Tim Severin – Vikingové, Pod ochranou pohanského boha
Nakladatelství: BB/art
Počet stran: 295
Rok vydání: 2011
Tuhle knížku jsem dostala k Vánocům a pořád jsem se k ní nemohla nějak dostat. Byly tu lepší a zajímavější tituly a až nouze z toho, že nemám zaplacenou průkazku do knihovny, mě dostala k tomu, si ji přečíst. A vůbec jsem neprohloupila. Čekala jsem trošku laciné rádoby fantasy, ale dočkala jsem se velice kvalitního historického románu s lehce mysteriózními prvky, který má jen jednu velkou nevýhodu. Je prvním dílem trilogie. Grr.
Celý příběh vypráví hlavní hrdina Thorgils ze svého pohledu. Příběh začíná paradoxně na konci jeho života, kdy jako seschlý stařec sedí ve skriptoriu křesťanského kláštera a zapisuje řádky svého života na starý pergamen. Postupně dostává čtenáře hlouběji a hlouběji do své duše a celé vyprávění začíná již v okamžiku svého narození, aby nás provedl svým životem až do dvacátého roku věku.
Je synem Leifa Erikssona, kterého si možná pamatujete z dějepisu – byl to syn Erika Rudého, vikingského mořeplavce, který doplul až do Ameriky, kterou v jazyce seveřanů nazvali Vinland. Leif je mořeplavcem po svém otci a tak se i Thorgils dostává díky němu do Vinlandu a poznává zemi, která se zapíše do dějin až o čtyři století později.
Krom takto vzdálených končin putuje i po Islandu, Irsku a dalších ostrovech na severozápad od Anglie a postupně poznává nejen svět lidí, ale i svět bohů a v neposlední řadě i svoji duši.
Kniha je psaná poměrně suchopárným stylem, který nezaujme na první přečtení, ale záhy člověka chytí a nepustí. Je to vyprávění blízké naučné literatuře, i proto, že je celý příběh přímo přecpaný dobovými reáliemi, od módy přes stavby až po zvyky. Nechybí ani vikingská slova a písně. Tím vzniká iluze, že spolu s Thorgilsem šlapeme po tisíc let starých cestách, plavíme se po moři a zažíváme jeho příběh jako přímí účastníci. A k tomu všemu se samozřejmě nenásilnou cestou vzděláváme v dějepise:)
Další díly mají přinést mnohem složitější příběh a více reálií z celého světa, kam se zcestovalý Thorgils vydá. A už se na to upřímně těším.
+ propracovanost, dobové reálie
– málo akce
Hodnocení: 7/10
Mě stejným způsobem překvapila kniha Poslední z Amazonek, kterou napsal Steven Pressfield.
Tohle vypadá zajímavě, připisuju si na seznam knih k přečtení 🙂
Tuhle jsem četla – no…, zhltala. 😉
vypadá zajímavě i když nemusím moc knihy poučující o historii
no ale pokud na ni někde narazim asi po ní šáhnu 🙂
Super..! 😉
Zní to zajímavě, v poslední době mě tato tématika opět o něco víc zaujala. Přesto nevím jestli bych se dokázala ponořit do knihy s tak málo dynamickým dějem.
cha, vidíš 😀 a tys ohrnovala nos… pujčíš mi ji? 😀
In my opinion this is a very curious topic! I am sur ethat ancient times are full of mysteries