J.M.Sakka: Tak žádá Bůh

Tak žádá Bůh
Autor: Jean-Michel Sakka
Nakladatelství: Brána
Počet stran: 272
Rok vydání: 2008 (originál), 2010 (česky)
Měla jsem chuť si trochu oddechnout u nějaké nenáročné knihy a podle popisu se tato zdálo jako výtečná volba – něco ve stylu knih Dana Browna, nějaká ta starobylá mystéria, teroristi a super chytří hlavní hrdinové, co zachrání svět. Ano, tak nějak to bylo. Ale zas taková pecka to tedy nebyla.

V průběhu čtení mě pořád rušilo, že egyptoložka Stefanie a její strýc Costes, neustále zmiňují nějakou Archu a nebezpečnou výpravu do Egypta – aby ne, když tato kniha je vlastně druhým dílem příběhů těchto dvou vědců, kteří se honí za záhadami. Škoda, že jsem to nevěděla dřív, protože mi pak některé věci nebyly jasné, ale v konečném důsledku se na příběh hledání odpovědí na otázky kolem atentátníky zničeného papyru soustředit dalo.
Narozdíl od hrdiny Brownovým příběhu, kryptologa Roberta Langdona, kterého většinou financují vlády, tito dva své peníze na cestování berou kdovíodkud, ale stejně mají na to se vydat do Afriky, kdy se jim zachce a užívat všemožné vybavení. Dobře, odmysleme si tuto autorovu drobnou chybičku a věnujme se příběhu.
V tom pořád někdo umírá a nikdo to neřeší, všichni všude chodí na vlastní pěst, celý děj obsahuje několik logických chyb, například když je jeden člověk nalezen před osmdesáti lety mrtvý ve svém bytě, aby pak jeho mrtvolu mohli znovu objevit v hrobce tisíce kilometrů daleko a nikdo se neobtěžuje tento rozpor vysvětlit.
A takových chyb je v knize víc. Což je škoda, protože celkový nápad ze záhadným artefaktem je výborný a honička s islamisty vcelku napínavá. Díky obrovskému množství jmen egyptských faraonů, ve kterém čtenář nevzdělaný hlouběji v egyptské historii bude tápat, a mnoha logickým zmatkům, je ale knížka poměrně bezcenným zástupcem žánru „záhadologických thrillerů“, kterých je na trhu spousta a troufnu si říct, že kvalitnějších.
+ zajímavá myšlenka, svižné tempo děje
– nepřesnosti a nesmysly v příběhu, čtenář musí googlit, aby zjistil, že jde o druhý díl
Hodnocení: 4/10

2 komentáře “J.M.Sakka: Tak žádá Bůh

  1. Tuhle knížku se mi ani na podruhé nepodařilo pořádně pochopit a působí na mě hrozně zmateně. Přesně jak píšeš – chyby, velké množství jmen faraonů plus ještě množství podobných jmen a pořád nějaká honba za něčím, co ale autor NIKDY dostatečně nepopíše a neřekne, co vlastně objevují? Škoda, námět je dobrý.

  2. ó někdo tu volal mé vibrace ? ne ale zpět ke knize…

    – stále se jedná o jen o váš subjektivní pohled – bývá to tak, že přijde druhý čtenář a řekne, že nemá co by to mu vytkl 🙂 Totéž platí o čemkoliv v podstatě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.