L.S.Laasnerová: Sama proti psychickému teroru

Sama proti psychickému teroru – Moje dětství v sektě
Autor: Lea Saskia Laasnerová
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 272
Rok vydání: 2007 (česky)
Nevím, co mě to popadlo, vrhat se poslední dobou na skutečné příběhy – nutno dodat děsivé skutečné příběhy. Po skutečně mrazivé knize o dívce Souad, která byla málem zavražděna kvůli cti (Upálená zaživa), jsem v regálech knihovny sáhla po příběhu švýcarské dívky Ley, která se v jedenácti letech octila vinou nezodpovědných rodičů v sektě.

Do svých jedenácti let žila Lea život, jako každé normální dítě – chodila do školy, stýkala se s kamarády, navíc její rodina žila v malé alpské vesnici, takže měla hojnost pohybu a vyžití v přírodě. Když byla ještě malá, její matka se dala na studium esoteriky a šlápla pořádně vedle – až do obřího lejna jménem Ramtha. Ten je podle svých vyznavačů duchovní bytostí starou 35 000 let, která jednou své vyvolené přenese do světla. Touto myšlenkou se Leina matka nadchne a započne pomalá cesta jí i její rodiny do pekel.
Leina matka vezme svého muže, jedenáctiletou Leu a o dva roky mladšího Kaie, prodají všechne majetek a odstěhují se do sídla sekty v Rakousku. Postupem času se stávají stále pevnější součástí uzavřené komunity, kde charismatický vůdce Benno pod psychickým nátlakem dělá z lidí ovečky. Lea je příliš malá, aby chápala, co se s ní děje a započíná deset let jejího života v uzavřeném světě sekty, plný psychického teroru, sexuálního zneužívání a neustálého strachu z provinění.
Díky tomu, že kniha vznikla, je jasné, že Lea se ze spárů sekty dostala a tak nebudu spoilovat, když prozradím, že v knize jsme nejenom svědky jejího života pod nadvádlou zvrhlého gurua, ale také jejího útěku a následné snahy o normální život mezi lidmi.
Kniha je psaná trochu neumělých stylem, je vidět, že autorka nemá moc zkušeností s psaním, ale o to autentičtější příběh vyznívá a člověk se lépe vžívá do pocitů dospívající dívky, jejíž realita je celá naruby. Lea je neskutečná osobnost, hodná obdivu za to, jak se nakonec dokázala vzepřít svým utlačovatelům, osvobodit se a díky tomu narušit sektu natolik, že osvobodila i další lidi, včetně svého otce a bratra.
+ skutečný příběh, silné emoce, napínavé
– místy neuměle napsané
7/10

3 komentáře “L.S.Laasnerová: Sama proti psychickému teroru

  1. Slabomyselné ovce často hladajú barlu v pododbe nábožesntva, ezoteriky a podobných sračiek. Ak by jej rodičia boli ateistickí materialistickí elitári, tak by určite neskončili v sekte. Alebo v najhoršom prípade by si založili vlastnú sektu a ryžovali peniaze 🙂

  2. [2]:
    V sektě by asi neskončili, ale zase by zahodili život honěním se za přeludy materiálního světa, čímž by si taky příliš nepomohli.
    Myslím, že žádný extrém není dobrý. Ani zatvrzelý materialismus na západě, ani odmítání všeho materiálního na východě. Nejlepší bude nějaká střední cesta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.