Křížem krážem sněhem a ledem

Vážení, co si budeme povídat. Pochybuji, že je mezi vámi někdo, kdo se od pátku nekoukl z okna nebo aspoň na zprávy. Takže víte, co se tam děje – sněží, sněží a sněží a nepřestává a zase sněží. V Brně bylo v pátek skoro třicet cáků, nechci vidět, kolik toho napadlo přes víkend. Takže o sněhu víte a možná jsou mezi vámi i tací odvážlivci, co vylezli ven a užili si zimní nadílku. Ale nevím, kolik z vás poslední dva dny potřebovalo ujet 300 kilometrů, stihnout nestihnutelné a zachraňovat přátele.
Já ano. A řeknu vám – byl to záhul. Vlézt do vlaku a jet bylo opravdu jen s velkým přemáháním a stát dvě hodiny v mrazu na nádraží…no… Ale začněme raději úplně od začátku…

Je páteční ráno a Lúmennka rozlepí očička a koukne z okna. Wow! Sněží, hezké, moc hezké. No, za noc sice napadalo asi deset centimetrů, ale co, však ať se hlína naloká vodičky. Přiblížilo se poledne a stále hustě sněžilo. To už jsem četla na netu zprávy, jak doprava v Brně kolabuje, vlaky nabírají spoždění a celá doprava se hroutí pod nánosy bílého přívalu. Obvykle by mi to bylo jedno, no tak co, tak domů pojedu ne hodinu ale třeba tři, to je toho.
Jenomže tento pátek jsme měli koupené lístky na film Avatar ve 3D, který byl vyprodaný dlouho dopředu a my měli lístky krásně doprostředka, což je ve 3D docela důležitá vychytávka. Já už v Brně byla, ale Finn, sestra a její kamarádka Míša měli dojet večer vlakem.
A to byl kámen úrazu – vlak měl být v Brně o tři čtvrtě na pět, film měl začít o půl šesté. Doufala jsem, že koleje budou průjezdné a oni dojedou na čas. Sbalila jsem si věci, noťas a oblečení a tak, protože jsmě měli jet ještě ten večer s mamkou autem domů a vyrazila jsem na nádr.
Zavolala mamka, že do Brna pro nás nejede, že na dálnici je šílenství, blbě se jede a máme přijet vlakem. Fajn, spoj v devět snad stíháme. Volá Finn. Vlak má prý spoždění dvacet minut a ještě ani nevyjeli z Prostějova. Pohoda, i s takovým spožděním stihneme do kina dojít a sednout si na místa bez problémů.
Ještě s relativním klidem v duši jsem seděla v trolejbusu, který se náhle sekl v půlce kopce a nemohl dál. Okej, jsem klidná, jdu na tramvaj a dojedu na nádr tramvají, žádný problém. Na nádraží hlásí tabule vlaky, které měly odjet už před dvěmi hodinami. Začíná mi trnout v zátylku. Ty lístky stály osm set, všichni se na ten film těšíme, děcka kvůli němu jedou šedesát kiláků, sakra, sakra…
Hodina uběhla jako nic. Přecházím po hale, chodím ven kouřit, stihnu obdarovat dva bezďáky a jednu paní, co čeká na vlak už druhou hodinu a potřebuje si zapálit. Vlak měl dorazit právě teď. V tu chvíli volám Finnovi, který mi oznámí, že trčí v Holubicích (nějaký konec světa v půli cesty) a nevypadá, že se hnou. Na ceduli naskočí padesát minut. Mám sto chutí začít třískat hlavou o zeď.
I s tímhle spožděním ale máme šanci doběhnout do kina, ukecat uvaděče a dostat se dovnitř, o půl budou na nádru, o půl začíná film..běží mi hlavou, když kouřím třetí cigáro a modlím se ke všem bohům, co jich znám. Půl šestá se magicky blíží, padesátka svítí na tabuli a rozhlas stále mlčí. Kde jsou?!
Je půl, vlak nikde. Volám Finnovi – a dozvídám se, že jsou stále v Holubicích, půl hodiny cesty od Brna. Naděje zhasíná. Valím sněhovou vánicí do kina, snad mi aspoň vrátí peníze. Povedlo se, chvátám zpátky a o čtvrt na sedm se celá zmrzlá vítám s Finnem i sistr. Akorát Avatar je v háji, osm stovek v kapse mě nijak nehřeje, těšili jsme se všichni jak malí a teď tohle.
Došli jsme do čajky (kde jsme potkali LaDuchesse, zdravím:)) a rozhodli se přečkat do osmi a pak zkusit, zda nezbydou nějaké lístky na půl devátou. Přespíme v Brně u mě na privátě, Miška musí ale jet v devět s máminým přítelem domů. Štreka vlakem jí na konec byla k ničemu, nic nepomůže ukecávání, že na dálnici je zácpa.
V osm hodin stepujeme u přepážky, volná místa ještě jsou, sice na kraj, ale jsou! Ještě sprite, ať neumřeme za ty skoro tři hodiny žízní a hurá na místa. Recenzi na Avatara mám v plánu, takže zatím nic neprozradím;) Po filmu rychle pro něco k jídlu, na privát a spát, ráno vlakem do Prostějova naštěstí jen s půlhodinovým spožděním. Máte dojem, že tady můj sněhový příběh končí? Omyl vážení, tady teprve začíná.
V Prostějově jsme vyrazili hned na klasický velký nákup do Tesca a když si dáváme pizzu k obědu, volá Muzzug – jeden z mých a Finnových nejlepších přátel. Rozchází se s ním přítelkyně, je úplně v háji. Představa odpočinku v posteli s knihou, filmem či Finnýskem se hroutí, jako sněhové iglú pod gládami. Plánujeme cestu do Ostravy. Holt někdo musí kamarády tahat ze sraček:) Kdo bude ze sněhových sraček tahat nás bylo v té chvíli vedlejší.
Vyrazili jsme odpoledne do Olomouce a jako zázrakem jsme dojeli do Ovy jen s desíti (Muzzug: Osmi!!! Osmi!!!) minutami spoždění, přičemž většina vlaků měla 40, 60 i 120 minut. Inu, měli jsme tam asi být brzo.
Večer jsme strávili u Muzzových kamarádů Evičky a Michala, poslouchali jsme metal (a jinou dobrou hudbu:)), probírali vše možné a snažili se Muzze dostat aspoň trochu do pohody. Měli jsme popito a byli jsme unavení jak cyp, takže jsme zalehli už v jednu.
A ráno nás čekalo příjemné sněhové překvapení v podobě chumelenice. Vlak měl třicet minut spoždění. Pak hlásili, že přijede. Pak to hlásili ještě jednou. A znova. Pak hlásili, že už přijíždí. A pak se konečně vlak objevil v zatáčce. Čtyřicet minut, což pro nás znamenalo, že v Olomouci nám vlak domů ujede o deset minut a na další budeme skoro hodinu čekat.
Ale to jsme se spletli:)
V Hranicích na Moravě udělala lokomotiva škyt, škyt a ztichla. Nejprve na deset minut a pak na dobro. Vystupovat, tady končíme. Je to rozbitý. Za dvacet minut se objevil další vlak jedoucí stejným směrem, do Olomouce dorážíme o hodinu a půl později, než jsme měli, jen doběhnout osobáček a bylo.
Sestra pak dovalila horoskop na tento víkend, který dostala v knížce „Horoskopy na každý den roku 2010“ bo tak nějak. Byl něco ve stylu: co se může posrat, posere se. Čekali jsme klidný víkend? Haha, tak to máte smůlu.
Nesnáším astrologii.
Bilance víkendu:
jeden (skoro) rozbitý vztah (Muzz)
pár rozbitých (=opilých) lidí (Muzz, já, Finn, Evka, Michal)
jedna rozbitá lokomotiva (EC 144 Dětvan)
jedna rozbitá lednička (mojí babičky)
jedna rozbitá kniha (setře chybějí stránky v nedávno koupené knize)
Aneb věřte horoskopům, věřte Murphyho zákonům a nikdy nejezděte do kina nebo zachraňovat vaše nešťastné kamarády, když je sněhová kalamita. A nebo jezděte. Ona je to totiž děsná sranda:)
Vaše úplně mrtvá, zmrzlá, ale šťastná Lum. Protože i když se všechno posralo, naštěstí se všechno, v rámci možností, zase dalo dopořádku:) A to je to hlavní:)

20 komentáře “Křížem krážem sněhem a ledem

 1. No koukám, že jste si teda pořádně užívali… jak jsem pořád četla ve zprávách, že jsou kalamity a všude všechno stojí a nejede, tak se ani nedivím… Hlavně že to ale dopadlo dobře 🙂

 2. No, tak nakonec jsi na tom ještě "vydělala" ne ? Si představ, že by všechno vyšlo a ty ses akorát tři hodiny placatila v kině, měla bys takové vzrůšo ? :-))))

 3. Ty se vážně ani na okamžik nenudíš a tvoje články to jenom dokazují, ale hlavní je že ses na Avatara nakonec dostala. taky jsem na něm byla ve 3D a je to vážně dobrý film.
  K té kalamitě, u nás už je skorem 20 cm a to sme jenom 11 km za Prahou. Jsem ráda, že nikam příští týden možná 14 dní nemusím, protože jsem po operaci. Jinak na tvoji recenzi se těším

 4. [4]: (thundering) Žádná kalamita? Ty temná duše, nemyslím že by ten zmrzlý déšť na sněhu bylo něco příjemného… (dark heaven)

 5. [5]: No tak ten Avatar by nemusel být špatný, ale po pravdě řečeno zdá se hodně přeplácaný efekty a děním (celkově). Kromě toho výraz Avatar je o něčem úplně jiném. Vlastně skutečné Avatary z jistého úhlu pohledu ti tvůrci toho filmu uráží. (úsměv)

 6. Cheche…Ten sníh padá jenom ze dvou důvodů – aby nasral co nejvíc lidí a aby roztál hned co napadne 😀 Aneb Brod se potápí pod nánosem břečky,která je ale totálně všude…
  Rozhodně jsi měla veselej víkend! 😀
  Já furt váhám jestli na Avatara jít,či nejít,či si ho stáhnout…

 7. No, ja jela v patek domu z Brna a prijela jsem dom o tri hodiny pozdeji nez jsem mela.. nic prekvapiveho.. ne.. opravde me to neprekvapilo, spis jsem se tomu celkem smala.. ale tomuhle se neda smat vecne.. ja nechapu, ze tohle je ale KAZDY rok. KAZDY rok jsou vsichni na vetvi z toho, ze napadne SNIH v ZIME. A tohle ani zadny poradny snih neni, dokud u nas nejsou pulmetrove zaveje kolem cest, neni to zadny poradny snih a kalamita? Chachacha.. bych ty kalamitare poslala do Alp.. a at mi nikdo nerika, ze silnicari nestihaji, v ten patek v Brne jsem sla dopoledne do knihovny vratit knihy a na silnici jsem nevidela jedineho silnicare, navic slo dobre videt, ze ta silnice neni tenhle den projela ani jednou. To at se pak nedivi, ze nesithaji, kdyz nechaji pul dne snezit na cesty v centru mesta a teprv odpoledne si vsimnou, ze neco brzdi dopravu.. Semtam se mihnuli nejaci chodnikari, kteri tak akorat zesypali chodniky soli, coz zpusobuilo, ze misto prochazky v krasnem snizku se clovek brodil v bahne a hnede vode.. osklivy snih, kde jako bere tu drzost padat v lednu! Aspon ze maji noviny o cem psat..

  jinak, na Avatar rozhodne do kina, protoze on ten film je v podstate jenom o efektech, takze shlednuti na kompu nemuze dat ten spravny zazitek  😀

 8. Páni, tolik stresu! To by mě asi zabilo. Já jsem děsně ráda, že je sníh (u nás asi tak půl metru; to nebylo ani nepamatuju :-))
  Hlavně, že jste Avatar stihli. 😉

 9. WOW :-)) Tak to je síla :-DD Je ale vidět, že to všechmo bereš v klidu a nenecháš se zviklat počasím…:) Navíc sice mají vlaky zpoždění, ale to nic nemění na té bílé kráse tam venku..Jinak se moc těším na tvou recenzi na Avatara, věřím, že tě tenhle film chytl za srdce stejně jako mě..to ti pak ještě okomentuju..:) jinak přeju pěkný nadcházející týden a hodně úspěchu ve škole 🙂

 10. ja v patek nastesti dojela domu driv nez se rozpoutalo to nejhorsi a dnes jen s pulhodinovym zpozdenim, coz neni nic na co bych uz nebyla zvykla:D:P hlavne ze neni nuda!:)

 11. [7]: Lukáši ty jsi nenapravitelný zabedněnec 😀
  Napíšeš žes viděl pár kousků filmu a tvrdíš, že je to blbost a že to tam nebyl avatar???
  A Zdalipak jeho výsost Lukáš ví co to je avatar?
  1)Vtělení mýtické nebo božské postavy do těla smrtelníka- Jake sully- Tor'uk Mak'to
  2) Zástupná ikona, postava, fiktivní bytost sloužící k identifikaci "hráče", či "uživatele" – Jake v tělě avatara- nebylo to jeho tělo, bylo to něco jako postava z WoWka- což jsou Avataři:P, je to to samé jako se titiulovat na Internetu neexistujícím jménem, titulem, ale i to je lepší než ostatní furt prudit svými komplexy "Ó mocný Vládče olympu (s temným dozvukem), který mne zpraží energetickou koulí s kúčinkem na skálu" :DDD Radeji si něco přečti, než budeš šířit své poloteze. A hlavně:
  NEČUM NA DEBILNÍ AMERICKÉ "Z"-KOVÉ SERIÁLY, CITLIVĚJŠÍM JEDINCŮM TO GUMUJE MOZEK!
  Měj se krásně :-*
  P.S. Víš že videa na tvém webu jsou plagiáty a proto právně postitžitelné? Pochybuju tedy že bys vlastnil práva na Čarodějky, Xenu a Herkula… Dávej si bacha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.