Z.Justoň: Ekonomie přírodních národů

Zdeněk Justoň – Ekonomie přírodních národů
Nakladatelství: Dauphin
Počet stran: 600
Rok vydání: 2012 (česky)
Díky této knize jsem zjistila, že na čtení odborné literatury vážně není dobrá postel, lampička a doba kolem půlnoci. A i když mě antropologie nevýslovně zajímá, tímto materiálem jsem se prokousávala jen těžko a knihu jsem žel bohům nedočetla celou, jen jsem vybrala ty nejzajímavější pasáže.

A že jich bylo. Kniha je naditá informacemi od začátku do konce a jedna je zajímavější a k úvahám více podněcující, než druhá. Přesto jsem z knihy neměla takový požitek, jako svého času z literatury v univerzitní knihovně – inu odpoledne po dvou hoďkách ve škole člověk prostě vnímá lépe, než po dni stráveném prací. Což mě hodně mrzí.
Kniha je rozdělená do kapitol – o ženách a mužích, vodě a ohni, válce a míru, bohatých a chudých, zimě a létu, domácím a cizím, vesnici a městu. V každé si autor vybírá jeden či více modelových národů a na nich ukazuje různá pravidla fungování společnosti, jak vznikala, jak se vyvíjela a co si z nich dnes můžeme vzít, jak se poučit z minulosti a z čeho vlastně pramení některé naše zvyky.
Některá zjištění jsou velmi překvapivá, jiná jsou tak logická, až z toho mrazí. byť doplněná o mnoho odborných výrazů, tabulky a grafy, je knížka velmi čtivá a svádí k úvahám, které ji přesahují.
Doporučuji ji všem zájemcům o antropologii, přírodní národy, ekonomii i historii, protože se v ní dá najít mnoho obohacujícího.

+ mnoho informací, zajímavý a poutavý styl psaní
poměrně náročná kniha

Hodnocení: 7/10

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.