Miloš Urban: Sedmikostelí

Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká knížka vyloženě pohltila. Nemyslím zaujala tak, že ležím celé odpoledne v posteli a hltám stránky – to se mi stává vcelku často:) Myslím tím ten stav, kdy pár minut po odložení knihy nedokážete myslet na nic jiného, než na to, jak to bude pokračovat dál. Kdy děláte spoustu věcí, ale žádná vás nedokáže zaujmout tak jako čtení knihy. A to se mi stalo včera a dnes při čtení Sedmikostelí.
Po přečtení titulu „gotický román z Prahy“ mi hned nedošlo, že román není o období gotiky, ale autor oprašuje starý žánr gotického románu z 18.století. Ale stačilo pár stránek a do očí mě udeřil existencialismus a zaprášená atmosféra gotična získala nové a jasnější obrysy.
Jak už jsem řekla – kniha mě pohltila. Hlavní hrdina a zároveň vypravěč románu, bývalý policista K., vše popisuje zvláštním starým slohem a někdy to působí jako brutální kontrast s koncem dvacátého století, tedy dobou, kdy se román odehrává. K. je vlastně dost velký podivín – učarovala mu historie, ale ne ta učebnicová, spíše ta prostá, o které se nikde nepíše: na co mysleli měšťané, o čem snili mniši v klášterech, po čem toužili prostí řemeslníci.
Mimoto je také extrémně nesmělý, ostýchavý a v praxi naprosto nepoužitelný. Přesto má jeden výjimečný dar, ten však vnímá spíše jako prokletí a touží se ho zbavit. Někdo jiný ho ale zase touží využít a tak se ubohý neschopný K. zaplétá do pavučiny intrik, z níž ale (jak nakonec zjistí) ani uniknout nechce.
Těžko můžu mluvit o ději knihy, abych neprozradilo něco důležitého. Každá maličkost má v ději své pevné místo, každá zdánlivá banalita je v konečném důsledku důležitá. Jediné, co vám mohu říct je, ať si tuto knihu určitě seženete. Pokud jste milovníci středověké historie, máte rádi tajemnou atmosféru a nedáte dopustit na styl E.A.Poea, Sedmikostelí vás pohltí stejně jako pohltilo mě…i K.

9 komentáře “Miloš Urban: Sedmikostelí

  1.    Existencialismus a gotično nezní špatně, i uvažování K je zajímavé, ale trochu víc si prozradit mohla 🙂 Jestli jde třeba jen o nějakou detektivku, tak to bych si ani nepůjčoval…ikdyž atmosféra zní sebelíp.

  2. Sirius: Ne, není to jen detektivka i když detektivní prvky tam samozřejmě jsou, jde o mnohem víc a zrovan ty jsi myslím z těch, které by myšlenky v knize mohly zaujmout;)

  3.    Mě taky zaujaly, proto jsem chtěl prozradit o trochu víc 🙂 Existencialismus jako směr mi je snad ze všech nejblížší a gotično + tajemno to jsou taky moje, takže ještě jedno plus a asi opravdu dám na tvé doporučení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.