Muži čtou muže, ženy čtou ženy a já jsem asi muž:)

Dnes jsem narazila na zajímavou studii o čtenářských rozdílech mezi muži a ženami – přečíst si článek můžete zde. Podle této studie, provedené na uživatelích serveru goodreads si ženy vybírají raději ženské autorky knih a muži zase pány spisovatele.
Na druhou stranu, je to trošku zavádějící, protože tato jasná data platí jen u nejprodávanějších knih roku 2014. S padesáti bestsellerů mezi ženami jich 45 napsaly dámy, v mužském žebříčku nejprodávanějších knih jich zase 45 napsali muži. Zbytek studie je popsán v článku trochu zmateně a vlastně vyznívá jako fňukání ženských, že jejich knihy jsou považovány za podřadné a pánové je nechtějí číst.
Já na to můžu jen pokrčit rameny a říct – jsem asi chlap:)

Za letošní rok jsem dosud přečetla 44 knížek – a z toho jen 9 z pera spisovatelky, zbylých 35 mají na svědomí mužští. A každý rok tahle statistika vypadá dost podobně. A vlastně mi dochází, že když to vezmu kolem a kolem, moje nejoblíbenější knihy napsali chlapi, moji neojblíbenější autoři jsou taky chlapi (až na drobné výjimky, které má na svědomí Gabra a Málinka a Jenny Nowak) a popravdě když mrknu na letošní přečtené knihy, tak ty od mužských hodnotím většinou lépe, než ty od dam.
Čím to je? Možná tím, že jestli něco fakt nesnáším, tak je to romantika v knihách, hrozně mě to nebaví číst a naposledy mě tyhle věci braly někdy ve dvanácti, kdy jsem četla dívčí romány a to stejně hlavně proto, že tam byl sex a já byla puberťák. A kromě tvorby Lenky Lanczové, modly devadesátkových teenagerů, jsem vlastně v životě moc romantických příběhů nepřečetla. Jasně, teď podporuji hnusný genderový stereotyp, že ženské píšou o lásce a chlapi ne, ale no tak, nalejme si čistého vína – je to tak;)
Jasně, že to neznamená, že každá kniha od ženy je automaticky cajdák nebo že muži neumí napsat knihu, kde jsou nějaké city. To je pochopitelně nesmysl. Ale ženské popisují romantiku v knihách jinak a ten jejich způsob mě většinou docela otravuje. Chlapi jsou přímí, ženské moc přemýšlejí.
Ale není to jen láskou, pochopitelně. Moje nejoblíbenější žánry jsou thrillery, detektivky a fantasy a ani jeden není zrovna doménou žen. Ale zase – ženy umí napsat suprovou detektivku, třeba Val McDermidová je skvělá autorka, nebo vážně napínavé a dobré fantasy, jako Petra Neomillnerová. Ale fakt dobrých autorek je v těchto žánrech mnohem méně, než fakt dobrých autorů, takže není divu, že statisticky častěji sáhnu po mužem napsané literatuře.
Co mě ale naštvalo, je brečení ženských v článku, že o jejich kníhách se málo píše, málo je recenzují a považují je za méněcenné. Ježkovy oči, to už budou baby chtít kvóty i na vydávání knih? Lidi prostě čtou to, co se jim líbí a co je baví. A vzhledem ke statistikám ohledně čtení mezi mladými, kde holky poráží kluky na celé čáře, bych se o budoucnost literatury od žen pro ženy nijak zvlášť nebála.
Ono to hlavně dává smysl – ženská líp popíše svět ženskýma očima, čtenářka tomu lépe porozumí, snáze se vžije do postav a totéž platí i naopak. Ženy více popsiují postavy a čtenářky se s nimi více ztotožňují, ale v takové té mainstream literatuře, kam patří i mnou oblíbené detektivky apod., nejde o ztotožnění se s hrdinami, ale o příběh a napětí, které zase podle mě jde lépe chlapům.
Zajímalo by mě, kdy se lidi konečně smíří s tím, že žena a muž jsou strašně rozdílní – ale to jednoho nebo druhého nečiní méněcenným. Kdy přestenem řešit „genderové stereotypy“ a smíříme se s biologií našich těl. A kdy přestaneme dělat pitomé studie o tom, co kdo čte, ale budeme si raději číst:)

44 komentáře “Muži čtou muže, ženy čtou ženy a já jsem asi muž:)

 1. Já zapadám do statistky, řekla bych, že více čtu knihy od spisovatelek. 🙂 Ale rozhodně bych neřekla, že knihy od spisovatelek jsou kvalitnější než od spisovatelů. U knih od obou pohlaví se najde kravina i geniální dílo.
  Ještě bych dodala, že si nevybírám knihu podle toho, jestli ji napsala žena či jestli ji napsal muž. 😀

 2. Tady jde asi určitě především o žánr, moje oblíbené detektivky a thrillery mají na svědomí mužští autoři, historické romány většinou ženy, ale ty si vybraly za hrdinku ženu.

 3. Nojo, taky jsem chlap. Krom Rowlingové, protože jsem typický nadšenec do Pottera, mám v knihovně aktuálně 9 knih od spisovatelek, přičemž většina z nich jsou jen oddechové kousky, co mi stačí přečíst jednou plus Anne Rice, jejíž upíří svět je fascinující, ale taky dost založený na filozofii a ne moc jednoduchý, a pak jeden absolutní brak o kanibalech, který bych autorce nejradši hodila na hlavu, protože v něm píše bludy. Jinak tam mám samé spisovatele a prostě je čtu radši. Víc se zaměřují na můj oblíbený žánr (u nich hrozí v mnohem menším měřítku, že jejich fantasy kniha bude želé pro mládež) a jako hlavní postavu většinou nepoužijí holku nebo mladou ženu, což prostě nemusím. Tam, kde jsem se s tím setkala, se to dost často totiž zvrhlo v něco, co mě nebaví.

 4. Knihy si vybírám většinou na doporučení od přátel 🙂 Čtu zejména klasickou literaturu, moderní knihy mě prostě nijak neoslovují. Nemám důvod vybírat si ženské autorky, jen proto, že jsem žena. Jak mezi muži tak mezi ženami se najdou géniové. A takovéhle studie na nestabilním základě 😀 no podle mě ti lidi neví co by ještě nezjistili a pak se z takových prací vyvolávají vlny pobouřeného obyvatelstva 😀

 5. Já čtu skoro všechno 🙂 Moji oblíbení autoři – Čapek, Agatha Christie, Rowlingová, dříve dost Foglar… takže v tomhle jsem dost genderově nekorektní a mám to tak 50/50 🙂

 6. Skvělý článek! Studii si přečtu, ale bohatě by mi stačilo, co jsi o tom napsala ty. 🙂 Já radši čtu knihy od žen, protože mám ráda právě ty romány, které ženy píšou dá se říct líp. Je ale i spousta mužů, kteří píší kvalitní romány o lásce, které mě berou za srdce (všichni přece známe Johna Greena). Kdybych si ale chtěla přečíst něco akčnějšího, nedejbože sci-fi, určitě bych musela sáhnout po mužském autorovi, protože i podle mě – zastánkyně žen – píšou tyhle žánry prostě lépe. 🙂

 7. tak jistě – v každé studii existují jisté výjimka a Lúmenn je podle všecho jedna z nich – ale to už zdejší čtenáři ví neboť ona sama kdysi prohlásila (Veřejně na netu) "že je chlap uvnitř ženského těla"

 8. Ženy píšu lepšie romány a muži všetko ostatné. Teda okrem románov sú ženy ešte dobré v rozprávkovej a ezoterickej literatúre (o anieloch, prírodných bytostiach a podobne). Asi by som to upresnil na: Ženy čítajú ženy a mužov čítajú všetci.

 9. Je to zvláštní statistika. Já vybírám knihy buď na základě doporučení, nebo mám své oblíbené autory – muže i ženy, nebo mě prostě zaujme přebal knihy. Vzhledem k tomu, že jsem jeden celý rok četla obě ságy Wilbura Smithe i s Egyptskou sérii, nepochybně jsem muž 😀

 10. Když já už čtu jen svoje vlastní literární díla. Literatura cizích lidí mě asi neuspokojuje po psychologiccké stránce. Málokdo totiž používá podobnou psychologii, jako já.
  A já nepoužívám romantiku. Vystačím si s jjedním hlavním hrdinou. který řeší leda tak vztah sám k sobě.
  Jinak, když už něco čtu, (ať už knížku, či nějakou povídku na některým z blogů) nerozlišuju, co napsal muž a co žena. Buď mě něco zaujme stylem psaní a nebo ne. Ale je možný, že takových 60% věcí je od žen.

 11. Taky do statistik úplně nezapadám, přiznám se, že v mých oblíbených knihách jsou dvě ženy, zbytek samí chlapi, hlavně Pratchett, Gaiman, Baxter, Bacigalupi, Tolkien… Dřív to tak nebylo, řekla bych, že problém (můj) je v tom, že se teď objevuje spousta New Adult a Young Adult, což naštěstí ještě do české literatury neproniklo, alespoň doufám. 🙂

 12. Svého času jsem na svém blogu
  upergilla.blogspot.com/2013/11/kvo-kvo-kvoty.html
  postoval text, který se tohoto jevu do jisté míry týká.
  Převedeme-li myšlenky z něj na tu literaturu, tak je mezi muži více těch, co jsou schopni napsat umělecky kvalitní text (vykompenzovaný druhou stranou Gaussovy křivky s totálními literárními nemehly), zatímco u žen je víc těch, co napíšou průměrný text, ale ten bude v důsledku ženské pečlivosti kvalitnější po řemeslné stránce. Takže v tom ženském čtivu, kde jde o produkci řemeslně zvládnutých ne příliš umělecky hodnotných děl, budou zákonitě dominovat spíš ženy. Stejně tak ženské autorky budou dominovat v jiném řemeslném čtivu, už se tak stalo v detektivkách, časem přijdou na řadu i kovbojky 🙂
  Na straně čtenářstva je situace podobná, je tam víc průměru, který se uspokojí řemeslně zvládnutým textem bez výrazných uměleckých kvalit, a podíl těch, které vybočují od průměru coby konzumenti litaratury vyšších uměleckých kvalit, bude u žen opět nižší.

 13. Jsem na tom podobně a je to kvůli žánrovému zaměření knih; z beletrie mám ráda hlavně fantasy, což pokud vím píšou víc muži.
  Obecně čtu beletrii málo, protože mi to málokdy něco dá (nějakou inspiraci do života), nejradši mám knihy o duchovním životě, náboženství, osobním rozvoji, ale i v těchto oborech mám víc mužských autorů.
  Myslím si, že to, jestli ti sedne nějaký autor,  jeho styl a myšlenky, nemá souvislost s pohlavím, takže si proto nemusíš připadat nepatřičně.

 14. Přiznám se, že vůbec nemám přehled o tom, jestli čtu více autorky nebo autory, v podstatě co mám za knížku, to čtu 🙂
  Co se ovšem týče oblíbených knih, tam jednoznačně vedou mužští autoři.

 15. No jo, čtu taky hodně muže, protože se tolik nepitvají v sobě, jako ženy. Ale poslední dobou mi dost vadí mužský šovinismus, byť umělecky a vtipně zpracovaný.

 16. Ja čítam len knihy od spisovateliek, ale raz som prečítala knihu, ktorú síce napísala spisovateľka, ale očami muža. Čo je dosť nemožné síce, pretože nech sa snažíme akokoľvek, my ženy ako muži nikdy myslieť nebudeme a zase naopak.
  Ale, že by som mala nejakú zásadu si vyberať knihy podľa toho, kto ju napsal, to nie. 🙂

 17. Tři mnou naposled přečtené knihy napsaly ženy a u čtvrté byla žena spoluautorka.
  K některým knihám se vracím a to i z důvodu jejich povahy (cestoní průvodci, encyklopedie, slovníky). Ta kterou listuji a pročítám v poslední době je od dvou mužů. Tak snad se to trochu vyronalo, aby měli výzkumníci radost z dobře odvedené práce a jistě i adekvátně zaplacené práce.

 18. u mňa sa nájde aj spisovateľka žena, ale aj spisovateľ muž. Zameriavam sa práve na tú časť, ktorú ty nemusíš a teda romantiku. Ale nepotrebujem ju zase prehnane sladkú. Nájde sa aj v tomto žánre veľa kníh, ktoré sú ozaj len "akože dielom", lebo sú väčšinou písané a je cítiť, že sú písané dosť na silu… Od tých mužov je zaujímavé to, že sú to väčšinou knihy motivačného charakteru a sú napísané naozaj vynikajúco. V každom prípade tento rok by som aj ja siahla po nejakom thrillery, či detektívke. 🙂

 19. úprimne a od srdca, nerád čítam knihy od žien. S výnimkou na Rowlingovú a Elizabeth Kostovovu, inak mám mužov radej, predovšetkým sa venujem kriminálkam, detektívnym thrillerom a niekedy muži vedia lepšie situáciu popísať ako žena, ktorá rozpíše s prepáčením nudné sračky na osem strán ako muž na dve-tri strany. nechcem hovoriť, že to nikoho nezaujíma, na svete je mnoho ľudí a s tým mnoho názorov pre knihy. Avšak, nemám rád ženy, ktoré idú skopať mužov len preto, že majú lepšiu knihu a neuznávajú ženské autorky len kvôli tomu, že sú ženy. áno, niekedy to tak je, ale príde mi to afektované. kedy konečne ľudia prestanú posudzovať ostatných. ľudia čítajú čo je im sympatické, do čoho sa vedia vžiť. najväčším klamstvom sveta sú štatisticky (vo väčšine prípradov samozrejme)

 20. Doteraz som sa veľmi tým pravdupovediac nezaoberala. Zaujíma ma príbeh nie autor. Trochu som preletela svoju knihovničku a máš pravdu. Od žien čítam viac. Ale napríklad mám aj knihy čo písali ženy, ale písali to v osobe bud ON alebo JA-ako chlapec do čoho som sa mala problém vžiť takže tak to je so mnou. Ale tak zapadám do štatistiky no 😀

 21. Sice je pár autorek, co mám vážně ráda, ale jinak musím přiznat, že jsem taky podle všeho chlap (i když, to o sobě vím už docela dávno), protože drtivou většinu mojí knihovničky a velkou část knižního wishlistu zabírají mužští autoři. Ne, že bych nějak dělala rozdíly, jen prostě… Se to nějak stalo, že se mi do rukou dostávají hlavně knížky, co psali chlapi, a ty knížky se mi prostě zalíbí, no. Nevyhýbám se dílům ženských autorek, jen na ně prostě nějak nenarážím… =D

 22. Budu chlap 🙂
  A nemůže to být tím, že muži jsou vedení od malička ke kreativitě a ženy k řádu? Nebudu si tu hrát na feminismus, ideje stranou. Jestli se nám to od chlapů nečte líp, protože jako mladí nebyli vedeni k určitým "povinnostem" jako holčičky? (holčička neběhá, přiběhne na zavolání maminky, poslouchá a je umírněnější) Tím nechci naznačit, že by ženství bylo nějak šíleně potlačováno do ústraní, ale není to výchovou, jak se vedou do života kluci a jak holky? Co si budeme nalhávat, stejné to není. Nevím, vzpomněla jsem si na to, když jsem uviděla tvůj článek, já knihy od autorek prakticky moc nečtu, mám opravdu jen  autory.

 23. Článek je dobře napsaný.
  Vždycky jsem chtěla být chlap, takže mi to vyhovuje…
  Sice nevím proč, ale knížky, co byly napsány muži se mi čtou daleko líp než knihy, které byly napsány ženami. A víc mě také knihy od chlapů baví.

 24. V životě jsem nepřemýšlela o tom, jestli knihu napsal muž či žena, natož podle toho popisovat její kvalitu.
  Po průzkumu své knihovničky mám pocit, že je to víceméně v rovnováze.

 25. zamerne sa vyhybam zenskym autorkam, kedze vacsinou pisu o uplnych srackach. muzi su omnoho kvalitnejsi a zabavnejsi autori. bohuzial, je to tak.

 26. Nemyslím si, že ženy nedokážou napsat dobrou knihu, ani že píšou jen samé romantické slaďáky…. Ale musím se přiznat, že se knihám od ženských nějak vyhýbám xD Nějak podvědomě, nevím proč. Za celý minulý rok jsem ze 43 knih přečetla jen dvě od autorek… Nevím, čím to, ale jakmile vidím, že to napsala ženská, nějak mě to odradí oO xD

 27. Asi jdu taky mimo statistiku 😀 🙂 Sice čtu knihy, jak od spisovatelek, tak i od spisovatelů, ale asi většinou převládají ti mužští autoři (i když rok 2014 byl tak trochu výjimka :D), ale co se týče mých oblíbených knih, tak je většinou napsali muži.. Hlavně moji oblíbení autoři jsou muži.. Prostě radši mám hlavní mužské hrdiny a ty líp popíše asi spisovatel.. Ale podle mě je nesmysl takhle rozřazovat populaci 😀 🙂

 28. Nevím jak jsou na tom ostatní, ale já to mám jako ty… mezi mé nejoblíbenější spisovatele patří chlapi a hádám, že jsem přečetla víc knížek od mužských než od ženských, ale možná to bude i tím, že jsem dost na klasiku.

 29. Jejda, tak to je trapné. Já jsem autorka a tedy doufám, že mé knihy někdo čte. Ale když se teď zamýšlím,, co jsem četla za posledních pár knih – samý chlap! Asi si budu muset rychle půjčit nějakou ženu, abych nám nekopala hrob 🙂

 30. Je mi úplně jedno, kdo knihu napsal. Mám oblíbené mužské i ženské autory a stejně tak na řadu z obojího pohlaví říkám, už nikdy více. Je pravda, že ženy píší o lásce víc hloubavě, ale že by chlap neuměl napsat vkusnou, procítěnou romantiku, to odmítám. Takový John Green nebo Nicolas Sparks by mohli vyprávět. Stejně tak to umí roztočit žena v kalhotách L. K. Hamiltonová (když se ovšem zrovna nesklouzne). Nebo Tereza Matoušková, pokud zabrousím do českých vod. Je to celé spíš o tom, že velké procento žen čte jen knihy typu Stellová, Medeirosová, Jamesová… (dál omluvte mou neznalost, já si dám radši Kinga) a považují se za "sečtělé". Totéž se dá ale najít i u chlapů. Někdo čte jen mangu, někdo střílečky bez hlavy a paty. Díky za rozmanitost, tím to pro mě hasne.

 31. Já mám v knihovně většinu knih od ženských. Převládá fantasy, detektivky (Agathu Christie tu mám, ale ještě jsem neměla čas si ji přečíst). Nicméně, oblíbeného autora mám mužského rodu. Mám dojem, že co se týče mých knížek a ne těch půjčených z knihovny, možná je to tak půl na půl, když se nad tím tak zamyslím, ale nečtu knihy podle toho, jestli to napsala ženská nebo chlap, ale čtu je dle toho, jak mě zaujmou. 🙂

 32. Mě ta studie nepřijde pitomá. Sice jsem nějak nezkoumala její důvěryhodnost, ale může být třeba pro nakladatelství a jejich marketing užitečná.

  A ačkoli jsem také žena, čtu více mužské autory. Teda si to alespoň myslím. 🙂

 33. Jsem na tom podobně jako ty, taky čtu spíše od mužských spisovatelů. Holt na ženskou verzi Simona R. Greena jsem ještě nenarazila (a popravdě tak něják doufám, že ani nenarazím).

 34. Já teda čtu výhradně mužské autory, protože když píše ženská, přijde mi to většinou jako nějaká hrozná splácanina rádoby chytrých žvástů o životě apod. Maximálně jsem četla pár detektivek od Martiny Cole, protože píše jako chlap :'D Asi špatná studie 😀

 35. Tak ono je to rozhodne aj tým stereotypom o tom, ako ženské píšu prevažne cukrové vaty, to človek potom vidí na poličke ženskú a akosi automaticky očakáva niečo také. Ale naučila som sa, že napríklad u fínskych autoriek je cukru minimum a verím tomu, že väčšinu ich diel by bežná čitateľka (alebo bežný čitateľ, nech nediskriminujeme :D) ženských románov asi veľmi nerozdýchala… Stále sa tam objavuje ženský pohľad na vec, čo je ale samozrejmé a pochopiteľné, no možno aj tým, že ide o severskú literatúru, je to veľmi často značne naturalistické.

  A inak súhlasím s tými obálkami, ako to spomínajú v článku. Minule som si kúpila knižku od spisovateľky, ktorú mám rada. Obálka vyzerala ako by patrila nejakému bežnému modernému ženskému románu. Kniha pojednávala o detskej prostitúcii. Dúfam, že si knižku nik nekúpil kvôli obálke, mohol mať značný šok 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.