V.McDermidová: Horečka nenávisti

Val Mc Dermidová – Horečka nenávisti
Nakladatelství: BB/art
Počet stran: 367
Rok vydání: 2009 (anglický originál), 2010 (česky)
Zjistila jsem, že knihy už ani nepotřebuji tolik pro mozkovou potravu, tu mi dostatečně zaručují kvanta článků, ať už online nebo v publiciśtických týdenících, jimiž se teď hojně zásobuji, ale spíše potřebuji prostě tu a tam vypnout a odplout do snového světa, kde nemusím řešit nic z aktuálního dění, ale jen odpočívat při honění vrahů, vraždění králů nebo kosení nepřátel velkým mečákem.
Možná proto vypadá seznam mé četby z posledních měsíců tak, jak vypadá. A nehodlám jej měnit. Čtení je pro mě teď vzácným a vítaným relaxem a na rovinu přiznávám, že u Dostojevského si prostě neodpočinu. Za to paní McDermidová je učiněný balzám na duši – věřte nebo ne, nic vás neukolébá ke spánku tak, jako honička za séroovým vrahem Už po šesté.

Bohužel čtu knihy téhle skvělé autorky na přeskáčku, chybí mi třetí a pátý díl, ale všechny čtenáře, co se bojí sáhnout po knize zprostředka série mám dobrou zprávu – zase tak moc to nevadí. Uniknou vám sice jemné nuance vztahů hlavniích hrdinů (a mezi hlavními hrdiny) – policistkou Carol Jordanovou a psychologem Tony Hillem – ale zbytek příběhu se jich netýká a je vždy totožný. Vrah, pátrání, dopadení. Že nuda a klišé? Ale bežte. McDermidová je mistrem žánru a rozhodně se s ní nudit nebudete.
Tentokrát Tony Hill a jeho parťačka nepracují hned od začátku společně, protože Carolin namyšlený nový šéf krouhá rozpočet jak jen může a tak Tony Hill nemůže od začátku pomoci s psychologickým profilem nového zabijáka v rajónu – což by pochopitelně mohlo ušetřit život alespoň jedné z obětí, ale rozpočet je přece rozpočet, že.
Kolem Bradfieldu se potuluje vrah, který si nebere servítky a kosí jednoho teenagera za druhým. Své oběti naláká přes internet na věci, které milují a poté ho brutálně a bez skrupulí zamorduje a připraví jej o pohlavní orgány. Přesto očividně nejde o sexuálně motivovanou vraždu – což by Tony vyšetřovacímu týmu řekl včas, kdyby byl k případu povolán.
K tomu všemu se ještě objeví nová fakta v jednom starém případu a Carolin tým odhaluje 14 let starou vraždu, což není tak lehké, jak by se mohlo zdát z obrovského množství nepřímých důkazů.
A aby toho nebylo málo, Tony Hill objevuje svoji minulost a to je pro něj všechno, jenom ne snadné. A že by to mělo dokonce i vliv na jeho na mrtvém bodě ustrnuvší vztah s Carol?
Val Mc Dermidová opět nezklamala očekávání – příběh plyne hladce jako po másle, zápletka graduje, dialogy jsou živé, pachatel psychopatický, Tonymu se tu a tam stane vtipný trapas a řešení záhady je jako vždy těžce originální a překvapivé, jak tomu už u této autorky bývá.
Ráda bych něco vytkla, ale není co. Prostě perfektní oddechová četba na večer s detektivkou, mimochodem nyní dostupná i za malý peníz v Levných knihách, kde jsem ji nedávno potkala (já ji ale měla půjčenou z knihovny).
+ strhující děj, překvapivé rozuzlení, oblíbené charaktery
– Tony Hill je sice sympaťák, ale přesto tak trochu mančkin:)
Hodnocení: 8/10
Recenze na předchozí díly můžete číst zde:
Zpěv sirény (1.díl)
Drát v srdci (2.díl)

3 komentáře “V.McDermidová: Horečka nenávisti

  1. Krásně jsi napsala recenzi. 😉 Tuhle knihu jsem četla, ale nedočetla, moc mě nezaujala. Ale nic proti. 😉
    Nedá mi to a musím ti pochválit blog! Píšeš ho moc dobře!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.