J.Svátek: Paměti kata Mydláře

Paměti kata Mydláře
Autor: Josef Svátek
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 216
Rok vydání: 2004 (originál vyšel v roce 1887)
O této klasické knize jsem slyšela již před mnoha lety od spolužačky na gymplu, ale sáhla jsem po ní až nedávno, kdy se na mě a na Lizzy zvesela smála na regálu v knihovně. Přiznám se, že jsem byla vzhledem k roku prvního vydání trochu skeptická, ale nakonec mě kniha z 19. století velice mile překvapila a četla se mi až s překvapivou lehkostí.

Toto moderní vydání je zkrácené a upravené, aby bylo přístupnější současnému čtenáři, ale přesto je zachován archaický Svátkův jazyk, který perfektně sedí k ději. Pochopitelně je román z velké části fikcí, ale je založen na reálném historickém základu. Jan Mydlář byl skutečně staroměstským katem a je známý tím, že popravoval sedmadvacet českých pánů po stavovském povstání, bohužel o jeho životě prameny mlčí a tak zapracovala autorova fantazie, která vytvořila z děsivého popravčího velmi sympatického inteligentního chlapíka, který v ich formě líčí svůj životní příběh.
V první polovici knihy se tedy dozvíme, jak se vlastně semlelo, že se magistr lékařství stal katem, poznáme Janovu ženu, přátele i práci do detailu a v druhé polovině se dostane ke slovu jeho syn, který postupně ničí předsudky vůči katovskému řemeslu a zíksává váženější postavení, než kterýkoli jeho předchůdce.
Původní Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze měly šest dílů a tak vznikla tato zkrácená verze o zhruba dvou stovkách stránek, která nádherně rychle ubíhá a perfektně snoubí drsné a krvavé popisy katovského řemesla z běžným životem v sedmnáctém století, takže máte pocit, že čtete dovedně napsaný historický román některého ze současných autorů a ne přes sto let staré dílo.
+ dobrý vypravěčský styl, historické jádro příběhu
– pro někoho hůře stravitelné archaismy
Hodnocení: 7/10

Jeden komentář u “J.Svátek: Paměti kata Mydláře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.