a neoddělovat jeden problém, za který možná ani nemůžeme, od ostatních, za něž můžeme naprosto prokazatelně (ropné havárie, kácení pralesů, vymírání druhů apod.).
    Zemi je třeba uzdravit a pomáhat jí, s tím s tebou naprosto a bez výjimky souhlasím;) Děkuju za krásně vyjádřený názor, ačkoli možná trošku nesouhlasný:)

  15. Hele, naprosto s tebou souhlasím. Sice si myslím že nějaký trošku podstatnější podíl na GO člověk má, ale horší je to třeba s ozonovou vrstvou (promiň že ucházím od tématu, ale tak nějak se mi to navrtalo a usadilo v palici). Ta se nikdy do doby co se Homo sapiens sapiens objevil na zemi neprotrhla(jestli se to někdy stalo, tak pardon). Ale jako fakt, to už taky není jen tak něco jako že to není pravda a tak. Jako hele, jestli se ta ozonová vrstva protrhne tak se tu upečem, a to už není dětský fór. A ozonová vrstva čím dál tím víc slábne kvůli různým škodlivinám a toxickým látkám které člověk vypouští(zamyslete se až budete kupovat další teratunu tužidla) do atmosféry.

    A další fakt (a celkem zábavný). Člověk si tím kácením pralesů vlastně ten pověstný konec světa přibližuje. Pralesy jsou totiž něco jako atomová elektrárna(až na ty hnusy co vypouští), je dobrej, ale jak se něco pokazí, všechno de do kopru, a tím všechno myslím VŠECHNO. (menší ukázka)Málo porostu = Málo kyslíku = Skoro žádný život = Žádný oxid uhličitý = Žádný porost = Znovu žádný život = Apocalypse of humanity and all other (pro ty co to nevědí, rostliny "dýchají" právě oxid uhličitý).

    Takže když si to tak vezmeme, aby člověk plně ochránil planetu, muselo by celé lidstvo vymřít (mě by to nevadilo. Člověk je stejně jen špína na kterou je potřeba jít se smetákem lidstva, tedy smrtí)

    P.S.: Moc mě neřešte, jen jsem si potřeboval trošilililinku vytít myšlenky 😉

  16. jestes zapomela dodat ze svetovy oceany pohltily asi polovinu vseho oxidu ohlicityho vyprodukovanyho clovek,coz je cca 525 miliard tun.(za poslednich 200 let).
    vysledkem je zakyselovani oceanu(jestly si dokazes predstavit jakej je to "vykon")coz ma samozrejem vliv na stavbu koralu a vicemene na veskery zivot a procesy v oceanech.

    korporace vydelavaji na potrebe omezit produkci CO2?a ktery asi? uhlobaroni a ropny koncerty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.