M.Reilly: Chrám

Chrám
Autor: Matthew Reilly
Nakladatelství: Alpress
Počet stran: 454
Rok vydání: 2002 (česky), 1999 (anglicky)
Jsou knihy, které vás pohltí příběhem, krásným slohem nebo napínavým dějem. Ideální je, když se spojí všechny tyto věci. Chrám má strhující děj, ale příběh je děravý jak řešeto a už jsem četla stylisticky vybroušenější knihy. Přesto jsem ho přečetla poměrně rychle a dost mě tato kniha chytila. Možná tím, jak neobvykle vršila události na sebe a otevírala dosud nepoznané reálie.

Hlavním hrdinou je jazykovědec, profesor William Race. Z nudného pracovního dne jej vytrhne návštěva vojenských důstojníků, kteří jej navezou do nebezpečné mise, jež se nedá odmítnout. Vyráží spolu s vědeckým a vojenským týmem do Peru, aby tam nalezli prastarou Inckou sošku, po které prahnou teroristé.
Klíčem k nalezení sošky je rukopis španělského cestovatele Santiaga, který má Race přeložit a stává se tak velmi důležitou postavou. Jenomže jeho tým není jediný na cestě za soškou z jedinečného materiálu a tak se z honby za pokladem stává boj o holý život.
Pokud vám nevadí dost béčková zápletka, mohu Chrám doporučit. Pokud vám ale vadí nesmrtelný hlavní hrdina, který přežije i jaderný výbuch (!) nebo pád z letadla (!), raději si vyberte jinou knížku. Ačkoli je vše logicky vysvětleno a v podstatě autor nepíše úplné nesmysly, kniha je až příliš fantastická, než aby působila jako reálný příběh. Ale trocha klišé a munchkinovství jí neubírá na čtivosti.
+ čtivý děj, neobvyklé reálie, sympatický hlavní hrdina
– nesmrtelnost a přílišná dokonalost některých postav
Hodnocení: 6/10

5 komentáře “M.Reilly: Chrám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.