J.Hanák (ed.): Pokoj č.13

Pokoj č.13
Editor: Jiří Hanák
Autoři: William Fryer Harvey, Montague Rhodes james, Jerome Klapka Jerome, Sheridan le Fanu, Rosa Mulhollandová, Edith Nesbitová, Charlotte Riddellová, Bram Stoker, Edith Whartonová, Mary E. Wilkinsonová
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 229
Rok vydání: 2009
Přelom devatenáctého a dvacátého století, Anglie a Irsko. Může být snad strašidelnější doba a místo ke psaní hororových povídek?

Deset z dávno minulých dob a jejich jedenáct strašidelných příběhů, to je Pokoj číslo třináct (hezké, že?:)). Samozřejmě, že pro dnešního milovníka hororů jsou příběhy spíš úsměvné a krom mrazivé atmosféry dávných časů moc strachu navodit nedokáží. Ale přesto jsou krásnou literární ukázkou toho, čeho se lidé dříve báli a na čem stojí dnešní hororový průmysl.
Dokážu si živě představit, že Stokerovu povídku Soudcův dům někdo bravurně natočí a děsivou atmosféru krys a umíráčku zpracuje moderníma očima. Nebo rozpracovaný děsivý mechanický tančník z Partnera k tanci od Jerome K. Jeromeho, taky zajímavý námět, přitažlivý i pro moderního člověka. A vlastně ve všech povídkách, ať už v nich přicházely tajemné dopisy, nešly zavřít dveře nebo se zjevovaly stíny na zdi, se dá najít semínko strachu, které stačí jen zaset a ono vzklíčí.
Jste-li milovníky anglické literatury a vzrušují vás sto let staré příběhy, pak u šálku čaje a ideálně praskajícího krbu, určitě najdete v těchto příbězích zalíbení:)
+ příjemně mrazivé
– mohly by být strašidelnější
Hodnocení: 6/10

3 komentáře “J.Hanák (ed.): Pokoj č.13

  1. Připomíná mi to natočený horor podobného názvu, kdy jeden novinář chtěl psát o pokoji, ve kterém vždyck někdo zemřel (navíc velice záhadnou a především brutální smrtí). Dokonce sám majitel hotelu ho od toho pokoje zrazoval, ale novinář prostě si trval na svém. Zajímavé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.