R.Gordon, B.Williams: Ztracený svět v podzemí

Podzemí I. – Ztracený svět v podzemí
Autoři: Roderick Gordon, Brian Williams
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 344
Rok vydání: 2007 (originál), 2008 (česky)
Už před lety jsem si tohoto fantasy pro mládež všimla na pultech, ale nikdy mě nezaujalo natolik, abych se pustila do čtení. Nedávno na něj ale jeden můj kamarád pěl ódy, že je to parádní série a musím si ji přečíst a tak jsem to zkusila. Pro „dětské“, resp. spíš mládežnické fantasy mám slabost (paradoxně až od dospělého věku) a vidím v tomhle žánru velký potenciál, který je dle mého přehlížen. I proto jsem se do Podzemní série pustila a pravdou je, že to vůbec nebylo špatné, na druhou stranu vytržení jako u knih Gartha Nixe nebo Phillipa Pullmana se nekonalo.

Hlavnímu hrdinovi Willovi Burrowsovi je čtrnáct, klasický věk tohoto žánru. A klasicky je to outsider, který nemá moc kamarádů, kromě mohutného Chestera, který se stejně jako Will liší od spolužáků a sklízí za to posměch. Will je totiž albín, s bledou pletí a bílými vlasy a tak většinu času rád tráví v podzemí, se svým otcem archeologem, kde pátrá po tajemstvích dávno minulých dob. Chester, kterého zase sužuje ošklivá vyrážka, se stane Willovi společníkem na cestě za dobrodružstvím a ve chvíli, kdy pan Burrows, Willův otec, záhadně zmizí, pomůže mu s pátráním.
Je nasnadě, že objeví podivné místo pod zemským povrchem a vydají se prozkoumat jeho tajemství. Nebude to ale zrovna snadné…
Zápletka je dobrá, vážně. A na tenhle žánr se v ní děje nadprůměrně moc podělů, dokonce se i často umírá. Prostředí není co vytknout, podzemní svět je krásně děsivý i fascinující, záporáci tak akorát záporní a hlavní hrdina je klasický čtrnáctiletý kluk, který nepáchá žádná velká munchkinoství, ani nemá super schopnosti. Ale stejně to jaksi nemá tak úplně šťávu, nedokázala jsem se o Willa a další hrdiny ani chvíli bát a přestože knížka je napsaná brilantně a čtivě, nepohltila mě, jak jsem doufala.
Přitom není nic, co bych vytkla, ve svém žánru je to špička a i mě, která už ležím roky mimo zájmovou kategorii této liteatury, dokázala vtáhnout do děje. Další díly jsou prý lepší, napínavější a čtivější, dvojka už mi čeká na poličce, až se do ní pustím, takže dám Podzemí ještě šanci mě pohltit. Tímto rozhodně nezrazuji od čtení, naopak, mohu více než vřele doporučit, jen z toho narozdíl od takové Sedmé věže nebo Světel severu asi nebude moje srdcovka.
+ napínavé, zajímavé reálie, dějové zvraty
– žádné výrazné negativum mě nenapadá:)
Hodnocení: 6/10

6 komentáře “R.Gordon, B.Williams: Ztracený svět v podzemí

  1. Mám doma první tři díly a musím se přiznat, že prví díl jsem se pokusila přečíst asi třikrát a nikdy jsem se nedostala za polovinu, což je celkem šokující vzhledem k tomu, jak moc zbožňuji fantasy. Souhlasím s tebou – kniha není napsaná vůbec špatně, ale jaksi mě nedokázala chytit za srdce.

  2. Na knížku narážím celkem často. Jsem ráda, že ji někdo lidsky zhodnotil. Nemám strach po ní sáhnout, až dočtu, co tu mám 🙂 Děkuji!

  3. Taky jsem přečetl první díl a celkem mě bavil 🙂 Uvidíme, jaké budou ty další. I když mě osobně víc baví klasiky typu HP nebo Narnie. A zkusit bych chtěl i Zeměplochu od Pratchetta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.