P. Gotthard: Léky smutných

Léky smutných
Autor: Pavel Gotthard
Nakladatelství: Host
Počet stran: 250
Rok vydání: 2013
Už je to nějaká doba, co jsem stvořila svůj trojlístek nejoblíbenějších knih – patří tam Tolkienův Silmarillion, trilogie Koji Suzukiho Kruh, Spirála a Smyčka a třetí místo donedávna okupoval Kopřivův Asfalt. Je mi ale líto, že se se třetím jmenovaným musím rozloučit a přesunout ho na čtvrtou příčku. Léky smutných si totiž místo v nejužším TOP výběru zaslouží, protože tato kniha mi skutečně vyrazila dech a nahrnula slzy do očí…

Každý fanoušek fantasy sní v hloubi duše o nějakém lepším světě, plném skřetů a elfů, chrabrých válečníků a lstivých nepřátel, o světě, kde se Láska, Čest a Spravedlnost píšou s velkým písmenem na začátku. A co když takový svět někde za oponou šedé reality je?
Dvaadvacetiletý David se pere s běžnými problémy studenta svého věku – zkoušky, brigáda v novinách, párty a něverná přítelkyně. Jenomže Pavlínina nevěra neobnáší náruč jiného študáka, ale noční výlety neznámo kam, podivné přátele a tajemné smsky.
David se rozhodne pátrat a vyráží na pouť nočním Brnem až k přehradě, kde mu noc co noc mizí jeho milovaná mezi polozbořenými paláci socialismu. Dračí graffiti a navlhlé spacáky jsou jen začátkem cesty někam, odkud se jen těžko vrací a křehká duše fantasáka může snadno podlehnout volání něčeho krásnějšího a hlubšího, než může kdy tento svět nabídnout…
Sama jsem utíkala za hranici reality, do svých snů a představ a když mi najednou před očima vyrostl svět této knihy, neubránila jsem se slzám. Tak dobře to znám! Zamotaný příběh plný lásky, fantazie a hlavně nekonečného smutku, mě dostal do kolen a ještě dlouho mi v hlavě zněly otázky. Známé prostředí Brna a komunita „podivínů“ do níž sama patřím byly už jen třešničkou na dokonalém dortu.
+ skvělý děj, napínavé, zajímavé postavy
– není co vytknout
Hodnocení: 10/10 (zde prostě musím porušit své pravidlo, že desítky nedávám)

5 komentáře “P. Gotthard: Léky smutných

  1. [1]: naopak mě zaujalo obé – ale přesto všechno si počkám až tento příběh bude zfilmován (to bude velice pěkné) – stejně jako se těším až jednoho dne bude zfilmován Silmarillion (a je jedno zda-li jako film nebo seriál)

  2. [2]: uvědomuješ si, že ne všechny knihy budou zfilmovány? A už vůbec ne knihy od českých autorů, ba co víc, jejich prvotiny? Co si to takhle prostě…hm…já nevím, třeba…přečíst?

  3. Tato kniha mě zaujala už před delším časem, ale ještě jsem se k ní nedostala, ujít si ji každopádně nenechám, myslím, že by mi mohla sednout podobně jako tobě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.