Dotazník na téma mi nejbližší – psaní

Za tento dotazník děkuji nejprve LizzieBathory, která mě na něj jeho vyplněním upozornila a poté také její blogové kamarádce Polly, od níž jsem jej v plném znění zkopírovala. Tedy až na odpovědi samozřejmě:)
PS: otázky jsou ve sloveštině, snad si s tím mí čeští čtenáři poradí;)
PPS: vím, že kvalitačlánků stojí poslední dobou za velký h***o ale když už je čas, není nálada a když je nálada, není čas. A zrovna teď se potýkám s ženskými bolestmi a nemám chuť na nic a nikoho:)
Děkuju za pochopení:)
A teď už – spešl dotazník pro šuplíkové pisálky:)

1. Na úvod by sa hádam patrilo aspoňstručne sa predstaviť. Takže poprosím meno, resp. nickname, pod akým vystupuješna internete, pod akým tvoríš, prípadne tvoj spisovateľský pseudonym, ak dáky máš. Ďalej môžeš uviesť, kde môžu čitatelia nájsť tvoje diela – odkaz na tvoj blog, web, prípadne link na iné stránky, kde zverejňuješsvoju tvorbu (napr. DeviantArt apod.)
Lúmenn, snad všude na internetu mě znají jako Lúmenn (popř. existuje i vznešenější podoba mého jména Lúmenn-verya, muhehe, nebo zdrobnělina Lúmennka či zkráceně prostě Lum). Většinu mých děl najdete tady na blogu a něco najdete na písmáku – tadyhle. Jednu dobu jsem plodila články i pro cavern.cz nebo jsem měla blog na idnes, ale obé už je minulostí.
2.Akej tvorbe sa prevažne venuješ? – píšeš najmä prózu či poéziu alebo je to pol na pol? A akému žánru poézie/prózy sa venuješ konkrétne? Prípadne môžeš zájsťaždo podrobností a uviesť i žánrovú formu.
Každému, co jich je:D No dobrá – tak tedy hlavně proóze a poezii. Jo a taky publicistice…ehm…víc žánrů literární tvorby asi není, což? Takže je to poezie, rýmovaná i nerýmovaná a hlavně tragická. Potom próza, zejména povídky žánru fantasy, občas zabrousím i do něčeho co by se dalo nazvat mysteriózní thriller, no ale hlavní je, že je tam vždycky nadpřirozeno, nějaká ta tragédie a tak:)
No a publicistika, to je všechno ostatní, co tu na blogu plodím, i když občas je pro to slovo publicistika příliš nadnesené;)
3. Ako dlho sa písaniu venuješ, aké boli tvoje začiatky?
První dílo jsem napsala v pěti letech a najdete ji spolu s dalšími mými dílky z dětství tady. Píšu tedy vlastně od doby, co si pamatuju. Vyhrála jsem na základce i na střední pár soutěží, poslední úspěch byl teď v soutěži Ježíšku, já chci plamenomet a za největší úspěch považuju asi druhé místo, které obsadila moje Paní prstenů v soutěži O zrcadlo Galadriel, to bylo v roce 2003. Nebudu se tady vypisovat ze soutěžních úspěchů, bo se nerada takhle chlubím, ale můžu říct, že moje začátky byly stejně fajné jako současnost, stačí?:)
4. A čo budúcnosť? Plánuješ sa písaniu venovať i profesionálnejšie, respektíve sa o to aspoň pokúsiť? Alebo si sa už?
Psala jsem chvíli pro MF Dnes, ale vážně jen chviličku, nesnáším když mi někdo diktuje, co mám dělat. Vydala jsem sbírku, ale tu platil táta a poslední dobou velmi uvažuji o sesbírání všech mých povídek a jejich vydání knižně – přece jen vyloženě málo jich není:) Jinak o románech uvažuju taky často, ale nemám trpělivost něco dokončit, rozpracované romány mám dva a jeden nosím už rok v hlavě a nic z toho:/
5. Ako sa v písaní zdokonaluješ?
Psaním, to dá rozum:D Když srovnám své začátky se současností, je to úplně jiná liga. A to začátky nemyslím Lúmennku v první třídě, ale třeba pubertu, kdy jsem kořila nejvíc soutěží. Když se na to dívám zpětně, musím se smát tomu naivnímu stylu:)
A pak jako každý dobrý autor hodně čtu, nejhorší je, že mě už občas ruší stylistické chyby v knížkách, ale holt každý máme nějakou tu deformaci z „povolání“:) Ale prostě čtu a inspiruju se, nacházím v knihách nápady a myšlenky:)
6. Ako sa volá tvoja múza ^___^?
Pan Žal:,) Ten je má největší múza ze všech:) Kupodivu to není můj miláček Finnýsek, protože já píšu jen, když jsem nešťastná a to s ním nejsem. Občas mi tedy vnukne nějaký nápad, ale většina mé inspirace přichází náhle a nejvíc v noci:)
7. Kto je tvojim obľúbeným autorom? Prečo práve on/ona?
Těch je děsivě moc. Zbožňuju Tolkiena a Sapokowského, které oba považuju za velmistry fantastického žánru, i když každého jinak. Z českých autorů miluju Jiřího Kulhánka, Pavla Renčína, Petru Neomillnerovou a Jenny Nowak, ze zahraničních nedám dopustit na Neila Gaimana, Simona R. Greena, mám ale ráda i Wolfganga Holhbeina, Stephena Kinga, Henryho Kuttnera, Cliva Barkera, jo a ještě jsem zapomněla na krále mého dětství Jiřího Foglara. Proč tihle všichni? Napsali skvělé knihy, které mě nějakým způlsobem uchvátily a většiny z nich čtu cokoli, co napsali, protože je to mojí zárukou kvality:)
A jestli mohu zmínit i básníky, pak jednoznačně E.A.Poe, prokletci Villón s Baudelairem a Rimbaudem, A.S.Puškin, Václav Hrabě a Vítězslav Nezval a taky Jan Skácel a Jiří Žáček…je jich moc:)
8. Aká je najlepšia kniha, ktorú si kedy čítal/a? Prečo práve ona?
Je hodně knih, které bych mohla označit za ty nej, každou ve svém žánru. Za všechny zmíním Tolkienův Silmarillion, který mě nikdy nezklamal a který stále miluju, i když už si ho nikdy nedokážu přečíst, aniž bych se nezhroutila:)
9. Ako sa volá tvoj obľúbený knižný charakter?
Uhm, těch je:D Asi Tobiáš z Nočního klubu (Kulhánek), potom Geralt z Rivie (Sapkowski), John Taylor (Green), Koralina (Gaiman), miluju zaklínačku Lotu a upírku Tinu Salo (Neomillnerová), protože mi mě samotnou hodně připomínají:) Mým oblíbencem se stal i Kvothe (Rothfuss) nebo Johnathan Strange (Clarková), samozřejmě nesmím opomenout Aragorna, mou dětskou lásku nebo Severuse Snapea, jemuž jsem nikdy nepřestala věřit:) Ale mohla bych jmenovat hodiny, každý hrdina má své kouzlo, kvůli němuž si ho vryju do paměti:)
10. A obľúbená dvojka? Čiže dvojica priateľov, dvojica v zmysle párov. Prípadne môže ísťaj o trojicu.
John Taylor a Suzie Brokovnice, prý jsou jak já s Finnem:D Jinak Lostris a Taita z Řeky Bohů, nejsou milenecký pár, ale patří k sobě:) A pak mám ráda pětici – Rychlé šípy:D
11. A pri obľúbených postavách ešte zostaňme! Ktorá je tvoja obľúbená postava? A ak vravím „tvoja“, tento raz to myslím absolútne doslovne – tvoja obľúbená postava z tvojich, čiže tebou vymyslených postáv, tzv. OC. Čiže ktorá a prečo práve ona/on?
Pan Žal, to je jednoznačné (příběh pana Žala, tedy jeden z mnoha, je k přečtení tady). Ačkoli není jisté, zda jsem ho vymyslela já a nebo mě se jen ukázal, abych ho zvěčnila:) Pan samozřejmě Lúmenn, mé alter ego, se kterým jsem se kdysi ztotožnila a dnes spojila, hlavní hrdinka Paní prstenů – neomylná a skvělá, muhehe:)
12. A čo tvoj obľúbený pár, dvojica (prípadne trojica…)? Stále sme pri tebou vymyslených postavách, pri čom pojem „pár“ opäť nemusí byť vyslovene mileneckou dvojicou, môže ísť i o inak spriaznenú duše, napr.: priateľov na život a na smrť apod.
Že by Kocour a Lomiel? Ale jejich příběh momentálně stojí a nepokračuje.
13. Prešli sme si tvoje obľúbené OC, no na tvoj obľúbený, t.j. tebou napísaný príbeh sme akosi zabudli! Takže ktorý príbeh sa ti píše najlepšie, ktorý svoj príbeh ľúbiš najviac?
Tak srdcovka je Paní prstenů, ale to dílo má děsné mraky nedostatků, už pro to, že je to trapácká FF od třináctileté puberťačky:D Takže něco z mé dospělé tvorby, patrně to budou básně, mám ráda sérii Nepotřebuji smilování, i když je starší, mám ráda třeba Večírek básníků nebo Zrození básně a tak bych mohla pokračovat. Každou váseň mám nějakým způsobem ráda. A z prózy si ráda znova a znova čtu Tmu na konci tunelu, povídku, která mě napadla ve snu a která se jmenuje stejně „optimisticky“, jako moje básnická sbírka:)
14. A čo prostredie, v ktorom sa tvoje príbehy najčastejšie odohrávajú? Používaš reálny svet – vsádzaš dej svojich príbehov na konkrétne reálne existujúce miesta (napr. Slovensko, Bratislava, Veľká Británia, planéta Mars apod.) alebo si kompletne vymýšľaš i prostredie príbehu?
Jak kdy, mám díla, co jsou z tohoto světa (třeba Kocour a Lomiel), i další povídky, ale většinou v blíže neurčeném místě i čase. A pak Středozem, tam „žije“ Lúmenn a její příběh no a pak mnou smyšlené fantasy světy. Tak mě napadlo, že mám rozepsané tři romány, ale příběh Nessjy, psaný podle dračího doupěte, které jsem PJjovala, už asi nikdy nedokončím:)
15. Podľa čoho vyberáš svojim postavám mená a aký kalendár – či ten slovenských, anglických alebo francúzskych – mien pri tom najčastejšie používaš?
Nesnáším vymýšlení jmen, proto mé postavy v krátkých textech nemají jména:D Jinak se často inspiruju elfštinou, to zejména u fantasy a nebo zvolím to, co se postavě nejvíc líbí a co na ni sedí:) A jednou jsem i použila reálnou osobu a totiž W.A.Mozarta🙂
16. Konečne sa prestaňme venovaťprimárne tebe a pozrime sa i na internetovú konkurenciu. Mášna internete obľúbených amatérskych autorov? Vymenuj nám zopár z nich, maximálne päť kusov ^___^. Najlepšie by bolo i s odkazom na blog/web ich tvorby, niekto iný tak môže nájsť zaujímavého autora.
Jednoznačně moje drahá Liz a její (a taky Sophinčino:)) dílo LoupFer – fanfiction ze světa Harryho Pottera, z doby, kdy Bradavicím vládli pobertové. Jinak moc na netu nečtu, jen u mých spřátelenců, kteří čas od času něco napíšou:)
17. Odporučnám tri tzv. jednorázovky, kratšie poviedky. Pridaj link na konkrétne dielo, aby sme si ho v prípade, že nás zaujme jeho stručný obsah (ktorý k linku pridáš), mohli rýchlo nájsťa prečítať.
Výborná povídka mé mladší sestřičky Eii (no ano, je po mě:D) s názvem Až do smrti a ještě déle. Je příjemně brutální:) Jinak vážně na netu zas tak moc nečtu, abych něco byla schopná doporučovat:)
18. Máš rozčítané (prípadne uždočítané) i dáke kapitolovky, ktoré by si chcel/a odporučiť ostatným? Poprosím link i stručný obsah na max. tri tvoje najobľúbenejšie.
Leda zmiňované LoupFer, Kristýnka už svou Pplnoční kočku bohužel nepíše, jednu dobu mě na písmáku uchvátil příběh Třináctý anděl, žel, ani ten už nepokračuje. Tak snad ještě výborný příběh o „jednom básníkovi“ od Beiny – k přečtení tady.
19. A predsa len sa ešte vráťme k tvojej vlastnej tvorbe – máš rozzverejňovanú dáku kapitolovku, na ktorú by si chcel/a upriamiť pozornosť? Ak nie, pridaj odkaz aspoňna nejakú svoju vydarenú jednorázovku či báseň. Taktiež poprosím link vrátane stručného obsahu. Max. počet odkazov opäťredukujem na tri.
Tak Paní prstenů už je trapné zmiňovat, mimoto ta fakt není tak dobrá, jak jste mi v komentářích psali, je to dílo puboše:) A tak snad jen upozorním na několikadílnou povídku Kruh věčnosti, kterou považuji za docela vydařenou. První část si můžete přečíst tady, ty zbývající najdete v rubrice povídky.
20. A prezradíš nám, akú kapitolovku (prípadne jednorázovku či báseň) pripravuješ do budúcna? Opäť so stručným obsahom, max. počet uvedených diel tri.
No nechci to říkat, ale dílko, na které tu upozorňuju už zase stagnuje, ostatně jako cokoli delšího, do čeho se pustím:) Zatím tedy nic nového nepíšu, krom občasných básniček a klasických článků, snad mě múza zase ojede a bude líp:D
21. Na záver ešte zopár pikantných otázok ^___^ – v akom prostredí sa ti najlepšie tvorí?
A tiež- píše sa ti lepšie v pokoji a tichu alebo pri písaní rada/rád napr. počúvaš hudbu?
Hudbu leda bez zpěvu, ten mě ruší a taky jen jak kdy, někdy radši píšu v tichu. Nejlépe se mi píše hned tam, kde dostanu nápad – v tramvaji, ve vlaku, ve škole, ale i doma, prostě přijde nápad a začnu psát, třeba i ve vybuchující sopce:D
22. Čím najradšej píšeš? Áno, narážam na písacie potreby ^___^!
Na počítači. No nekoukejte na mě tak, já mám strašný rukopis a když se rozepíšu rukou, tak to pak musím luštit, nehledě na to, že myšlenky jsou rychlější než ruce a na počítači to lépe stíhám, rukou když píšu moc rychle, tak to pak prostě nepřečtu ať dělám co dělám:D A taky mě pak bolí:)
Děkuji všem, kdo se pročetli až sem:) A gratuluji všem, kdo pochopili, že tenhle článek je tak trochu reklamou na starší články s mojí tvorbou…muhehehehehe:) Abyste se nenudili, když poslední dobou jsem bez inspirace a nestíhám:P:)
Vaše Lum:)

9 komentáře “Dotazník na téma mi nejbližší – psaní

  1. Pěknej dotazník :)) Docela mě zaujalo, že jsi taky četla Řeku Bohů…nevím teda ,kolik dílů, ale asi všechny čtyři..Je to nádherné dílo:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.