Něco na čtení: Vítejte na Noční straně…

Noční strana je prohnilé a temné místo v srdci Londýna, kde hodinové ručičky stále ukazují tři hodiny po půlnoci a kde si můžete splnit všechna svá zvrácená přání za cenu jen mírně přemrštěnou – třeba za vaši duši. Toto místo, ozářené obřím měsícem v úplňku a stovkami neonů nad úchylnými kluby a šílenými obchody, stvořil ve své fantazii anglický spisovatel Simon R. Green, známý mimo jiné fantasy ságou o Jestřábovi a Rybářce nebo sci-fi romány Morituri te salutant.

Příběhy soukromého očka Johna Taylora, který se na Noční straně narodil a ke své smůle tam i žije, už čítají osm titulů, jeden nabitější černým humorem než druhý. V prvním díle Něco z noční strany se seznámíme s hlavním hrdinou, Johnem Taylorem. Dozvíme se něco málo o jeho minulosti a také o tom, proč z Noční strany odešel do normálního Londýna a co ho přimělo vrátit se zpět. V dalších dílech, Andělé a démoni a Nářek slavíka, řeší John případy různých tajemných zmizení – k čemuž má vynikající předpoklady díky svému daru najít cokoli, ať je to sebelépe ukryté, který mu zůstal jako jediná připomínka jeho tajemné matky.
Milá maminka se mu ale stále více plete do života – respektive všichni na Noční straně ji Johnovi pořád předhazují, aniž by on nebo kdokoli jiný měl tušení, o koho se jedná. Pro všechny obyvatele Noční strany je Taylor jako prokletý – kde se objeví, nastanou potíže a podle mnoha věšteb to bude právě on, kdo jednoho dne zničí celou Noční stranu. I když je to místo temné a prohnilé, John ho má docela rád a rozhodně ho nechce ničit – a tak není divu, když se rozhodne zjistit něco bližšího o své matce a dát všem věštbám pěkně za vyučenou. V knize Kouzlo města se tedy vydává hluboko pod Noční stranu za Králem Trnů a doufá, že tato stará tajemná bytost a strážce pořádku na Noční straně, mu dá odpovědi na jeho otázky.
Bohužel, ani tato nebezpečná výprava mu v pátrání nijak nepomůže a tak se musí vydat do minulosti. Kniha ve které to uskuteční, Cesty, po kterých jsme se nevydali, je jedna z nejnapínavějších a zároveň nejvtipnějších z celé série – že nevíte, kdo vyřízl srdce Merlinovi? A kdo se v římských lázních vysmíval bohu všech moří, Poseidónovi? Pokud tipujete Johna Taylora, hádáte správně. Nakonec se John dozví, kdo je jeho mamka, a rozhodně z toho není nadšený.
Pokud nechcete spoilery, následující řádky raději ani nečtěte. Pokud svou zvědavost nezkrotíte, pak vězte, že je to sama zakladatelka Noční strany, biblická Lilith. A právě s ní svede John Taylor a jeho přátelé v knize Ostřejší než hadí zub rozhodující bitvu, která rozhodne o osudu Noční strany.
A protože dobro vítězí nad zlem nejen v pohádkách, ale i v humorné fantasy, podaří se Taylorovi za pomoci svého znovuvzkříšeného otce poslat Lilith tam kam patří – do bezčasého limbu.
Od hlavní záporačky tedy má John Taylor (snad navěky) pokoj, ale jako soukromé očko ho čeká ještě dost případů k vyřešení – a tak jsme v knize Učiněné peklo svědky boje Jeremiáše Griffina a sil pekelných, za vydatného přispění Johna Taylora, který měl původně jen najít Griffinovu zmizelou neteř, a v zatím poslední knize Nepřirozený slídil zjistíme, že i na Noční straně existuje bulvární tisk a být novinářem v prestižním bulvárním plátku není vůbec nic snadného. Jak se ostatně přesvědčí i John Taylor, který se snaží najít zmizelou kazetu s nahrávkou přímo z pekla.
Kromě soukromého detektiva v trenčkotu s mnoha kapsami a darem nalézat věci, Johnem, se v knihách o Noční straně vyskytují desítky vedlejších postav, z nichž každá má něco do sebe. Na Noční stranu sice přicházejí lidé z celého Londýna, aby si splnili své hříšné tužby, ale prohnilé srdce města nad Temží má i své stálé obyvatele. Mezi nimi třeba Taylorova pravá ruka a později také partnerka, nájemná vražedkyně Suzie Brokovnice, přezdívaná také „Ježišmarjá, to je ona, zdrhejte“, barman z nejstaršího baru na světě, Podivínů, Alex Morrisey, který nikdy neodkládá černé brýle a šušká se o něm, že je potomek mága Merlina (což je pravda, stejně jako to, že čaroděj Merlin leží v rakvi ve sklepě pod barem a tu a tam si zajde na panáka) nebo třeba Walker, tajemný muž, který vládne Noční straně z moci mu udělené tzv. Autoritami, šedými eminencemi tahajícími za nitky, a který se objeví vždy tam, kde byste ho nejméně čekali. Dalšími postavami a postavičkami jsou slepý věštec Kostelní lavice, prohnilý bůh bleskové břitvy Břitvák Eddie ve svém smradlavém kabátě, Mrtvý chlapec, zabitý před třiceti lety v sedmnácti,
vyspraven leukoplastí a vymetající každý večírek na Noční straně, věčně trpící a v nic nevěřící žena Jessica Sorrow, Julien Advent, pravý viktoriánský šlechtic a kladný hrdina každým coulem, parchant a zabiják Kid Ctulhu se svými chapadly…a tak bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho.
Stejné je to i s místy, která lze na Noční straně navštívit. Přijet se dá jakýmkoli londýnským metrem (když víte kam jedete a nebojíte se vystoupit) – a pak stačí vrhnout se do víru nekonečných radovánek. Co takhle klub Divy plný travestitů, restaurace, kde vám naservírují Tyrranosaura Rexe ála Vetřelec nebo kýtu z jednorožce, či třeba Zombie tančírnu, kde si za příplatek můžete dopřát tu pravou nekrofilii? Nebo je raději libo koupit si drink ze slz andělů, kámen mudrců, amulet proti upírům? A nezapomeňte dávat pozor na lidožravé sanitky a nosferatu motorky, jezdící na lidskou krev!
Jako ochutnávka hříchů a slastí, které nabízí Noční strana by to mohlo stačit, je jen na vás, zda se necháte zlákat a propadnete kouzlo nočního života. Jak říká John Taylor: „My zrůdy musíme držet při sobě.“
Napsáno pro Cavern.cz

2 komentáře “Něco na čtení: Vítejte na Noční straně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.