G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně II. – Střet králů

George R. R. Martin – Střet králů (Píseň ledu a ohně – druhá část heptalogie)
Nakladatelství: Talpress
Počet stran: 944
Rok vydání: 1998 (anglický originál), 2001 (česky)
Druhý díl této komplexní, napínavé a dnes hodně populární fantasy ságy mám dočtený už dva týdny, ale k recenzi jsem se dostala až nyní. Aspoň ve mě trošku vychladly dojmy a jsem schopná se na knihu podívat trochu střízlivějšíma očima.
Střet králů je jedna z nejtlustějších knih, které jsem četla a to se pořádně hutným svazkům nijak obloukem nevyhýbám. Ale i přes svých téměř tisíc stran nedokáže nudit (až na pár vyjímečných míst) a i pro mne, jakožto diváka seriálu HBO, byla napínavá.

Když jsme u seriálu – od toho se druhý díl odchyluje výrazněji než první, což je pro čtenářovo dobro. Po prvním díle jsem popravdě měla trochu strach strávit další hodiny nad něčím, co vlastně znám, ale Střet králů mě přesvědčil, že studnice autorovy fantazie je téměř nevyčerpatelná a některé dějové linie jsou v knize mnohem komplexnější, než na plátně.
Co se týče děje, navazuje tam, kde předchozí část skončila. Setkáváme se se všemi hrdiny a pozorujeme jejich příběhy. Nechcete-li se dozvědět, co vás čeká, prosím, nečtěte tento text.
!POZOR SPOILER!
Daenerys spálila mrtvolu khala Droga, probudila ze starých dračích vajec draky a vydává se na neveselou pouť s malým khalasarem a třemi dračími mláďaty. Probuzená a odhodlaná dobýt svůj trůn. Ale není jediná, kdo si na něj brousí zuby. V Západozemí se po smrti krále Roberta strhne bitva o následnictví, na nějž má podle všeho nárok Robertův bratr Stannis, protože Joffrey je bastard zrozený z krvesmilstva Lannisterů. Na to ale nejsou důkazy a tak se Lannisteři vydávají do boje, stejně jako Robertův mladší bratr Renly, který sice nemá nárok státnický, ale morální – prostě má pocit, že by byl dobrý král a lidé ho milují. Do toho rebeluje Nedův syn Robert, který nechce nechat smrt otce nepomstěnou a jmenuje se do role Krále Severu. A aby toho nebylo málo, Balon Greyjoy chce sever dobýt taky. Pořádná mela začíná a do všech těch válečných tažení se přimíchávají osudy ztracené Aryi, nešťastné a zlomené Catelyn i Brana, kterému se začínají zdát sny o tom, že je vlkem. A nesmíme zapomenout ani na bastarda Jona, který vyráží za Zeď.
KONEC SPOILERU
Děj je strhující. Zvraty naprosto nečekané. A když skončí část vyprávění věnovaná jednomu hrdinovi, ihned chcete listovat dál, abyste zjistili jak jeho příběh pokračuje. Žádná z linií nenudí, snad jen úplně nemusím Catelyn, která pořád fňuká (byť má důvod) a pašeráka ze Stannisovy armády, s jehož příběhem nejsem sto se ztotožnit, ta postava mi není moc sympatická, ačkoli její dějová linie je zajímavá.
Nejvíce mě baví příběh Aryi, kterou miluju jako svoje alter ego v tomto světě, strašně mě baví Daenerys a překvapivě i Jon, který mě v seriálu pěkně štval, ale v knize jsem si ho oblíbila. No a Tyrion, co si budeme povídat.
Co dodat? Pokud jste četli jedničku, pravděpodobně už máte dvojku když ne přečtenou, tak aspoň rozečtenou. A jestli ne, tak do toho pojďte, stojí to za to.
+ strhující děj, propletené osudy
– obrovské množství charakterů a jmen, veliký zmatek v tom, kdo je s kým a kdo je proti komu
Hodnocení: 8,5/10

3 komentáře “G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně II. – Střet králů

  1. Čo sa týka porovnania knihy a seriálu, ja som človek nezmieriteľný, neustále sa šťúrajúci v tom, čo tam nemalo byť alebo malo byť inak podľa knihy 😀 Ale to je vec vkusu. Len mi vadilo, že niektoré postavy sa napríklad dokonca rozdielne volajú v knihe a v seriáli (Asha Greyjoy premenovaná na Yaru, z Jeyne Westerling voľáke dievča z Volantisu)… plus ešte pre mňa v seriáli na môj vkus málo vykreslili charaktery niektorých postáv (Sandor Clegane), alebo ich rovno vynechali (Reedovci).. a tak 🙂

    Čo sa kníh týka, zatial túto ságu považujem za najlepšie, čo som čítala 🙂 teš sa na 1200 stranovú trojku! tá bola masaker 😀

  2. [1]: tu teď čtu:) Reedovci mě taky mrzeli, ale přece jen by asi bylo dost drahé mít tolik herců:) A ano, místo Jeyne nějaká ranhojička, to byla až moc americká láv story;)

  3. Každá postava má něco do sebe a i Catelyn, která, jak správně říkáš má ke svému fňukání důvod. Člověk ji musí obdivovat, že i přesto všechno, co ji potkala, tak se nevzdala a jde dál.
    Spíš mi vadila její dcera Sansa, které bych zpočátku nejradši dala pěstí mezi oči, ale i ji si člověk, jak postupuje v příběhu časem zamiluje.
    S tím obrovským seznamem jmen…není to tak strašné, navíc mi trochu pomohl i seriál, díky kterému jsem se líp zorientovala. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.