Něco na čtení: Mrazivý ráj

Nedávno přinesla sestra z knihovny plnou tašku knížek. Na vrcholu hromady ležela jedna s názvem Mrazivý ráj. Zaujal mě jak název, tak i podtitul – Život u Svědků Jehovových. Začetla jsem se a nepustila knížku z ruky po příštích pár hodin. A opravdu mě mrazilo.

Jsem známá tím, že kritizuji fanatismus a zejména ten náboženský, ale i člověk umírněného smýšlení dostane chuť po přečtení Mrazivého ráje jít a rozbít hubu nějakém pánbíčkáři. Celá kniha je totiž přepisem vyprávění šestnáctileté Němky Hany, jejíž otec si po smrti její maminky vezme za manželku jehovistku. Tím malé Haně začne peklo na zemi. Je jí naočkována víra v Jehovu („Jehova tě stále pozoruje a vidí co děláš špatného!“) a postupem času ztrácí svou vlastní vůli („Nechceš přece aby se Jehova zlobil a tak na tu oslavu narozenin nepůjdeš“). Jak se z malé dívky začne stávat žena, objeví se menstruace a pohlavní touhy, soužití v rodině se ještě zhorší („Jestli se budeš dotýkat svého těla, Jehova tě zatratí!“) a nakonec vše vyvrcholí Haninou vzpourou.
Chcete-li vědět, jak celý příběh dopadne, doporučuji si knihu opatřit a přečíst, protože je psána velice struhujícím způsobem a myšlenka, že vše se opravdu stalo (a není tomu tak dávno…) dodává knize na napínavosti. Já osobně po dočtení vydechla něco ve stylu: „Já jsem tak ráda, že jsem se narodila v ateistické rodině…“
A na závěr něco pro pobavení:

5 komentáře “Něco na čtení: Mrazivý ráj

 1. Jojo, byla to první knížka, ze které se mi udělalo špatně poté, co jsem ji dočetla.. Ale vážně ji všem doporučuju, je to.. Vážně drsný.x)

 2. dneska sem si ji pucil a pred chvili ji docetl celou je fakt že od strany kde vypráví jak jí ten její dědeček zmlátil sem si přál aby u nás zazvonil nějaký jehovista a já mu sekerou  názorně předvedl jak vypadá armagedon 😀 . ovšem ani ty skur… jehovisti mi neskazili radost z právě staženého filmu doktor živago a z toho že už v pondělí budu mít knížku mimochodem doporučuju nádherný film . A taky děkuju za doporučení už je to hodně dlouhoco sem byl v knihovně a pujčil si něco co by mě takhle hodně zaujalo

 3. No tak zas mám pocit, že tohle napsal nějakej fanatik…

  jako od dvou let mě máma vychovává přesně v týhle víře. Bejt o trochu jiná nátura, klidně tam zůstanu. Fajn lidi, atmosféra nezaměnitelná. Třináct let tam chodím, nevymejšlím si. Jen kvůli svým snům se odtahuju.

  Ne…ona to není taká kruťárna, jako nějakej blázen napsal tady… a kdyby, tak by fanatikem mohl bejt nějakej vyšinutej jednotlivec, ale za to ostatní nemůžou, že.

  No, možná, že kdo četl tuhle knížku, by teď rád přišel a rozbil mi hubu. Já neříkám, že se jich zastávám nějak extrémně. Ale prostě jen vím, jak je to doopravdy, a chtěla jsem tohle rozpoložení uvíst na pravou míru… a docela je mi jedno, jestli mi uvěříte.

  PS. Vtipnej obrázek, to se musí nechat 😀

 4. Mrazivý ráj jsem četla a také mě zaujal, je to věc na dlouhé přemýšlení. a souhlasím, že je kniha psaná strhujícím způsobem, je těžké se od ní odlepit, stejně jako od ostatních knih od Jany Frey.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.