R. Zelazny,R.Sheckley: Přines mi hlavu čarovného prince

Roger Zelazny, Robert Sheckley – Přines mi hlavu čarovného prince
Nakladatelství: And Classic
Počet stran: 264
Rok vydání: 1994 (česky)
Některé knihy přečtete jedním dechem. A jiné jen proto, abyste zjistili, jestli to vůbec někdy bude zajímavé. Přines mi hlavu čarovného prince je ten druhý případ. Louskala jsem to asi tři týdny a ne a ne se prokousat k zajímavé pasáži. A pak buch – knížka skončila a v puse zůstala pachuť nudy. Holt někdy se výběr v knihovně moc nepodaří.

A přitom to celé mělo potenciál. Démon Azzie se nudí v pekle a náhle mu vysvitne příležitost zazářit. Začíná totiž souboj o nadvládu nad světem pro příštích tisíc – Dobro versus Zlo, kdo vymyslí lepší projekt, vyhrává. Azziemu bleskne hlavou geniální nápad a když mu u toho pomůže Hermses Trismegistos, je vymalováno. Pekelná rada ho vybere a on může začít svůj plán – stvoří Dřímající princeznu a Čarovného prince a sehraje s nimi malé loutkové divadlo, které ovšem nedopadle „a žili spolu až na věky“, ale Zlo má tentokrát zvítězit nad Pravdou, Láskou a Dobrem.
Jak to celé Azzie plichtí a smontovává, sledujete na dvě stě stranách, ale místo zábavného a vtipného počtení, si spíš koušeme nehty a přemýšlíme, kam se vypařily všechny vtipné pointy, vyznívající doztracena. Buď byl pologramotný autor nebo překladatel. Nebo oba. Kdyby mě nezajímalo, jestli to ten tlustý démon z liščí hlavou nakonec dá, asi bych knihu zaklapla v půlce.
+ Zajímavé reálie, povedená hierarchie pekla, zajímavé charaktery, vše jen působí nedotaženě.

– Unylé tempo, špatné vtipy, pointa veškerá žádná.

Hodnocení: 2/10

5 komentáře “R. Zelazny,R.Sheckley: Přines mi hlavu čarovného prince

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.