Relikty minulosti, ozvěny budoucnosti

Dnešek beru jako takový milník mého života, nejde sice o nic významného, ale stejně…
Rozhodla jsem se po dvou letech, co jsem skončila s psychologií, opět pro vysokoškolské studium, tentokrát na to mám poslední pokus (za dva roky mi je 26 a 2,5 roku už mám odstudováno) a vzhledem k tomu, že pracuji, tak můžu studovat jen dálkově. Inu a dnes mě čekají přijímačky, jedny, obecné studijní předpoklady, už mám za sebou a druhé, základy společenských věd, mě čekají za dvě hodinky. Říkám si, že jestli to dneska udělám (a já věřím, že ano) něco se změní. Nevím co, budu to pořád já, ale budu mít tak nějak pocit, že zase držím svůj život ve svých rukou a někam směřuju, mám nějaký cíl.

EDIT 9.5.2013: Aby nedošlo k mýlkám – psychologii jsem studovala, ale nyní se hlásím na můj původní obor, který mě asi bavil i víc – žurnalistiku na FSS MU.

Tolik k ozvěnám budoucnosti. Moc zatím nemířím daleko, krůček po krůčku se cpu do dní budoucích a doufám, že v nich naleznu jen radost a štěstí. Přesto mám jak kouli na noze přivázanou minulost a s ní se jde těžko. Hodně těžko. Už by ji mohl někdo ucvaknout, kruci:)
A s tím souvisí i jeden obrázek, který na blogu stále chybí, přitom už jde o více než půl roku starou záležitost.
Ano, v zimě jsem si nechala udělat kérku. Co je na ní poznají fanoušci Pána prstenů hnedle, jde o elfí písmo tengwar a dvě písmena L a M. Na otázku, co znamenají, nechť si odpoví každý sám, významů je více, ale ten hlavní se nabízí. Jenomže to je jen vzpomínka, tak jak jména dvou představitelů mojí „knížky“ – Lúmenn a Manamrod. Vzpomínka, kterou navěky budu nosit, jako připomínku toho, co bylo. Nesmazatelný relikt minulosti.
Budoucnost a přítomnost se mi tak krásně prolínají a vzniká přítomnost, kterou teď a tady držím ve svých rukou. Tak teď jen držet a nepustit, ale pozor, nerozmačkat:) Krásný květnový den přeje upříjímačkovaná Lúmennka

27 komentáře “Relikty minulosti, ozvěny budoucnosti

  1. Když se člověk nechá otetovat kvůli něčemu současnému, nijak extra se mi to nelíbí. Pojmout to ale jako nedílnou součást minulosti a její upomínku je originální a nedá se proti tomu nic namítat.

  2. Tak to ti přeju, ať ti všechno vyjde. Taky mám poslední dobou pocit, že život ve svých rukou nemám a ráda bych to změnila. Čas ukáže 🙂

  3. Tak to přeji hodně štěstí u přijímaček, Lúmmen. 😉 Já to letos na psychologii také zkouším, ale úplně poprvé, tak snad to taky vyjde. Byl by to můj splněný sen. :-))

  4. Tak hlavně, aby ti to taky vydrželo. Btw. to, že ti bude šestadvacet s tím nijak nesouvisí, ne? Když vyděláváš, sociální a zdravotní už platíš, takže se pro tebe nic nemění. No a s dvěma a půl lety odstudovanými de facto taky ne. Osobně bych za "poslední pokus" brala spíš ještě moment, kdy je šance bakaláře dostudovat bez poplatků.

  5. [7]: Studentům do 26 stát platí zdravotní pojištění, ale myslím, že jde nejen o to, ale i o poplatky za samotné studium. Že komu je nad 26 nebo už překročil určitý počet let studia, musí si další studiumm platit (i když jde o veřejnou VŠ). I když možná za dálkový typ studia jsou nějaké poplatky tak jako tak, protože to není standardní typ studia… ?

  6. [8]: Pokud je mi dejme tomu třicet a rozhodnu se si při práci dodělat VŠ a ještě jsem nikde nestudovala, nic opravdu platit nemusím. Protože máme každý nárok bezplatně jednu vysokou školu vystudovat. A to bez ohledu na to, kolik nám je. (Jinak se podle mě řeší souběžná studia, tedy, že mě vezmou na dvě školy a já se na obě zároveň rozhodnu nastoupit. Ale to nevím, to bych lhala, protože mě to u zápisu na vysokou nezajímalo, tak jsem se o to nestarala.) No a sociální a zdravotní za mě řeší v případě toho, že jsem pracující to, že platí zaměstnavatel a jde mi ze mzdy, čili to řešit nemusím. Tam jde o to, že stát uznává, že student není výdělečně činný a neměl by si jaksi z čeho to sociální a zdravotní platit, když nemá příjem. Ale aby někteří dobráci stát tímhle stylem nedojili do čtyřiceti a pořád nebyli studenti, limituje se to šestadvaceti lety. A ne, za kombinovanou formu studia se to neřeší jinak. Ty poplatky jsou možná v zásadě o něco menší, ale jinak je to stejný. Kombinovaný studium je standardní studium, těm lidem zůstává status studenta, nárok na slevy jízdného a další výhody.

  7. [9]: Jo, tak to jsem nevěděla. Sociální se studentů (nezaměstnaných) nebo jiných nezaměstnaných tak jako tak netýká, pouze pracujících. A když studuje nezaměstnaný, kterému je víc než 26, musí si platit zdravotní pojištění, anebo je možné být i jako student registrovaný na úřadu práce (to mě napadá jen tak ze zvědavosti)?

  8. [10]: Já si teda myslím, že jo. Ostatně mám dojem, že se to tak dělá v případě lidí, kteří jeden typ studia ukončili a do dalšího ještě nestihli nastoupit. Studentem totiž přestávám být v případě úspěšného ukončení školy okamžikem vykonání státní závěrečné zkoušky. A začínám jím být ve chvíli, kdy absolvuju zápis (typicky někdy v září). No a při přelomu bakalář/magistr údajně na léto (v květnu státnice, cca v půlce září zápis) prý status studenta v duchu téhle logiky status studenta stejně ztrácím. Škola si mě žádným způsobem dál nezaštiťuje, přestože na ní budu dál studovat. Takže myslím, že standardní postup je zapsat se na tu dobu na úřad práce. (Středoškoláka coby studenta až do doby zápisu na vysokou, tzn. ještě přes prázdniny po maturitě, jeho střední škola coby studenta eviduje. Vysoká už ne, ta se vás po státnicích zbaví.)

  9. [11]: Jo, to je pravda s těmi prázdninami mezi studiem. Já jsem stihla vystudovat, když bylo ještě v celku magisterské 5-leté studium, ale prý jich postupně na školách ubývá a rozděluje se to. No já mám trochu jiný problém, studium už mám ukončené, nemám zaměstnání a zdravotní si zatím platím, protože bydlím jinde, než mám psané trvalé bydliště (s manželem jsme v nájmu, proto si to nemůžu přepsat), a musela bych dojíždět na (zbytečné) schůzky do jiného města… nesnáším  tyhle úřední komplikace. Přitom takových lidí je asi spousta, kteří bydlí v nájmu a majitel jim nedá povolení si to přepsat, tak nevím, proč jim to úřady nemůžou nějak usnadnit. No to už je zase jiné téma.

  10. [13]: To máš pravdu, ono už to zůstalo jen na některým peďáku, na právech a na medině. Jinde už magisterský programy jako pětiletý nejsou, všude je magistr vedený jako navazující. Což je taky pěkný výplod úředního šimla. Vyrobit bakaláře byla blbost. Jo no, kdo z mladých dneska nebydlí v nájmu, vlastní byt jedině tak na zadlužení se na několik desítek let dopředu s hypotékou. Což, když, jak říkáš, to zaměstnání dneska máš a zítra ho mít nemusíš a s klidem ti můžou říct, že už jako nemusíš chodit… riskni si hypotéku.

  11. [12]: No, ale dva a půl roku jsi už odstudovala, tak se holt nedá nic moc nadělat. Ony ty poplatky smysl mají, existuje dost lidí, co se jim prostě nechce makat a tak školu donekonečna prodlužují.

  12. Kerku som si všimla v stredu v parku a hneď ma aj napadlo čo by to mohlo znamenať 😉 pekná inšpirácia,u mňa by šlo o úplne rovnaké písmená….

  13. Mimochodom ja sa žurnalistiku chystám od svojich 11 rokov,takže snáď to vyjde aj mne,moc by ma to bavilo 🙂 Prajem ti veľa šťastia 🙂

  14. Když už si na to svoje tetování upozornila, musím se pochlubit, že jsem přečetla celou tvojí sbírku Paní prstenů (a hned potom jsem se vrhla na Tolkiena :D) a moc se mi líbí. Nese v sobě něco krásného, i když obsahuje nějaké chyby. Momentálně uvažuju, jestli nenapíšu něco v podobném stylu, ale bude to mnohem kratší a (buďme upřímní)horší, než tvoje dílko 🙂

    Tetování moc neholduju, ale líbí se mi takové nenápadné a něžné kérky. Tvoje ještě navíc nese krásnou vzpomínku, takže se mi tvoje ladná šíje moc líbí 🙂

  15. Snad se ti přijímačky povedly. Mně to čeká až v červnu, ale bohužel jsem se zatím nedokopala k učení, taky jsem se už snažila studovat VŠ, ale zatím bezvýsledně. :oD
    Kéra je moc pěkná a líbí se mi, že patříš k těm, kteří se "nebojí" tetovat si iniciály. zatím jsem se totiž setkala jen s názory, kterým to přišlo pouze jako přechodná záležitost. Ovšem já si myslím opak.

  16. [15]: já vím, moje blbost, že jsem vždycky skončila:) ale protože chci v budoucnu podnikat, vyplatí se mi platit si školné za ty slevy na daních:) Ale školné neškolné, studovat chci a věřím, že to zvládnu, tentokrát už snad i budu chtít:)

  17. Lúmen když jsem viděl ty písmena LM, z počátku jsem myslel, že cigarety LM jsou tvá oblíbená značka 😀 😀 ale né, je to nádhera to vzít takhle 🙂

  18. Konečne od teba čítam, že sa púšťaš robiť nejaký zmysluplný počin :)) Hovorím o štúdiu, prirodzene. Mať titul z výšky sa ti zíde, hlavne pri zháňaní lepšie platenej práce snov v oblasti žurnalistiky, s ktorou máš dokonca aj skúsenosti, čo bude na presýtenom trhu práce tiež len ďalším plusom. Na písanie máš určite talent a vieš zaujať už samotným nádpisom, preto som si istá, že toto je pre teba to pravé a v tom budeš úspešná. Držím palce!

  19. No a tetovačka? Neznášam takéto veci, obzvlášť na ženách… Táto tvoja malá a decentná je však pekná, priznávam. Hodí sa k tebe, je ako tvoje materské znamienko 🙂 Dokonca iniciály sú umiestnené na zaujímavom mieste 🙂 Nebolelo to? Vidím v tom aj istú symboliku – Mamuta, ktorý sa zavesil Lúmennke na krk a sal, cical i pil jej krv ;D

    Neviem, možno máš pocit, že ste si súdení. Ja to (ako pozorovateľ zvonka, ktorý prd vie:D ) vnímam tak, že išlo o názornú ukážku toho, akým typom sa máš v živote vyhýbať, pretože toto sú presne tí mladíci, ktorí ťa v živote nielenže nikam neposunú, ale stiahnu so sebou nadol, do marazmu, z ktorého sa potom ty, ako mimoriadne krehká, citlivá a psychicky labilnejšia bytôstka, veľmi ťažko dostávaš. Je ťa škoda na to, si príliš inteligentná než aby si strácala čas v takých neperspektívnych vzťahoch, namiesto rozvíjania svojho potenciálu… Deštruktívny vplyv podobných známostí sa prejavuje aj v niektorých tvojich primitívnych názoroch. Ale snáď ťa život ešte zocelí 🙂

  20. juhuhuuuu, žurnalistika na masárně a můj milovaný doktor Volek!!! Hned bych se tam vrátila! Bylo to jedno z nejlepších období v mým životě, dokonce i na státnice vzpomínám ráda a nostalgicky zamačkávám slzu v oku 🙂 Závidím ti a doufám, že v budoucnu bude doba příznivá a osud nakloněn a vrátím se tam na doktorské studium 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.