Divnost, normálnost, psychologie a já

Dnes byl ve škole zvláštní den – protože dnes prvně jsem si uvědomila, jaká to pro mě bude strastiplná cesta. Ne, že by mě psychologie nebavila, ani to není nic těžkého na učení, dokonce i ty seminární práce v pohodě zvládnu. Ale uvědomila jsem si, jak moc jsem jiná, divná, nenormálně uvažující…

Třeba dnes v přednášce učitel mluvil o tom, že se dělal výzkum, kdy se lidí ptali: „Kdybyste měli kouzelnou hůlku a mohli s ní změnit 3 vlastnosti na lidech ve vašem okolí a 3 vlastnosti na sobě samém, co byste změnili?“
Většina odpověděla, že lidem by dali toleranci, přátelskost, upřímnost, ochotu pomáhat. A sami sobě rozhodnost, pevnou vůli, schopnost prosadit se. Učitel z toho vyvodil, že všichni lidé touží po tom, aby měli snažší život, aby se jim snáz ovládali druzí – jejich okolí „změkne“ a oni „ztvrdnou“.
A já se snažila oponovat a nešlo to. Neviděl to tak, jako já, že lidi nechtějí nikoho ovládat, ale chtějí žít v prostředí, kde se budou cítit dobře. Sami ze sebe mají pocit, že se jim nic nedaří, že jsou příliš slabí a jejich okolí příliš silné. Mají pocit, že oni sami jsou příliš tolerantní, příliš hodní, snad až hloupí, pořád jim někdo ubližuje, ovládá je, nikdo jim nepomáhá. Mají pocit, že jejich vůle je příliš slabá, vlastně oni jsou slabí, malí lidičkové ve světě predátorů, co jsou lepší a úspěšnější. Touží po lásce, majíce pocit, že oni už jí dali dost.
Znáte ten pocit?
No a pak, další hodina, seminář, dělali jsme téma Normalita a duševní zdraví. Nejprve jsme diskutovali ve dvojicích a skupinkách a už v tu chvíli jsem pochopila, že uvažuji jinak než mí spolužáci. V diskuzi v celé třídě jsem zjistila zvláštní fakt. Oni to nechápou. Měla jsem pocit, jako bych řvala do zdi, když jsem argumentovala jasně a věcně, v duchu jsem křičela nad tupostí těch lidí.
Oni znají člověka a jeho duši jen z knih, pouček a matných představ. Ale já tu duši cítím, umím ji nahmatat, chápu ji, rozumím jí. A kdyby to aspoň bylo vychloubání:D
Když jsme dávali dohromady argumenty pro duševní zdraví, většinou mě zbytek třídy ukecal, byla jsem se svým názorem samojediná. A pak učitel otevřel prezentaci, kde byly názory z psychologických knih a víte co? Byly totožné s tím, co jsem říkala já a tolik odlišné od toho, co horko těžko vypotili spolužáci.
Cítila jsem se nějak divně, nepatřičně, skoro provinile. Jakobych mezi ně nenáležela, osvícená poznáním, které oni nechápou a vědoma si toho faktu a přesto jako by to nebyla pocta, dar, ale prokletí, něco, co mi nenáleží, protože jsem léta nestudovala, nečetla stovky knih, nemám titul a nemám praxi. Učitel mi náhle připadal zmatený, zaplavený poučkami, jimž nerozumí a spolužáci byli náhle prázdní a beze smyslu, jen stádo, co tápe ode zdi ke zdi.
Jsem namyšlená? Možná. Jsem divná? Asi ano. Jedno vím jistě – studium pro mě bude zkouška ohněm, zkouška, zda jsem schopná žít podle pravidel tohoto světa nebo zda jsem alespoň schopná to zdatně předstírat. Sáhla jsem si na dno, ne na to životní, ale na samé dno duše, na její elementární podstatu, a to mezi mě a je staví nekonečnou propast. Dokážu-li se tvářit, že tam není, dokážu získat diplom. Pokud to nedokážu, moje cesta půjde jinudy.
Mým snem, cílem a touhou je ale pomáhat lidem a k tomu nepotřebuji falešné pozlátko chytrých knížek, moudrých pouček a psychologických blábolů bez opravdového smyslu. Všechno, co pro to potřebuji, už mám dávno v sobě. Tak mi držte palce, ať to tam zatím dokážu udržet:)
Vaše ve zvláštní náladě se potácející a nad divnými věcmi přemýšlející Lúmennka

49 komentáře “Divnost, normálnost, psychologie a já

 1. Taky bych chtěla studovat psychologii. (a kromě toho taky umění nebo tvůrčí psaní) Ne že bych chtěla být psycholožka, jen mě zajímá psychologie. Ale asi na to stejně nemám. Ne na to, vystudovat tu školu, ale na to, pomáhat lidem – ne, že bych nechtěla pomáhat lidem, ale já bych se z toho zbláznila… Taky jsem divná, řekla bych, že jsem rozhodně divnější než ty, přesože tě neznám a pro takové asi není místo v křesle psychologa, ale jeho pacienta… (kdybych vystudovala psychologii, tak bych mohla být obojí najednou xD)

 2. Neboj Lum, všecko zvládneš 😉
  I když teď zjišťuješ, že jsi jiná než ti "dvourozměrní" lidé kolem tebe, ničeho se neboj, drž se a nenech upadnout svou mysl ani na chvilinku v pochybnost, máš na to.
  My to všichni víme a budeme Tě podporovat jak jen to půjde, i kdyby mělo jít o "pouhé" držení palců".
  Věříme Ti Lúmenn verya 😉

 3. Ahoj, moc ti sem nepíšu, ale tohle mě opět donutilo ti vyjádřit podporu, protože dokonale chápu, jak se cítíš. Můj pohled se s pohledy mých spolužáků a vyučujících naprosto rozcházejí. Při občance například máme paní profesorku, která je o sobě přesvědčená, že je telepatka, duchovní a renesanční člověk. Ze začátku mi tím byla sympatická, protože by to byl asi jediný člověk od nás. Nu záhy přišlo rozčarování. Každý další den ve škole je pro mě utrpení. Už kolikrát jsem se pokusila s tím navzdory přání mého okolí seknout, ale nedaří se. Motivuje mě jenom vidina maturity a vyplutí z toho blázince. Nelze se s nikým bavit o tom co mě opravdu zajímá. Pokud na nějaké takové téma přijde řeč, mají mě za exota, protože můj názor se naprosto liší od těch ostatních. Modlím se, ať je květen co nejdříve :-). Pozitivní zpráva je, že se to vydržet dá. Možná s trochou víc debat, než mají ostatní, se sebezapřením, ale dá. Tobě přeju hodně štěstí, psychologie by mě taky velice bavila, ale bojím se, že příjimačky jsou nad mé možnosti. Určitě piš více reportů, jak to tam vypadá, co probíráte apod. Myslím, že to nebude zajímat jen mě :-). Možnost dělat to co tě baví, je určitě velká motivace, takže se nebojím, že by tě případné problémy odradily.

 4. Lúmmí a je to dobře, když máš ve škole strávit takovýho času a s pocitem, že tě tam ti lidi vysávají a že tam nikomu totálně nerozumíš ? Pomáhat lidem je krásnej cíl, ale pomáhat lidem se dá i jinak než s tím papírem v ruce, ke kterému se protrpíš skrz tlupu nechápavců

 5. Aale, prosimte, ja mam porad zas pocit, ze lidi kolem me jsou uplne blbi, tupi, splepi, omezeni a neschopni premyslet, ale spatna, netolerantni a namyslena jsem ja.. se tomu ale dost smeju jako :D:D

 6. učit učitele je, zvláště když jej máš co naučit, zatraceně nevděčná záležitost. většina lidí, myslím, schopnost chápat tyhle základní pravdy má. snad všichni. ale problém je, že nechtějí… pochopitelně pak nemá cenu s nimi ani nějak argumentovat.
  na druhou stranu myslím, že ti tahle škola bude i velikou lekcí v mnoha jiných ohledech, než zamýšleli tvůrci studijního plánu 🙂

 7. Já taky přeji pevné nervy a držím pěsti rpo štěstí. Jinak si ale myslím, že chce-li člověk pomáhat lidem, měl by je nehdříve pochopit a to i včetně myšlení, jemuž nerozumí, aby jim mohl argumentovat a ukázat jinou cestu. Sice se zdá nemožné pochopit něco, co je tak vzdáleno od chápání tvého, ale ani to pomáhání nebude snadné, takže tohle může být taková "přípravka" 🙂 Všichni věříme, že to zvládneš, protože kdo už jiný než ty 😉

 8. Jelikož si myslím, že pro tebe je povolání psychologa jako stvořené, tak ti přeji, ať to tam ve zdraví přežiješ a ať je to jen nechápavost lidí na začátku studia. Zdá se mi totiž, že někteří si myslí, že porozumět lidem se naučí z knížek, proto možná ty odlišné názory.

 9. nic si z toho nedelej taky mam obcas pocit, ze absolutne nezapadam a znam i tu horkost z rozcarovani, kdyz zjistim, ze muj nazor byl ten spravny, ale nechala jsem se udolat vetsinou…pro tebe je to dar, ze dokazes citit to, o cem jini jen ctou tak to vyuzij a nenech se odradit bandou usprtanych knihomolu:D drzim pesti:)

 10. Tohle taky chápu. Dost lidí uvažuje jinak, méně uvažuje úpně jinak. Jiné myšlení je dobré, protože se člověk "nedrží na vyšlapané cestě", ale dělá si svoji. Tak se přijde na věci nové a třeba lepší než ty staré.
  Takovéto diskuze taky vedeme často, ale já se do nich nezapojuji, protože nemá cenu o tom bavit s lidma, které zajímá jen kdy bude příští "kalba, akce,…" to jsem taky nepochopil, jak to může někoho bavit.
  Nakonec bych nikdy nešel k psychologovi, který zná případy pouze k učebnic.

 11. Tohle, co Lúmm zažívá je podle mě daný obecně systémem školství, milí studentíci čekají, až jim to na těch přednáškách pan profesor do té hlavinky naleje, Lúmm nemají co nalívat, když to tak vezmu, ona už se k tomu poznání dostala a dostala se k němu jinak než skrz do hlavy nasypaný a přepapouškovaný poučky někoho, tím pádem celou situaci už z principu uvidí jinak, než spolužák xy… Přeju ti, ať tě ta škola spíš obohatí o odlišný názory, než o pocit, že tě tam totálně vysává banda tupců, kteří naprosto nic nechápou a že si tam musíš horko těžko skrz ně razit cestu a škola ti nemá co dát

 12. No tak nevim, kdyz jsem si precetla ten clanek a tak nejak ty prvni komentare, chtela jsem Lumenn rict, at to neresi a proste bere to tal, ze v kazde skole jsou veci, co ji bavit budou a veci, co ji budou stvat..
  ale jak tady ted ctu ty komentare dalsi, mam pocit, ze si tady vsichni myslite, ze je Lumenn vsevedouci! proboha lidi, zas trosku brzdete, ti lidi co tam uci to vetsinou delaji uz dost dlouho a maji ruzne praxe, a vychazeji z tech knih prave proto, ze toho i hodne precetli, protoze u te prace proste clovek musi zjistovat porad nove a nove veci.. moje sestrenice psychiatricka dycky rika, ze casto narazi na lidi, jako je lumenn, co maji na skolach plno idealu a mysli si, jak jsou buhvi chytri a ze svymi nevim jakymi schopnostmi vsechno vyresi, a pak prijdou na oddeleni a nedokazou udelat s tema lidma nic! (a jen tak mimochodem, ona je sice psychiatricka, ale byjste se divili, jak moc "nepsychiatricka" doktorka to je..) Protoze pokud Lumenn chce vazne pomahat, tak nepredpokladam, ze bude resit jen problemy emopubertaku, ale ze se bude chtit zapojit do velkych problemu, treba i pracovat s lidma na psychine a na to ji nejaky Posel svetla nebo s prominutim kecy o dusi stacit nebudou, ale bude muset znat prave ty knihy, ruzne praktiky, moznost, zpusoby a postupy a vsechno to, co se do ni snazi ve skole oo jakze omezeni a praktiku neznali profesori nasilne narvat..
  vsechny ty knihy prece nenapsali lide, co nemeli zrovna co delat, tak si rekli, napisu ucebnici, at maji profesori co tem lidem vtloukat do hlavy.. napsat takovou knihu, to neni zadna prdel.. to, ze mela lumenn pocit, ze je nejak mimo dav, muze mit mnoho pricin, proste mela jiny nazor nez vetsina, to se muze stat kazdemu, nekterym se to stava casto, no boze, lidi vesmes jsou idioti, ale preci jen, student psychologie v te hlave cosi mit musi (navic, lidi, kteri jsou tzv spravne nenormalni, je na svete vic, nez si clovek dokaze predstavit, kor v dnesni dobe, kdy je nenormalnost i jakousi privilegovanou vlastnosti, a vetsina mych znamych, co psychologii studuje, sama toho psychologa potrebuje, takze opravdu hodne z nich doslo k nejakemu tomu poznani, a taky proto chteji jinym pomahat..)
  Ale ja to, aspon podle toho jak to tady lumenn pise, vidim spis na neschopnost se s tim profesorem dorozumet.. protoze treba u prvniho prikladu mam pocit, ze i profesor i Lumenn vyjadrili uplne stejnou myslenku, jen trochu jinym zpusobem..
  Nechci samozrejme Lumenn ty idealy brat, vsak ona i ta praktika k ni dojde a snad s ni nalozi spravne.. jen mam pocit, ze vsichni co tady chodite, Lumenn az prehnane adorujete a nepremyslite, ze treba vazne nektere veci vidi moc subjektivne a i spatne..

 13. Huntmaster: to samozrejme je, ale vzhledem k tomu, ze treba na tomto blogu jsou davy lidi, co s Lumenn souhlasi, asi az tak jina, nenormalni a neobvykla nebude, ne 😉

 14. No spíš jsem reagovala na tu možnost shodnout se na něčem se spolužáky a okoloím. Většinou, alespoň u mě nejde o učivo.

 15. [12]: No ono jde spíš o to, že jsme měli debatu, kde učitel i spolužáci byli tak nějak proti mě a nakonec mě přehlasovali a překecali, načež učitel otevřel prezentaci, kde byly názory autorů psych. publikací, které byly totožné s těmi mými a úplně jiné, než názory spolužáků:) Proto jsem si v tu chvíli říkala a doprdele, kdo je tady blbej já nebo oni?:D Když hodinu mluvím o názoru a všichni mi tvrdí, že to tak není a pak vidím, že podle psychologů co píšou knihy to tak je, nevím jaksi co si myslet:D

  Jinak nemyslím si, že jsem nějak abnormálně nad věcí, jen prostě uvažuju přirozeně a ne šroubovaně, jak mnozí mí spolužáci:) A taky si nemyslím, že mě ta škola nějak deptá, spíš se cítím nějak zvláštně, nikoli nepatřičně;)

 16. Gilraen: chm, tak jasne, v podstate i vim jak jste to vsichni mysleli.. ale stejne se to prehani.. dam priklad.. kdyz treba ja vetsinou na priklad na tomto blogu nesouhlasim s nazorem vetsiny, jsem hned netolerantni a kdovico, kdyz lumenn nebo nekdo jiny nesouhlasi s nazorem vetsiny (spoluzaku, rodiny, okoli, znamych, nebo lidi v diskuzi na netu, to je jedno), je to spis naopak brano jako neco skveleho? Vis, jde prave o to, uvedomit si, kdy, jak a s kym nesouhlasime, zda jde opravdu o to vychazeni z rady, byti jinym a vyjimecnym, nebo (a k tomu je tento blog myslim dobrym prikladem) se jedna o jinou verzi zapadani do jineho druhu davu 😉 sami se podivejte na tenhle blog, kolik lidi, co tady chodi, kolikrat vyjadri nesouhlas s Lumenninym nazorem a posleze i nazory v diskuzi? Taskovych lidi je pomalu.. mozna byste vsichni svou vyjimecnost meli jeste zvazit 😉

 17. [17]: No vsak jasne, ale v tom pripade bych se tim vubec nezatezovala.. jak rikam, v te skole te budou dycky nejake veci tesit a nejake stvat.. zase se muze stat, ze treba budes souhlasit s vetsinou a vyleze z davu nekdo jiny, kdo bude udupany vasimi argumenty.. kor kdyz vas tam je hodne 😉
  taky, nevim, nevidela jsem presne tu prezentaci a neslysela presne argumenty spoluzaku, tak nemuzu treba posoudit jako osoba nezucastnena objektivne jak to s tou diskuzi bylo.. ale jen rikam, ze se muze stat, kor v takovem oboru, ze v podstate mate vsichni na mysli to stejne, jen k tomu jdete kazdy z jineho konce 😉 koneckoncu, stava se to i nam dvema obcas 😀

 18. tak ze bych taky ospravedlnila svuj komentar? ja si nemyslim, ze lumm je vsemocna a vsevedouci ani, ze tu skolu nepotrebuje, jen jsem podotkla, ze na rozdil od jinych (ale ani ne treba od vsech) ma urcite zkusenosti a trochu jiny nahled na vec, ktery ji nekdy muze byt treba ku prospechu, ale dost mozna, ze nekdy i na skodu …a knizky jsou dulezite, to je jasny, ale zase z nich nevyctes vsechno

 19. Onni: Nejde o vyjímečnost v tom kontextu jak to myslíš ty. Jde prostě o dejme tomu všeobecný rozhled, poznání trošky toho duchovna a na druhé straně silně omezených a materialistických spolužáků. Já nevím na jakou školu jsi chodila/chodíš. Všude je to jiné. Ale když prostě nenarazíš na ty správné lidi, se kterými si rozumíš, je školní docházka vždycky trošku přetrpěná.

 20. Rozhodně se tady nikdo nad nikoho nepovyšuje. Jde jenom o věci viděné z trochu jiného úhlu. A možná jsem Lumenn špatně pochopila. Jenom jsem trošku ulevovala frustraci, jakou ve škole zažívám já s tím, že možná nejsem jediná 🙂

 21. A není právě dobře, že jsi ta jiná, ta co tomu rozumí? Ty nejsi divná, jsi stejně divná jako ti nejlepší psychologové … Vždyť ta "nenormálnost" tě dělá tou, co chceš být 🙂

 22. Jsi na tom velmi podobně jako já. To co ty cítíš je obrovské plus. Jestli jendou budeš psychologem, psychoterapeutem nebo někým takovým budeš mít obrovské plus. Ti lidi co s tebou sdílí třídu třeba projdou studiem bez obtíží s pěknými známkami a hlavami plnými teorie, myslí plnou přesvědčení, že to umí a budou dobrým psychologem. NIKOLI. Jim chybí to "vžití se, pochopení, cítění".
  Já pořád tvrdým že psycholog bez "talentu" je jako dálkový běžec bez výdrže.

 23. "Psychologové jsou lidé, kteří nám říkají to co už dávno víme, ale tak, že tomu nerozumíme. "
  Víš…ty Lúmennko nebudeš psycholog.
  Psycholog je člověk, který se ohání odbornými termíny, testy, které prý ukáží vaši duši, jakoby to byla otevřená kniha a kteří jsou stejní jako my…jen jim do hlavy stouply všechny ty poučky, testy, inteligentní konverzace … které prý dokáží vést jen oni.
  Ty jsi jiná. Vidíš pravou podstatu věci. Možná, že lidem řekneš, co už vědí. aLE ŘENEŠ JIM TO JINAK…ale tak, že tomu budou rozumět. Ukážeš jim jiný úhel pohledu a to oni čekají. Žena, která za tebou přijde po znásilnění, nebude čekat, že ji začneš mást odbornými termíny a budeš jí předkládat testy. Ona bude čekat, chce čekat, že si k ní sedneš. Obejmeš ji a ukážeš jí východisko z té cesty. Ukážeš jí, že ať si připadá pošpiněná, je stále bělostně čistá. Je zdravá, krásná a má sílu bojovat. Ty jí pomůžeš, oni ji zahltí, zmatou ještě více uzavřou.
  To je rozdíl mezi nimi a tebou. Jsi jiná, a klidně se tím vychloubej. Dobře, nyní neber v úvahu tu propast. Prosazuj lehce svůj názor, ale přesto se snaž jít s davem…až budeš mít diplom, bude po všem. Po předstírání, po lžích. A možná, že potom, co budeš v jejich společnosti, Vyhraníš si ty meze ještě více a pak si jasně řekneš…toto ano, a toto ne!

 24. Na jednu stranu chápu, že se cítíš že ti spolužáci nerozomí tak se určitě cítí občas všichni, i ti z řad "neosvícených" Na druhou stranu, není to tím že ty nechceš? Že místo toho hledat v názorech druhých shodu a snažit se porozumět, hledáš jen to co je v rozporu? Na psycholgii sem chodila taky a bohužel jsem si musela vybrat mezi dvěma školama, ale za tu krátkou chvíli co jsem tam byla jsem měla z tebe takový pocit. Byla jsem u mnoha diskuzí kde tvé názory byly podobné těm ostatním, ale jakmile ty byly řečené jinými slovy hned jsi v tom hledala rozpor. Takže to, že ti nikdo nerozomí není spíš že nechceš romumět ty??

 25. Čau Petro, na facebooku se objevila diskuze, která se týká tohoto tvého článku, tak mi to nedalo a rozhodl jsem se, že si ho také přečtu. Nejprve tě musím pochválit, jelikož ti to docela pěkně píše, soudím tak minimálně z těch asi tří článků, které jsem zběžně prolítl. Následně mi však nezbývá, než se vyjádřit k tomu, co píšeš zde.
  Začnu snad od přednášky profesora Smékala, o níž píšeš jako první. Jsem si naprosto vědom toho, že toto je tvůj soukromý blog, a proto máš plné právo vyjadřovat na něm své názory. Já budu vyjadřovat zase ten svůj.
  Na tvojí otázku, jestli zná čtenář pocit, který popisuješ slovy: „… lidi nechtějí nikoho ovládat, ale chtějí žít v prostředí, kde se budou cítit dobře. Sami ze sebe mají pocit, že se jim nic nedaří, že jsou příliš slabí a jejich okolí příliš silné. Mají pocit, že oni sami jsou příliš tolerantní, příliš hodní, snad až hloupí, pořád jim někdo ubližuje, ovládá je, nikdo jim nepomáhá. Mají pocit, že jejich vůle je příliš slabá, vlastně oni jsou slabí, malí lidičkové ve světě predátorů, co jsou lepší a úspěšnější. Touží po lásce, majíce pocit, že oni už jí dali dost.", musím odpovědět, že já neznám. Leč domnívám se, že mnoho ze čtenářů tvého blogu tento pocit možná dlouhodobě má, a jelikož je tvůj blog právě pro ně, tak je tvá otázka dobře zvolena, získáš si tak jejich sympatie a pochopení tvé nezáviděníhodné pozice, v níž je tvá pronikavá bystrost okolím nepochopena:) Možná však je zdánlivé nepochopení tvého názoru způsobeno tím, že své subjektivní názory považuješ za obecně platné, protože vyvěrají z tvé domnělé hluboké znalosti lidské duše. Nechci tě v žádném případě tímto odrazovat od tvorby vlastních názorů, leč měla bys je, dle mého názoru, také podrobovat kritické reflexi a nechat se třeba byť jen inspirovat názory ostatních (i.e. vzít je v potaz), možná zjistíš, že tě to obohatí:) Není mi jasná jedna věc. Jak můžeš křičet nad tupostí některých lidí, náhle pochopit, že tě nechápou, a zároveň rozumět lidské duši a lidské existenci obecně? Buďto tomu rozumíš, pak se nediv, že se lidé chovají tak, jak se chovají, nebo tomu nerozumíš a musíš křičet nad jejich tupostí a mít pocit, že ti nerozumí nebo nechtějí rozumět, i když argumentuješ stručně a jasně.
  Jsem však za tebe rád, že ty netápeš ode zdi ke zdi, jako my všichni ostatní, a máš ve všem naprosto jasno. Nezbývá mi však v tomto případě konstatovat, že studium psychologie, minimálně lidskou duši už jsi pochopila, nejspíš opravdu postrádá v tvém případě smyslu, vždyť co by ses učila, když už všechno víš a všemu rozumíš. Na viděnou ve škole…

 26. Draha Lumenn, jednou z nejdulezitejsich vlastnosti psychologa je pokora. Bez pokory poznani druheho nedojdete. Neverte tomu, ze vsemu rozumite a znate podstatu duse druhych lidi, muze Vas to zaslepit a nakonec dovezt k tomu, ze lidem nebudete schopna pomoct.

 27. Ahoj Petro, chodím s tebou na nějaké předměty v psychologii. Cítím se velice zaskočená tím, co jsi tady napsala. Ten článek jsi psala v říjnu, tedy v době, kdy jsi nás znala měsíc. Nevím, co ti dává právo nás takto urážet, nehledě k tomu, že na semináři s tebou byla pouze jedna třetina našeho ročníku, přesto jsi generalizovala "tupost" na všechny své spolužáky (tím nechci říct, že ti, co s tebou na cvika psy101 chodili, byli tupí). Také nerozumím tomu, proč jsi například nenapsala na spolužáky, že ti něco vadí (tam píšeš jen, když něco potřebuješ – viz zapsat na fyziologii apod. – na to jsme ti asi byli dobří…). Nicméně, musím říct, že jsi mě zklamala. Vedli jsme o tobě mnoho diskuzí a většina se ti snažila dávat šanci, ač jsi nevypadala moc sympaticky a ani nemluvila příliš přátelsky. Inu, nezávidím ti tu pozici v kolektivu teď. Nejspíš budeš mít dost problémů s tím, aby ti někdo ještě pomohl. A taky by nebylo na škodu zamyslet se nad tím, proč už se většina tvých tupých spolužáků integrovala do kolektivu a našla si kamarády, zatímco ty většinou sedíš sama…přeju ti hodně štěstí a doufám, že i ty jednou najdeš přátele

 28. Po přečtení tvého článku mě začíná mrzet, že se na psychologii kromě znalostních testů nedělají i testy psychologické. Děsí mě představa, že někdo jako ty pomáhá lidem

 29. [32]:

  [33]: Tak to já se spíš cítím zaskočena teď:) Upřímně řečeno moc nechápu, co vám tak moc vadí. Je to článek z října, na psychologii jsem byla 14 dní a jak v tomhle článku několikrát zmiňuju, měla jsem prostě divný pocit a ten jsem měla v ten den, kdy jsem psala tento článek. Nikde netvrdím, že jsou moji spolužáci tupí a dokonce jsem si to ani nikdy nemyslela – jen jsem tehdy poté hodině měla hrozně divnej pocit, ostatně o tom je taky celý článek. Nikoho v něm neurážím, nikomu nenadávám a nemám rozhodně pocit, že bych se v něm snažila tvářit jako někdo, kdo zbaštil moudrost světa. FB bohužel nevlastním a nemůžu se tedy nijak vyjádřit k tomu, co tam o mě vykládáte, ale probohy děcka, to nemáme na práci lepší věci než řešit takovéhle blbosti víc než půl roku staré?

 30. Se všichni poserte.
  Nikdo nikoho neuráží, Lúmennka má (měla) holt nosánek trochu nahoru a myslí (myslela) si že je Brouk Pytlík – no a co. Ten článek je starej a holt měla ze začátku minulýho semestru radost, že měla pravdu a ostatní ne, to je všechno.

  Pokud tenhle článek někoho, kdo se dřív s Lúmenn bavil, přinutí zpřetrhat všechny vztahy s ní a "zanevřít" na ni, tak je idiot, protože tím udělal v podstatě něco podobnýho jako to co tady odsuzujete (a navíc je vztahovačná píča 🙂

  Martino, vykládat někomu jak nemá žádný kamarády je demence, když to čtu, připadám si jako na základce, bez urážky 🙂

  (psychodrby nejlepší drby!)

 31. Wow, teda, to sis musel dát práci, něco takového vyplodit 🙂 Ještě nějakou kurvu a kundu jsi tam nacpat nemohl?

  Nosánek má nahoře teda neskutečně, v tom máš pravdu, ale taky si myslím, že v tomhle stylu myšlení pokračuje. Co naplat, blogísek má většina lidí proto, aby ukázala světu, jak je úžasná/zraněná/originální (nehodící se škrtněte), a to, co tam napíše, by se mělo brát jako aspoň částečný obraz toho člověka 🙂

  Já na ni nezanevřu, já na ni zanevřel už dávno 😀

 32. Milý mrde,ano, možná je to demence, možná je to pravda. Někdo, kdo se podepisuje jako mrd, mě absolutně nemůže urazit. Jinak souhlasím, taky si o ní nezačnu myslet nic nového. Měla jsem s ní téměř všechny semináře a vím, že je to oprvadová kráva. Jo a líbí se mně názor Kathy 😉

 33. [37]: děkuju, to potěší:) Aspoň mi takové věci říkej přímo na těch seminářích, napsat člověku, že je kráva je totiž hrozně jednoduché, ale říkat takové věci do očí už tak snadné není;)

  [36]: taky děkuju, že se schováváš pod přezdívkou a stydíš se mi říkat věci do očí. Pokud jste si přečetli moje vyjádření a stále jste přesvědčeni o tom, že jsem kráva, namyšlená husa a já nevím co ještě, v pořádku, myslete si to dál. Já necítím potřebu se ospravedlňovat před lidmi, kteří o to nestojí, ti co chtěli pochopit, pochopili, ti co nechtějí mě přece už dávno nesnášeli, takže no problem:) A jinak Xere, až povedeš tři roky úspěšné webové stránky, pak si pokecáme o tom, co je a co není blogísek, ju? 🙂

 34. pod touhle přezdívkou vystupuju na internetu už několik let, jestli si myslíš, že se schovávám pod přezdívkou, psal jsem Ti na spolužáky, kde žádnou nemám 😉

  Teda, to jsi mi to vytmavila, už jdu brečet do kouta 🙂 JE to blogísek, splňuje všechny charakteristiky blogísku 🙂 Akorát je to blogísek s vysokou návštěvností 😀

 35. btw, tak mě napadá, Ty jsi nám snad někdy říkala do očí, že "křičíš nad naší tupostí" a my "horko těžko potíme" nějaké definice? Ne, nebo alespoň já jsem to od Tebe nikdy neslyšel 🙂 Je podivuhodný, jak člověk Tvého formátu (alespoň tak se prezentuješ) dokáže vyčítat druhým to, co sám dělá 🙂 to je tedy opravdu nehodné člověka, co není jako "to stádo, které tápe ode zdi ke zdi" 🙂

 36. lúmen proboha vzpamatuj se – nadáváš tady adamovi za něco, co sama děláš a ani se nezmůžeš na odpověď na spolužáky…proč jsi na tom semináři teda neřekla, jak to cítíš???? ach jo, a ještě mi prosím odpověz, kdes přišla na to, že TEBE někdo podporuje, co jsem tam mluvila s ostatníma spolužákama (nebude psát jejich jména, protože nevím, jestli by jim to nevadilo) tak všichni se shodli na tom, že jsi kráva a že se s tebou odmítají bavit..jo a btw, tento tvůj výtvor je prototypem blogísku.

 37. No, osobně, Martino, jsi trochu tvrdá, myslím si, že argumentovat takhle názorem ostatních je trošku zraňující a rozmazávat to na veřejnosti je dost nešťastný, v tomhle souhlasím s mrdem. Ale to jen tak mimo mísu…

 38. to Xer: No, jsem z druháku a vaši aférku zpovzdálí sleduji a musím s martinou jenom souhlasit (pokud jsi tedy ta martina, která myslím), jelikož ta jako jedna z mála napsala lúmenn hned sem a nikde jinde se k tomu nevyjadřovala. Ale jinak se těm, kteří jí sem napsat nechtějí, nedivím…většinou se jen tak mimochodem zmínili na fb a teď už to nechtějí řešit, protože je lúmenn nezajímá anebo se jí bojí (jedna holčina mi to řekla:-D). Takže já Marťu oceňuji, že měla tu odvahu

 39. Fajn, omlouvám se, že jsem použila slovo kráva, případně, že jsem napsala, že si to myslí i ostatní. Takže promiň Lúmenn, za ostatní nemám co mluvit a neměla bych se vyjadrovat sprostě.

 40. Proč jsem vám to neřekla na semináři?:D Ježiškotky tohle už je fakt moc:D Adame, Marťo, všichni, kolikrát mám opakovat, že celej tenhle poněkud nešťastně napsanej článek vznikl v kontextu mé opuštěné blbé nálady, kdy jsem se cítila samojediná na světě a asi stokrát zmiňuju jak v článku, tak i ve svých vyjádřeních, že mi to tak připadalo jen V TU CHVILKU, prostě momentální pocit, ze kterýho jsem se potřebovala vypsat, což jsem udělala, pocit přešel, doba mojí rádoby osamělosti po nějaké době taky a s ní i dojem, že na psychologii jsou jen samí hloupí materialisti, s kterýma si nemám co říct.
  Ještě jednou a naposled – tohle je článek ze začátku října, vznikl tedy více než před půl rokem, a pocity a dojmy, které se vztahují ke škole, spolužákům i mé znalosti psychologie, se od té doby hodně vyvíjely. Pokud nchcete pochopit tohle, v pohodě.
  Ale nevím, proč nechápete, že o moje vnitřní dění se nedělím s lidma na potkání, o tom si povídám s přáteli a ne s lidmi, které znám tři týdny, takže jsem fakt neměla potřebu mou blbou náladu rozebírat tehdy s kýmkoli ze školy. Ovšem fakt, že jsem kráva mě docela zaskočil – myslím, že není člověk, kterého bych nějak urazila a naštvala, aby se mohl vyjadřovat takhle ostře. A že se mě někdo bojí? Šmarja na drátě, co já se ještě nedozvím:D To jsem fakt tak hrozná?:D Vždyť se se mnou skoro nikdo pořádně nebaví a z těch lidí, s kterými si rozumím a s kterými pokecám, mi nikdo nepřijde, že by se tvářil jako kámoš jen naoko. Takže by mě zajímalo z čeho se dá tak skvěle vypozorovat, že jsem kráva:) Z toho že sedím v lavici, čtu si a nevnímám okolní svět?:)
  Btw.: na spolužáky jsem psala, ovšem někdo to smazal

 41. To je zvláštní s těma spolužákama, vůbec se mně nelíbí, že to někdo smazal. A za tu krávu jsem se omluvila, přehnala jsem to a samotnou mě to zarazilo, že jsem něco takovýho napsala.

 42. 1. Mrd jsem já, na netu se občas podepisuju takhle, je to zpotvořenina jména Marduk, a podepisuju se tak protože to sere lidi, kteří si myslí, že když svoje zvratky píšou slušně, jsou nějak lepší než ostatní.
  2. Xer(e), pokud jsi na ni zanevřel, proč máš potřebu exhibovat na jejím blogísku? Myslíš že autorku obrátíš na Evangelium podle Xer(a)? 🙂
  3. Martino, doufám že teď  se urazíš, jinak večer neusnu.
  4. Ano, tohle je skutečně blogísek, a i kdyby to četl bambilión lidí, furt to bude k smíchu (ano, s urážkou). Což ovšem neznamená, že jsem sežral šalamounovo hovno, jinými slovy že někdo z těch co sem běžně chodí (což odhaduju že budou zhusta Petřini převážně pubertální přátelé z dřeváren a podobných zvěrstev, podle těch řiťolezeckých prvních cca dvaceti komentů) je zvědavej na moje kecy.

  Petra si svoje (nepopiratelně pubertální) pocity nechala na tom semináři pro sebe. Připadalo by vám lepší, kdyby vám všem na konci semináře řekla, že jste úplně blbí, jednorozměrní a vůbec nic nechápete? Ocenili byste její upřímnost, jak to píšete tady? Leda kulový, bylo by z toho tisíckrát větší drama – a právem. Petra napsala článek na svůj blogísek a dál se v tom nerejpala, pokud se vám nelíbí, nečtěte ho, myslete si co chcete, ale pokud tady mentálně masturbujete do komentářů, děláte něco ještě blbějšího než udělala ona – nejen že máte stupidní názory (opět musím zmínit to "nemáš žádný kamarády"), ale navíc je cpete někam, kde na ně nikdo není zvědavej.

  Na druhou stranu, furt je lepší otravovat tady než ze sebe dělat pavlačový báby na facecooku, to už mi přijde jako totální dno 🙂

  Sorry za ty šroubovaný věty.

  TL;DR: Připadá mi to tu jako když na sebe banda cikánů řve "ty černá hubo". Tragikomedie.

 43. jakožto čtenářka tohoto blogu si pamatuji, když se tu vloni tento článek objevil. nekomentovala jsem ho, protože mi v lecčems připadal namyšlený a měla jsem z něj pocit, že spolužákům křivdíš – nechtěla jsem se ale s tímto svým názorem vnucovat, přešla jsem ho. Ale reakci Tvých spolužáků chápu, stejně jako chápu ten Tvůj pocit, který jsi tenkrát měla – takové pocity jsem mívala na střední škole pořád, cítila jsem se jako zneuznaný génius a naštěstí jsem si pak uvědomila, že to nepochopení nebylo jen na straně spolužáků. že jsem byla spíš vnitřně uražená pocitem, že "mě nechápou" a tím se jim ještě více odcizovala. ovšem to jsem byla ještě puberťačka, a to Ty už nejseš. Nemá cenu vyčítat tady někomu článek přes půl roku starý, ale na druhou stranu trocha té autocenzury a sebereflexe neuškodí – chceš přece pomáhat lidem, máš ráda lidi – tak proč jsi je v článku tak otevřeně shazovala, když máš na spolužákách odkaz na blog a každý si to může přečíst? Kdybych byla Tvá spolužačka, byla bych po právu nasraná, ovšem jako Tvá dlouhodobá čtenářka to vidím v jiném kontextu. Myslím, že z aféry, která tady proběhla se můžeš poučit pro příště, až přijde ta nálada "jsem vyjímečná, oni to nevidí" A zdůrazňuji, tato nálada je naprosto normální, mají ji všichni a umělecké duše obzvlášť.
  Přestože jsem vystavující malířka, svou výtvarnou školu studuju pokorně a neštve mě, že někteří lidi tam neumí kreslit – zaměřuju se pouze na sebe a na vlastní zlepšení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.