Kdo si hraje nezlobí aneb ty nejlepší deskovky

Vím, že deskové hry nejsou zrovna literární dílo, ale nemohla jsem vymyslet rubriku, do které by se toto téma hodilo více. Nikde to myslím na blogu nezmiňuji, ale jsem poměrně vášnivý hráč deskovek – to jsou takové ty hry pro geeky, kde je spousta figurek, kartiček, herních plánků a dlouhých nocí nad stolem. Pokud si pod pojmem desková hra představíte Člověče nezlob se, jste dost mimo – dnešní deskovky jsou komplexní propracované hry, plné zvratů, které jen tak neomrzí a často jsou inspirované počítačovými hrami, kterým zdatně sekundují v náročnosti i zábavě. Pokud nevíte co s volným časem a máte k sobě aspoň jednoho magora, jako parťáka pro hru, určitě si pořiďte nějakou deskovku. A jestli nevíte jakou, nechejte si poradit – já už jich mám doma v zásobě pěknou řádku a další přibývají, takže věřím, že moje zkušenosti vám mohou s výběrem nové hry pomoci. V tomto článku vybírám to nejzajímavější, co mám doma a na závěr doporučím pár her, které jsem jen zkoušela, ale také je považuji za zdařilé.

Královna mezi deskovkami – ARKHAM HORROR
náročnost: středně pokročilí až experti
délka: 2 – 4 hodiny
počet hráčů: 1-8
zábava: 10 z 10
cena: základní verze kolem 1000Kč, existuje několik rozšíření, zatím jen anglicky, každé taky kolem tisícovky
Tuhle hru jsem letos dostala pod stromeček a pořád se jí nemůžeme nabažit. Většinou ji hrajeme ve dvou s Mamutem, ale už jsme zažili i hry se šesti lidmi, což je trošku složitější na koordinaci, ale pořád skvělé. Tahle hra snad nemá jediné mínus. Celá se odehrává na velkém herním plánu, který představuje městečko Arkham a přilehlé astrální světy. Každý hráč hraje za jednoho s detektivů (na výběr je široká škála postav od gangstera přes výzkumnici až po jeptišku) a cílem hry není porazit ostatní hráče, ale naopak se s nimi spojit proti nepříteli – stvůře z jiného světa, Prastarému, který se snaží vstoupit do naší reality. Proto lze hrát i v jediném člověku.
Na výběr je z mnoha postav, každá má speciální schopnosti a za odměny si člověk může nakupovat zbraně, kouzla či pomocníky. Na plánu je přehršle lokací, každá má svou specifickou funkci a je zdrojem zábavy, podělů a bonusů. Díky velké variabilitě hry se u ní nezačnete nudit ani po x-tém hraní. Doporučuju všem, co mají rádi RPGčka, dračí doupě a kooperaci s ostatními.
Svižná zábava na večer – NOTRE DAME
náročnost: mírně pokročilí
délka: cca hodina
počet hráčů: 2-5
zábava: 8 z 10
cena: já hru koupila za 500,-, ale na internetu se cena pohybuje až okolo 800,-
Když si poprvé přečtete pravidla, zježí se vám vlasy na hlavě – zdá se to strašně složité. Ale při první hře zjistíte, že je to vlastně strašně jednoduchá a svižná hra, která míchá štěstí s taktikou v poměru 30:70. Ve hře jste správcem čtvrtě města, v níž se nachází různé budovy – banka, nemocnice, hospoda… Zahráním akční karty a použitím vlivu, symbolizovaného malou kostičkou, využíváte akce budov ve svůj prospěch. Účelem hry je získat co nejvíce bodů prestiže, což by se mohlo zdát jako snadný úkol, ale nestačí jen honit prestižní body, je třeba si dávat pozor na nákazu morem i na to, aby vám nedošly peníze na uplácení úředníků. Celý příběh se odehrává ve stínu katedrály Notre Dame a přízeň kněžích hraje nezanedbatelnou roli.
Hra je poměrně variabilní, existuje v ní velké množství strategií a možností, jak se dostat k vítězství, svou roli hraje také štěstí. Docela rychle to odsýpá, hraje se na celkem 9 kol, která rychle utečou a za večer stihnete i tři, čtyři partičky. Rozhodně doporučuju všem s taktickým myšlením.
RPGčko doma na stole – DORN
náročnost: mírně až středně pokročilí
délka: dvě až tři hodiny
počet hráčů: 2-6
zábava: 9 z 10
cena: kolem tisícovky
Tahle hra je z českých luhů a hájů a rozhodně ji můžu doporučit všem, které již přestal bavit tradiční dračák nebo různé počítačové RPG hry. Dorn je tajupný labyrint, v jehož nitru se skrývá temný pán Zorkal, kterého hraje jeden z hráčů. Proti němu stojí pět hrdinů, kteří se libovolně rozdělí mezi hráče. Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší hrát za všechny hrdiny sám, než se o postupu dohadovat s dalšími lidmi, přičemž každý to vidí jinak. Inu a těchto pět hrdinů má různé schopnosti, zbraně, kouzla a snaží se sesbírat artefakty, které otevřou bránu a vypustí Zorkala ven – no a pak stačí pána temnot prostě jen zabít. Ale to není tak jednoduché, i on má své triky, různé temné rituály a spoustu bestií, které si na hrdiny brousí zuby.
Žádná hra není stejná, i když strategií na výhru je jen několik. Hrdinů je ve hře několik a dají se různě kombinovat. Hrdinové postupně získávají zkušenosti a mohou se stát vážně silnými, ale ani Zorkal nezapstává.
Hra je hodně náročná, skoro jako šachy, je třeba si hlídat každý tah, aby hrdinové zbytečně neumírali. A pokud máte dobrou představivost, úplně vidíte jejich tváře a zaťaté zuby. Výborná fantasy hra pro všechny milovníky roleplayingu.
Šperk v klenotnici – CIVILIZATION
náročnost: středně pokročilí až experti
délka: tři až čtyři hodiny
počet hráčů: 2-4
zábava: 9 z 10
cena: cca 1000 Kč
Tuhle hru jsem koupila teprve minulý týden Mamutovi k narozeninám a máme za sebou jen jednu hru. Nicméně jedním jsem si jistá – ta hra je brutálně promakaná, úžasně složitá a plná překvapení. Můžete hrát za jeden ze šesti národů – Američani, Rusové, Egypťani, Číňani, Římané a Němci. Každý má svá specifika, bonusy, nevýhody a státní zřízení. Zakládáte města a šíříte svoji civilizaci dále po mapě. Zbrojíte vojska a stavíte monumenty, pěstujete vědu i kulturu. A máte hned čtyři možnosti jak dosáhnout vítězství, je jen na vás, jakou si vyberete. Tolik možností v jedné hře jsem ještě neviděla.
Jedinou nevýhodou je kupa pravidel, která je potřeba vstřebat. To může mnohé odradit. Ale hra má dobré nápovědní kartičky, které poradí, jak postupovat a během třetího tahu už víte, co a jak. Na dlouhé zimní večery ideální volba pro milovníky strategií.
Nevybrali jste si? Pak ještě můžete zkusit:
BANG – Kartičkovka pro 3-8 hráčů, snadná pravidla, která si brzy osvojíte a rychlé svižné tempo hry z prostředí divokého západu.
OSADNÍCI Z KATANU – Klasika pro 2-4 hráče, s možností několika rozšíření. Poměrně snadná na pochopení a pak už jenom osidlujete, budujete a obchodujete – kdo postaví impérium jako první?
CITADELA – Kartičkovka pro 2-7 lidí, poměrně levná záležitost, která zajistí hodně zábavy. Postavte si své vlastní město a vžijte se do role krále, kupce, žoldáka nebo vraha.
KRÁLOVSKÉ ROŠÁDY – Pár kartiček a hned tu máme dvorské intriky a tahání za nitky. Která postava získá nejvíce surovin díky pletichám a podrazům? Pro 2-6 hráčů.
Přeji příjemnou zábavu!:))
Máte nějaké tipy na dobré deskovky? Podělte se!

12 komentáře “Kdo si hraje nezlobí aneb ty nejlepší deskovky

  1. Bang, to si pamatuji jako tu hru se zvonečkem 😀 Pokud je to ovšem ona.. Netuším. Pamatuji si ještě na Jungle Speed-nevím, jestli znáš. Jde také o karetní hru, kdy máš ještě totem. Stejná postřehovka jako Bang, akorát bez toho příšerného cinkání 😀

  2. S deskovkama jsem vždycky končila u Dostihů a sázek, ale láká mě to. Arkham horror vypadá slušně, teď už jen kromě hry sehnat někoho, kdo ji se mnou bude hrát 🙂

  3. Kdysi dávno jsem s klukama hrával také velmi zajímavou stolní hru a tou je "Talisman". Doporučuji takovou hru…opravdu dobrá zábava.

  4. "BANG!" znám! Hrávali jsme to na intru za dlouhých zimních večerů…
    Teda aspoň do tý doby, než nám třídní dal svoji doma vlastnoručně vyrobenou verzi Monopolů s upravenými pravidly k výuce ekonomiky :o)

  5. Bang! jsem milovala na střední. To byla hra… 🙂
    Jinak mám ráda ještě Carcasone, i když u toho mi dlouho trvalo, než jsem pochopila pravidla a aplikovala je do hry. 😀
    A samozřejmě – Dostihy a sázky (nemám ráda Monopoly!) a Activity, ale jen tu základní hru, mám doma gold edition a ta už není tak zábavná.

  6. Mě už od mala děsně bavily Dostihy a sázky. Hrávali jsme to totiž deset hodin, padaly u toho vtipné hlášky i nezapomenutelné momenty v podobě vztekajícího se strejdy, kterému nechce devítiletá neteř prodat Kostravu proto, aby nemohl mít dostih.
    Monopoly mě taky rychle chytly, teď mám doma i Cashflow – krysí závod, podobné monopolům, také takové ekonomické, cílem je mít vyšší pasivní příjem, než výdaje a poté si splnit svůj sen.

    [7]: Bang! Zrovna dnes se hrálo na výletě, ale mě se nechtělo zapojit se, jináč mám tu hru ráda. 🙂

  7. dostihy jsou klasika, ktera neomrzi..kdyz se nehraje moc casto:D BANG! je super, osadniky mame teprve chvili, zatim se mi libi. carcassonne je taky skvely, ale chce to dokupovat vsechny ty rozsireni nebo v zakladni verzi zacne brzy nudit. dobra je taky Tikal, i kdyz ji mame zatim odzkousenou jen v jednodussi verzi. Pro ty, co nechteji hrat na nahodu, ale chteji vic spolihat na svuj intelekt doporucuju Marsala a spiona, ale ta je zas jen pro dva (coz nemusi byt nevyhoda:D).
    jinak ty tvoje neznam, ale vypadaji dobre, takze diky za tip, tohle je vzdycky vdecnej darek:).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.