S.R.Green: Rytíř perného dne

Simon R. Green – Rytíř perného dne (série Noční strana)
Nakladatelství: Polaris
Počet stran: 286
Rok vydání: 2011 (česky)
Další, v pořadí již jedenáctý příběh ze světa Noční strany, odvráceného temného srdce Londýna, kde jsou stále tři hodiny po půlnoci a neřesti vykukují ze všech stran. Tohle místo je domovem soukromého detektiva Johna Taylora a jeho vyvolené, Suzie Brokovnice, na jejichž prahu se jednoho krásného dne objeví balíček, obyčejný balíček zabalený v novinovém papíře. Když jej John, který byl právě donuce zabít Walkera, dohlížitele Noční strany a převzít jeho místo, otevře, vykoukne na něj prastarý artefakt – a John neví, co si s ním počít. Je to Excalibur, bájný meč a úkolem Johna Taylora je chránit jej a dopravit pravému králi Anglie a tím pádem i Noční strany – Artušovi.

O Noční straně, podivuhodném světě zvráceností a hříchů jsem již psala v jednom článku (přečíst si jej můžete zde) a tak se nebudu sáhodlouze rozepisovat o reáliích světa ani o hlavní postavě. Ono o Johnu Taylorovi by se daly popsat stohy papíru – jak už se koneckonců stalo, protože Rytíř perného dne je již jedenáctý díl série a autor nevypadá, že by mu docházel dech. Jistě, gagy už nejsou vždy k popukání a šílená místa, na která se s Johnem podíváme, už také nepřekvapí tolik, jako v prvních dílech, ale pořád se jedná o zábavné a napínavé čtení.
John pořád vytahuje z rukávu špinavé triky a pořád je to superhrdina, který co neukecá, to prostě nějakým šíleným způsobem nakonec zvládne, ať už se jedná o zastavní války s elfy nebo o zabití krále Artura ze Zlého Albionu, alternativní reality, kde Merlin byl opravdovým synem svého otce, samotného ďábla. Opět se potkáme s různými roztodivnými postavičkami a na konci nás čeká jako třešnička na dortu opravdové překvapení, které vyrazí dech. Jsem zvědavá, jak si s tím autor v pŕíštích dílech (budou-li a já doufám, že ano) poradí.
Nemohu moc psát o (ne)dostatcích knihy, protože série o Noční straně je jedna z mých nejoblíbenějších ság a nejoblíbenější humorná městská fantasy vůbec, inu na poličce se mi krom jediného městnají všechny díly a to si u mě jen tak nějaká knížka nevyslouží:) Pokud jste se do příběhů Johna taylora dosud nezakousli, rozhodně to udělejte nebudete litovat.
A pro fajnšmekry – znáte-li dílo Simona R. Greena, určitě vám nejsou neznámí Jestřáb a Rybářka. Naprosto mě rozsekalo, když je John Taylor v této knize potká u podivínů jako „policajty z nějakého středověkého města“:) Green je prostě borec!:)

+ Naprosto šílená zápletka, praštěné scény a skvělé hlášky. No a že je Král Artuš pohřbe pod hospodou a sotva ho vyhrabou, nasává jako divý, to je prostě mazec!:)
Autrovi trošinku dochází dech a když John nechá po milionté zmizet kulky ze zbraně nebo zruší nějaké kouzlo, začne vám to lézt na nervy. Chce to nové triky, Simone!

Hodnocení: 9/10

2 komentáře “S.R.Green: Rytíř perného dne

  1. Už vyšlo? Výbordelně 🙂 Připisuju na seznam na-přečtení-čekající literatury. (Stejně je to zvláštní – při první knize se člověk nestačil divit, co to je ta Noční strana za šílenost, ale po pár dalších knihách si tam už připadal jak doma… 🙂 Green je prostě báječnej.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.