
Autor: Wolf Serno
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 316
Rok vydání: 2002 (originál), 2008 (česky)
To takhle zatoužíte po historickém románu, takže brousíte knihovnou a hledáte, co vám padne do oka a čirou náhodou si vyberete jednu z nejoblíbenějších knih svého přítele, aniž byste o tom měli nejmenší tušení. Tolik ke koincidencím.
A nyní ke knize. Kdyby autor uměl psát (a nebo možná překladatel překládat) a vyhýbal se klišé, byl by to skvělý čtenářský zážitek. Takhle je to zajímavá, ale ničím překvapivá detektivna z 16.století.
Mistr Lapidius je alchymista, který zdědil velké jmění po rodičích a nyní se naplno věnuje svému umění v malém městečku Kirchrode. Píše se ale rok 1549, doba, která přeje alchymistickému bádání, avšak i čarodějnickým procesům. Inkvizice přinese Lapidiovi do cestu mladičkou bylinkářku Freyju Säcklerovou, obviněnou z nejhoršího zločinu – spolku s ďáblem.
Mladá žena ovšem trpí francouzskou nemocí, neboli syfilitidou a tak je Lapidius pověřen jejím vyléčením, aby mohla po uzdravení pokračovat v procesu – tedy krutém mučení, jež má vymoci přiznání. Moudrému muži se ale její obvinění nepozdává a tak se vydává pátrat na vlastní pěst a začne odhalovat temná zákoutí malého městečka.
Knížka je napsána takovým zvláštním slohem, nevím, zda je to autorem či českým překladem, a to jí ubírá na čtivosti. Na druhou stranu je děj napínavý již od první strany a poměrně rychle si charaktery zamilujete. Možná by autor mohl trošku zapracovat na finále, ale jinak musím říct, že kniha byla napínavá, zábavná a jako výlet do 16.století velice příjemná.
+ sympatické charaktery, věrohodný obraz doby, napínavé
– špatný sloh, trochu klišé nakonci
Hodnocení: 6/10
Ach ta klišé. Co se inkvizice týče, mám jasno. Po tvůrcích reklam na Persil největší zlo! Ale copak musí být to schéma čarodějnice vs. inkviziční tribunál pokaždé stejné?
Vzpomínám si, že tuhle knihu jsem četla kdysi dávno a docela se mi i líbila 🙂
Vypadá to, že bych si jí měla alespoň ze zvědavosti půjčit. 🙂
Vypadá to na zajímavou knihu. Osobně bych se vystříhal přehnané kritiky (viz to "klišé" například) – hlavní je zdali se to někomu líbí (toť vše).