Nová dimenze čtení – A.E.Zuiker: Level 26

Anthony E. Zuiker, Duane Swierczynski – Level 26 – Netvor z temnot
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 397
Rok vydání: 2009 (originál), 2010 (česky)
Když jsem byla malá, knížky se prostě četly. Tečka. Otevřete knihu, čtete písmenka a vaše fantazie pracuje. Ale žijeme v jedenadvacátém století a tohle už lidi prostě netankuje. Fantazie je sice supr věc, ale i sebelepší popis vám do hlavy nepropracuje vizi spisovatele. Co s tím? Co takhle spojit knihu s filmem!
A vznikne „digiromán“, jak je uvedeno v anotaci právě této knihy, já bych spíše řekla „multimediální kniha“. Jak to vypadá? Normální knížka, snad jen trochu ochuzená o podrobné popisy, kde na konci zhruba každé druhé kapitoly narazíte na odkaz na webové stránky. Po kliknutí se vám spustí video, které navazuje v okamžiku, kde jste přestali se čtením a po jeho shlédnutí zase plynule navážete na knihu. Byla jsem k tomu ze začátku skeptická, ale musím říct, že mě to docela dostalo…

Ale nejprve k ději thrilleru. Kdo trochu znáte seriál Kriminálka (teď nevím která, myslím že Las Vegas…), tak jste se již s hlavním záporákem setkali. Říká se mu Skřípal, vymyká se pětadvacetibodové škále brutality vrahů a je nepolapitelný. Nenechává po sobě žádné stopy, prostě vůbec žádné, a podle všeho je neskutečně obratný, rychlý a taky setsakra inteligentní.
Trápí policii již roky, ale teď je situace horší než kdy dřív. Mezi jeho činy se rychlostí blesku zkracují intervaly a není možné jej polapit, natož vypátrat. Jediný, kdo má šanci se mu dostat na stopu je Steve Dark, detektiv, který jej jediný spatřil a přežil – jenomže ten je poté, co mu Skřípal vyvraždil celou rodinu, kdo ví kde a odmítá se jakkoli angažovat u policie. Přesto starý polda Tom Riggins nemá jinou možnost, než Darka požádat o pomoc. Ručička hodinek běží, loutkář tahá za provázky a krev teče proudem.
S touhle knížkou se to má složitě. Je skvělá. A je laciná, až to bolí. Je to taková ta knížka, co zhltnete za večer (a taky jsem ji zhltla), ale poté, co polknete s mlaskáním poslední stránku, si začnete uvědomovat, kolik dějových chyb jste našli, jak některé scény zněly nereálně a že si místy autor nedělal moc starostí s logikou věci. Skřípal je tak trochu superman. A všechno je trochu moc přitažené za vlasy. Prostě takový ten béčkový americký biják, který ale chytně a nepustí.
A videa? První věc, co mě velce zklamala, že webovky už nefungují. Minimálně ne tak, jak je popsáno v knize. Minimálně vás však odkážou na youtube, kde všechna videa najdete. Co ovšem nechápu je, proč když kniha vyšla v češtině, nedal si vydavatel také tu práci a neudělal ke krátkým cca dvouminutovým filmečkům titulky. Mě je to třeba jedno, z filmy v originále nemám velký problém, ale pro člověka, kdo angličtinou vládne špatně, je zážitek o mnoho úrovní mizernější. A je to škoda, zkušený překladatel by to zmáknul za jedno, dvě odpoledne.
Ale co se samotných videí týče, musím říct, že je to bomba. No však se podívejte sami:

LEVEL 26: úvodní scéna
Herec, který hraje Skřípala, předvádí se svým tělem neskutečné věci a atmosféra je příjemně mrazivá, jako ostatně celá kniha. Trochu nevýhodou je, že pokud nejste u internetu, ale třeba ve vlaku nebo na dovolené, videa si nevychutnáte a jejich obsah je pak v knize jen lehce nastíněn, takže přijdete o kus zážitku, naštěstí ne o informace.
A verdikt? Jak říkám – pokud nečekáte bůh ví jakou kvalitu a intelektuální výzvu, je Level 26 vynikající kniha pro dlouhý osmaělý večer s horkým čajem a mrazením v zádech. A protože ji prodávají v levných knihách, je velice dostupná a doporučuji ji všemi deseti. Vyšly i další dva díly a pro ty si zítra běžím:)
+ napínavost, strhující děj, mrazivá videa
– logické mezery v ději, přitažené za vlasy

Hodnocení: spisovatelsky 5/10, čtenářsky 9/10

7 komentáře “Nová dimenze čtení – A.E.Zuiker: Level 26

  1. Taky jsem byl z knížky zpočátku na rozpacích, ale postupně jsem se dostala ke třetímu dílu. Není to špatné, ale je fakt, že od těch videí člověk čekal trochu víc.

  2. Já si trologii Level 26 oblíbila 🙂
    První díl jsem četla cca dva tři roky zpátky a tou dobou videa na oficiálních stránkách měly i české titulky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.