K.T.Lewandovski: Kočkodlak Xin

Konrad T. Lewandovski – Kočkodlak Xin
Nakladatelství: Laser
Počet stran: 327
Rok vydání: 1998 (polský originál), 2002 (česky)
Při pohledu na můj „čtenářský deník“ za letošní rok se mi chce zoufalstvím plakat. Mám za sebou pouhých pět knih, počítaje i tuto, a to je na má měřítka žalostně málo. Nabrala jsem si toho prostě tolik, že na moji milovanou zálibu nezbývá čas a radši si vymývám mozek seriály a filmy, než abych už tak unavený mozek namáhala čtením. Snad i proto mě potešil bráška, který mi do ruky vtiskl tohle oddechové fantasy a já si konečně našla chvíli vydechnout u knihy. A dobře jsem udělala. Kočkodlak Xin je sice nenáročné, ale velmi zábavné a napínavé čtení, které potěší duši každého fantasáka.

Hlavní hrdina, jak je z názvu jasně patrné, se jmenuje Xin a je to (světe div se) kočkodlak. Svět, který obývá je prodchnutý pradávnou magií Ona, která dělá z lidí bestie, ze zvířat lidi a z mrtvých stvůry. A obětí této pradávné síly, která přiletěla z hvězd je i Xin. Jenomže oproti ostatním -dlakům, kteří lidi požírají a jsou tvrdě pronásledováni a hubeni, je Xin úplně jiný. Jeho vychovala stará žena, poustevnice, která mu vštípila svoji lásku a něhu a tak se z něj místo krvelačné bestie stal téměř obyčejný člověk – a dokonce i za úplňku, v okamžiku přeměny, se dokázal ovládat a krotit své zvířecí choutky. Zabíjel jen zvířata a netvory nepřátelské k lidem tvrdě pronásledoval.
Jenomže jednoho dne Stařena zemřela a Xin osiřel. Bylo na čase odejít z lesů a připojit se k lidem. Ze začátku to pro Xina nebylo lehké, ale pak zjistil v čem je dobrý. Ne, nejlepší. Začal zabíjet ty, jež by mohl nazývat bratry – stvlry noci, vampýry, vlkodlaky, strigy. A chránil krále. A zachraňoval království. Aby nakonec zjistil, že jsou i věci, na něž nestačí.
Kniha je první částí trilogie o napínavých dobrodružstvích odvážného kočkodlaka, který vstoupí do služeb krále a naučí se víc, než kterýkoli z jeho rodu. Na další díly se upřímně těším, i když musím přiznat, že kniha má své rezervy.
Příběh je velmi jednoduchý, sice zábavný, ale místy prostoduchý, kočkodlak je samozřejmě superman a první dívka, se kterou se vyspí, se stane jeho láskou na celý život. A tak by se dalo pokračovat. Pokud ovšem nestojíte o výpravný fantasy epos s hlubokým filozofickým podtextem, je tato zábavná fantasy jasnou volbou. Nestihnete se nudit a i když je příběh mnohdy předvídatelný, nudit se u něj v žádném případě nebudete. Autorova obrazotvornost je bohatá, charaktery poměrně věrohodné a svět plný magických zrůdiček a chrabrých reků si zamilujete.

+ rychlý spád, pěkné a vtipné zostuzení zaklínačů, národ Pirů:))
mančkinovství hlavního hrdiny, dějové nelogičnosti

Hodnocení: 7/10

6 komentáře “K.T.Lewandovski: Kočkodlak Xin

 1. ahojky při hledání obrázků k mému článku jsem narazila na tvůj blogísek a moc mě zaujal, nevím zda máš nějaké spřátlené blogy ale kdyby jo ráda bych se připojila
  každopádně budu tvůj blog navštěvovat protože je moc hezký a zdá se že máme podobné zájmy
  zatím ahoj, měj se pěkně 🙂

 2. Hoja sestři, jen taková dróbnááá chybička, knihy o Xinovi nejsou tři, ale čtyři 😛
  A, to co se ti jeví jako dějová nesrovnalost, pochopíš až při druhém/ třetím čtení 😀
  Jinak ano, kniha se jeví jednoduše a stravitelně, ale je tam trochu víc podtextů, které autor plně rozvine až v druhé a třetí knize.
  Munchkin forever! (což mi připomíná, že se těším na ten váš dračák :D)
  P.S. ne že by Munchkinovství mělo něco společné s tvými postavami… XD

 3. [5]: no prakticky vzato byly ty knížky dvě- dvojkou to končí, ale lidi na autora naléhali, tak napsal ještě dva díly vyplňující prostor mezi 1. a 2. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.