Tma na konci tunelu – moje básnická sbírka

Ano už je to tak, Lúmennka vydala básnickou sbírku. Nestalo se to včera, ani před pár dny, je tomu už skoro tři roky, kdy mi táta daroval ten nejúžasnější dárek k mým sedmnáctým narozeninám – tuhle útlou knížečku s názvem Tma na konci tunelu.
Tmanakoncitunelu
Nepíšu to sem proto, že se jí chci pochlubit, ale napadlo mě něco docela šíleného, ale přece jen se třeba pár bláznů najde…inu ještě dost sbírek z celkového nákladu 200 kusů mi leží doma v krabici a tak jsem si řekla, že by z ní mohli mít někteří čtenáři mého blogu radost.
Pokud se mezi vámi tedy najde někdo, kdo by chtěl mít moje básně doma, ať mi napíše na e-mail (Lumennka(at)centrum.cz) nebo sem do komentářů svoji adresu a bude-li náhodou chtít více knih, tak i počet výtisků, které mu mám zaslat. A protože moje sbírka má zvláštní tradici, že ji nikomu nedaruji bez věnování, můžete si říct, co byste v ní chtěli mít napsáno (jinak to holt budu muset vymyslet svým básnickým střevem sama).
Možná o ni žádný zájem nebude, ale aspoň mi napište do komentářů, že jsem úplně blbá, když mám takové nápady;) Víc mě samozřejmě potěší, když v komentáři bude, že byste jeden výtisk uvítali. Ale to už nechám na vás:)
Jen tak pro zajímavost sem dávám pojednání ještě o sbírce, které jsem psala pro vydavatelství, jimž jsem sbírku posílala (koho zajímá odpověď, ať se radši ani neptá – poezie se dnes už neprodává, děkujeme nemáme zájem, blablabla:)…).

V knize Tma na konci tunelu je shrnuta má raná tvorba z let 2003 až 2006. Sbírka se dělí do dvou částí, v první jsou básně inspirované mým životem, poznamenaným depresivním onemocněním a pobytem na psychiatrické klinice, v druhé části je soustřeďována tvorba, kterou inspirovala díla J.R.R.Tolkiena, zejména Silmarillion a Pán prstenů. Zatímco v první části jsou básně řazeny víceméně chronologicky dle svého vzniku, v části druhé o pořadí rozhoduje převážně časová osa Tolkienových příběhů. Samozřejmě musel být brán ohled na grafickou úpravu stránek a vhodné uspořádání delších a kratších básní.
Zajímavostí je doplnění většiny textů v první části citáty a moudry, které nějak odrážely myšlenku v básni nebo její napsání více či méně ovlivnily. Výjimkou jsou dvě básně, Miluji a Srdce z oceli, které jsou přímo inspirovány písněmi zpěvačky Enyi a heavy-metalové skupiny Manowar.
Celou sbírku doprovází ilustrace mého dobrého přítele Michala Menšíka, současného komiksového kreslíře, malíře a ilustrátora.
Název sbírky vznikl použitím protikladu, kterým je naplněný celý můj život: zatímco mnozí slibují, že po smrti se před námi objeví tunel a na jeho konci světlo, já zatím vždy viděla jen tmu, kam až šlo dohlédnout.
Celá nálada sbírky je ponurá a obě části končí nepříliš nadějně, první část je uzavřena básní Půlnoc, druhou část a tím i celou sbírku zavírá Zkáza Valinoru. Všechny básně odráží mé pocity z nepříjemného dospívání, úniků z reality, prolínají se vysoká vykopnutí mánie a prudké pády deprese, pocity z věznění na psychiatrické klinice a později myšlenky smutku, beznaděje a skepse z nudného života v šedivém světě. Protože se jedná o tvorbu dívky ve věkovém rozmezí od 13 do 17 let, je patrná změna stylu, pomalé vyspívání od začátku do konce, a tak díky seřazení je možné sledovat můj nejen básnický, ale i duševní vývoj během nesnadných let puberty a adolescence. Mísí se básně věnované fiktivním přátelům a milencům (Ve hvězdách, Miluješ mě?) a později i mé první lásce Filipovi (Poznáváš?, Tobě, My). Ačkoli vše je protkáno temnotou a smutkem, tu a tam probleskne naděje, že na konci mého tunelu života se přece jen nakonec objeví vytoužené světlo.
Kniha v této podobě vznikla za finanční pomoci mého otce Pavla Vavroucha a technickému řešení tiskárny Jola z Kostelce na Hané. Otec si dlouho přál umožnit mi vydat básně knižně a k sedmnáctým narozeninám, v dubnu 2006, jsem dostala tuto příležitost jako dárek. Vybrala jsem tedy z velkého množství textů právě tyto, seřadila je, doplnila citáty a požádala Michala Menšíka o pomoc s ilustracemi. Kompletní podoba připravená pro tisk vznikla v červnu 2006 a tiskárna Jola se postarala o zpracování a realizaci celkem 200 výtisků. V září téhož roku proběhlo autorské čtení a autogramiáda sbírky v prostějovském uměleckém baru 12 Opic za účasti asi 50 lidí a hudebního doprovodu mého známého Jiřího Pospíšila. K mému překvapení byla kniha přijata velice vřele, jak přáteli a rodinou, tak mými pedagogy ze základní a střední školy a nemalým publikem náhodných hostů. Po první stovce nezbylo ani památky, ze druhé jsem čerpala při obdarovávání přátel a jejich známých, kteří se nemohli zúčastnit autorského čtení. Dnes mi zbývá jen posledních pár desítek knih. Všechny výtisky byly rozdávány zdarma, otec si nepřál na sbírce vydělat, pouze uskutečnit náš sen.

34 komentáře “Tma na konci tunelu – moje básnická sbírka

 1. No…tak já neváhám 😀

  Kristýna Hořavová

  Ruprechtov 179

  pošta Drnovice

  683 04

  Jinak..co napsat…to je fuk…stačí…když tam napíšeš pro Kiqi 😉 🙂

  Děkuju moc 😉

 2. Nemáš zač:) odešlu to ještě tento týden, jak to dám poště dám ti vědět;) Jsem ráda, že to nebyl úplně výkřik do tmy s tím nápadem se sbírkou…výkřik do tmy na konci tunelu…:)

 3. No tak to si nemůžu nechat v žádném případě ujít XD

  Zuzana Komprdová

  Vaňkovo nám. 6  

  Brno 602 00

  Hele, víš co? Tvoje básnická tvorba bude řádně doceněna až po tvé smrti a já pak na téhle sbírce zbohatnu XD muhehe 😀

  A to věnování…hm…třeba for Estel OceanSoul Silmarien 🙂

 4. suave_angel: a to mne ani neznáš…nebo alespoň jsem zatím nenarazila na žádný tvůj komentář na svém blogu:) jinak dívala jsem se na tvlj web, moc se mi líbí;) jednou až bude chvíle, se začtu:)

 5. Taky jsem jednu dobu snil o realizaci "mé" knihy povídek, ale to už mě přešlo, píšu spíš pro sebe a přátele a každého, kdo je ochoten to číst 🙂

     Asi není novinka že mě zajímají věci a příběhy z prostředí psychologie, psychiatrických léčeben atp. Proto by mě spíš zajímalo to období, kdys byla s tímto ve velmi blízkém kontaktu. Byl bych moc vděčen kdybys něco z toho, tvůj názor, povídku nebo básničku uveřejnila nebo mi poslala na mail. Měj se

 6. Ahojky, básně mám ráda, sama je i píšu tak by mě pohled do tvé duše básníka potěšil. Věnování nechám na Tobě a adress je Neumanová Pavla Oprostovice 39, Soběchleby 75354. Předem Thanks básnířko 🙂

 7. Takže dnes jsem zjistila jak velká je česká pošta kurva – a dopisy se sbírkama vám všem dojdou ode mě úplně zdarma:) Mě to stálo 14Kč za jednu známku…kdybych to posalal na dobírku, pošta by chtěla po každém z vás 68Kč. Takže sbírka je můj velkodušný básnický dar:)

  Dnes jsem to posílala, takže pokud se pošta řídí heslem dnes podáte, zítra dodáme, čeká vás zítra jedna útlá knížečka ve schránce. A pokud se neřídí, jak předpokládám, dostane Tmu na kocni tunelu v pondělí:)

 8. Ahojkys, přišla asi 2dny od odeslání, je fajn a některé básně jsou vážně úžasné. Reakce mé mámy: Je, ta píše stejný styl jako Ty :-). Moc děkuju.

 9. Pokud ti ještě nějaká zbyla tak

  Lenka Bardoňová

  Komenského 32, Suchdol n.O.

  742 01

  Věnování? Pro holku, které jsi otevřela oči a zjistila, že byla naivní a pitomá holčička.

  Díky 🙂

 10. Ahoj,Lúmenn…

  Mňa nepoznáš, síce na tvoj blog chodím pravidelne, komentáre ti nepíšem… 🙂 Tvoja tvorba ma naozaj zaujala.Nádherne píšeš, a ak sa nenahneváš, na recitačnú súťaž som si vybrala tvoju báseň Výkřiky do tmy … 🙂 Fakt ťa za tento blog obdivujem, si úžasná 🙂 A preto, keď sa tu objavil tento článok, rozhodla som sa,že ti napíšem… Som však zo Slovenska, neviem, bol by to problém poslať tvoju knižku na Slovensko? …

  Moja adresa je:

  Simona Štúrová

  J.Hanulu 30

  034 01

  Ružomberok

  Slovensko

  Ďakujem 🙂

  Ahoj

 11. Jalice: tak problém by to snad nebyl, uvidíme kolik za ten dopis budou chtít, ale snad to přežiju;) Ale pošlu ti ji jen když začneš psát komentáře:D Jinak díky za výběr mojí básně k recitaci, to si mě potěšila ani nevíš jak:) děkuju;)

 12. Och, pokud máš ještě něco na skladě, připojila bych se se svou "žádostí" 🙂 Věnování nechám na tobě a adresu ti pošlu na e-mail 🙂
  P.S. Není doufám problém, že jsem návštěvníkem blogu teprve kratší dobu? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.