Dveře 61. aneb cesta za jménem – část I.

Před několika měsíci jsem poznala svého drahého, jsme zamilovaní, trávíme spolu horu času a brzy začneme bydlet společně a tak nutně musel přijít i den D – tedy seznámení s jeho rodiči. Nejsem na tyhle věci stavěná, ale odvážně jsem se tomu postavila a když nastala ona situace, s úsměvem jsem podala ruku jeho paní mamince. „To je Lúmennka, maminko,“ pronesl drahý hrdě. „Lúmenn, těší mě,“ řekla jsem a stiskla nabídnutou pravici.
Paní skorotchýně zrovna nezářila štěstím a pronesla „Petra, že?“. Zarazila jsem se, ale stále s úsměvem jsem opáčila: „Preferuji, Lúmenn.“ „No ale mě se víc líbí Petra.“ Usadila mě a dál na toto téma nepadlo slovo. Neodvážila jsem se paní, kterou téměř neznám oponovat a tak mě proti mé vůli označuje jménem, které jsem si nevybrala a nelíbí se mi. A já nemohu říci křivého slova – bohužel je toto jméno zapsané v mé občance a tak má větší váhu, než to, které jsem si zvolila sama.
Tato epizoda pro mě byla poslední kapkou, která chyběla v poháru mé trpělivosti k tomu, abych těmto lidem zatnula tipec. Lúmenn vám není dost dobré, protože není napsané na plastové kartičce? Fajn. Tak ho tam teda napíšeme. To jsem ovšem netušila, že to nebude tak jednoduché…

Začátek cesty – googlení
Abych se mohla na boj s úředníky patřičně připravit, použila jsem google, který mi vyplivl moje možnosti. V České republice si jako dospělý člověk mohu své jméno zcela změnit – stojí to tisíc korun, v případě hanlivého jména je to zdarma. Je třeba ale doložit důvody pro změnu a ty pak příslušný úřad posoudí. Tohle martyrium jsem se ale po zralé úvaze rozhodla nepodstupovat a to zejména z úcty k mým rodičům, kteří mi moje jméno dali s láskou a dobrou vírou a nechci je urazit tím, že se svého (byť neoblíbeného a nepoužívaného) jména zřeknu.
Takže jsem si zvolila druhou variantu – a to přidání druhého jména. Každý člověk v České republice může užívat až dvě křestní jména. Ovšem ve chvíli, kdy si je zvolí, už je pro úřady navždy dvojjmenný a to může místy život trošku komplikovat, zejména ve formulářích, kde si upíšete ruku a nebo nenajdete dostatek okýnek. Ale sper to ďas, holt za život vypíšu trochu víc náplně do propisek a procvičím si zápěstí.
Přidání druhého jména je zdarma a je třeba jen navštívit matriku v místě narození či trvalého bydliště a podat žádost. Tak tedy vzhůru do toho a půl je hotovo.
Dveře číslo 61
Vydala jsem se na výlet za rodinou do Prostějova, který ovšem není rodným městem – tím je z důvodů rekonstrukce prostějovské porodnice v osmdesátých letech Vyškov. Ale trvalé bydliště tu mám, takže hajdy na magistrát. Chvíli mi to trvalo, než jsem ve změti úředních budov a chodeb našla ten správný směr a nalezla cedulku u výtahu s nápisem „Matrika – 3.patro – dveře 61.“
Cink, cink, výtah vyjel do třetího poschodí a mě uvítala kancelář matriky. Nikdy předtím jsem na matrice nebyla a byla jsem popravdě trochu zklamaná – vypadalo to tam jako na každém jiném úřadě, žádné zaprášené obrovské knihy, ani šedovlasé paní zvící ropuchy. „Přidání druhého jména? To běžte za vedoucím,“ odbyla mě mladá úřednice a mě uvítal prošedivělý pán s knírkem a brýlemi.
Konečně někdo, kdo vypadá jako správný matrikář, řekla jsem si a milý, podmanivý hlas pána v šedém světru mi můj sen o matrice ještě prohloubil. Hned bych ho posadilo do temného archivu, plného svitků a knih od pavučin, osvítila ho lojovou lampičkou a dala mu husí brk.
Ale zpět do reality 21.století. Dostala jsem formulář a pán mi pečlivě pomohl všechno vyplnit. Jakmile mu zrak padl na jméno Lúmenn, zvedl obočí. „To jste si vymyslela?“ zeptal se mě se zájmem.
„No, používám to od svých dvanácti let,“ nenechala jsem se zmást. Nebudu mu přece vykládat všechno.
„Víte, věc se má tak,“ odvětil pan Matrikář (kdybyste ho viděli, taky ho píšete s velkým M!:)) a jal se vysvětlovat. „Zákon o matrikách jasně uvádí, že jméno musí být existující a správně pravopisně zapsáno.“ V tu chvíli otevřel knihu, která ve mě nebudila velikou důvěru, protože měla na obalu smějící se miminko a název „Jak se bude jmenovat vaše děťátko“. Jenomže to jsem nevěděla, že tato kniha se mi stane osudnou.
Bohyně paní Knappová
Aby se určilo, zda jméno existuje (a ne, nestačí, že ho vyslovíte) a zda ho napíšete pravopisně správně (a ne, nestačí vaše čestné prohlášení, že vámi osobně vymyšlené a tudíž existující jméno je logicky pravopisně správně, protože VY jste ten pravopis vymysleli), musí na to být nějaký úřednický doklad. A ten spočívá právě v té magické publikaci s mimibazarovským názvem, jejíž autorkou je PhDr. Miloslava Knappová CsC., soudní znalkyně v oboru jmen a teď se podržte – jediný člověk v republice, který je jmenován státem ve věci jmen a tudíž je tato paní jedinou osobou, která rozhoduje, zda jedinec může to které jméno nosit či nikoli.
Moudrý pan Matrikář nalistoval L a jal se hledati. bylo mi jasné, že jeho práce je marná. Byla. „No, je tu jen Lumíra, možný tvar Lumča,“ zvedl tázavě obočí a já málem spadla ze židle.
„Ne, děkuji,“ odvětila jsem rychle. „Je to tak, jak je to psané a nijak jinak. Lúmenn.“
„Hmm, tak to vás bohužel zklamu,“ pokrčil rameny pan Matrikář.
Co teď? To jako nikdy nebudu moci mít v občance to jméno, které cítím jako své pravé a jediné? Ztěžka jsem polkla a čekala, co se dozvím.
„Pokud jméno není v naší publikaci ani není schváleno jinou matrikou, musíte se obrátit na soudního znalce a tím je pokud vím v našem státě jen paní Knappová, dám vám na ni kontakt,“ usmál se pan Matrikář a já přemýšlela, jestli se mnou dobře baví a nebo mi aspoň trošku fandí.
Takže jsem vyfasovala telefonní číslo a návod, co dělat dál. Potřebuji sehnat znalecký posudek, že jméno Lúmenn je možné jako jméno použít a to ve tvaru, jakém je. Což znamená zkontaktovat se s paní Knappovou a přesvědčit ji, že ačkoli tohle jméno patrně nikde na světě neexistuje, píše se přesně tak, jak chci já a prostě celé bude takové, jak chci, protože jinak už by to nebylo moje jméno, ale paskvil.
Čekání na godota posudek
Telefon v kanceláři všemocné bohyně jmen českých občanů nikdo nebral a tak jsem jí poslala e-mail a nyní se modlím, aby posudek za a) nebyl příliš drahý a za b) aby paní Knappová měla srdce a vyjádřila se v můj prospěch. Pak mě čeká jen návštěva úřadu ve Vyškově, kde rovnou vyfasuju nový rodný list a tradááá, budu mít konečně svou „přezdívku“ oficiálně posvěcenou. Jak bude má cesta za jménem dále pokračovat se brzy dozvíte v dalších článcích:) Stejně jako rozvedu, proč tolik toužím jméno Lúmenn zoficiálnit:)

18 komentáře “Dveře 61. aneb cesta za jménem – část I.

 1. Já vyloženě měnila jméno na jaře, ovšem na něco naprosto běžného, takže problém nebyl vůbec žádný. Chvíli jsem zvažovala, že bych si přibrala i to druhé – Otmílie, ale s ním bych měla stejné patálie jako máš nyní ty a od svého nápadu mít "nová" jména dvě jsem ustoupila. V budoucnu však nepojmenuju takto dceru…
  Budu ti držet moc moc palce, aby se oná paní smilovala a rozsudek vyšel v tvůj prospěch, už jen proto, že vím jak je těžké žít se jménem, k němuž má člověk averzi nebo se jej rozhodl nepoužívat.

 2. Já vyloženě měnila jméno na jaře, ovšem na něco naprosto běžného, takže problém nebyl vůbec žádný. Chvíli jsem zvažovala, že bych si přibrala i to druhé – Otmílie, ale s ním bych měla stejné patálie jako máš nyní ty a od svého nápadu mít "nová" jména dvě jsem ustoupila. V budoucnu však nepojmenuju takto dceru…
  Budu ti držet moc moc palce, aby se oná paní smilovala a rozsudek vyšel v tvůj prospěch, už jen proto, že vím jak je těžké žít se jménem, k němuž má člověk averzi nebo se jej rozhodl nepoužívat.

 3. Tak to ti fandím, těším se na pokračování. 🙂
  Popravdě, o paní Knappové jsem už někde něco zaslechla/četla, ale netušila jsem, že je jediná, kdo rozhoduje o tom, kdo se bude jak jmenovat. To mi připadá trochu přitažený za vlasy…
  Bylo by to parádní se jmenovat tak, jak si člověk rozhodne dle svého vlastního uvážení (nebo aby to alespoň lidé respektovali :)).
  Tak tedy hodně štěstí a držím všechny čtyři palce. 🙂

 4. Držím pěsti, ať vše dopadne ve tvůj prospěch! 🙂 Taky jsem nad tím přemýšlela, ale dostala jsem se jen do fáze googlování. Díky za objasnění toho jak to vypadá v praxi 😉

 5. Těším se na pokračování a na to jestli se oná či jiná paní smiluje nad tvým jménem. Originální, hodně štěstí 🙂

 6. Kdysi dávno jsem podspoupila podobné, ale o dost menší martyrium. Můj tehdejší partner miloval svoji literární postavu – Lauru a mě. a protože chtěl mít obě v jednom, tak jsem si ke svému jménu přidala ještě Laura. Tam problém nebyl. Horší bylo až když jsem se s ním rozváděla a chtěla jsem prostřední jméno, které jsem měla jen kvůli exmanželovi odstranit. To už se totiž bere jako změna jména, platí se za to a ještě musíš čekat, jestli tvoje důvody projdou, nebo ne.
  Osobně se bojím, že Lúmenn přes paní Kanppovou neprojde, i když… Jednou z podmínek povolení jména je, aby to jméno už něke existovalo. Pokud vím, existuje Lumen a vzhledem k této skutečnosti by Lúmenn nemusela být až takový problém.

 7. Párkrát mě napadlo, zda se ke změně jména rozhodneš. Hodně štěstí a ať ti to vyjde.

  Jo, a i kdyby to přes paní Knappovou neprošlo, nezoufej. Kdy své občanské jméno používáš? Na úřadech a při podobnejch příležitostech. A na úřadech jsou samí blbci, a jak tě oslovujou, to ti snad může bejt ukradený. Tví známí tě oslovujou tvou "přezdívkou", tvým pravým jménem, v televizních soutěžích pod tím jménem vystupuješ; na oficiálním jméně nezáleží. Občanka je jen kus folie. Tím ti však nechci rozmlouvat tvé rozhodnutí; pouze kdyby to náhodou nevyšlo, není důvod si nad tím zoufat – prohraješ bitvu, ne válku.
  A tvá tchyně určitě brzy pochopí, jaké je tvé pravé jméno 🙂

 8. [9]: Jo, stačí prokázat, že se to někde na světě používá a existuje to. Což mi v tomhle případě nepřijde úplně beznadějné. Když teda vidím, jakých bizarností jsou v touze po světovosti schopni někteří rodiče u jmen svých potomků, tak je snad dobře, že v našem státě to funguje takhle a nemůžete svého potomka pojmenovat třeba Židle….

 9. Držím palce, snad tě paní Knappová pochopí a uzná, že to není jako kdybys chtěla jako svoje prostřední jméno třeba Penis. 😀

  Člověk by se měl vždycky ptát, popřípadě i sám říkat, jak by chtěl/měl někoho oslovovat/ být oslovován. Pokud s tím člověkem chce vycházet, je to přece první krok, protože oslovení se používá.   🙂

 10. Článek mě trochu pobavil… ale jen bych řekl, že – slov je mnoho, ale pravda je jenom jedna (= proč lpět na oficiálních jménech, slovech a podobně, když je důležitější to, co se pod stěmi lovy "skrývá")

 11. [14]: Jo, je s jedním. Ale stejně nestačí, aby to existovalo jako slovo, musí to někde existovat i jako jméno.
  Taky jsem tohle nedávno trochu zkoumala, když mí známí – pár z cizích zemí žijících v ČR – řešili, jak vybrat jméno pro své dítě.

  Jsem zvědavá, jak ti to dopadne. Můj muž několik let používá přezdívku (ne jako oficiální součást jména) a mí rodiče se tomu nediví, říkají mu tak taky.

 12. Abych pravdu řekl, myslel jsem, že tahle pravidla pro udělení jména se vztahují jen na pojmenování narozených dětí rodiči, kde celkem dávají smysl – dítě se nemůže bránit a nemůže za to, že jeho rodič je idiot a chce ho pojmenovat podle kdoví čeho. Ovšem když už přijde dospělý a svéprávný člověk na úřad, nevidím jediný důvod jeho žádosti nevyhovět, ať už je požadované jméno jakékoliv, třeba Ranní Sraní, Velky_Frajer, Koloušek, Haxxor nebo i klidně #FFFFFF. Bude to jeho vizitka a ostatní se na něho podle toho budou dívat.

 13. DĚKUJÍ VELKÉM DR Sunny ZA ŘEŠENÍ MŮJCH PROBLÉMŮ JE JEHO EMAIL IS (drsunnydsolution1@gmail.com
  Jmenuji se Miss Lydia, byla jsem vdaná za svého manžela po dobu 5 let, kde jsme spolu letěli šťastně a ne až do doby, kdy odcestoval do Austrálie na služební cestu, kde potkal tuto dívku a od té doby mě nenávidí a děti a lásku jen jí. takže když se můj manžel vrátil z cesty, řekl, že mě nechce vidět znovu a znovu s dětmi, takže nás vyvedl ven z domu a teď jede do Austrálie, aby viděl tu jinou ženu. tak jsem s dětmi byl tak frustrovaný a já jsem zůstal jen s maminkou a nebyl jsem léčeni dobře, protože moje matka se po mém otcově smrti oženila s jiným mužem, takže muž, který se oženil, ji neošetřoval dobře, a moje děti byly tak zmatené a já jsem hledal způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože ho miluju a vážím si ho tolik, takže jednoho dne, když jsem procházel na svém počítači, jsem viděl svědectví o této kouzelné kouzlo DR Sunny, svědectví sdílená na internetu paní a to na mě zapůsobilo tak moc, že ​​jsem si to zkusil. Zpočátku jsem se bál, ale když jsem přemýšlel o tom, co já a moje děti procházejí, tak jsem ho kontaktoval a on mi řekl, abych zůstal klidný jen 24 hodin, aby se můj manžel vrátil ke mně a ke svému nejlepšímu překvapení jsem dostal hovor od mého manžela na druhý den ptát se po dětech a já jsem zavolal DR Sunny a on řekl, že vaše problémy jsou vyřešeny mé dítě. tak to bylo, jak jsem se dostat svou rodinu zpět po dlouhém stresu brzdit se zlá dáma, takže se všemi tyto pomoci od DR Sunny, chci, abyste všichni na tomto fóru, aby se se mnou řekl obrovský díky DR Sunny a já budu také radu pro někoho v takových nebo podobných problémech nebo jakýkoli druh problémů by měl také kontaktovat jeho e-mail je) (drsunnydsolution1@gmail.com) on je řešením všech vašich problémů a nesnází v životě. jeho e-mailová adresa je opět (drsunnydsolution1@gmail.com)

  JE SPECIALIZOVAT V NÁSLEDUJÍCÍM SPELLU.

  (1) Pokud chcete své ex zpět.

  (2) pokud máte vždy špatné sny.

  (3) Pokud chcete být povýšeni ve vaší kanceláři.

  (4) Pokud chcete, aby po vás běžely ženy / muži.

  (5) Pokud chcete dítě.

  (6) Pokud chcete být bohatí.

  (7) Pokud chcete svému manželovi navázat navždy.

  (8) Pokud potřebujete finanční pomoc.

  (9) Jak jste byli scammed a chcete obnovit vás ztratili peníze.

  (10) pokud chcete zastavit rozvod.

  (11) pokud se chcete rozvést se svým manželem.

  (12) pokud chcete, aby vaše přání bylo uděleno.

  (13) Kouzlo těhotenství k otěhotnění dítěte

  (14) Zaručujeme, že vyhrajete znepokojující soudní případy a rozvod bez ohledu na to, v jaké fázi

  (15) Zastavte rozpad vašeho manželství nebo vztahu.

  (16) jestliže máte jakoukoliv nemoc (H I V), (CANCER) nebo jakoukoliv nemoc.

  (17) pokud potřebujete modlitby za vysvobození svého dítěte nebo sebe samého.

  (18) chcete vyléčit lék na cukrovku, léčbu herpes, vyléčení Hiv a AIDS, léčbu rakoviny prsu a léčbu rakoviny,

  ještě jednou se ujistěte, že ho budete kontaktovat, pokud máte nějaký problém, který vám pomůže. jeho e-mailová adresa je (drsunnydsolution1@gmail.com), kontaktujte ho okamžitě …. zavolejte nebo co se mu stalo číslo na +2349030731985

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.