
Autor: Roderick Gordon, Brian Williams
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 464
Rok vydání: 2008 (česky), 2007 (anglický originál)
Po přečtení prvního dílu této ságy pro mládež jsem byla trochu skeptická. Kniha mě nijak zvlášť nechytla a dost jsem zvažovala, zda se do celkem šestidílné série pustím nebo ji s díky vrátím kamarádovi, který mi ji půjčil. Ten se ale dušoval, že to stojí za to a že se nemám nechat slabým úvodem odradit – a tak jsem se rozhodla, že dám sáze šanci. A musím říct, že jsem dobře udělala;)
V první části následujeme čtrnáctiletého Willa Burrowse a jeho kamaráda Chestera Rawlse do podzemní říše, v níž žijí již staletí lidé bez přístupu k slunečnímu světlu ve městě zvaném Kolonie, které je řízeno rasou Styxů, bledými, tmavovlasými „lidmi“ z černočernýma očima, jež jsou mimořádně krutí, ale také velice inteligentní a schopní. Sledují své vlastní cíle a nejraději by se zmocnili vlády i nad světem na Povrchu. Každý narušitel je bezmilosti vykázán z Kolonie a odeslán důlním vlame ještě hlouběji pod zem – do takzvaných Hlubin, kde panuje černočerná tma a člověk se tam nemůže ani na vteřinu cítit bezpečný, ať už kvůli nebezpečným tvorům nebo psancům, které život v Hlubinách změnil k nepoznání.
Tam se ocitnou nejen Will s Chesterem, ale také tam někde bloumá Willův otec se svým archeologickým zápisníkem a pátrá po dávno zaniklé civilizaci.
Tahle kniha je naprosto nesrovnatelná s první. Jak kvůli prostředí Hlubin, které působí velice klaustrofobicky a temně, tak kvůli velmi výrazným dějovým zvratům, novým postavám a mnohem větší drsnosti příběhu. Prvních sto stránek se kniha ještě drží dětštějšího stylu, ale pak následuje podobný skok, jako byste v půlce prvního dílu Harryho Pottera skočili do pátého. Nebezpečí smrti i smrt samotná zaskočí hlavní hrdiny stejně jako čtenáře a mě se opět potvrdilo moje zjisštění, že takzvaně dětské fantasy je dětské jen proto, že hlavním hrdinům je -náct let a nemají sex. Jinak kniha příběhově i stylově drží krok s leckterým městským fantasy pro dospělé.
Místy to trochu připomíná Julese Vernea třetího tisíciletí – prvky z jeho Cesty do středu země se tam objevují, ale není to plagiát, spíš je tam cítit lehká inspirace jeho pojetím podzemního světa, přizpůsobená dnešním reáliím. Každopádně druhý díl série už za přečtení rozhodně stojí a po úvodní rozvleklé první části je to vážně úplně jiné kafe. Nechybí ani cliff hanger na konci, takže jsem se ihned vrhla na třetí díl;)
+ napínavé, propracovaný svět, sympatičtí hrdinové
– začátek zdlouhavější, místy je cítit, že jde o knihu pro mladší čtenáře
Hodnocení: 7,5/10
Komentáře