Kam mizí naše peníze

Musíme utáhnout opasky. Moc jsme utráceli, musíme teď šetřit. Je třeba zvýšit daně, abychom zaplatili státní dluh…“ Víte co to je? To jsou s prominutím sračky, které do nás cpou média a hlavně politici horem spodem. MY to nebyli, kdo hodně utrácel, ani naši rodiče. A hlavně – státní dluh již dávno neexistuje, už jsou jen úroky, které splácíme nenažraným bankám. Komuže? Nějaké nadnárodní, respektive všenárodní instituci, kterou spravují moudří lidé? Ale kdeže. Naše peníze, které vydělali naši předkové a které vyděláváme my, cpeme do nenažraných chřtánů soukromých bank a necháváme se lákat na jejich „výhodné“ půjčky, které nemají žádnou hodnotu. Peníze jako takové už dnes neexistují. Máme jen bezcenné papírky, klidně si jich natiskněte doma plnou náruč, nekryje je zlato, nekryje je nic. Ó, pardon, něco přece. Kryjeme je my, svými dluhby a svými úroky, zadlužujeme svoje rodiny, aby bankéři mohli tisknout další a další pomalové papírky a za ně od nás inkasovat rodinné majetky. A jednoho krásného a nejspíš ne příliš vzdáleného dne, bude celý svět patřit jen několika jedincům.

Myslíte si, že jsou to jen kecy pomateného fanatika do konspiračních teorií? Začtěte se někdy do knih o ekonomii a pokud na to nemáte, jako třeba já, která se v řeči čísel ztrácí už v obchodě u pokladny, nechejte si poradit od někoho, kdo to je schopný přelouskat. Musím říct, že přednáška, kterou jsem před rokem absolvovala já, byla velmi výživná a už nikdy po ní neuvidím svět jako předtím. A pokud nemáte ve svém okolí nikoho takového, mohl by vám pomoci tento krátký animovaný film, kde je to vše shrnuto jednodušše a prostě. Berte v potaz, že tento film se odehrává v amerických reáliích, ale v Evropě máme totéž v bledě modrém, jen s jinými názvy. Odhlédněte od formy a soustřeďte se na obsah. Za případné šedivé vlasy neručím.
Filmek má sice skoro půl hodiny, ale těch třicet minut vašeho života za prohlédnutí stojí.
Jak dlouho ještě bude trvat, než nám to všem dojde…a až nám to dojde, budou naše síly stačit na to,
abychom příšeru jménem banka dokázali porazit?
Sdílejte, rozšiřujte, diskutujte, protestujte. Dokažte, že nejsme ovce!

19 komentáře “Kam mizí naše peníze

 1. Taky jsem brána spíše za pomatenou, když o těhle věcech mluvím.
  Měli bychom si to uvědomit, to ano … a státy by s tím měli něco udělat. Nejde přeci, aby si stát půjčoval od banek.
  Je mi z toho smutno.
  Film jsem neviděla, ale časem na to určitě mrknu 🙂

 2. Heh, ono to nikomu nedojde, respektive velká část lidí to prostě ví, ale s tím nejde nic dělat, protože je to obrovská nezastavitelná mašinérie, jen čekat, až se systém sesype.

 3. Kolik si ten stát vlastně půjčil, když splácíme úrok ve výši jednoho bilionu?

  Nikdy jsem nepochopila proč by se jednoduše nemohly natisknout další peníze, když už nejsou. V této problematice rozpočtu se holt nevyznám.

  A kam to padá, to si myslíme, nebo se taky pomalu, ale jistě dozvídáme. Do kapes politiků, kdejakých firem, předsednictví toho taky zhltlo hodně, aneb kauza ála Vondra a v neposlední řadě také sociálně slabým a jisté skupině nepřizpůsobivých majících spoustu výhod, ale i to je asi málo. A oni je do státní kasy přeměněné na černou díru zase vrací prostřednictvím daně z hazardu, jak jsem se nedávno mohla přesvědčit. Ale proč ne, spokojenost se stějně nedostaví, ale zatím to jakž takž jde. Na straně vlády možná, ubere se jinde. Na straně nepřizpůsobivých by to chtělo dávky o 100% zvýšit a strana pracujících občanů (popř. nezaměstnaných, kteří chtějí svojí situaci řešit novým zaměstnáním) je radši neviditelná…

  (Promiňte mi, že to bylo možná až moc tvrdé, ale musela jsem to napsat. Nepřizpůsobivými myslím záměrně skupinu těch, kteří pracovat nepůjdou, protže nechcou, na slušné chování nedbají a systém jednoduše využívají. )

 4. [4]: když natiskneš peníze, keré nic nezastupují, nikde nejsou a najednou se objeví, zhroutí se tím celá ekonomika, protože stovka už nebude mít takovou hodnotu. peníze v podstatě zastupují nějakou hodnotu. stovka je pořád stovka, pět set pořád pětset. že si za ně koupíš míň věcí je věc jiná, ale díky tomuhle ,,systému", na který dohlíží ČNB, mají pořád stejnou hodnotu. dobře se to představuje třeba na valutech.

 5. máš svatou pravdu. celej tenhle po… systém je akorát na dvě věci. mají to tam nahoře dobře vymyšlený. holt nejde aby se všichni měli dobře, musí být i nahoře i ti chudáci dole, aby jim to mohli akorát závidět a makat na ty šmejdy. ovšem stejně si nedokážu představit, že to někdo otočí. tahle společnost je v tomhle systému bohužel tak zakořeněná, že si myslím, že by se to všecko zhroutilo, kdyby přišel někdo a začal by např. slevňovat. a zase když tam přijde někdo s ideály, že to změní, že to se přece lidem nemůže dělat, pochybuju, že kdyby si žil v tom, v čem si žije pan Kalousek, neřekl by si: ,,a proč já bych to měnil, dyť se mám dobře, ti dole mi můžou." takového člověka těžko najdeš. já si bohužel nedokážu představit nic jinýho, že by se lidi prostě navrdo zbouřili a vyšli by do ulic a natvrdo je svrhly. pak už by si to ti nástupci nedovolili. jenže jak píšeš, češi jsou ovce, který jediný co dokážou je nadávat, jak je k nim svět nespravedlivej, ale stejně sklopěj hlavy a udělaj co se po nich chce. toď smutné…

 6. myslela jsem, že takové debaty se vedou jenom v hospodě – nad pivem brečet, jak je to všechno na hovno…a přesně jak píšete: češi jsou ovce, který jediný co dokážou je nadávat, jak je k nim svět nespravedlivej, ale stejně sklopěj hlavy a udělaj co se po nich chce. toď smutné…" – sami ale neděláte nic jiného…bdw.nejsme na tom zase tak špatně, jenom si pořád stěžujeme, protože asi ještě od "totáče" máme pocit, že všude jinde je líp…ale ono není, taková Itálie, Španělsko a ve všech pádech skloňované Řecko jsou na tom mnohem hůř…respektive lidé tam žijící…

 7. Je to pravda, peníze už dávno nejsou ničím kryté, zajímalo by mě jestli se něco takového může udržet věčně a co se stane, až ty bublina praskne.

  [1]: A proč by vlastně měly. Jim to nevadí, že střední třída dělá dvě práce za jeden plat a nikdo jim neřekne pravdu.

 8. [4]: Sem tam se objeví, nějaký stát,kde si peníze začnou jen tak tisknout. Nastoupí tam hyperinflace a nakonec peníze ztratí hodnotu úplně. Ekonomika se vrátí zpět do bodu, kde fungovala směna.

 9. [11]: ale prosímtě. dneska to bohužel jinak nejde. chceš do práce? tak fajn, ale potřebuješ účet, kam ti bude chodit výplata. na ruku ti peníze nikdo nedá. a za vedení účtu se bohužel platí. kdo to zná, jistě bude úpět, že kdyby se platilo jen za vedení účtu, bude vysmátej. a nejsou to zrovna malé částky. takže ve výsledku už člověk nemá jinou možnost, než být součástí systému. taky doufám, že se to jednou změní, ale moc tomu nevěřím

 10. Vážení spoluobčané,

  svým hlasováním ve volbách jste nepřímo dopustili, aby se pan Kalousek stal českým ministrem financí. Svým rozhodnutím jste dovolili vznik vlády, která se honosně označuje za rozpočtově odpovědnou. Byli jste vystaveni manipulaci – velké části z Vás ve schránce přistála fiktivní složenka, jež měla každého voliče informovat o skutečné výši státního dluhu. Kalousek Vás ujišťoval, že nebudeme chudnout, pouze budeme pomaleji bohatnout. Je to ale pravda?

  ——————————————————————————–

  Naší rozpočtově odpovědné vládě se především díky iniciativě ministra financí podařilo dosáhnout dílčích úspěchů – cenou za ně je však drastické snížení životní úrovně běžných občanů, handicapovaných a dalších osob, které jsou závislí na finanční pomoci od státu. Snížením výdajů na platy policistů, hasičů a dalších státních zaměstnanců, jejichž povolání s sebou přinášejí velký risk,je ohrožována stabilita celé společnosti. Demonstranti a opozice jsou označováni za fašisty, zesměšňováni a naši volení zástupci s nimi odmítají vést diskusi.

  My, Anonymous s takovým postupem nesouhlasíme a vyjádříme svůj protest. Věříme, že každý občan České republiky, kterému není lhostejné takové chování námi volených zástupců, vyjádří svůj nesouhlas spolu s námi. Svoji nechuť k současné situaci nezapomeňte rovněž ukázat v nadcházejících volbách a dobře zvažte, zda dáte svůj hlas současným zkorumpovaným a zdiskreditovaným politikům.

  http://obcanska-neposlusnost.blog.cz/

 11. [6]: [10]: Říkáte to sice správně, ale bez studia ekonomiky bych to stěží pochopil. Dovolím si malý a snad ne zbytečný příklad ;o)

  Máme stovku za kterou si dnes koupíme třeba bycikl. Pak někoho napadne natisknout další prachy. Budeme tedy mít těch stovek pět, ale protože nepřibyl majetek, budeme si moci koupit stále jen jedno kolo.

  Abychom jako stát "zbohatli", musíme místo peněz množit majetek, který se dá za peníze kupovat…

 12. to je pravdivá myšlenka
  je to fakt, furt někam cpem peníze a kde nic tu nic a furt se bude zdražovat ale platy růst nebudou 🙁
  myslím že s tímto státem to brzo půjde do kytek

 13. Když se loni na konci roku všude děsně řešila krize v EU tak jsem skoro vlastně doufala, že to bouchne a začne se nějak znova. I když by to bylo tvrdé, tak tohle je prostě dál neudržitelné. Taky nejsem nějaký fanda konspirací, ale věřím, že na těch mayských proroctvích něco bude-vlastně to opravdu bude konec světa-takového, jaký ho známe. Nemyslím si, že to bude hned letos v prosinci, ale blížíme se tomu. A doufám, že tentokrát se nezachrání ti,co mají prachy zase na úkor ostatních, ale ti, kteří dokáží žít soběstačně, naslouchat přírodě a myslet srdcem. I když takový přerod bude bolet, tak to svět snad očistí.

 14. [4]: Peníze jsou totiž jen kus papíru. Teoreticky by sis jich mohla natisknout prostě víc. Jenomže to nejde, protože musíš je mít krytý majetkem, zlatem etc. Peníze jako takové nemají hodnotu, je to prostě papírek. V dobách směnného obchodu se platilo stylem "něco za něco" deset slepic za jednu ovci. Pořád obě strany měly něco. A aby dneska jedna strana neměla v ruce kupu bezcenných lístečků, musí být prostě peníze jištěný. Protože to reálně bezcenný lístečky zkrátka jsou. Nic neznamenají, pouze zastupují nějakou jinou hodnotu, protože se na tom někdo dohodl, protože je to praktičtější, než vodit s sebou tu krávu, když si potřebujete nakoupit třeba věci do domácnosti (silně to samozřejmě zjednodušuju, ale princip ekonomických teorií je nějaký takový a samozřejmě od směnného obchodu k penězům byla cesta delší, přes různé šátečky apod.). 🙂

  Jinak doporučuju tenhle web http://ceed.cz/obsah_webu.htm je tu docela lidsky a přitom ne zjednodušeně a zkresleně vysvětleno dost ekonomických pojmů. Pokud máte tak trochu hokej ve všech těch příjmech, výdajích…

 15. Zdravím. Tady je aspoň pěkně vidět jak nejednotný lid je. A přitom je to tak snadné…jít pokud možno úplně všichni k volbám a volit KSČM.

  Vy se tomu mnozí  bráníte, ale stejně dříve či později noví komunisté budou vládnout a to ať už sami nebo v rámci koalice.

  Měli byste se bát spíše těch kteří jsou teď u moci, neboť to jsou ti dřívější komunisté. Tedy ti kterých se ve skutečnosti ve své hloubi bojíte a které zaměňujete s nynějšími komunisty za KSČM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.