Jedeme na Beltane, jeďte taky:)

Lúmennka s Finnýskem se tento čtvrtek chystají do Telče na už 15.ročník svátku keltské kultury – Beltine. Já už jsem několikaletým členem Bratrstva Keltů a pozvánka na tyto akce mi chodí každý rok do mailu a ještě nikdy jsem se nedokopala k tomu sednout na vlak a vyrazit, takže letos jedu poprvé a děsně se těšíme (Finnovi se o tom už dokonce zdálo:) ). Pokud to máte do Telče kousek a nebo vám stojí zato jet přes půl republiky na keltskou slavnost, pak určitě doporučuju, abyste jeli taky. Program a fotečky najdete pod perexem a jaké to bylo (pokud se nakonc rozhodnete nejet) se dozvíte příští týden, protože článeček na toto téma si Lúmennka nenechá ujít;)

Oficiální program:
15. ročník mezinárodního festivalu „SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2009“
30. dubna 2008 od 20:00 hodin až 1. května 2008 do 12:00 hodin na zámku Telč
hudba
Asonance
Bran
Carrantuohill
Czeltic
Chodská vlna – křest alba
Irish Rose
Jan Hrubý a Kukulín
Keltieg
taneční skupina Démairt – vystoupení + škola irského tance.
výuka bretaňských a irských tanců
workshop na tradiční irský buben bodhran
welšský umělec, performer a hudebník Steve Hubback
ohňová divadla
Divadlo Kvelb – ohňové loutkové představení Vzplanutí
Samhain on Fire – Druidská kněžka při svých obřadech vyvolá démona ohně
Jiří Waldhauser – Keltská zabíjačka
Robert Burns – Address to Haggis – ceremoniál oslavující tradiční skotský pokrm – haggis a Skotsko jako takové.
Rajnoch – Výcvik keltského koně s jezdcem, kopí, oheň a meč!
Hnutí Brontosaurus připravilo pro návštěvníky VÝSTAVU kreslených vtipů EKOFÓR či VÝUKU IRSKÝCH TANCŮ. Návštěvníci si mohou vyzkoušet umění točení s POI, LANOVOU DRÁHU atd. Pro ty, kteří budou chtít otestovat své znalosti ekologie bude připravený EKOKVÍZ.
Pro děti i dospělé připravujeme HRY NAŠICH PŘEDKŮ (Oblíbenou hru s pradávnými kořeny – Kalahu (dřevěné ďulky a kuličky) a každoročně žádaný „Turnaj boha Belena“.
Souhr dovednostních disciplín, kterým vévodí výborná chodící prkna (k zábavě sloužící i mimo turnaj). Dále půjde o šikovnost i důvtip při přenášení keltského hrnce či hodu podkovu… Vše doplní hříčky a kvízy.
REKONSTRUKCE KELTSKÉ VESNIČKY. Bude obsahovat např. pečení placek, mincovnictví, kovářství, mletí mouky, ukázka zbraní a šermu, tkalcovství, keramika, ukázka malé hostiny, soutěže a kvíz o ceny, apod. O každém řemesle budou připravena krátká povídání, návštěvníci budou součástí vesničky s možnosti si všechno vyzkoušet.
Keltská vesnička vyroste ve spolupráci sdružení Keltoi a Museum für Urgeschichte Asparn (Rakousko)
Ludoví VÝROBCI FUJÁR, píšťal, drotarstvo vedeni mistrem Ľudovítem Neshodou zo Slovenska. Výroba, workshop, hraní.
Festival Beltine je zařazen do projektu Ve stopách předků a každý návštěvník bude mít možnost získat pamětní razítko do svého průvodce (www.stopypredku.cz).
Slovem provází Jiří moravský Brabec
Fotky z ročníku 2008 (zdroj, zdroj):
***
***
***
***
***
Podobné články:

10 komentáře “Jedeme na Beltane, jeďte taky:)

  1. Opravdu lákavé…ale jako vždy…je tu překážka…rodiče…echm a … no… jako Keltové mají můj obdiv a jejich náboženství je mi asi nejbližší…ale…bohužel..musím to oželit…ale…tak snad se tam někdy dostanu

  2. pro "Lúmenn": Velice lákavé, ale zjevně nebudu mít příležitost se na nějaké takové svátky dostavit. Ale věřím že to bude v pohodě. Takže v pohodě.

  3. Přeji dobrý den a omlouvám se že komentář dávám bez zjevné souvislosti s článkem, nabízíme členství všem osobám fascinovaným okultismem, hororem a především Lovecraftovským Cthulhu mýtem a Necronomiconem, jehož vlastníme všechny oficiálně známé i několik veřejnosti neznámých, přesto však nebezpečných textů. Protože se zabýváme i překladem ojedinělé okultní a hororové literatury rádi uvítáme každého nového člena ovládajícího cizí jazyky s chutí pracovat a pomáhat rozvíjet vzdělání v oblasti Lovecraftovského mýtu a okultismu.
    Ozvěte se na ICQ 383 732 625 nebo na email.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.