J.Červenák: Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu
Autor: Juraj Červenák
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 288
Rok vydání: 2014
Mám jen pár autorů, od nichž hltám každou novou knihu a Juraj Červenák k nim rozhodopádně patří. Bohužel jsem většinu jeho knih přečetla v době, kdy jsem ještě nepsala čtenářský deník na blog a tak si tu kromě Zlata Arkony 1 a 2, které považuji za zatím mnou čtené nejslabší knihy od jinak skvělého autora, jiné recenze nepřečtete. Tak jen ve zkratce doporučím skvělého Bivoje, vynikajícího Bohatýra a peckózního Černokněžníka a můžeme se vrhnout na tuhle středověkou detektivku.

Ano, čtete správně, středověkou detektivku. No, historicky vzato jde již o novověk, protože se ocitáme v roce 1598 – v době nájezdů krvelačných Turků s mocenských šarvátek o trůn. Hlavní hrina kapitán Joachim Stein už není nejmladší a co hůř – po nezhojeném zranění stále kulhá, takže do první linie už může jenom ztěží. Do důchodu se mu ovšem nechce a tak přijímá od svých nadřízených úkol vypátrat nebezpečného zrádce, který podle zpráv plánuje propašovat do hornouherského hornického města turecké nájezdníky.
Stein se spolu s katovým pacholkem Janošem vydává do Schemnitzu, kde za pomoci notáře Barbariče začíná rozplétat složitou nit zapeklitého případu, v němž hlavní roli hraje mrtvý na Pekelném vrchu – a kdyby jeden!
Trojlístek hlavních hrdinů je tak nesourodý, jak jen může být – neotesaný málomluvný Stein, mluvka a pijan Barbarič a Janoš jako vytesaný do kamene, schopný uposlechnout jakýkoli rozkaz. To dává vznikat mnoha zajímavým situacím, plným červenákovského humoru, kterého je v knize sice mnohem méně než jsme u něj zvyklí, zato však čtenář rozhodně nemá nouzi o akci a hlavně – napínavost.
Obdivuji autora, že byl schopen věrohodně ztvárnit vyšetřování vraždy (a dalších zločinů) v době raného novověku – v době všemožných kriminálek plných analýz, počítačů, testů DNA a dalších vymazlených moderních vychytávek, je staré dobré sbírání důkazů a vyslýchání svědků příjemným osvěžením – zvlášť když ještě přidáme temné lesy, rozbořené mlýny, dobové strážníky, ozbrojené hajduky a nezmapovaná podzemí.
Za tohle počtení, které bych nebýt ranního vstávání do práce slupla za jediný večer, dávám jeden velký palec nahoru a mrzí mě, že věnování v knize je psáno mamince, majitelce knihy, a ne mě. O to víc mě hřeje společná fotka s „mistrem“ a věnování alespoň ve Zlatě Arkony a moc se těším na další díly z této doufám delší detektivní série.
Autogramiáda ku příležitosti českého vydání „Mrtvého“ v Brně
a Lúmennka zvěčněná se svým (o dost lepším a o dost slavnějším)
spisovatelským kolegou:)
+ napínavý děj, věrohodná dobovost
– že téhle knéžce není absolutně co vytknout
Hodnocení: 9/10

6 komentáře “J.Červenák: Mrtvý na Pekelném vrchu

  1. Červenák je klasa i když Conany neskousnu…
    "Obdivuji autora, že byl schopen věrohodně ztvárnit vyšetřování vraždy (a dalších zločinů) v době raného novověku – v době všemožných kriminálek plných analýz, počítačů, testů DNA a dalších vymazlených moderních vychytávek, je staré dobré sbírání důkazů a vyslýchání svědků příjemným osvěžením – zvlášť když ještě přidáme temné lesy, rozbořené mlýny, dobové strážníky, ozbrojené hajduky a nezmapovaná podzemí."
    Tak ještě, Lúmenn, zajděte pro Vondrušku… Vyšetřuje ještě o pár století dříve 😉 Oldřich z Chlumu, a série "Ostatků" je také fajn, navíc má asi nevětší přehled jak se tehdy opravdu žilo, mám pocit že na to téma napsal i nějaká pojednání a hlavně jedna z  důležitých osob království je Vilém z Landštejna a já jsem, halt, patriot na Landštejn…Lehce občas i naznačí vztah/nevztah církve ke starým Bohům, moudrého církevního hodnostáře i panovníka té oblasti. Je znát, že VOndruška četl mého oblíbeného Soudce Ti (toho si také přečtěte…).
    Díky za knižní tip.

  2. Příběh jsem zatím pouze slyšela, jelikož byla nahrána do rozhlasového vysílání. Nicméně je v pořadníku, až dočtu Báthoryho a Bohatýra 🙂

  3. Na tuhle knihu se chystám, ostatně jako na mnoho dalších. Zatím jsem četla jen Rouno ze zlata… a Trilogii o Báthorym, která mě uchvátila tehdejšími reáliemi. Libí se mi Červenákův styl, a jelikož detektivky miluju, myslím že se mi tahle kniha bude líbit. Už aby byla v nejbližší knihovně! XD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.