
Autor: Jeffrey Deaver
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 440
Rok vydání: 2009
Na knihy o Lincolnu Rhymovi je vždycky spolehnutí, chcete-li si přečíst kvalitní napínavou detektivku. Ani osmý případ tohoto paraplegického detektiva nebyl výjimkou. Zápletka tentokrát odhaluje skutečně nebezpečného vraha, který má obrovskou výhodu, snad nejcenější komoditu v dnešní době – informace. Až z toho docela běhá mráz po zádech.
Lincoln Rhyme je bývalý kriminalista, který se u jednoho případu těžce zranil a nyní je na vozíku, ochrnutý na téměř celé tělo. Jeho brilantní mysl však stále funguje a tak se spolu se svým týmem věnuje vyšetřování případů za pomoci fyzických důkazů, které ohledavači sbírají na místě činu.
Ovšem vrah, kterému čelí, má zvláštní zálibu v podstrkávání důkazů nevinným lidem, aby na ně shodil své zločiny. Je toho schopen, protože má přístup k databázím údajů o lidech nevídaných rozměrů a ví o svých obětech i obětních beráncích první poslední. Když cítí, že se smyčka kolem jeho krku stahuje, zaútočí svými zbraněmi – tedy manipulováním s informacemi – i proti Rhymovi a jeho přátelům.
Kniha je nejen obvykle deaverovsky napínavá a těžko předvídatelná, ale zaujme i svým tématem. Můžeme se jen ptát, kde všude se o nás sbírají informace a kdo k nim má přístup a hlavně – jakým způsobem je lze zneužít. Právě poslední případ ukazuje kniha ve skutečně děsivém světle, ať už jde o zabité lidi, nastrčené důkazy a nebo jeden zničený život paranoidního chudáka.
+ napínavý děj, zajímavé téma k zamyšlení
– místy trochu krkolomné dějové zvraty
Hodnocení: 8/10
Podle článku hádám, že to bude tak trochu mix Hercula Poirota od Agathy Christie a Pavučiny lží od Dana Browna. Určitě si to někdy v budoucnu přečtu, už jen ten popis zní velmi zajímavě 😉