Love hurts

Zajímalo by mě, jestli někdy přijde den, kdy řeknu, že jsem se svým partnerem opravdu šťastná. Protože bych tenhle pocit vážně chtěla zažít na déle, než na pár příjemně strávených chvil. Ideálně na celý život.
Jasně, to určitě…
Mám pocit, že přitahuju pořád totéž, že asi někde dělám chybu ve výběru nebo že zkrátka mám zažít taková pekla, protože si je prostě zasloužím a nebo mě mají něco naučit. Nebo všechno dohromady. Minulost. Cítíte tam tu konotaci, že je to něco, co minulo? Co už prostě nejde vrátit zpět? Co zmizelo za horizontem událostí a my už na to nikdy nedosáhneme? A přesto je ta mrcha pořád někde tady s námi a krade nám kousky přítomnosti. Proč?

Nazareth – Love hurts
„Love hurts, love scars,
Love wounds, and marks,
Any heart, not tough,
Or strong, enough
To take a lot of pain,
Take a lot of pain“
Tahle písnička teď vystihuje moji náladu víc, než snad kdy která píseň mohla. Jako by se někdo vyloupl z minulosti a ze záhrobí mi posílal tento vzkaz. Sestim smiř.
Nad minulostí nejde zvítězit. Nejde ji přemoci a její kouzlo tkví právě v tom, že je již dávno pryč, že je zachovaná a zakonzervovaná v čase a my ji můžeme prožívat stále znovu, až do zblbnutí, ve svých vzpomínkách. Koukat se na ni jako na zamilovaný biják, pořád dokola ronit slzy a doufat ve šťastný konec, přestože víme, že žádný nepřijde, protože se nikdy nestal.
„Some fools think of happiness
Blissfulness, togetherness
Some fools fool themselves I guess
They’re not foolin‘ me“
Kéž by to tak byla pravda a já se láskou stále dokola nenechala poblázňovat, doufajíc v lepší zítřky, které nejspíš nikdy nenastanou a věřit, že láska zvítězí nad vším. To by ale láska musela chtít…a chce?
Nemám tušení. A tak jen sedím, koukám z okna a čekám na rozhřešení. Bojuji bitvu, kterou nemůžu vyhrát. A o mém osudu rozhoduje teď někdo jiný, v něhož jsem vložila důvěru a komu jsem dovolila si vzít moje na kusy rozbité srdce, které slíbil slepit cukrovou vatou. Slepí je a nebo je nechá vykrvácet na podlaze? To zatím nemám ponětí…
„I know it isn’t true,
I know it isn’t true
Love is just a lie,
Made to make you blue
Love hurts….“

30 komentáře “Love hurts

 1. Taky bych chtěla být se svým přítelem opravdu šťastná. Možná, že jsem, jen si to neuvědomuju, protože si nevážím toho, co mám. To je celý můj problém.
  Máš pravdu, že by to bylo fajn, kdyby naše minulost byla filmem, který bychom si pořád přehrávali a doufali, že už to skončí jinak (lépe) a stále u svého života plakali. Ale na druhou stranu se nemáme zabývat minulostí a soustředit se na budoucnost, aby nebyla taky moc špatná, ale úžasná!

 2. Lúmenn, prajem ti, aby ti už láska viac neubližovala a konečne si našla svoju druhú polovičku…Zostaň silná, verím, že ťa len život (tak ako nás všetkých) skúša, koľko vydržíš. Niekde tam na teba čaká, ten kto ti nielenže zlepí tvoje popraskané srdce, ale daruje ti svoje vlastné 😉

 3. Lúmennko, minulost bývá potvora, to jo, ale díky ní se zase dá přijít na vzorec, co si přitahuješ. Každopádně ti přeji spoustu štěstí a lásky, protože si je zasloužíš. Všichni si je zaslouží. 🙂

 4. Pokud vím, život je učební proces. Lidé něco zažijí, aby se z toho posléze poučili. To je i cesta, jak "zvítězit" nad minulostí – přetvořit ji v budoucnost podle našich představ.
  Ideální je učit se z budoucnosti; to ale není lehké – předpovídání budoucnosti už není, co dřív. Jediná možnost je tedy učit se z minulosti.

 5. Aby si zmenila svoju minulosť a budúcnosť, to by si musela najprv zmeniť seba. Ty si ten typ, čo priťahuje rôzne pochybné individuá, ktoré ťa zneužijú a potom odhodia. Musela by si sa celkom zmeniť. Zmeniť image, farbu vlasov na hnedú alebo čiernu, zbaviť sa piercingu. Vymeniť ľudí s ktorými sa stretávaš, teda "hospodový typ" za nejakú vyššiu spoločnosť. Keď nezmeníš seba, nezmeníš nič. Neber to osobne to platí všeobecne na každého.

 6. Víš Lumenn, neznám tě nějak dobře, ale dle toho co píšeš se opravdu tou láskou necháváš příliš unést. Přijde mi, že si "plánuješ" jak ten život s tím milým bude dál pokračovat apod. A to není moc dobré, protože zklamání pak o to víc bolí, ale to víš. Láska je krásná, ale trošička skepticismu není na škodu (opravdu jen trocha). A bohužel člověk velmi často přitahuje ty stejné typy :/

 7. Láska potrebuje kus racionality 🙂
  poriadny… len tak može byť človek šťastný.a potom kus humoru. nebyť vzťahovačný a dať druhému dosť priestoru. Ak sa človeku opakujú stálne rovnaké situácie, znamená to, že sa  z nich musí poučiť. Inak sa budú opakovať stále dokola. A neprestanú…

 8. Inak 100% sǔhlasím s komentárom 7, mala som možnosť to pozorovať 25 rokov u mojej mami… ak nezmeníš seba, tvoj život a situácie, ktoré ťa v ňom stretávajú, sa takisto nezmenia. Ja som sa tiež musela zmeniť. Farbu vlasov, obliekanie, chovanie, kamarátov, vzťahy… A moj život je 100x lepší. A so svojim miláčikov sme sa za 3 roky ani raz nepohádali.

 9. Minulost je sice pryč, ale zároveň je to zkušenost, která formuje to, jaká jsi teď. Láska není nic, co by si nějak samostatně fungovalo a hory přenášelo. Jednoho dne zkrátka pomine hormonový pobláznění, přijdou běžný problémy a od tý doby je potřeba se postavit nohama pevně na zem a začít na tom vztahu makat, starat se o něj a smířit se s tím, že jsme jen chybující lidi a šťastně až do smrti to funguje jen v pohádkách.

 10. [1]: V tom případě máš pravděpodobně to, co se dá nazvat spokojeným vztahem. Aniž by sis to uvědomovala. Už se ti sice z přítele nepodlamují kolena, což je normální, ale taky neřešíš žádný problém, tráví s tebou čas, je na tebe hodný, chová se dost pozorně, je citlivý, není ti nevěrný, nebije tě, neřku-li něco závažnějšího.

 11. Možno je načase pri výbere chlapov sa riadiť hlavne rozumom a nie rozkrokom. Samozrejme lepšia spoločnosť nie je nikdy na škodu.
  Je dosť "normálne a nudne" vyzerajucich dobrých chlapov ktorí su fanušikovia fantasy, metalu apod, ale nemaju potrebu to davať najavo a ty si ich iba možno prehliadala.

 12. [15]: Pak s ním šťastná teda nejsi. Větu "možná, že jsem šťastná", čekám od někoho, komu vztah funguje, ale už v něm prostě není ten počáteční náboj. Pokud se k tobě nechová pozorně nebo je hrubý, tak to šťastný vztah není ani omylem a rychle s tím něco dělejte.

 13. [16]: Zas až tak vážné to není, zas neblbni. Hrubý není vůbec, jen není milý jako dřív a já to vidím spíš jako týdenní krizi (doufám) a pak budu zase šťastná (doufám).

 14. [14]: protože když se do někoho zamiluješ skrze psaní po internetu kvůli lásce k poezii a hudbě, pak si ho vybíráš rozkrokem…logické…

  [12]: s článku asi nevyznělo o čem mluvím…nemluvím o své minulosti, s tou už jsem srovnaná, mluvím o té jeho a stou musí bojovat on

 15. [7]: co je prosím tě "vyšší společnost"? A jak mě toho zbaví piercing a červené vlasy, které nosím od 13 let a beru je jako svou přírodní barvu? Myslíš, že můj přítel, skladatel vážné hudby a milovník poezie a divadla, je dost vysoká společnost? A nebo není, protože si občas rád zajde na koncert a k tomu si dá pivko? Změna sebe je úžasná věc, ale barva vlasů ani piercing se netýkají osobnosti. Možná bych měla změnit mnoho věcí, ale tyhle to určitě nejsou.

 16. Tady je zase spoustu samozvaných odborníků na vztahy. Považuji se za velkého skeptika a ženu nezvykle racionální, ale když člověk hluboce miluje, rozum jde stranou a člověk dělá spoustu iracionální věcí. Občas i po mnoha letech vztahu, i když už o počáteční chemii nemůže být řeč.

  V životě je občas člověk nahoře, občas dole, to samé platí ve vztahu. Jde jen o to, to nevzdát a najít si takového člověka, se kterým i to dole je relativně snesitelný nebo to aspoň stojí za tu příšernou bolest. 🙂

  Držím palce, ať to nakonec nějak vyjde. Vím, jaký to je, ale fakt nebývá než čekat. 🙂

 17. [19]: A neni to tak, že: "Rovnaké sa priťahuje", teda zjednodušene by sa dalo povedať, že žena s červenými vlasmi, piercingom a podobne, skôr priťahuje slobodomyselnejších mužov čo netúžia po vážnom vztahu, než niekoho serióznejšieho. Človek keď zmení svoj image môže zmeniť osud. Tvojim osudom zdá sa sú červené vlasy. Ale tak niekedy na výzore nezáleží, hlavne že máte spoločné záujmy.

 18. [21]:
  Ty máš ale hloupé názory. Myslíš, že kdyby se Lúmenn přebarvila na barvu, která ji nevyhovuje, že by se začaly měnit její vztahy? A že kdyby se přestala stýkat s lidmi, se kterými je šťastná a začali na ni letět "kravaťáci", že by to něco vyřešilo?

  Lúmenn je taková jaká je, hodně lidem včetně mě tím i pomáhá a neumím si představit co by se s ní muselo stát, aby si začala rozumět s nějakým kravaťákem, který by se dejme tomu esoterice vysmál.

  Proč by se měla měnit fyzicky, když tak jak je se cítí nejlíp? To není o tom, že chodí do hospody a má červené vlasy.

  Kouzlo je mít se rád a nenechat lidi, aby s námi zametali a už vůbec ne partnery. Neříkám, že Lúmenn se nemá ráda nebo sebou nechá zametat, to ne. Ale toto je ten přístup od kterého se odvíjí vše ostatní. Umět si třeba v tom vztahu dupnout a nepolevit a něco co není ve vztahu dvou lidí přípustné ani netolerovat.

  Ale my houby víme co tam Lúmennka s přítelem řeší, takže ani nemůžem radit. Každopádně změnit barvu vlasů a  začít chodit do společnosti lidí, kteří jsou eh…na výši?Co to znamená? Snobi? WTF? Co to je za pitomou radu?

 19. [23]:  Nemusí to byť zrovna snob, ale tiež neni dobré brať prvého na koho narazí v krčme či na zoznamke, feťáka čo z človeka len ťahá prachy ako bol ten magor čo mala predtým, politik ale ten do vyššej spoločnosti nepatril. Ak je Lúmenn spokojná tak jak je, nikto jej to neberie. Chápem, že keby jej priateľ povedal, že musí zmeniť image inak ju opustí, tak ho kopne do koulí. Či nie? Inak Lúmenn už bola prefarbená na blond, takže asi sama chcela zmenu a zistila že to nebolo dobré tak sa vrátila ku svojej osudovej červenej.

 20. Nikto netvrdí, že Lúmenn musí chodiť s kravaťákmi. Považujem ju za osobu psychologicky inteligentnú a tak musí vedieť, že vzhľadom tiež komunikujeme a tým aj priťahujeme istý typ ľudí. A Lúmennka tu nepíše o nijakom svojom (jeho) konkrétnom probléme, takže je zbytočné robiť unáhlené názory. Držím jej palce a verím, že situácia sa čoskoro vyrieši. Minulosť však už nikto nezmení…

 21. [24]: No, mně jde o to, že i kdyby se Lúmennka změnila fyzicky, tak ona je duší to co je – tzn. esoterička (lepší slovo mě nenapadá)…ona bude přitahovat i tak pořád lidi, které přitahuje. Protože s člověkem, který lpí na materiálnu a nezajímá se o to, co ona, si prostě rozumět nebude. Alespoň tipuji. Takže se nemusí potkat v knajpě, ono stačí když se tyhle dvě spřízněné duše potkaj třeba na ulici.

  Vím jak to myslíš, chápu Tě, ale ono ten dlouhovlasý týpek z koncertu co vypadá jako největší bohém, může být věrný a rodinný typ (sama mám takového doma už pět let a je to ten nejčestnější a nejzodpovědnější tvor jakého znám). Jde jen o to dávat bacha  a poučit se (Což si myslím, že Lúm se ze vztahu s Belegem poučila).

  No, fakt nevíme jaký maj mezi sebou problém. Jen jsem chtěla říct, že ten dlouhovlasý hippísák/metalák může být daleko zodpovědnější, normálnější, hodnější než nějaký hajzlík z podle tebe "vyšší společnosti".

 22. [24]: jo, našla jsem si feťáka, co ze mě tahal peníze a mlátil mě. A byla to osudová chyba. Ale taky jsem si s červenými vlasy a piercingem našla úžasného člověka, s kterým jsme dodnes nejbližší lidé – jako bratr a sestra, Finna. S touž barvou vlasů, s kérkou, piercem a v hospodě jsem potkala své přátele, kteří jsou pro mě vším.
  Svého současného přítele jsem potkala na seznamce a první rande jsme měli v botanické zahradě a následně v čajovně:) Takže fakt bych neřekla, že místo a vzhled má jakoukoli vypovídací hodnotu. Nehledě na to, že problém, který se vyskytl, by měl kravaťácký snob patrně úplně stejný jako dlouhovlasý hudební skladatel:)

 23. [21]: Podle Tvých zvláštních kritérií jsem já naprosto dokonalý příklad člověka, co se pohybuje ve "vyšší společnosti" (a i tak přiměřeně vypadá). Bohužel duše/srdce je i jinde a stejně jediný můj protějšek se najde vždy mezi pány s dlouhými vlasy, bradkou, často piercingy, … těmi co dojdou rádi na koncert, milují metal a rock …

  Ne, kdyby se Lúmenn změnila, nezačnou k ní pasovat najednou úplně jiní lidé, protože jde jen a jen o to, jaký člověk je, ne jak vypadá (bohužel ne vše, co se týká toho druhého, je pro nás dobré).

  Snad se vám, Lúmenn vše podaří co nejlépe vyřešit a budeš zase šťastná.

 24. Je docela pravděpodobné, že si podvědomě vybíráš pořád podle stejného vzorce a že přitahuješ pořád stejné typy lidí. Děje se to v podstatě každému. Jenomže někdo přitahuje fajn lidi, kteří k němu pasují, a někdo naopak. Vyřešit by to asi mohla jedině psychoterapie, kde by ti pomohli najít příčinu všeho a pak už bys s tím mohla pracovat.

 25. A teď si představ, že mi je 25 a ještě jsem nepoznal(jak píšeš) "opravdové štěstí" ve vztahu ani na jeden den a to proto, protože jednoduše jsem žádný vztah ještě neměl. Tak myslím, že jsi na tom pořád o něco lépe 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.