R.Gordon, B.Williams: Návrat z podzemí

Podzemí IV. – Návrat z podzemí
Autoři: Roderick Gordon, Brian Williams
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 360
Rok vydání: 2010 (česky), 2008 (originál)
Po dost povedeném třetím díle této ságy pro mládež jsem se na čtyřku těšila a jsem moc vděčná, že sága si udržela stoupající tendenci. Popravdě jsem ani za mák nečekala takový vývoj událostí a to, že si autoři tak pěkně pohrají se všemi detaily, které pomalu, ale jistě, začnou spojovat do celku. Taky se mi líbí postupný vývoj postav a až Martinovské manýry autorů…

Will Burrows, hlavní hrdina ságy, už není tím chlapečkem, posedlým hledáním tajemství pod zemí, ale ve světě hluboko pod povrchem planety dospěl a musí čelit novým nástrahám. Z temných tunelů Hlubin se přesuneme do slunného světa Druhého slunce a také znovu zpět na Povrch, kam následujeme Chestera s Drakem. Ten první zažije noční můru s pološílenou jeskynní ženou Martou, ten druhý začne organizovat ofenzivu proti Styxům. Will mezitím se svým otcem začne prohlédávat vnitřní svět, což jim značně znepříjemní banda Styxů, které se podařilo do Zahrady druhého slunce najít cestu také. Willova matka, paní Burrowsová, také konečně opouští pohodlí psychiatrické léčebny a rozhodne se jednat.
Hrozně se mi líbí, jak postupně graduje nejen děj, který je stále krvavější a zlověstnější, ale jak se také vyvíjejí postavy – a že se vyvíjejí uvěřitelně. Pořád jsou hlavními hrdiny zejména děti, resp. tedy puberťáci a autoři poměrně věrohodně popisují jejich vyrovnávání se s traumatizujícími zážitky. Místo klasického napínání děje až k prasknutí, aby se pak za pomoci deus ex machina všichni zachránili, také postavy, které si člověk oblíbí, prostě a jednoduše umřou. Jak v předchozí části, tak i tady Will přichází o své nejbližší a to ne úplně pěkným způsobem a já si říkám, že tohle je čtení pro mládež jen proto, že řada věcí je natolik magorská a šílená, že by v literatuře pro dospělé neobstála. Rozhodně ale netrpělivě očekávám další díl, protože to celé směřuje k dost zajímavým odhalením, na něž se moc těším – otázky co jsou zač Styxové a kde se vzaly uvnitř Země prastaré stavby mě nenechávájí chladnou;) (tak trochu kecám, protože už mám celou ságu přečtenou a tak odpovědi znám, ale prostě nestíhám psát recenze včas, protože pořád čtu, takže pšššt:))
+ napínavý děj, překvapivé zvraty
– občas trochu moc přitažené za vlasy
Hodnocení: 8/10

4 komentáře “R.Gordon, B.Williams: Návrat z podzemí

  1. Škoda toho umírání, ale jinak snad příjemné.

    "Zvedá oči k peklu nad hladinou. Od vodních vln se odrážejí šarlatové jazyky plamenů. Elliottiny nálože podpálily suchou vegetaci, která teď živí ohnivou bouři a pokrývá hladinu tůně silnou vrstvou černého popela."

  2. Ztracený svět v podzemí a všechny její pokračování jsem četl hned po jejich vydáních, což už je nějaký ten pátek. Tehdy jsem byl ještě dítě, ale pamatuji si, jak jsem hltal stránku po stránce, jak mě příběh pohltil. Tehdy mě taky mrzelo, že po Návratu z podzemí nenásledoval další díl, a jak tak čtu stále žádný neexistuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.